Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Adevarul despre Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postdacuburebista, on 21st February 2012, 11:20, said:

deci s-a aflat adevărul ăla?
:)
da
uite acuma tre sa fac un alt hackintosh pt prostia celor de la apple
care nu ma lasa sa fac filme in final cut pro x decat daca le cumpar lor calculatoarele scumpe
e ca si cum ar trebui sa dau gauri numa cu masini de gaurit bosch rosii si sa bat cuie numa cu ciocane de lemn

#38
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Îmi imaginez ca si final cut pro-ul ala are licenta, nu?

#39
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Da, licenta de la floraria din colt. :lol:

Cre'ca topicu' asta ar trebui mutat la fun. Doar ai mei 2 bani.

Edited by Dante_Sparda, 22 February 2012 - 11:30.


#40
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View PostDante_Sparda, on 22nd February 2012, 13:30, said:

Da, licenta de la floraria din colt. :lol:

Cre'ca topicu' asta ar trebui mutat la fun. Doar ai mei 2 bani.
well,ar putea avea licenta
29$ cinstiti pt sistemlde operare si inca 299$ pt final cut pro x se poate
dar sa dau de 5 ori pretul memoriei de 3 ori al hdd-urilor de 2 ori al ssd-urilor e furt curat
si eu am dreptul la furt dar ei nu

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atit timp ca nu folosesti calculatorul vandut de Apple nu ai nici o licenta.

Edited by neagu_laurentiu, 22 February 2012 - 13:25.


#42
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Prietene, da' ti-a trecut prin cap ca am chestii mult mai bune de facut in viata decat sa invat chinezariile astea? Apple asa cum e el, cu sistem cu hdd scump cu pana mea imi serveste foarte bine in ce lucrez eu, nu'nteleg de ce ar trebui sa ma strofoc sa invat un sistem de operare (la modul pro), cand pentru mine OS-ul este numai si numai un accesoriu?

Da' pana la urma ce treaba ai tu cu ce sistem ma dau eu? Ia-ti axion de-asta moca de pe net, pune-ti-l pe computer si fii tu profesionist, capitanul tutulol. Ce te tine? Si tu pana la urma esti programator sau ce mama naibii esti de te dai cu Final Cut Pro? Si daca te dai cu Final Cut Pro, deci faci bani, nu jucarie, aia ai gasit ca te indoaie pe tine, cat costa Apple? :lol:

Edited by skandal, 23 February 2012 - 16:47.


#43
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostLucian_Ilea, on 22nd February 2012, 13:22, said:

si eu am dreptul la furt dar ei nu
Și cine anume îți dă ție dreptul să furi? :huh:

Ăsta e vreun drept nou, acordat numai ție, sau e trecut în Drepturile Omului?

#44
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostLucian_Ilea, on 22nd February 2012, 13:22, said:

29$ cinstiti pt sistemlde operare si inca 299$ pt final cut pro x se poate
dar sa dau de 5 ori pretul memoriei de 3 ori al hdd-urilor de 2 ori al ssd-urilor e furt curat
si eu am dreptul la furt dar ei nu

Prietene, esti complet pe langa, scuze dar aberezi gratios.
Te rog sa mergi la Apple store si sa cumperi OS-ul cu 29$. Da, atata costa upgrade-ul de la OS-ul anterior pe care se presupune ca deja l-ai cumparat, nu OS-ul in sine.

Cat despre preturile la produse Apple... Nu te fura nimeni, daca vrei dai banii, daca nu, nu.

#45
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View PostLucian_Ilea, on 22nd February 2012, 05:44, said:

da
uite acuma tre sa fac un alt hackintosh pt prostia celor de la apple
care nu ma lasa sa fac filme in final cut pro x decat daca le cumpar lor calculatoarele scumpe
e ca si cum ar trebui sa dau gauri numa cu masini de gaurit bosch rosii si sa bat cuie numa cu ciocane de lemn


fie un dell u27 = apple cinema ( identic ) la 3000 de lei + mini la 3000 = 6000 din care 3000 este monitorul daca tot vorbim de final cut

Ieftin si bun.

#46
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostLucian_Ilea, on 22nd February 2012, 05:44, said:

uite acuma tre sa fac un alt hackintosh pt prostia celor de la apple
care nu ma lasa sa fac filme in final cut pro x decat daca le cumpar lor calculatoarele scumpe
din perspectiva lor nu e prostie, ci din contra e metoda prin care fac banii cei mai multi... mac osx si alte cateva softuri ca final cut care sunt percepute ca fiind usor de utilizat sunt printre principalele motive pt. care multi cupara mac-uri (pe langa design si oarece exclusivitate)...

astfel apple nu are nici un interes sa faca disponibile softurile astea pt. pc-uri mai ieftine, ci prefera sa isi vand hardware-ul lor de 5-8 ori mai scump si sa faca o tona de profit...

pt editare video pe pc ai Adobe Premiere cs6 si avid care-s chiar mai bune decat final cut... si mai ai Sony Vegas (usor de folosit, ieftin si bunicel) si altele, inclusiv moka (ex. lightworks)

#47
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Cateva impresii generale si de la mine.

1. Hardware-ul e o bijuterie, tastatura, ecranul, carcasa, etc


2. OS-ul are lacune dar e destul de stabil si se mentine bine in timp.

  De exemplu, ce ma deranjeaza mai tare pe mine chiar acum cand scriu de pe un Macbook pro este lipsa unei functii pentru a modifica marimea fonturilor din sistem, ceva gen text dpi ca in Windows.
  Finder-ul e ok, dar mi-ar fi placut sa-mi afiseze in Column mode doar 2 coloane nu 5.
  In Finder mi-ar fi placut sa am o optiune gen Show hidden files ca in Nautilus din Linux.


3. Aplicatiile

  Sunt putine si gratuite si bune.
  Ca ati vorbit de editarea video, experienta mea recenta cu editarea video in iMovie si Final Cut Pro ma dezamagit, nu ca mod de lucru ci de faptul ca nu am putut importa un amarat de mts video aflat pe disc pe motiv ca nu e suportat, pe cand in Sony Vegas de exemplu nu am avut nici o problema.

#48
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@nighthawk

- Legat de fonturi, poate te ajuta asta (e doar pentru Finder):

Open a new Finder window.
Choose View > Show View Options from the menu bar.
In the "Text size" pulldown, choose whatever font size works for you.

- Stii ca poti sa redimensionezi fereastra in Finder sa-ti ramana numai 2 coloane. La fel de bine o poti lungi sa ai mai mult de 5 :D.

- Show hidden files se poate activa cu un mic .prefs pentru System Preferences, numit Secrets (l-am atasat mai jos).

Attached Files



#49
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Multumesc pentru script.

Functia Show View Options nu se aplica la toate ferestrele ci doar la aceea la care sa configurat marimea textului.

Pana la urma am gasit o aplicatie care o gasesc foarte utila si cu care se pot configura mai multe. Se numeste TinkerTool.



View PostDante_Sparda, on 13th June 2012, 13:30, said:

@nighthawk

- Legat de fonturi, poate te ajuta asta (e doar pentru Finder):

Open a new Finder window.
Choose View > Show View Options from the menu bar.
In the "Text size" pulldown, choose whatever font size works for you.

- Stii ca poti sa redimensionezi fereastra in Finder sa-ti ramana numai 2 coloane. La fel de bine o poti lungi sa ai mai mult de 5 :D.

- Show hidden files se poate activa cu un mic .prefs pentru System Preferences, numit Secrets (l-am atasat mai jos).


#50
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Avand in vedere ca este facut pentru fotografi si cei care editeaza asa ceva nu am mai vazut si apartine exclusiv OSX, ca in bootcam cu W& este normal.

minidispaly port-> HDMI ( 1080 p ) - se vede execrabil daca alegi rezolutia nativa din display ( unde ai toate rezolutiile ), pus la 1080 p culorile sunt normale, dar fonturile se vad oribil , pixelat si iphoto spune ca nu esti la rezolutia corecta

alt televizor ca poate nu o fi bun 1080p, am ales 720p, asisderea, la 720p se vede bine filmul ( fonturile pixelate, iphoto te atentioneaza ca nu este bine) , pus la 1360x 768 ( din rezolutiile date de catre el ) fonturile se vad perfect, culoarea este nenaturala

-----------

W7 - o placere, se vede perfect

------------

Solutia : HD ready cu VGA ( normal ca nu ai sunet ca la minidisplay -> HDMI ), si pus un cablu audio. sau rularea W7 in bootcamp.Cei de la apple te trimit la intel, cei de la intel iti spun ca este vorba ( corect ) de OS. Problema cunoscuta de catre toti, atingand toate prosusele firmei apple.

Credeam ca este facut sa mearga ca W7 , perfect pe un monitor extern. ( nu conteaza ca este TV , nu conteaza diagonala, rezolutia, numarul de pixeli )
,
La XP, W7 doar atingi FN si F4 sau F5 , F2 in functie de laptop si ai o imagine si culori perfecte. ( eu macar sunt norocos ca am adaptorul potrivit si televizoarele potrivite , mac-ul potrivit ce sa mai zici de nefericitii astia :  http://www.mac-forum...your-tv-36.html )

Total commander fata de finder pare un adevarat sistem de operare complex si bun, finder este o gluma proasta fata de TC.

Ce vad astia la mac-uri nu inteleg. Probleme cu portul thunderboldt ( minidispaly ->HDMI numai pe OSX ), usb 2.0, lipsa unui TC , totul devine app ca la iphone, ipad.


"This is a problem in the Mac OS X software. I am running Windows 7 with bootcamp straight over hdmi to a 1080p 32" TV and it looks perfect. Switch over to Mac OS X and it is totally screwed up, can't be fixed with any settings on the OS or TV."



Hi all I've a Mac Mini (end 2010) connected HDMI / HDMI to Sony Bravia KDL-40NX710. Images are ok but text has poor resolution. Anyone has good news to solve the problem in a better way than to act on sharpness? I've already changed the name of the HDMI adding a PC label .. thanks



Acesta este adevarul despre Apple. Ori cumperi un TV cu thundrbold ( daca exista ), ori renunti , problema fiind de la sistemul de operare. Totusi , credeam ca este pentru pozari, nunti, PS, sa vezi mare pe TV ( poate sa fie cel mai scump si mai bun TV are probleme  identice).

Nici nu vorbim de W7 unde este prea banal, XP se descurca minunat in afisarea imaginii.

Edited by ad-bloc, 23 June 2012 - 17:19.


#51
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007

View Postad-bloc, on 23rd June 2012, 18:05, said:

Total commander fata de finder pare un adevarat sistem de operare complex si bun, finder este o gluma proasta fata de TC.

Nu neaga nimeni ca TC este mult mai bun decat Finder, totusi pentru o comparatie corecta Finder-ul ar trebui comparat cu Explorer-ul din W7. TC ar trebui comparat cu Disk Order sau ceva similar.

#52
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Crede-ma si in explorer ma descurc mai bine decat in finder. Mi se pare ciudat ca un mini, macbook , air, orice are OS X, sa aiba probleme atat de mari cu o banala functie extrem folosita de americani : netflix, hulu, hbo go pe televizoare scumpe , ieftine nu conteaza.

Cum nu am nevoie de un font clar, ma multumeam cu 1080 p ( este cadou , nu am dat 8000 de lei cat era la appcom, noumax ), de aici parerea mea obiectiva.

https://discussions....9...45&tstart=0

Thanks Johnny. This confirms my suspicion. I connected a Macbook Air via Displayport (Thunderbolt) to the HDMI input on an Insignia 1080P 22" LED HDTV. The fonts/text were fuzzy at 1080P. Confirmed displayport was outputting 1080P. Then connected a Samsung Laptop Running Windows 7 via its HDMI port to 2nd HDMI port on the Insignia HDTV. Presto! Crisp and clear as a set of good optics. Used TV remote to switch back and forth between HDMI Port 1 & 2 on the TV with the same information input from both computers. Confirmed repeatedly that MAcBook Air was not outputting a crisp HDMI signal. Setting the sharpness to zero helped a little but not near enough. Agree this will require a Mac O/S upgrade and/or firmware/driver to work correctly. Have not had a chance to try the MacBook Displayport to VGA adaptor. I have a feeling it will look much better than HDMI.


---------------


Raman cu w7 in bootcamp. Am lasat doar 250 de GB pentru lion si ilife, mai mult pentru ipad, cunosc sistemul de operare , programele principale, nu-mi este strain absolut nimic, dar ca user obisnuit nu mai timp de cautari , prostii, alte programe. Bine ca m-am interesat ce poate face apple tv ( fara mkv chiar daca este fisier original facut de mine, numai iTunes, netflix )

Atat merita OS X Lion : 23,99 USD.

Edited by ad-bloc, 23 June 2012 - 18:52.


#53
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postad-bloc, on 23rd June 2012, 18:05, said:

Total commander fata de finder pare un adevarat sistem de operare complex si bun, finder este o gluma proasta fata de TC.
Ce vad astia la mac-uri nu inteleg. Probleme cu portul thunderboldt ( minidispaly ->HDMI numai pe OSX ), usb 2.0, lipsa unui TC , totul devine app ca la iphone, ipad.
esti un cretin dacă faci comparație intre tc și finder  :deadtongue: și îți meriți "problemele" enumerate

dar hai sa-ți spun 5-6 aplicații gen tc

http://www.binarynights.com/
http://cocoatech.com/pathfinder/
http://totalfinder.binaryage.com/
http://www.likemac.ru/english/
http://yepthat.com/leap/index.html
http://www.trankynam.com/xtrafinder/

#54
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Eu cred ca esti un "dobitoc" daca nu intelegi ca OS -ul de la apple are probleme cu semnalul transmis prin minidisplay port ( inclus in thunderbolt) , port care devine ocupat si inutilizabil.

Se incalzeste mai rau decat multe laptopuri ieftine, un banal netbook asus de 200 usd are macar un port HDMI care transmite corect imaginea. ( de la fonturi pana la culoare si sunet fara sa mai fie nevoie sa intri in preferinte sa bifezi sunetul.

Vorbim de un laptop care la istyle, apcomm, noumax costa 8000 de lei, mai repet odata 8000 de lei. ( are un procesor mai bun  si placa video mai buna, ca nu putem vorbi de cei 250 de gb fata de modelul de baza  ). Calul de dar nu se cauta la dinti, dar vorbim de un banal laptop nu de haute couture.

90 % dintre utilizatorii de os x si windows folosesc laptop-ul identic: browsing, youtube, un film, netflix, hulu, facebook nu cred ca toti sunt mai fotografi, dj de renume, sa spuna ca apple este dumnezeu pe pamant.

Ca si in China produsele apple ( nu vorbesc de cei care chiar au nevoie de anumite softuri, proportie mica ) isi cumpara produsele apple pentru statut social, nici asta nu este de condamnat. Dar sa lucrezi in final cut si sa ai probleme cu imaginea pe toate produsele apple ( si aici vorbim si de mini care are o iesire hdmi ). Asta este , daca vrei sunet fara prea multa cablaraie folosesti conexiunea HDMI care se gaseste pe orice televizor.

Poate vrei sa vezi munca ta pe un monitor de 42, poate vrei sa arati ce bun e?ti, oricum eu nu folosesc macbook-ul ca toate porturile HDMI chiar sunt ocupate de produse utile.

Eu nu inteleg de ce ai da intre 5000 si 10.000 pe un laptop cand hackintosh-ul sau cum s-o numi merge paradoxal foarte bine pe laptop-uri ieftine de 1500- 2000 de lei. Acer Aspire 5750G ($550-$830) - he Aspire 5750G has (more or less) the same feature set and price as the HP ProBook 4530s: a 15.6-inch screen, the latest 2nd-generation Intel processors, etc. The main difference is that the 5750G uses a powerful NVIDIA 540M graphics card, instead of using the processor's built-in HD 3000 graphics.

http://www.emag.ro/l...--pLX.RGA0C.004

sursa : http://www.macbreake...s-for-2012.html


Poți cumpăra 10 resigilate de la 2.199 Lei

Normal ca stiu si am reusit rezolvarea problemei, dar vorba aluia : Cum de toti se plang, dar nimeni nu face o plangere la apple sau returneaza produsul, de ce apple nu a testa portul si conexiunea, ca doar are cateva produse standard.

Raspunsul este simplu: cand ai dat 10.000 de lei pe un laptop esti putin rusinat cand vezi un produs ieftin care face un lucru banal bine.

https://discussions....9...=0&tstart=0


I made an appointment at the Apple store Genius Bar last weekend, and brought the mini with. They hooked my mini up to the only HDTV they had on hand (a 30-ish inch Panasonic, I think), and the guy said it didn't look so bad to him, despite my pointing out the crap text. He asked/confirmed that I have tried setting the output to 24Hz. They gave the expected line of "it may be 1080 lines of resolution, but it's blown up to 30, 40, 50 etc inches, it's going to lose quality." They're not expecting people to hook the mini up to an HDTV at close range as a monitor, just as an optional output for youtube, hulu, iTunes movies, etc, and NOT as a primary desktop monitor. They had no solution for me. I asked if the quality would be any better via the Displayport-VGA dongle, and they did not know, nor had any on hand to test or sell to me. They said I could buy the VGA dongle, and if it doesn't make it any better, return it. Will go back next week and get one, and see if my HDTV has any better quality via the PC input, though I'm not expecting much.

Si pentru "cretinul" de tracius sper ca mountain lion sa interzica instalarea aplicatiilor third party asa cum se aude si ma bucura ca a devenit un IOS mai bun.

"One of the significant new features in OS X Mountain Lion is Gatekeeper, a new security system to help keep users from installing nefarious applications on their machines.

Edited by ad-bloc, 24 June 2012 - 11:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate