Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme la listare si altele....

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
DannyBOHLEN

DannyBOHLEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.11.2008
Am făcut o aplicație în Excel 2010, un soi de bază de date, însă am două ”problemuțe” mari:  :death:

1. Am un textbox multiline care, în funcție de anumite criterii (nu sunt importante), îmi afișează un text, structurat pe mai multe paragrafe (am folosit vbNewLine pentru asta), care are o lungime variabilă, iar numărul paragrafelor diferă de la un moment la altul!

    Problemă:  :cursing: cu ce set de instrucțiuni VBA pot lista la imprimantă textul conținut de acel textbox, DOAR TEXTUL, fără textbox ???????????

    O soluție ar fi să salvez respectivul text pentru listare într-un fisier (*.txt în cazul meu) pe HDD, după care ar trebui să deschid fișierul și să listez ”manual” textul conținut, însă NU vreau să apelez la aceasta, aș vrea să se poată lista direct textul la imprimantă. Pentru această soluție ar trebui să salvez fișierul pe HDD, iar ulterior deschiderea, listarea, închiderea și ștergerea fișierului să se facă fără ca utilizatorul să vadă acești pași, lucru pe care, la momentul de față, nu știu să-l rezolv!
    De asemenea, textul conținut de textbox nu poate fi ”transferat” unei celule dintr-un sheet, după care să pot lista conținutul acelei celule tocmai din cauza faptului că textul este structurat pe mai multe paragrafe, ceea ce la copy/paste, îmi ”duce” textul pe mai multe celule!

2. Introducerea datelor pentru a fi actualizată baza de date se face prin intermediul mai multor shape-uri (textbox-uri și combobox-uri) plasate într-un sheet (protected)!

    Problemă:  :cursing: cum pot naviga (schimba focusul) între aceste shape-uri cu ajutorul tastelor tab (shift+tab) sau cu ajutorul săgeților, într-o anumită ordine, prestabilită ???????

    Asta deoarece sheet-ul care le conține este protejat cu parolă, pentru a preveni modificarea/ștergerea datelor înscrise, de către utilizator, iar lucrul DOAR cu mouse-ul este foarte obositor la o cantitate mare de date ce trebuiesc introduse în această bază de date!


   Vă mulțumesc anticipat și aștept cu nerăbdare soluțiile voastre!  :worthy:

#2
DannyBOHLEN

DannyBOHLEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.11.2008

View PostDannyBOHLEN, on 15th February 2012, 20:53, said:

2. Introducerea datelor pentru a fi actualizată baza de date se face prin intermediul mai multor shape-uri (textbox-uri și combobox-uri) plasate într-un sheet (protected)!
    Problemă:  :cursing: cum pot naviga (schimba focusul) între aceste shape-uri cu ajutorul tastelor tab (shift+tab) sau cu ajutorul săgeților, într-o anumită ordine, prestabilită ???????
    Asta deoarece sheet-ul care le conține este protejat cu parolă, pentru a preveni modificarea/ștergerea datelor înscrise, de către utilizator, iar lucrul DOAR cu mouse-ul este foarte obositor la o cantitate mare de date ce trebuiesc introduse în această bază de date!


Private Sub TextBox1_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
	If KeyCode = 9 Then
		If Shift = 0 Then
			TextBox2.Activate
		Else
			TextBox4.Activate
		End If
	End If
End Sub

Private Sub TextBox2_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
	If KeyCode = 9 Then
		If Shift = 0 Then
			TextBox3.Activate
		Else
			TextBox1.Activate
		End If
	End If
End Sub
Private Sub TextBox3_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
	If KeyCode = 9 Then
		If Shift = 0 Then
			TextBox4.Activate
		Else
			TextBox2.Activate
		End If
	End If
End Sub
Private Sub TextBox4_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
	If KeyCode = 9 Then
		If Shift = 0 Then
			TextBox1.Activate
		Else
			TextBox3.Activate
		End If
	End If
End Sub

si asa mai departe...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate