Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Firma de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Eu nu prea inteleg despre ce e topicul asta. Despre o societate utopica? Ar putea la fel de bine sa fie despre Wonderland (Alice) asa cum este despre o firma de programare. Un nonsens, sau cum spun batranii "un nebun arunca o piatra si zece intelepti se chinuie sa o scoata". Nici nu merita sa iti gasesc (contra)argumente la ineptiile de mai sus: eg. "Sa votezi daca ai nevoie sau nu de project manager"

#56
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Posturban, on 28th February 2012, 23:43, said:

Eu nu prea inteleg despre ce e topicul asta. Despre o societate utopica? Ar putea la fel de bine sa fie despre Wonderland (Alice) asa cum este despre o firma de programare. Un nonsens, sau cum spun batranii "un nebun arunca o piatra si zece intelepti se chinuie sa o scoata". Nici nu merita sa iti gasesc (contra)argumente la ineptiile de mai sus: eg. "Sa votezi daca ai nevoie sau nu de project manager"

- ok hai sa o luam altfel: da-mi o solutie pentru urmatoarea problema: se iau 100 de freelanceri fiecare cu PFA sau la negru, si se incearca inchegarea unei cooperari sub un brand comun. Ei sa ramana oarecum independenti adica sa nu aiba sefi, eventual manageri de proiect, sa poata achizitiona aparatura si licente si sa aiba un sediu fizic comun.
- astept solutii legale mai bune decat a mea.

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Problema ta nu-i o problema !
Daca ei lucreaza la aceleasi proiecte tot de capul lor, nu au nimic in comun, isi castiga painea la fel de bine atunci de ce sa fie uniti intr-o firma ? Sau daca se unesc o fac si singuri, intre ei, care-i rolul tau in poveste ?
Daca esti antreprenor invata care ti-e rolul.

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2012 - 10:57.


#58
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrepublicall, on 28th February 2012, 20:27, said:

........... Se poate vota orice...................
se va putea vota si sa nu ti se mai dea tie acel 1% ?

#59
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 29th February 2012, 10:57, said:

Problema ta nu-i o problema !
Daca ei lucreaza la aceleasi proiecte tot de capul lor, nu au nimic in comun, isi castiga painea la fel de bine atunci de ce sa fie uniti intr-o firma ? Sau daca se unesc o fac si singuri, intre ei, care-i rolul tau in poveste ?
Daca esti antreprenor invata care ti-e rolul.

pot lucra la aceleasi proiecte dar nu vor renunta la proiecte mari multidisciplinare care ar include parte de linux, admin baze de date, c++, drivere, php, mysql, java, servere, testari specializati, retele complexe pentru simulari, etc... plus de asta altfel este sa ai o camera plina cu sisteme gata instalate de toate felurile si pe diferite tipuri de dispozitive, retele.

daca se unesc o fac si singuri, ok, pana la ce punct. La momentul 0 poate convingi 10 si devin parteneri. Ce fac urmatorii 90 care vin in timp? i faci parteneri pe toti? si daca da cum se vor intelege? Inca nu exista o forma legala care sa modeleze asa ceva.

rolul meu pe langa membru este sa fac firma. repet, o poate face oricare, n-am nici o problema; mie mi-a venit ideea si implicit m-am gandit la mine;

View Post_Smiley_, on 29th February 2012, 11:45, said:

se va putea vota si sa nu ti se mai dea tie acel 1% ?

priveste problema un pic si invers. Toate veniturile firmei sunt ale mele, nu? Mai corecta este intrebarea daca se poate vota ca 99% din venituri, pe langa salarii, sa mearga la ei. Salarii votate tot de ei. Bine aici e discutabil. Inteleg ce vrei sa zici. Se poate vota dar eu nu voi accepta. Pot accepta rezultatul unui vot care sa stipuleze ca firma sa treaca pe numele altui angajat cu tot cu acel 1% plus riscurile de rigoare, eu ramanand un simplu angajat cu drept de vot. Problema e ca daca calca stramb imi fac alta firma si o iau de la capat. Prin simplu fapt ca stau aici si scriu in loc sa ma uit la un film contureaza acel 1% si persoana care il merita. Daca stiu ca nu-mi iese ceva din chestia asta de ce sa ma zbat, suna egoist dar asa se misca lucrurile. altfel ma iau si ma duc la pescuit, de ce sa ma zbat?

Edited by republicall, 29 February 2012 - 14:38.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrepublicall, on 29th February 2012, 14:33, said:

Inca nu exista o forma legala care sa modeleze asa ceva.
Se poate orice. Ia citeste mai intai Legea societatilor comerciale: http://www.rubinian.com/lsc_00.php

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2012 - 14:37.


#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrepublicall, on 29th February 2012, 14:33, said:

..............
priveste problema un pic si invers. Toate veniturile firmei sunt ale mele, nu? Mai corecta este intrebarea daca se poate vota ca 99% din venituri, pe langa salarii, sa mearga la ei. Salarii votate tot de ei. Bine aici e discutabil. Inteleg ce vrei sa zici. Se poate vota dar eu nu voi accepta. Pot accepta rezultatul unui vot care sa stipuleze ca firma sa treaca pe numele altui angajat cu tot cu acel 1% plus riscurile de rigoare, eu ramanand un simplu angajat cu drept de vot. Problema e ca daca calca stramb imi fac alta firma si o iau de la capat. Prin simplu fapt ca stau aici si scriu in loc sa ma uit la un film contureaza acel 1% si persoana care il merita. Daca stiu ca nu-mi iese ceva din chestia asta de ce sa ma zbat, suna egoist dar asa se misca lucrurile. altfel ma iau si ma duc la pescuit, de ce sa ma zbat?
stimabile, ce-i tot dai cu votul in sus si in jos din moment ce esti hotarat sa nu iei in seama decat voturile care-ti convin?



View Postrepublicall, on 29th February 2012, 14:33, said:

..........altfel este sa ai o camera plina cu sisteme gata instalate de toate felurile si pe diferite tipuri de dispozitive, retele. ...........
si cine o sa plateasca pentru camera asta? ca tu spui ca nu ai bani de investit.

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrepublicall, on 29th February 2012, 14:33, said:

altfel ma iau si ma duc la pescuit, de ce sa ma zbat?
Toti am inteles ca mergi pe zicala: s-a întâlnit hoțul cu prostul !

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2012 - 14:48.


#63
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Post_Smiley_, on 29th February 2012, 14:42, said:

stimabile, ce-i tot dai cu votul in sus si in jos din moment ce esti hotarat sa nu iei in seama decat voturile care-ti convin?




si cine o sa plateasca pentru camera asta? ca tu spui ca nu ai bani de investit.

se poate orice ce nu-mi afecteaza propria persoana; sunt o gramada de alte chestii care nu se pot vota; de ex. sa arunce un alt angajat afara pe geam :). Normal ca nu orice se poate vota.

din venituri

#64
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrepublicall, on 29th February 2012, 14:33, said:

rolul meu pe langa membru este sa fac firma. repet, o poate face oricare, n-am nici o problema; mie mi-a venit ideea si implicit m-am gandit la mine;
Bine. Dar fara acel 1%. Fii egal cu toti.

#65
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 29th February 2012, 14:45, said:

Toti am inteles ca mergi pe zicala: s-a întâlnit hoțul cu prostul !

nu am cum sa te conving; nici eu nu stiu exact ce vreau dapai sa te conving de ceva. Un singur lucru e clar, ideile bune si initiativa se platesc. Alea aduc banii. Intreaba pe la google. Nu zic ca ideea mea e buna, dar in cazul in care va prinde atunci va fi buna si va fi platita. Si oricine pe lumea asta are o idee buna sper ca este si va fi platit pe masura.

plus de asta cumva trebuie renumerata si diferenta dintre alt angajat care merge acasa si isi vede de ale lui si mine care se poate trezi peste noapte cu controale, amenzi faliment si altele. Si poate imi ia si casa. Eu ajung in strada si ceilelti 99 stau la caldurica. Am mai zis sa ia altu firma pe numele lui, eu is de acord.

Edited by republicall, 29 February 2012 - 15:05.


#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ba zici de actionari ba de angajati. Hotaraste-te ! Sunt cai diferite.
Sigur ca totul se plateste dar nu se vede rolul tau. Ala cu actele si nimic mai mult e egal cu zero.

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2012 - 15:08.


#67
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 29th February 2012, 14:37, said:

Se poate orice. Ia citeste mai intai Legea societatilor comerciale: http://www.rubinian.com/lsc_00.php

as minti sa zic ca o sa inteleg ceva de acolo. O intrebare la subiect, se pot distribui pierderile de ex. pe toti angajatii si in functie de punctajul lor pe site? Pot detalia intrebarea.

adica sa vina fiscu si sa ia de la unu din casa un scaun, de la altu o masa, si de la altu un perete.

si pe partea de parteneriat, este unul strict cred. Nu am citit. eu vreau de ex. unu care are 100 de proiecte la activ sa aiba un punctaj si o pondere la vot mai mare. Cum simulezi asta? Da-mi te rog articolul din lege.

#68
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
la cum vorbeste, aproape ca as putea paria ca lucreaza la stat. doar bugetarii sunt in stare sa creada ca privatii cu un pic de initiativa umbla ca bezmeticii pe strada cautand cu disperare pe cineva caruia sa-i cedeze o parte din profit contra unor avantaje gen "o camera cu calculatoare" si o firma (infiintarea careia costand vreo 800-1000 lei).

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste si Codul Fiscal daca tot vrei sa intri in afaceri: http://static.anaf.r..._norme_2012.htm

#70
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 29th February 2012, 15:07, said:

Ba zici de actionari ba de angajati. Hotaraste-te ! Sunt cai diferite.
Sigur ca totul se plateste dar nu se vede rolul tau. Ala cu actele si nimic mai mult e egal cu zero.

din punctul meu de vedere nu am intereseaza cum se numesc, ma intereseaza sa functioneze. I0am denumit in functie de context nu neaparat ca aveam ceva in minte.

Riscul de a primi amenzi, de a merge la mititica. Daca firma va fi acuzata de ceva etc. sunt o gramada. :) cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi surade ideea sa las pe altu asa ca nu mai ai mult si scapi de 1% care vad ca nu-ti place nicicum.

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_Smiley_, on 29th February 2012, 15:12, said:

as putea paria ca lucreaza la stat
A si recunoscut asta.

@republicall
Dincolo de povestile tale, citeste legislatia si inveti cate ceva din fenomenul economic. E un sfat bun, util si poate mai tarziu il exploatezi cum se cuvine.

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2012 - 15:17.


#72
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
probabil ar fi mai clar totul daca as sintetiza un pic initiativa:

la un moment dat m-am gandit sa fac o firma in care angajatii sa poata vota diferite chestii si sa renunt la 99% din profit in favoarea angajatilor in ideea ca ar mari sansele de reusita adica angajatii sa faca ce vor cu profitu in functie de cum voteaza.

Restul ce am zis pe forum sunt idei si incercari de solutionare la diferite intrebari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate