Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Unii cred că în prezent Dumnezeu nu mai are un popor organizat cu care colaborează, ci El colaborează cu persoane individuale dispersate la nivel mondial.
Care este părerea voastră?

Edited by Eugen3, 14 February 2012 - 15:52.


#2
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostEugen3, on 14th February 2012, 15:50, said:

Care este părerea voastră?

urmatoarea:

View PostEugen3, on 14th February 2012, 15:50, said:

El colaborează cu persoane individuale dispersate la nivel mondial.

ps asta nu inseamna ca toti sunt dispersati, ci El poate colabora si acolo unde sunt adunati 2 sau 3 in numele lui isus.

#3
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postbazaraie, on 14th February 2012, 15:56, said:

urmatoarea:



ps asta nu inseamna ca toti sunt dispersati, ci El poate colabora si acolo unde sunt adunati 2 sau 3 in numele lui isus.

Cum ai ajuns la această concluzie?

#4
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 14th February 2012, 15:50, said:

Unii cred că în prezent Dumnezeu nu mai are un popor organizat cu care colaborează, ci El colaborează cu persoane individuale dispersate la nivel mondial.
Care este părerea voastră?
Popor organizat de cine ? Ce anume ii strange pe oamenii acelui popor impreuna ? Ce au ei in comun si care e scopul organizarii lor ?


Oricum, daca un om nu are in primul rand o relatie personala cu Dumnezeu, totul e 0 .

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Colaboreaza si cu grupuri organizate, si cu indivizi. Singura conditie e ca acesti colaboratori sa fie complet retardati.

Aparent oamenii cu IQ format din 3 cifre nu sunt acceptati :rolleyes:

#6
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
what the fuck? pe bune :huh:

#7
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostNemesis-, on 14th February 2012, 16:02, said:

Aparent oamenii cu IQ format din 3 cifre nu sunt acceptati :rolleyes:

tu ai iq din 3 cifre?

#8
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 14th February 2012, 16:01, said:

Popor organizat de cine ?

Ce anume ii strange pe oamenii acelui popor impreuna ?

Ce au ei in comun si care e scopul organizarii lor ?


Oricum, daca un om nu are in primul rand o relatie personala cu Dumnezeu, totul e 0 .

De Dumnezeu.

Adevărul revelat în Scriptură și faptul că îl iubesc cu adevărat pe Dumnezeu.

Aceeași credință, aceeași învățătură.  Să i se închine adevăratului Dumnezeu în spirit și adevăr și să înfăptuiască voința divină care include lucrarea mondială de predicare și facere de discipoli (vezi Matei 24:14; 28:19, 20; 2 Timotei 4:1, 2; Faptele 20:20).

Făcând parte din adevăratul popor al lui Dumnezeu, fiecare personal se străduiește să cultive o relație de prietenie cu Dumnezeu.

(FAPTELE 15:14) . . .Simeon a istorisit amănunțit cum, pentru prima oară, Dumnezeu și-a îndreptat atenția spre națiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său.

(IACOV 4:8) . . .Apropiați-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi! . . .

#9
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostEugen3, on 14th February 2012, 15:58, said:

Cum ai ajuns la această concluzie?

niciun grup organizat nu isi bazeaza complet  invataturile pe biblie

#10
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postbazaraie, on 14th February 2012, 16:11, said:

niciun grup organizat nu isi bazeaza complet  invataturile pe biblie

Așa am crezut și eu cu ani în urmă, dar mi-am schimbat părerea când i-am cunoscut pe Martorii lui Iehova.

#11
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostEugen3, on 14th February 2012, 16:13, said:

Așa am crezut și eu cu ani în urmă, dar mi-am schimbat părerea când i-am cunoscut pe Martorii lui Iehova.

asa am crezut si eu cu ani in urma despre martorii lui iehova,dar mi-am schimbat parerea dupa ce am mai citit prin biblie si am mai inteles eu personal cum sta treaba.

View PostNemesis-, on 14th February 2012, 16:02, said:

Singura conditie e ca acesti colaboratori sa fie complet retardati.

serios acum,daca dam amindoi un text de iq si eu ies mai bine, imi faci atatea felatii cat reprezinta diferenta in cifre intre iq-urile noastre?  :rolleyes:

Edited by bazaraie, 14 February 2012 - 16:17.


#12
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Da, normal ca colaboreaza, doar eu sunt unul dintre cei colaboratori dispersati.

Edited by dgamma, 14 February 2012 - 16:40.


#13
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postbazaraie, on 14th February 2012, 16:16, said:

asa am crezut si eu cu ani in urma despre martorii lui iehova,dar mi-am schimbat parerea dupa ce am mai citit prin biblie si am mai inteles eu personal cum sta treaba.

Nu știu ce ai înțeles tu personal, însă, următoarele exemple ar trebui să-ți dea de gândit:

Isus le-a lăsat continuatorilor săi porunca de a predica vestea bună despre Regatul lui Dumnezeu și de a face discipoli din oamenii tuturor națiunilor.

(MATEI 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

(MATEI 28:19, 20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

Această activitate este o activitate de amploare care nu ar putea fi efectuată de persoane dispersate, ci doar de un grup de persoane foarte bine organizate.
...................................................................

Adevărații creștini din prezent se strâng laolaltă pentru a fi instruite de Dumnezeu și pentru a-i aduce închinare (vezi Evrei 10:24, 25).

Adevărații creștini din prezent respectă porunca clară a lui Isus de a predica evanghelia, sau vestea bună despre regat (vezi Matei 24:14)

Adevărații creștini din prezent înțeleg faptul că pentru a respecta porunca lui Isus de a ține sărbătoarea comemorării, sau Cina Domnului, trebuie să fie împreună, nu dispersați (vezi 1 Corinteni 11:23-26).

Adevărații creștini din prezent recunosc canalul de comunicare stabilit de Dumnezeu prin Isus Cristos în secolul I, care a primit responsabilitatea de a le oferi hrană spirituală servitorilor săi la timpul potrivit (vezi Matei 24:45-47)

Acestea sunt doar câteva dintre dovezile care arată clar că Dumnezeu are și în prezent o organizație cu care colaborează.

#14
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postbazaraie, on 14th February 2012, 16:16, said:

serios acum,daca dam amindoi un text de iq si eu ies mai bine, imi faci atatea felatii cat reprezinta diferenta in cifre intre iq-urile noastre?  :rolleyes:
Da-ti peste gura,da-te cu capul de pereti de 50 de ori,fa 200 de matanii,da like la 20 de manastiri si spera ca vei fi iertat.

#15
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011

View Postbazaraie, on 14th February 2012, 16:16, said:

serios acum,daca dam amindoi un text de iq si eu ies mai bine, imi faci atatea felatii cat reprezinta diferenta in cifre intre iq-urile noastre?  :rolleyes:
Stii, el daca face pariu cu tine n-are nimic de castigat, doar daca iesiti la egalitate, tu iesi in pierdere.

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 14th February 2012, 15:50, said:

Unii cred că în prezent Dumnezeu nu mai are un popor organizat cu care colaborează, ci El colaborează cu persoane individuale dispersate la nivel mondial.
Care este părerea voastră?
Parerea mea este ca in niciun caz poporul lui Dumnezeu nu este organizatia satanica autointitulata "martorii lui Iehova".

Dumnezeu are un popor, da, si sunt totalitatea celor salvati. Niciun membru iehovist, insa, nu este parte a acestui popor.

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
In cazul colaborarii cu grupuri organizate se fac reduceri? O fi mai ieftin?

#18
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 14th February 2012, 16:08, said:

De Dumnezeu.

Adevărul revelat în Scriptură și faptul că îl iubesc cu adevărat pe Dumnezeu.

Aceeași credință, aceeași învățătură.  Să i se închine adevăratului Dumnezeu în spirit și adevăr și să înfăptuiască voința divină care include lucrarea mondială de predicare și facere de discipoli (vezi Matei 24:14; 28:19, 20; 2 Timotei 4:1, 2; Faptele 20:20).

Făcând parte din adevăratul popor al lui Dumnezeu, fiecare personal se străduiește să cultive o relație de prietenie cu Dumnezeu.

(FAPTELE 15:14) . . .Simeon a istorisit amănunțit cum, pentru prima oară, Dumnezeu și-a îndreptat atenția spre națiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său.

(IACOV 4:8) . . .Apropiați-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi! . . .

Ai ratat esentialul ... care, pentru un credincios adevarat, e evident si e primul lucru pe care il spune, ca raspuns la ce am intrebat.

fiecare personal se străduiește să cultive o relație de prietenie cu Dumnezeu.

Asta e perspectiva ta ? Asta cauti tu, prietenia lui Dumnezeu ? El nu e prietenul meu (pentru ca am multi prieteni); mai mult decat atat, e Tatal meu.
Asta ii strange pe credinciosi impreuna, dragostea lor pentru Dumnezeu; faptul ca suntem copii ai lui Dumnezeu, am fost cumparati cu acelasi pret; avem in noi Duhul lui Dumnezeu iar tot ce vrem pe acest pamant e sa-I multumim lui Dumnezeu si sa-I dam slava pentru ca ne-a salvat.  Noi Il iubim pentru ca El ne-a iubit mai intai.

A-I da slava lui Dumnezeu ... inseamna si sa spui altora despre jertfa mantuitoare a Domnului Isus; nu trebuie sa facem discipoli ai unei secte, ci ucenici ai lui Isus, oameni care sa primeasca invatatura de la invatatorul lor, Isus, nu de la niste brosuri.

Tu ai deschis topicul asta pentru a-ti promova secta iehovista ... care face discipoli, apoi ii invata "Scriptura". Ai cui discipoli sunt, de vreme ce tu ii inveti ?  Nu din cauza asta folositi si termenul "discipol", in loc de "ucenic" ? Mie imi pare ca termenul "discipol" estompeaza putin imaginea de om care primeste invatatura . Discipolul primeste invatatura de la un maestru si apoi continua munca maestrului.  Voi spuneti ca faceti continuatori ai lui Isus, dar ii antrenati voi ... => sunt continuatori ai vostri. In plus, voi ati demonstrat ca nici nu Il cunoasteti pe Isus.

, Ucenicul are un invatator, de la care primeste lectiie ... cine in invatatorul discipolilor pe care ii fabrici tu, Eugen?

View Postblackcat, on 14th February 2012, 17:33, said:

In cazul colaborarii cu grupuri organizate se fac reduceri? O fi mai ieftin?
Asta e "frumusetea" ... de multe ori e gratis, ba chiar primesti si in plus, de la secta. Sunt beneficii ale membrilor... care inseamna mult pentru romani. Gratis, frate...masini, ajutor financiar pentru construirea casei / deschiderea unei firme... nu spun ca asa fac iehovistii, ci sectele in general .

Edited by kruger, 15 February 2012 - 12:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate