Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tigaie pentru plita cu inductie !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se intampla nimic rau, o incalzeste. Problema e daca pui o oala cu diametrul mult mai mic decat ochiul, exista posibilitatea sa nu simta ca ai pus ceva pe plita si sa nu se activeze

#74
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Daca are cineva vre-o tigaie cu fund stratificat .... pe mine m-ar interesa ce greutate are o astfel de ustensila de bucatarie.
De exemplu as vrea sa stiu ce greutate are o tigaie gen Demeyere John Pawson 7 ply de 24 cm. Bineinteles goala ...Posted Image

#75
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Din ce-i pe Amazon.com, 1.8Kg (4 pounds).
Oricum, nu-i foarte important. Nu e chiar forma ideală pentru șmecherii din încheietură :).

#76
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
Daca mai urmareste careva threadul...intre timp am luat o plita (cu 1 ochi) pe inductie si am repetat experimentul: aceeasi oala (are simbolul de inductie pe ea), data ff incet (400w) si se lipeste in draci (la fel ca pe aragaz) daca nu amestec continuu :(

Mai ramane sa incerc cu ceaun de fonta.

#77
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Acum gatesc mamaliga in ceaun de fonta pe ochi aragaz gaze retea. Pe inductie in ce vas pot gati mamaliga!

#78
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Tot pe ceaun cu conditia sa aiba fundul plat. Sau in orice oala inox cu semnul inductie pe fund. Se pot folosi si oale emailate dar acestea nu au toate fundul perfect plan si nu fac priza la fel de buna ca oalele inox cu fund stratificat. Oale inox cu fund stratificat bune si pentru inductie costa vreo 40-50 lei (de 2-3,5litri).

Edited by Freddy12, 02 January 2014 - 00:53.


#79
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
Se pot face clatite pe plitele cu inductie? Cand ridici tigaia de pe plita ca sa pui aluat sau ca sa intorci clatita, se intrerupe plita? Vreau sa cumpar o plita pe inductie, dar clatitele sunt hotaratoare. :)

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
E neinteresant dacă se întrerupe sau nu plita pe durata turnării aluatului. Indiferent de grosime și de material, tigaia aia are suficientă remanenta termică încât sa nu se răcească în 3-5 secunde. Nu am lucrat niciodată pe plită cu inducție, însă nu are de ce sa nu meargă la clătite

#81
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Merge dar daca nu esti rapid, se intrerupe alimentarea. Dar exista aparate de facut clatite si nu sunt scumpe, putin peste 100lei.

#82
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Aveti idee ce as putea folosi, astfel incat sa pot coace ardei pe plita cu inductie?
La plita cu gaz, foloseam cu succes un soi de table cu maner :D

#83
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Poti cumpara un adaptor pentru plita cu inductie si peste el pui tabla

Attached Files



#84
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Multumesc, Freddy.
Am probat tablele pe care le am si sunt ok pt. plita cu inductie.

#85
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Victor5 (#2) este totalmente inafara subiectului...

#86
mirceafs

mirceafs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.05.2009
am cumparat si eu un vas inoxriv special pentru plitele cu inductie ... dupa ce a fost o caruta de bani plita nu il vede spre deosebire de alte vase pe care nu scrie nimic (intradevar diametrul este mai mic decat cercul de inductie, dar si vasele despre care vorbesc sunt chiar si mai mici) deci nu recomand !!1

#87
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Nu recomanzi ce? Eu n-am avut probleme cu niciun vas pana acum, atat timp cat se lipeste magnetul de el. Si am de la foarte ieftine la foarte scumpe.

#88
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Da, la fel si eu.
Am fost uimita sa constat ca merg pe plita cu inductie craticioarele alea banale, subtiri si emailate, dar nu merg cratitele Zepter :D

#89
Yaxi

Yaxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.10.2011
poate cineva sa-mi recomande firme de vase bune  pentru inductie  (din experienta ) ?
am gasit pe net vase  si  scumpe {Demeyere} si ieftine{ Ikea } ,dar caut pe cineva care le-a folosit si este multumit de ele .
multumesc

#90
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 01.04.2004
Demeyere sunt f. bune, sun foarte multumit de ele. Mai recomand OZTI (turcesti, profesionale, eu le-am luat de prin Selgros), inox - f. bune si astea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate