Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Problema format video - DVD player auto

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
Am in 2 din in masina care face mai multe ... citeste DVD-uri, carduri, memory flash, etc.
Pe langa formatul DVD poate reda si divx/xvid, mp4 si wmv-uri dar ma lovesc de o problema ciudata.
Daca fac rip de DVD (folosing AutoGK de exemplu) 1 pass sau 2 pass cu codare xvid nu am o problema in a reda materialul pe unitate.
In schimb daca dau jos cu o extensie firefox sau chrome un clip de pe youtube (indiferent de rezolutie) in format mp4 nu il vede. Am incercat sa trec din mp4 in avi (ba cu divs ba cu xvid) sau mpeg dar niciun rezultat.
Presupun ca e ceva in encodarea initiala a youtube care nu se pupa cu unitatea mea dar ma gandeam ca daca trec respectivul clip prin autoGK ar trebui sa se rezolve problemele (e drept ca nu am incercat pana acum sa aplic 2 pasi pentru clipurile astea).

Aveti idee ce as putea sa fac?

Multumesc

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Incurci putin borcanele, dar nimic grav.
unitatea ta citeste fisere codate divx/xvid, dar nu citeste fisiere codate cu h264 (de obicei cu extensia mp4).

De pe youtub "iei" cu diverse programe/servicii filmul si ai de obicei posibilitatea exportului in mai multe formate.

#3
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
corect, am scapat mp4 ...
Problema e ca pana acum, indiferent cum am transformat acel mp4 in .avi (folosind divx sau xvid) fisierul rezultat nu este cititt de unitate.

#4
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
o sa incerc diseara sa codez mp4 in vob si dupa aceea sa trec in avi cu AGK in 2 pasi. Sper sa mearga ca deja ma apuca pandaliile :)

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Incearca sa codezi cu Handbrake.

Vezi si faptul ca aceste aparate au o rezolutie maxim suportata destul de mica.

#6
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
Ii dau un test diseara. Rezolutia ecranului e 800*480 si am incercat sa las si rezolutia initiala a clipurilor si s-o duc in jos deci inclin sa cred ca ramane ceva din H.264 in fisierul encodat care nu ii permite sa il redea.

Edited by dras, 01 March 2012 - 11:05.


#7
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
Cu handbrake vad ca pot face fie mkv fie mp4 deci niciun container pe care sa-l poata citi aparatul (sau poate-mi scapa mie ceva).
Incerc acum sa trec prin vob si din vob in avi in 2 pasi (cu xvid si cu avi) si sper ca toate astea sa reuseasca sa-l faca sa mearga.

#8
dras

dras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.03.2007
Am gasit o solutie :)
Am convertit mp4 in vob cu RER (n-am avut altceva la indemana, daca stiti ceva mai bun va rog sa-mi recomandati). Apoi am incercat encodarea vob-ului in avi folosing si xvid si divx (cu Auto GK). Cel mai bun rezultat l-am obtinut cu divx asa ca ca daca mai are cineva problema asta la mine asa s-a rezolvat.

#9
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Salut imi spuneti si mie va rog un program doua cu care pot sa descarc video de pe youtube? As dori sa nu fie programe "usoare" pentru ca vreau sa aibe o calitate buna atat video cat si audio.
Si 2) ati putea sa imi dati un program de convertit pt dvs auto? Imi citeste xvid ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate