Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sphynx - pisicile fotomodele

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Mergand pe teoria "inalta si slaba", acestor pisici li se cuvine titlul de fotomodele!
De astazi sunt mandru posesor de motan Don Sphynx. Este nascut pe 29 octombrie 2011, are pedigree, microcip, full option.  :coolspeak: L-am luat de la ?singura? persoana din Bucuresti care se ocupa cu asa ceva, o doamna la 70 de ani. Nu am avut niciodata un animal de casa inafara de pesti, papagali, hamsteri, porcusori de guineea. Am fost pur si simplu fermecat cand le-am vazut. S-au aratat toate dornice de joaca si prietenoase, poate prea prietenoase, una mi-a sarit in cap cum m-a vazut. :lol:
Motivele de sanatate m-au impiedicat sa am pana acum un animal in adevaratul sens al cuvantului sau sa iau acum o pisica normala. Mi-as fi dorit foarte mult o persana dar e exact opusul.
Am primit un kit de la RoyalCanin, am inteles ca trebuie sa-i cumpar mancare de la firma asta. Deocamdata e data la castrat si o primesc zilele ce urmeaza. Conform pedigree-ului, il cheama Arthur. :D I-am citit si cele 5 generatii in urma, provine din familii de "spanioli". :D
Nu stiu de unde sa incep si cu ce sa incep. Printre altele, daca mai exista pe aici posesori de pisici fara par, sa ma anuntati. ;)

Edited by twintop, 19 February 2012 - 21:53.


#2
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Super!
Cat a costat pisica? (daca poti spune...)

#3
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Doamna aceasta are foarte multe animale in case, a zis ca nu vrea sa faca afaceri ci macar sa-si recupereze banii "investiti". O apreciez, oricum!

#4
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Da, mai există pe aici și alți posesori de pisici fără păr. :lol: Însă ale mele nu sunt Don Sphynx, ci Peterbald (sau Petersburg Sphynx).

[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/DSC03078.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Sunt adorabile! Multa sanatate!

Care e diferenta intre cele 3-4 tipuri de pisici fara par? :D

#6
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Posttwintop, on 20th February 2012, 01:10, said:

Sunt adorabile! Multa sanatate!

Mulțumim. Așteptăm poze cu Arthur. :)

View Posttwintop, on 20th February 2012, 01:10, said:

Care e diferenta intre cele 3-4 tipuri de pisici fara par? :D

Există mai mult de 3-4 rase de pisici fără păr și anume:

(Canadian) Sphynx
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/canadian.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Peterbald (cunoscut și sub numele de Petersburg Sphynx, mai ales în țara sa de origine)
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/peterbald.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Don Sphynx (cunoscut și sub numele de Donskoy)
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/donsphynx-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ukrainian Levkoy
[ http://www.picturesclip.com/wp-content/uploads/2011/09/ukrainian-levkoy-wallpaper.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bambino
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/bambino-willie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Elf Cat
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/felix1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Kohana
[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/rubbercat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Diferențe există atât în ceea ce privește înfătișarea lor, cât și genetica. De ex. Peterbald, spre deosebire de Canadian Sphynx și Don Sphynx, sunt pisici extrem de elegante, zvelte, sunt manechinele lumii feline.   Au picioarele lungi, capul în formă de ic, botul lung cu profil drept, fără stop. Ochii sunt în formă de migdală, verzi sau albaștri (la exemplarele cu "point" - extremități colorate ca la siameze). Urechile sunt foarte mari, late la bază și plasate cât mai lateral (spre deosebire de Don Sphynx ale căror urechi trebuie să fie plasate cât mai sus).

Canadian Sphynx și Don Sphynx sunt pisici mai compacte, mai îndesate, mai greoaie, cu botul mai scurt și stop marcat.

O altă deosebire între cele 3 rase o reprezintă faptul că gena responsabilă pentru lipsa blănii este recesivă la Canadian Sphynx și dominantă la Peterbald și Don Sphynx. Pielea la Canadian Sphynx este mult mai uleioasă și necesită o îngrijire mai atentă (îmbăieri mai frecvente).

#7
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Bambino mi se pare tare chinuita... :(

Twintop, sa ne pui niste poze cand iti soseste baietul acasa... :D

Edited by cojocaru-diana, 20 February 2012 - 11:00.


#8
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Ce pisicute frumoase ai, peterbald :D

View Postpeterbald, on 20th February 2012, 01:00, said:

(Canadian) Sphynx
:wub:

#9
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Cu cine te gândești să îl împerechezi?  :huh:
Știai că masculii încep să își marcheze teritoriul cu urină după ce ating maturitatea sexuală? Indiferent că îi dai la montă sau nu. Partea proastă este că un anumit procent de masculi continuă să marcheze și după ce sunt castrați. Riscul ca acest lucru să se întâmple tinde spre zero dacă sunt castrați înainte de a atinge maturitatea sexuala.
În cazul în care nu planifici să achiziționezi și o femelă și să te ocupi de această rasă și, mai ales, dacă nu ești pregătit pentru pentru ceea ce implică deținerea unui mascul necastrat, sfatul meu este să îl castrezi cât mai repede. Este o operație care implică riscuri minime și, dacă e făcută de un veterinar cu experiență, își va reveni chiar în aceeași zi.

#10
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
:wub:

Attached Files



#11
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Și ce cap frumos răsare! Nu-i al meu? Al meu e oare?  :P

#12
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Sunt mare iubitor de matze, dar...kohana si ucrainianca ma infioara de-a binelea! :w00t:

View Postpeterbald, on 21st February 2012, 20:33, said:

Și ce cap frumos răsare! Nu-i al meu? Al meu e oare?  :P
Bag de seama ca te inspira aceasta suava aparitie  :lol:

#13
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Sa nu il castrezi .
Trecand peste "grotesc" ,unde te aprob , poate lasa urmasi.
Pare un motan frumos.
Eu am un motan semidomestic si desi este mai prostut nu face in casa .

#14
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Posttwintop, on 20th February 2012, 23:33, said:

Mai am o cunostinta cu un Sphynx. :D

Sphynx (Canadian) sau Don Sphynx? Sunt 2 rase complet diferite. După cum am scris mai sus, la Sphynx (Canadian) gena responsabilă pentru lipsa blănii este recesivă, asta înseamnă că ambii părinți trebuie să fie Canadian Sphynx pentru a rezulta pui fără păr.

#15
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Astea stiu sa toarca si sa se joace cu ghemul??? Par extrem de serioase.

Edited by jderjerpelit, 22 February 2012 - 22:52.


#16
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postjderjerpelit, on 22nd February 2012, 23:52, said:

Par extrem de serioase.

Doar par. Aparențele înșeală. :lol:

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Categoria asta, fara par, a existat dintotdeauna?

Sau cum a aparut?

Mie mi se par... nenaturale, ca sa ma exprim elegant...

#18
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
S-a trezit odata o pisica sa se epileze si s-a transmis gena mai departe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate