Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Salvarea Greciei de catre Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Ion Gheorghe cu salariul lui minim de 163 Euro si mediu de 515 Euro, il va salva pe Yannis Giorgos cu salariu minim de 740 Euro si mediu de 1851 Euro. Liderii zonei euro cer implicarea băncilor centrale în programul de salvare a Greciei. Planul e confirmat si de ministrul german de Finanțe, Wolfgang Schäuble:

Quote

Pe de altă parte, ce ar trebui să mai spună oamenii din țările din Europa de Est sau din țările baltice, unde salariul minim este cu mult mai mic, dar care vor contribui, de asemenea, la salvarea Greciei?

Nu stiu daca ati fost prin Grecia, dar oamenii aia ies in evidenta prin doua lucruri: mizeria din orase si somnicul tuturor de dupa amiaza. Oras mai imputit decat Atena nu cred ca am vazut in Europa, fi Ferentariul nostru e mai curat. Nu tot, cateva zone turistice sunt intretinute, dar daca te abati de la marcaje e jale. Iar siesta spaniola e sfanta la greci, ramai socat cand dupa amiaza vezi cum institutii publice se inchid pentru 2-3 ore si angajatii trag un pui de somn pe canapele.

Vi se pare normal ca Ion Gheorghe sa-l salveze pe Yannis Giorgos?

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da-i dracu de greci!

#3
Dorel88

Dorel88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 02.10.2011
Mi se pare omenesc si de apreciat sa ajuti pe cineva la nevoie. Si ei CHIAR sunt la nevoie mare.

#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View PostDorel88, on 20th February 2012, 09:43, said:

Mi se pare omenesc si de apreciat sa ajuti pe cineva la nevoie. Si ei CHIAR sunt la nevoie mare.
Mie mi se pare firesc si normal ca cine munceste sa aiba, cine nu vrea  sa munceasca poate muri pe marginea santului, nu mi-e mila de el!

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Salvarea grecilor si a Greciei e povestea spusa prostimii. In realitate e vorba despre ajutarea creditorilor Greciei.

Edited by Seb, 20 February 2012 - 11:25.


#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostSeb, on 20th February 2012, 11:24, said:

Salvarea grecilor si a Greciei e povestea spusa prostimii. In realitate e vorba despre ajutarea creditorilor Greciei.
Nu e asa. Creditorii isi vor primi banii mai tarziu dar ii vor primi, chiar daca Grecia ca stat intra in capacitate temporara de plata.
Problema e ca neavand de unde a se mai alimenta cu euro, Grecia va trebui sa bata moneda proprie, CEEA CE AR FI CEL MAI BUN LUCRU POSIBIL.
Grecia e cangrenata de un mod de trai grecesc iar salariile asa mari cum sunt sunt platite din imprumuturi externe. Lucru care trebuie sa inceteze, iar singurul lucru care se poate face pentru insanatosire este moneda proprie.
Inflatie cat cuprinde pana cand veniturile se vor aseza la un nivel real.

Mentinerea salariilor la niveluri mari prin supraindatorarea statului este o mizerie care atarna pe umerii tuturor cetatenilor statuni in cauza, si care trebuie sa inceteze.
Sa fie toti miliardari in drahme, iar 1 euro sa fie 100 de milioane de drahme, nu am nimic impotriva.
Dar sa plateasca toata europa indolenta unei natiuni... nu are rost, e de kkt.

Edited by onlyone, 20 February 2012 - 12:25.


#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostSeb, on 20th February 2012, 11:24, said:

Salvarea grecilor si a Greciei e povestea spusa prostimii. In realitate e vorba despre ajutarea creditorilor Greciei.
Tu crezi ca o sa ne plateasca vreun grec, neamt sau francez datoria facuta de portocalii pe spatele nostru, cu care s-au salvat bancile occidentale?

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostAstor, on 20th February 2012, 20:03, said:

Tu crezi ca o sa ne plateasca vreun grec, neamt sau francez datoria facuta de portocalii pe spatele nostru, cu care s-au salvat bancile occidentale?
Nu a facut niciun portocaliu datorie pe spatele tau ca sa salveze vreo banca occidentala.
Scenariul celalalt arata asa:
Devalorizarea monedei nationale, imposibilitatea platii ratelor a multor romani, pierderea caselor, autoturismelor si a utilajelor achizitionate, care deveneau proprietatea bancilor.
Lichidarea acestora de catre banci la preturi mai mari sau mai mici, etc.
NU vad pe cine ar fi ajutat asta.
Ca a facut lumea credite, asta e, pe de alta parte creditele lor au marit pib-ul si au redus cursul valutar atunci cand le-au contractat.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postonlyone, on 20th February 2012, 12:24, said:

Nu e asa. Creditorii isi vor primi banii mai tarziu dar ii vor primi, chiar daca Grecia ca stat intra in capacitate temporara de plata.
Problema e ca neavand de unde a se mai alimenta cu euro, Grecia va trebui sa bata moneda proprie, CEEA CE AR FI CEL MAI BUN LUCRU POSIBIL.
Si daca Grecia revine la moneda proprie, cum o sa-si plateasca datoria externa? Fara bailout nu are cum (indiferent daca ramane sau nu in Zona Euro). Partea distractiva e ca si cei ce ar trebui sa faca bailout-ul (restul statelor europene) sunt faliti. Noroc ca datoria se poate acoperi din tiparnita (sau doar din cateva click-uri de mouse) la urma-urmei. Doar nu e in aur.

View PostAstor, on 20th February 2012, 20:03, said:

Tu crezi ca o sa ne plateasca vreun grec, neamt sau francez datoria facuta de portocalii pe spatele nostru, cu care s-au salvat bancile occidentale?
Nu, dar ce legatura are cu ce am zis eu?

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostSeb, on 20th February 2012, 21:34, said:

Si daca Grecia revine la moneda proprie, cum o sa-si plateasca datoria externa? Fara bailout nu are cum (indiferent daca ramane sau nu in Zona Euro). Partea distractiva e ca si cei ce ar trebui sa faca bailout-ul (restul statelor europene) sunt faliti. Noroc ca datoria se poate acoperi din tiparnita (sau doar din cateva click-uri de mouse) la urma-urmei. Doar nu e in aur.
Poate intr-un mod foarte simplu.
Orice stat are schimburi comerciale cu alte state.
Grecia are acum moneda euro, insa spre deosebire de noi unde in caz de extrema necesitate pentru plata salariilor la stat si ale pensiilor, BNR transforma peturile de coca cola in lei noi, grecia nu are posibilitatea asta.
Grecia trebuie sa imprumute bani de pe piata pentru ca nu are tiparnita de euro, tiparnita este centrala si nu apartine unui stat ci BCE ului care face si politica monetara.

Acum, grecia bate moneda proprie, plateste salariile asa cum le plateste, se genereaza inflatie caci oricum salariile lor sunt nerealiste sa fim seriosi - oricum nu sunt singurii cu salarii nerealiste din europa la fel e si in alte state - salariile sunt bazate pe bani imprumutati.
Salariile vor scadea real, produsele exportate de greci vor deveni mai atractive -  ce exporta ei adica ulei se masline, masline portocale ceva produse alimentare si ce naiba mai produc.
Odaca cu cresterea competitivitatii la export, afacerile cu produsele cu pricina vor merge bine, daca sunt gestionate dpdv al impozitelor cum trebuie de statul grec, fara a sufoca intreprinderile.
Schema este mult simplificata, ideea principala este ca fara a se mai putea imprumuta din exterior, grecii nu vor avea alta solutie decat sa munceasca sau sa moara de foame cu o inflatie tip anii 90 din romania.

De vandut au ce vinde, acum mai trebuie sa puna osul la munca, sa renunte la al 14 salariu, si la al 13-lea dupa parerea mea, sa renunte la somnul de amiaza, si programul de gravide pe care il au majoritatea celor de pe acolo cu exceptia imigrantilor pe care ii pun la munca cat ei dorm.

#11
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
[quote name='onlyone' date='21st February 2012, 01:10' post='11139903']

tiparnita este centrala si nu apartine unui stat ci BCE ului care face si politica monetara.


Bun,dar tiparnita aia centrala,in baza a ce poate sa dea imprumuturi(are acoperire?).
Cu alte cuvinte pina unde poate merge cursa asta a imprumuturilor,ca eu nu mai pricep.

#12
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postonlyone, on 20th February 2012, 20:33, said:

Nu a facut niciun portocaliu datorie pe spatele tau ca sa salveze vreo banca occidentala.
Scenariul celalalt era de fapt asa: falimentarea rapida a idiotilor din imobiliare (constructori, agenti, banci, etc) in primul rand, 1-2 ani de soc economic, reluarea cresterii economice pe baze sanatoase dupa 3-4 ani.  In schimb s-a ales salvarea hotilor prin saracirea si indatorarea populatiei, anulandu-i orice sansa de redresare pe termen mediu. Culmea sfidarii e ca si acum la 4 ani de la lansare mizeria Prima Coasa inca mai exista pentru mentinerea speculei imobiliare. In beneficiul populatiei zici, nu?  :confuzzled:

View PostSeb, on 20th February 2012, 21:34, said:

Nu, dar ce legatura are cu ce am zis eu?
Pai e fix aceasi problema, datorie odioasa, asumata de guverne corupte, marionete FMI. Cu totii "datoram" bani FMI (cei care ne-au imprumutat) si acolitilor FMI (cei la care s-au intors banii de la FMI, banci occidentale, Bechtel, etc). Diferenta e ca grecii fac scandal si sunt salvati, noi suntem tocati marunt de stagflatie ascunsa, ba chiar pusi sa-i salvam pe greci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate