Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tigaie pentru plita cu inductie !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut!

Care din urmatoarele tigai credeti ca ar fi mai buna?

https://www.pentruga...cm-inductie-amt
https://www.pentruga...4-cm-demeyere-4
https://www.pentruga...-24-cm-demeyere
https://www.pentruga...4-cm-demeyere-2

#92
karbax

karbax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2009
Vad ca nu mai scrie nimeni .....
Am si eu o plita cu inductie, achizitionata aproximativ 1 an in urma, si am probleme cu toate tigaile. E ca si cum inductia nu ar avea loc pe toata suprafata tigailor. Intr-o parte arde mincarea si in cealalta parte ramine crud. Asa se se comporta toate plitele cu inductie?

#93
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am tigăi Tefal si sunt excelente. Merg si tigăile Delimano dar parca tot Tefal sun mai bune.
Nu am problemele pe care le descrii.
Sa-ti iei tigaie care are semnul acesta

Attached Files


Edited by Freddy12, 04 November 2018 - 17:37.


#94
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Panasonic a scos în 2009 plite cu inducție la 120kHz (cele normale merg la 24-40kHz) care funcționează și la vase metalice care nu-s feromagnetice. Ce știți despre ele, poate-s scumpe, că nu văd pe la noi?

#95
ICEBREAKER101010

ICEBREAKER101010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2006

View PostFreddy12, on 04 noiembrie 2018 - 17:33, said:

Eu am tigăi Tefal si sunt excelente. Merg si tigăile Delimano dar parca tot Tefal sun mai bune.
Nu am problemele pe care le descrii.
Sa-ti iei tigaie care are semnul acesta

Si ce oale ai ? Daca fierbi laptele pe plita cu inductie, se lipeste de fund ? La fel si alte mancaruri. Se lipesc de fundul olii pe care o pui pe plita cu inductie ?

Sunt curios ce fel de oale sunt bune pentru plita cu inductie care sa nu iti lipeasca mancarea de fund.

#96
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cea mai buna e o cratita  cu capac TEFAL Ceramic Control Induction, m-a costat 160 lei in ianuarie 2019 la oferta. Pe locul al doilea sunt niste cratite din inox cu fundul foarte gros luate de la selgros marca Ozti. Dar oricat de buna e cratita tot nu o poti lasa la foc mare ore intregi. La inductie secretul este ca trebuie supravegheata mancarea pana da in clocot, apoi pus la foc mic si cu capac. Cratita de la Tefal are un capac foarte smeker adica are un buton si poti astupa orificiul de aerisire asa incat se face putina presiune si nu e nevoie sa pui plita la putere mare

Edited by Freddy12, 02 May 2020 - 15:58.


#97
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Discutia e un pic mai nuantata in functie de utilizarea tigaii. Referitor la inductie, o tigaie facuta cu simt de raspundere se va comporta foarte bine daca producatorul specifica ca merge la inductie. In ce priveste utilizarea insa, e important la ce se foloseste preponderent tigaia, la prajit, la sotat sau la prepararea innabusita de mai lunga durata. O tigaie cu fund gros in mai multe straturi e oricum cea mai buna pentru  toate situatiile si calitatea tigaii asigura o temperatura uniforma pe toata suprafata.

Sa nu uitam si diferenta dintre tigaile profesionale din otel inoxidabil si cele cu strat antiaderent. Majoritatea habar nu are sa gateasca cu o tigaie de inox, e plin netul de review urile habarnistilor  care spun ca mancarea se lipeste in tigaie. Nu se invata greu dar cine nu are chef sa bibileasca tigaia prin  "asezonare" si rabdare pana la temperatura potrivita, mai bine gateste la tigaie antiaderenta.

(Si) de aceea nu recomand tigaile Ozti. Desi vad ca au review uri ok, nu sunt nici prea finisate si nu sunt multumit nici de grosimea marginilor, o alta particularitate de natura sa mentina  temperatura ridicata si constanta. Alternative care mi se par mai potrivite sunt Demeyere, varianta scumpa, sau gama Sensuell de la Ikea, cea mai accesibila. Eu votez cu Sensuell, decat banii dati pe Demeyere mai bine ceva mai calitativ de pe amazon. Repet, asta referitor la tigaile de otel inoxidabil, un pic mai dificile pentru utilizatorul obisnuit.

Edited by audiofidell, 03 May 2020 - 10:21.


#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am cratite de la Ozti, nu tigai . Am una mai mica, de vreo 4l pe care o folosesc pentru dulceata si alta mai mare la care fac zacusca si sunt foarte bune adica preparatul nu se prinde de fund.

#99
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018

View PostFreddy12, on 03 mai 2020 - 12:18, said:

Eu am cratite de la Ozti, nu tigai . Am una mai mica, de vreo 4l pe care o folosesc pentru dulceata si alta mai mare la care fac zacusca si sunt foarte bune adica preparatul nu se prinde de fund.
Corect, m a furat titlul topicului, colegul intreba intr adevar de oale.

#100
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postaudiofidell, on 03 mai 2020 - 15:07, said:


Corect, m a furat titlul topicului, colegul intreba intr adevar de oale.

Nu-i nimic. Eu nu sunt multumit de nici una din tigaile pe care le am si am o colectie impresionanta asa ca ti-am urmat sfatul si mi-am comandat o tigaie Demeyere de la kitchenshop. E o reducere asa ca am profitat de ea: 195 lei o tigaie cu diametrul de 24cm. Sa vedem daca va fi buna, daca nu-ajunge si asta in beci.
Apropo de tigaile pentru inductie, sfatul meu e sa cumparati tigai cu diametrul cat ochiul plitei, maxim 1-2 cm in plus. La oale si cratite nu conteaza dar la tigaie-da.

Edited by Freddy12, 03 May 2020 - 20:06.


#101
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Cam asa este, piata romaneasca nu e cea mai ofertanta. Sunt cateva branduri mai ok, Demeyere, WMF, dar si astea cu preturi in neconcordanta cu puterea de cumparare. Pe de alta parte, in afara segmentului Horeca, nu prea exista nici cerere pentru tigai calitative, romanii in general nu soteaza si nu fac friptura de vitel incat sa aiba nevoie intr adevar de o tigaie bine construita. Sa ne spui concluziile dupa utilizare!

#102
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu poți cumpăra în românia produse de la firme de renume in "concordanță cu puterea de cumpărare", pentru că aceasta nu are nici o legătură cu valoarea produsului respectiv.

#103
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Numai tu stii ce vrei sa spui!

Edited by audiofidell, 04 May 2020 - 10:57.


#104
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
O tigaie care în germania costă 200 euro va costa in românia 250 euro, deși puterea de cumpărare în românia e mult mai mică. De ce? Pentru că românia vinde volume mult mai mici, costurile de transport cresc. Puterea de cumpărare în românia e cam de 5 ori mai mică, dar tigaia în loc să coste de 5 ori mai puțin, de fapt costă mai mult.
Acum intelesesi?

#105
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Ok, randul meu de explicatii:

1. Discutia este despre functionalitatea obiectului, nu despre perspectiva economica asupra lui. Daca insa  insisti, citeste punctul 3!

2. Daca tot ai abilitatea de a folosi corect perfectul simplu, de ce nu dai atentie si celorlalte aspecte? Trecand peste Romania cu litera mica, "nicio" se scrie legat inca din 2004.

3. Inteleg ca tu stii sa explici ce vrei sa spui cand te exprimi mai detaliat, dar tu intelegi ce spun ceilalti? Nu tocmai asta am scris, ca nu exista o cerere consistenta pe piata romaneasca? Cand am spus "neconcordanta" nu m am referit la proportionalitate directa, citeste mai atent! Ideea era ca in alte conditii de cerere, oferta ar fi fost mai variata la preturi in acord cu puterea de cumparare. Adica ai fi gasit in Romania tigai decente la macar aceleasi preturi din Vest sau de pe Amazon. Legat de transport, ai ramas in urma cu 20-30 ani. Cand poti cumpara din Germania sau Olanda un produs cu 5-10 euro transport, iti dai seama ca suma inglobata in pretul final  de la distribuitor e mult mai mica. O fi mai scump transportul cu TIR ul,  dar aduce cateva mii de produse, sa nu mai zic daca il imparte si cu alt comerciant.

Ca sa revenim la oile noastre, ai o parere despre care tigai sunt mai potrivite pentru inductie?

#106
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postaudiofidell, on 04 mai 2020 - 10:41, said:

Cam asa este, piata romaneasca nu e cea mai ofertanta. Sunt cateva branduri mai ok, Demeyere, WMF, dar si astea cu preturi in neconcordanta cu puterea de cumparare. Pe de alta parte, in afara segmentului Horeca, nu prea exista nici cerere pentru tigai calitative, romanii in general nu soteaza si nu fac friptura de vitel incat sa aiba nevoie intr adevar de o tigaie bine construita. Sa ne spui concluziile dupa utilizare!

Mai sunt si alte branduri bune in Romania, de exemplu am cumparat recent o oala din fonta Staub (La Cocotte), Staub e probabil nr. 1 mondial la vase din fonta. De asemenea se gasesc si produsele De Buyer, o firma foarte buna in domeniu, au tigai excelente, inclusiv cele non-aderente.

Problema la noi nu e neaparat pretul, la o adica un vas de gatit de calitate e o investitie pe multi ani, unele pot fi lasate mostenire dar majoritatea oamenilor au un blocaj psihic cand vad ca o oala de top ajunge la 2-300 de euro, pur si simplu nu pot concepe sa dea banii astia chiar daca-i au.

Revenind la topic si din ce se gaseste la noi eu recomand cu toata caldura tigaile Demeyere si De Buyer (otel) respectiv Lodge (fonta).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate