Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#37
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CMVD, on 20th February 2012, 11:42, said:

Poruncile conduc spre Isus, ele nu mantuiesc,

Tocmai asta este ideea ....

Legea a fost un îndrumător sau un tutore care a avut rolul de a-i conduce pe oameni spre Cristos, pe de o parte, iar pe de altă parte avea rolul de a scoate în evidență păcatul, de a-i conștientiza pe oameni să sunt imperfecți.

Când Isus a venit pe pământ și a murit pentru noi, el a împlinit Legea, a dovedit faptul că Adam, dacă ar fi vrut, ar fi putut să asculte de Dumnezeu.

(GALATENI 3:23–25) . . .Totuși, înainte de a veni credința, eram închiși sub paza legii, așteptând credința care trebuia să fie dezvăluită. 24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.

#38
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 CMVD, on 20th February 2012, 10:40, said:

In termeni generici biserica Adventista de Ziua a Saptea este considerata ca fiind a 7-a si ultima biserica inainte de re-intoarceres lui Isus

Deci biserica AZS este Laodiceea ?   In primul rand, asta nu ar lauda biserica AZS ... pentru ca in scrisoarea catre Laodiceea Domnul Isus descrie starea in care a ajuns crestinatatea in vremurile din urma. In al doilea rand,  e vorba de intreaga crestinatate, Laodiceea reprezentand o perioada a bisericii, nu un grup de oameni .

P.S. Poate imi spui si in cartea cui ai citit afirmatia pe care am citat-o ... Hai ca stim, ai luat-o dintr-o carte .

 Eugen3, on 15th February 2012, 16:08, said:

Ba există!  Îți spune Iehova ...

(PSALMUL 25:14) . . .Prietenia strânsă cu Iehova este pentru cei ce se tem de el și, la fel, legământul său, ca să li-l facă cunoscut.

(PROVERBELE 3:32) Fiindcă Iehova îl detestă pe cel perfid, dar cel drept se bucură de o prietenie strânsă cu El.

Imi citezi din Psalmi si din Proverbe ... pai ma omule, in vremea aia oamenii puteau sa fie cel mult prieteni ai lui Dumnezeu. La fel ca Ioan Botezatorul ...

De la venirea Domnului Isus, oamenii sunt chemati sa devina copiii ai lui Dumnezeu , nu prieteni. Exista o singura modalitate de a scapa de pacat: jertfa Domnului Isus si cei care beneficiaza de ea devin copii ai lui Dumnezeu, nu prieteni cu El.

Esti un copil al lui Dumnezeu, Eugen ? De ce ?

Edited by kruger, 20 February 2012 - 12:29.


#39
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Desigur că Domnul Iisus a spus că Împărăția va fi luată evreilor și dată altui neam, nu unei organizații din neamuri.

NEAM ~uri n. 1) pop. Totalitate a oamenilor de o anumită naționalitate; seminție; popor; norod. ◊ De ~ (sau de ~ul lui) de origine; de naționalitate. 2) ist. Organizare obștească principală a comunei primitive (bazată pe rudenie de sânge); gintă. 3) Succesiune de generații care provin dintr-un strămoș comun; seminție; familie.

ORGANIZÁȚIE s. f. asociație de oameni cu concepții sau preocupări comune, pe baza unui regulament, a unui statut etc., în vederea depunerii unei activități organizate. ♦ ~ internațională (sau interstatală) = asociație cu caracter permanent, creată de state pe baza unui statut. (< germ. Organisation, fr. organisation, rus. organizațiia)

Oi fi mai prost, dar parcă este ceva diferență.

#40
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 kruger, on 20th February 2012, 13:38, said:

Deci biserica AZS este Laodiceea ?   In primul rand, asta nu ar lauda biserica AZS ... pentru ca in scrisoarea catre Laodiceea Domnul Isus descrie starea in care a ajuns crestinatatea in vremurile din urma. In al doilea rand,  e vorba de intreaga crestinatate, Laodiceea reprezentand o perioada a bisericii, nu un grup de oameni .

P.S. Poate imi spui si in cartea cui ai citit afirmatia pe care am citat-o ... Hai ca stim, ai luat-o dintr-o carte .

Am scris ca reprezinta ultima biserica dar salvati pana la urma vor fi toti care au ales binele in loc de rau. Nu am luat din nici o carte, e absolut suficient studierea Bibliei.

 dulgherul, on 22nd February 2012, 10:32, said:

Desigur că Domnul Iisus a spus că Împărăția va fi luată evreilor și dată altui neam, nu unei organizații din neamuri.

NEAM ~uri n. 1) pop. Totalitate a oamenilor de o anumită naționalitate; seminție; popor; norod. ◊ De ~ (sau de ~ul lui) de origine; de naționalitate. 2) ist. Organizare obștească principală a comunei primitive (bazată pe rudenie de sânge); gintă. 3) Succesiune de generații care provin dintr-un strămoș comun; seminție; familie.

ORGANIZÁȚIE s. f. asociație de oameni cu concepții sau preocupări comune, pe baza unui regulament, a unui statut etc., în vederea depunerii unei activități organizate. ♦ ~ internațională (sau interstatală) = asociație cu caracter permanent, creată de state pe baza unui statut. (< germ. Organisation, fr. organisation, rus. organizațiia)

Oi fi mai prost, dar parcă este ceva diferență.

Israel este poporul lui Dumnezeu si nu inseamna evrei.

#41
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 CMVD, on 22nd February 2012, 11:47, said:

Am scris ca reprezinta ultima biserica dar salvati pana la urma vor fi toti care au ales binele in loc de rau.
Deci salvarea e pe baza alegerii pe care o faci: bine sau rau ?

#42
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 kruger, on 22nd February 2012, 12:53, said:

Deci salvarea e pe baza alegerii pe care o faci: bine sau rau ?

Da, cum crezi ca Dumnezeu va proceda cu tibetanii sau indienii?

DAR

exista un avantaj enorm pentru oamenii care tin cele 10 porunci, Isus ii va rasplati special.

Edited by CMVD, 22 February 2012 - 12:04.


#43
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 20th February 2012, 12:38, said:

Imi citezi din Psalmi si din Proverbe ... pai ma omule, in vremea aia oamenii puteau sa fie cel mult prieteni ai lui Dumnezeu. La fel ca Ioan Botezatorul ...

Unde ai citit tu așa ceva în Biblie? Arată-ne și nouă ....

#44
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 CMVD, on 22nd February 2012, 12:01, said:

Da, cum crezi ca Dumnezeu va proceda cu tibetanii sau indienii?

DAR

exista un avantaj enorm pentru oamenii care tin cele 10 porunci, Isus ii va rasplati special.


Raspunde-mi la intrebarea: -Cum se manifesta harul lui Dumnezeu ? Mantuieste sau ofera posibilitatea mantuirii ?

 Eugen3, on 22nd February 2012, 12:30, said:

Unde ai citit tu așa ceva în Biblie? Arată-ne și nouă ....

Prietene, cine facea voia lui Dumnezeu era precum Avraam. Nu era el prietenul lui Dumnezeu ?


Acum, tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu.


Unde e problema ?

Edited by kruger, 22 February 2012 - 13:41.


#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 22nd February 2012, 13:47, said:

Unde e problema ?

Problema este că tu predai idei personale, nu învățătura clară a Bibliei ...

Încearcă și tu să imiți exemplul marelui învățător, Isus Cristos ....

(IOAN 8:28, 29) . . .nu fac nimic de la mine, ci spun lucrurile acestea așa cum m-a învățat Tatăl. 29 Cel care m-a trimis este cu mine; el nu m-a lăsat singur, pentru că fac mereu lucrurile care îi sunt plăcute. . .

(IOAN 17:17) . . .Sfințește-i prin adevăr: cuvântul tău este adevărul.

Iar cuvântul lui Dumnezeu, Biblia, nu spune nicăieri că este greșit să-l considerăm pe adevăratul Dumnezeu "prietenul nostru".
Tată și prieten apropiat!

#46
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 22nd February 2012, 13:55, said:

Iar cuvântul lui Dumnezeu, Biblia, nu spune nicăieri că este greșit să-l considerăm pe adevăratul Dumnezeu "prietenul nostru".
Tată și prieten apropiat!
Zi-mi unde invata Biblia sa-L consideram pe Dumnezeu "prieten apropiat".


Te-am intrebat daca esti un copil al lui Dumnezeu si sa argumentezi raspunsul. Ai spus ca tu vrei sa fii prieten cu Dumnezeu ... acum spui ca trebuie sa il consideram Tata. Pai te intreb din nou:

Esti tu un copil al lui Dumnezeu ? Daca da, atunci explica si cum a fost posibil.  A raspunde la intrebarea asta inseamna a spune si altora vestea buna ... deci nu vad de ce nu ai raspunde.

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 22nd February 2012, 14:19, said:

Zi-mi unde invata Biblia sa-L consideram pe Dumnezeu "prieten apropiat".

PSALMUL 25:14) . . .Prietenia strânsă cu Iehova este pentru cei ce se tem de el și, la fel, legământul său, ca să li-l facă cunoscut.

(PROVERBELE 3:32) Fiindcă Iehova îl detestă pe cel perfid, dar cel drept se bucură de o prietenie strânsă cu El.

#48
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 22nd February 2012, 14:31, said:

PSALMUL 25:14) . . .Prietenia strânsă cu Iehova este pentru cei ce se tem de el și, la fel, legământul său, ca să li-l facă cunoscut.

(PROVERBELE 3:32) Fiindcă Iehova îl detestă pe cel perfid, dar cel drept se bucură de o prietenie strânsă cu El.

Deci, ca sa fii prieten cu Dumnezeu, ce iti trebuie? Zi-mi cum poate un om sa fie prieten cu Dumnezeu (vad ceva si in versetele astea, dar vreau ca tu sa imi spui esentialul macar, daca nu tot ce e nevoie pentru a fi prietenul lui Dumnezeu).

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 22nd February 2012, 14:47, said:

Deci, ca sa fii prieten cu Dumnezeu, ce iti trebuie? Zi-mi cum poate un om sa fie prieten cu Dumnezeu (vad ceva si in versetele astea, dar vreau ca tu sa imi spui esentialul macar, daca nu tot ce e nevoie pentru a fi prietenul lui Dumnezeu).

Înainte de toate, răspunde la următoarea întrebare:

Ne învață Biblia că putem deveni prieteni cu Dumnezeu, sau nu?

#50
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 22nd February 2012, 14:50, said:

Înainte de toate, răspunde la următoarea întrebare:

Ne învață Biblia că putem deveni prieteni cu Dumnezeu, sau nu?
Da

#51
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 CMVD, on 22nd February 2012, 09:47, said:

Israel este poporul lui Dumnezeu si nu inseamna evrei.
Desigur.
Înseamnă jidovi sau jidani, probabil, că ei L-au vîndut. Sau nu?

#52
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 22nd February 2012, 14:47, said:

Deci, ca sa fii prieten cu Dumnezeu, ce iti trebuie? Zi-mi cum poate un om sa fie prieten cu Dumnezeu (vad ceva si in versetele astea, dar vreau ca tu sa imi spui esentialul macar, daca nu tot ce e nevoie pentru a fi prietenul lui Dumnezeu).


Poți să citești Psalmul 15.

În plus, manifestând credință în răscumpărarea oferită de Isus, milioane de oameni au ajuns prieteni cu Dumnezeu și au acum speranța de a trăi veșnic pe un pământ transformat în Paradis.

Oricum, faptul de a fi prieteni cu Iehova în prezent nu constituie o garanție că vom rămâne mereu prieteni cu El.
Pentru a supraviețui când va sosi ziua mâniei lui Dumnezeu, trebuie să continuăm să ne arătăm recunoștința profundă pentru „răscumpărarea plătită de Cristos Isus“ (Rom. 3:24). (Citește și Filipeni 2:12.)

Îți las plăcerea să descoperi singur în Biblie mai multe indicii care te vor ajuta să fii prieten cu Dumnezeu ...  ;)

Edited by Eugen3, 22 February 2012 - 16:55.


#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 22nd February 2012, 16:48, said:

Poți să citești Psalmul 15.

În plus, manifestând credință în răscumpărarea oferită de Isus, milioane de oameni au ajuns prieteni cu Dumnezeu și au acum speranța de a trăi veșnic pe un pământ transformat în Paradis.

Oricum, faptul de a fi prieteni cu Iehova în prezent nu constituie o garanție că vom rămâne mereu prieteni cu El.
Pentru a supraviețui când va sosi ziua mâniei lui Dumnezeu, trebuie să continuăm să ne arătăm recunoștința profundă pentru „răscumpărarea plătită de Cristos Isus“ (Rom. 3:24). (Citește și Filipeni 2:12.)

Îți las plăcerea să descoperi singur în Biblie mai multe indicii care te vor ajuta să fii prieten cu Dumnezeu ...  ;)

Asta e vestea buna?  Asa predici tu din usa in usa ? "cititi Psalmul 15, descoperiti singuri din Biblie cum puteti deveni prieteni cu Dumnezeu ? "  ? Prin raspunsul asta , stangaci si lipsit de esenta, arati ca habar nu ai ce a facut Domnul Isus pentru tine. Esti un orb, calauzit de alt orb si care incearca sa calauzeasca, la randul lui, pe alti orbi.

1. Domnul Isus  ... tu insisti sa Il numesti Isus, iar cand te-am intrebat, ai zis ca pe un prieten nu il numesti "domnule prieten", ci direct pe nume. Ai fost parsiv, pentru ca tu, de fapt, nu Il recunosti pe Isus ca Domn.  Numai cineva care are Duhul Sfant poate sa faca asta... tu nu poti.  Esti destul de barbat ca sa recunoasti asta? Macar tie sa iti recunosti, sa nu mai continui sa te minti singur.

 Eugen3, on 22nd February 2012, 16:48, said:

În plus, manifestând credință în răscumpărarea oferită de Isus, milioane de oameni au ajuns prieteni cu Dumnezeu și au acum speranța de a trăi veșnic pe un pământ transformat în Paradis.
2. Domnul Isus nu "a oferit rascumpararea", ci ne-a rascumparat . Prin harul Lui "am fost mantuiti" . "Preaiubiților, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi nu s-a arătat încă..."

3. Cei care au crezut in Domnul Isus nu au devenit prieteni ai lui Dumnezeu, ci copii ai Lui.  Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;   Invatatura ta e mincinoasa, pentru ca e diferenta mare intre a fi un copil al lui Dumnezeu si a fi un prieten al Lui.

 Eugen3, on 22nd February 2012, 16:48, said:

Oricum, faptul de a fi prieteni cu Iehova în prezent nu constituie o garanție că vom rămâne mereu prieteni cu El.
4. Din nou, cu invatatura satanica.  Adica Pastorul cel Bun nu e in stare sa aiba grija de oile Lui? El si-a dat viata pentru ele, acum sunt ale Lui.

El spune:   Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine. Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.  Tu Il contrazici, pentru ca nu auzi glasul Lui ... pentru ca nu esti una din oile lui.  

 Eugen3, on 22nd February 2012, 16:48, said:

Pentru a supraviețui când va sosi ziua mâniei lui Dumnezeu, trebuie să continuăm să ne arătăm recunoștința profundă pentru „răscumpărarea plătită de Cristos Isus“ (Rom. 3:24). (Citește și Filipeni 2:12.)

Îți las plăcerea să descoperi singur în Biblie mai multe indicii care te vor ajuta să fii prieten cu Dumnezeu ...  ;)
In Romani 3:24 nu spune ca trebuie sa continuam sa facem ceva, pentru a ramane copii ai lui Dumnezeu, sau "prieteni" ai Lui.  Aberezi , crezand ca nu verific textele ?
Romani 3:24 "Și sunt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus."  

Iar Filipeni 2:12 nu poti sa il intelegi pentru ca nici nu ai citit toata fraza:  Astfel, dar, preaiubiților, după cum totdeauna ați fost ascultători, duceți până la capăt mântuirea voastră, cu frică și cutremur, nu numai când sunt eu de față, ci cu mult mai mult acum, în lipsa mea. Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.




Serios acum ... daca ai vreun pic de simt al responsabilitatii in tine, revizuieste-ti starea, ca esti pe langa. Nu stii nimic despre mantuire, despre Bunul Pastor, despre Domnul Isus , dar te crezi mare predicator si membru al singurei secte care asculta de porunca lui Isus.  Nici nu Il cunosti pe Domnul Isus, nici nu poti sa Il numesti asa ... nu ti se pare ciudat, mai ales cand Biblia spune ca  nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.   ?

Esti pe drumul spre iazul de foc, considera-te avertizat.  Nu ma intereseaza sa faci acum parada si sa te dai iar mare gongoi aici pe forum, cu citate din jumatati de versete &stuff. Avertizarea mea e serioasa, ti se adreseaza tie personal si nici nu ma intereseaza sa imi raspunzi la ea... m-as bucura, totusi, sa traga un semnal de alarma in constinta ta.

P.S. Daca te mai prind laudandu-te pe forum cum ca sunteti singura secta care predica vestea buna, acum dupa ce ai aratat ca habar n-ai ce e aia, o sa dau link catre posturile astea.  Pentru ca ai fi  un invatator fals si astia trebuie expusi.

Edited by kruger, 22 February 2012 - 18:42.


#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Parerea mea este ca Dumnezeu nu colaboreaza :D cu nici o religie organizata.El colaboreaza cu persoane individuale, din orice religie, care accepta Noul Sau Legamant facut cu omenirea.
Asadar, Dumnezeu nu colaboreaza nici cu martorii, nici cu advcentistii, nici cu baptistii, nici cu penticostalii, nici cu catolicii, nici cu ortodocsii, nici cu evreii. El colaboreaza cu indivizi din toate aceste religii/biserici, care dupa cum am mai spus accepta Noul Legamant facut de Dumnezeu cu omul, si nu cel facut de om cu Dumnezeu.

Edited by Dude_2nd, 22 February 2012 - 19:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate