Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Firma de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrepublicall, on 26th February 2012, 19:52, said:

.................
Aici mai e o chestie legata de investitie. eu mizez mult sa vina persoane care au o oarecare stabilitate, de ex. un client stabil care le da proiecte in mod constant; In acest caz investitia nu ar mai fi necesara.

ce poti tu oferi unui astfel de potential angajat? de ce ar veni la tine, din moment ce el are deja clienti stabili?

#38
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Post_Smiley_, on 27th February 2012, 08:25, said:

ce poti tu oferi unui astfel de potential angajat? de ce ar veni la tine, din moment ce el are deja clienti stabili?

1. repet exemplul unui prieten din cluj care si-a pierdut intermediarul de sarbatori  :deadtongue: la mine ar avea o oarecare stabilitate(depinde ce sistem se voteaza)
2. nu se poate angaja in proiecte mari
3. nu se poate angaja in proiecte multidisciplinare
4. aparatura de specialitate, pad-uri si sisteme de toate felurile, calculatoare instalate special pentru diferite teste, retea pentru simulari, servere puternice, licente pentru diferite softuri de nisa
5. poti sa ceri parerea cuiva=consultanta gratuita
etc...nu-mi mai vin in minte altele
6. ai o firma, un brand, ca persoana fizica autorizata nu stiu cata flexibilitate ai
7. poti sa lucrezi in continuare la negru sau PFA
8. toti banii iti revin tie sau ma rog angajatilor, in functie de cum se voteaza
9. diviziunea muncii, testari, coderi, administratori etc


adica imagineaza-ti vreo 100 de freelanceri care ar gandi la fel si ar vrea cam exact aceleasi lucruri, adica in continuare o oarecare independenta plus avantajele enumerate mai sus.

eu iau la sfarsit 1% pentru idee :) si riscuri, adica va fi pe numele meu firma, daca se intampla ceva eu o musc.

Edited by republicall, 27 February 2012 - 11:18.


#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci un programator cu clienti stabili castiga de la tine stabilitate :)

daca lui ii revin toti banii, tu de unde mai iei "1% pentru idee" ?

#40
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Post_Smiley_, on 27th February 2012, 13:15, said:

deci un programator cu clienti stabili castiga de la tine stabilitate :)

daca lui ii revin toti banii, tu de unde mai iei "1% pentru idee" ?

da, ce nu e ok in explicatia mea? Pana isi gaseste alt intermediar(clienti) primeste proiecte de la ceilalti sau participa la comun cu proiectele firmei. Nu vad bresa din explicatia mea.

toti banii - 1% ; poate fi si 0.1% nu am stat sa calculez cat inseamna, am luat cifra intreaga cea mai mica; si nu mi se pare imoral, de ce sa nu se stimuleze inventivitatea? Daca imi bat capu si pun fundu la bataie de ce sa nu fiu rasplatit. Nu are decat sa isi tina majoritatea proiectelor in afara firmei ca PFA sau la negru; dar probabil in acest caz ar avea anumite limitari in avantaje; depinde cum se voteaza. Pana la urma el si altii ca el vor vota deci va fi in interesul lor sa voteze asa cum vor. Si bineinteles vor vota sa le iasa cat mai bine pentru ei.

Edited by republicall, 27 February 2012 - 15:02.


#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cine are proiecte isi face firma, nu vine la tine. Tu esti doar un angajator care trebuie sa concureze cu restul din piata. Deocamdata nu oferi nimic comparativ cu cei din breasla.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2012 - 15:05.


#42
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postrepublicall, on 27th February 2012, 12:17, said:

1. repet exemplul unui prieten din cluj care si-a pierdut intermediarul de sarbatori  :deadtongue: la mine ar avea o oarecare stabilitate(depinde ce sistem se voteaza)
Intrebarea e - daca timp de 3-4 luni nu gasesti clienti, cum ii asiguri stabilitatea aia, sau altfel spus - cum il platesti?

#43
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 15:04, said:

Cine are proiecte isi face firma, nu vine la tine. Tu esti doar un angajator care trebuie sa concureze cu restul din piata. Deocamdata nu oferi nimic comparativ cu cei din breasla.

pai uite ca sunt atatia cu PFA sau lucreaza la negru. si nu cred ca toti se apuca sa faca firma cum le nazare. Statistic vorbind. Multi nu se hotarasc daca sa se angajeze sau sa inceapa pe cont propriu. Si cand zic proiecte ma refer la proiecte primite de la intermediari care azi is maine nu-s platesc la limita adica cat sa o duci binisor dar nu pentru 6 oameni.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
PFA-ul e o forma legala si daca esti singur in poveste e mai avantajoasa forma asta decat un SRL din punct de vedere fiscal. Asa ca e ok.

#45
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Posttudor_turcu, on 27th February 2012, 15:04, said:

Intrebarea e - daca timp de 3-4 luni nu gasesti clienti, cum ii asiguri stabilitatea aia, sau altfel spus - cum il platesti?

daca teoretic ajung la cateva zeci de angajati relativ independenti atunci toti vor avea in medie clientul lor stabil. Daca unu pica ceilalti il pot acoperi cu proiectele lor destul de lejer. Plus banuiesc ca se va vota din oficiu strangerea unui fond de siguranta.

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 18:42, said:

PFA-ul e o forma legala si daca esti singur in poveste e mai avantajoasa forma asta decat un SRL din punct de vedere fiscal. Asa ca e ok.
nu am nimic impotriva celor cu PFA sa fie sanatosi si chiar is :). Doar ca nu au avantajul celor enumerate mai sus. Nu ca ar avea neaparat nevoie. E si un mod de gandire "there is safety in numbers"

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrepublicall, on 27th February 2012, 18:46, said:

Doar ca nu au avantajul celor enumerate mai sus.
Pai nu ai enumerat nici un avantaj ce-l oferi tu si nu-l ofera firma facuta de PFA cand va veni momentul sa faca acest pas.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2012 - 18:50.


#47
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 18:49, said:

Pai nu ai enumerat nici un avantaj ce-l oferi tu si nu-l ofera firma facuta de PFA cand va veni momentul sa faca acest pas.

   cand va veni momentul si va face acel pas totul va fi ok, pentru EL. Nu si pentru ceilalti angajati, aici e the problem. Nu zic ca nu merita dar la cum e piata limitata in resurse nu vad o crestere uniforma pentru toti programatorii de pe piata. Eventual daca am trai intr-o lume in expansiune si natalitatea ar fi exponentiala s-ar putea imagina un sistem de crestere egal pentru toti. Fiecare freelancer munceste pe branci si dupa ceva ani isi face firma si ajunge big boss. Dar intr-un context cu resurse limitate vor fi putini patroni, cel putin patroni romani.

   Sansa pentru cei multi este o forma neconventionala de parteneriat prin vot. Forma actuala de actionariat nu este destul de maleabila pentru ce vreau eu. Nu cred ca ar fi posibil legal.

   Deci in concluzie nu cred ca toti PFA si freelancer-ii de pe piata la momentul la care discutam vor deveni patroni in urmatorii 10 ani. Problema mea e ca ei nu o stiu deoarece toti spera. Si asta va fi o piedica in a realiza ce doresc.

   In loc de "tu" ar fi mai corect "grupul", deoarece eu efectiv nu am nimic de oferit. Pot fi scos din ecuatie, exceptand acel 1%.

Edited by republicall, 27 February 2012 - 19:40.


#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu sustin ca toti vor deveni patroni. Cei mai multi sunt buni meseriasi in ale programarii si deloc buni la management/marketing. Asa ca a fi salariat nu-i nici o rusine, din contra, fiecare e bun la locul potrivit.
Ce propui tu nu prezinta nici un avantaj pentru angajati in comparatie cu piata unde se ofera bani (tu nu ai) si siguranta locului de munca prin proiecte (iarasi tu nu ai). Tu ai doar povesti "democratice" de impartire a riscului prezent din start. Iar cand o sa dai de bani nici "democratia" nu o vei mai oferi.
Ca antreprenor trebuie sa vii aici cu solutii concrete daca vrei sa castigi increderea viitorilor angajati. Altfel esti bun de politician.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2012 - 19:58.


#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
el n-are decat acel 1% pe care-l vrea de la toti :). in schimbul acestui procent programatorii vor avea oportunitatea sa lucreze ca si mai inainte, ba chiar sa fie nevoiti sa-si imparta clientii cu alti programatori mai putin norocosi.

#50
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:52, said:

Eu nu sustin ca toti vor deveni patroni. Cei mai multi sunt buni meseriasi in ale programarii si deloc buni la management/marketing. Asa ca a fi salariat nu-i nici o rusine, din contra, fiecare e bun la locul potrivit.
Ce propui tu nu prezinta nici un avantaj pentru angajati in comparatie cu piata unde se ofera bani (tu nu ai) si siguranta locului de munca prin proiecte (iarasi tu nu ai). Tu ai doar povesti "democratice" de impartire a riscului prezent din start.
instinctul imi zice ca ai dreptate; probabil cand o sa am bani o voi face pe riscul meu.

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:52, said:

Iar cand o sa dai de bani nici "democratia" nu o vei mai oferi.
is destul de nebun sa ma tin de cuvant


View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:52, said:

Altfel esti bun de politician.
am incercat dar nu a mers :)

View Post_Smiley_, on 27th February 2012, 21:25, said:

el n-are decat acel 1% pe care-l vrea de la toti :). in schimbul acestui procent programatorii vor avea oportunitatea sa lucreze ca si mai inainte, ba chiar sa fie nevoiti sa-si imparta clientii cu alti programatori mai putin norocosi.
m-a pufnit rasul, asa cum ai pus problema chiar si eu am crezut. Dupa cum pui tu problema m-am vazut ca cel mai penibil si indiscret excroc dar te asigur ca scopul meu este nobil. Depinde din ce unghi privesti problema.

mai bine sa-ti zic cum mi-a venit ideea. Defapt deriva din mai multe:

- ca orice programator am visat sa-mi fac o firma a mea dar fara bani si clienti e cam greu( :rolleyes: ); si atunci m-am gandit ca probabil ar exista persoane care sa vrea sa vina ca parteneri dar pentru o mai mare flexibilitate sa se poata vota online ceea ce excludea din start parteneriatul sub forma lui normala; chestia cu 1% era in cazul ca ma voi ocupa mai incolo de alte chestii si sa raman cu ceva din initiativa asta.

- singur nu reusesc sa duc un proiect pana la capat; intotdeauna apare ceva ce nu pot depasi; de ex. sa testez o aplicatie pe mac(wtf de unde fac eu rost, ma rog exista solutii dar ca idee). Sa fac un magazin cu plati online, nici nu vreau sa abordez problema deja imi e frica si sa ma gandesc cum o sa crape aplicatia la o plata mai importanta si s-a dus firma ca prestanta. Ideea e ca am nevoie de o echipa cu care sa colaborez. As putea sa fac asta intr-o firma ca angajat dar nu vreau sa am sef. Simpla idee ma face sa vreau sa scap intr-o buna zi de acolo. Asa ca singura solutie e sa am eu acea firma dar cum nu am bani artificiul asta s-ar putea sa reuseasca

- sunt curios cum functioneaza democratia directa in practica

- mai demult vazusem un film in care era o minisocietate locala unde toti cooperau si aveau cam aceleasi drepturi si functiona destul de bine pentru toata lumea; ei luptau intr-un fel impotriva stilului actual de viata; nu aveau sef si cam fiecare isi stia locul de la sine; is curios daca se poate;

Edited by republicall, 27 February 2012 - 22:04.


#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
scopul tau este nobil pana cand incepi sa ceri bani.

topicul asta ar trebui mutat in sectiunea Money & Business > Afaceri, singura legatura cu programarea e ca te-ai gandit tu ca programatorii castiga relativ bine si ai putea sa incasezi si tu o parte din profitul lor. din ce ai spus pana acum, ai fi putut deschide foarte bine topicul asta in aproape orice sectiune dedicata unor meserii relativ banoase si care pot fi prestate si de unul singur. poti, de exemplu, sa inlocuiesti in tot topicul "programator" cu "fotograf" si "computer" cu "aparat foto" si topicul o sa aiba in continuare sens. in afara de o idee fixa cum ca se va vota ceva, tu nu aduci nimic care sa atraga un potential partener/angajat.

#52
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postrepublicall, on 27th February 2012, 22:51, said:

- mai demult vazusem un film in care era o minisocietate locala unde toti cooperau si aveau cam aceleasi drepturi si functiona destul de bine pentru toata lumea; ei luptau intr-un fel impotriva stilului actual de viata; nu aveau sef si cam fiecare isi stia locul de la sine; is curios daca se poate;
In capitalism genul asta de cooperativa de programatori (sau orice alta meserie) nu prea functioneaza.. Poate intr-o lume ideala in care toti ar fi altruisti, harnici si la fel de bine pregatiti, poate.. :) Nici fostele CAP-uri nu functionau asa - era practic tot o forma de organizare condusa centralizat de sus..

#53
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004
Nu se poate face ceea ce vrei tu, oamenii trebuie condusi de cineva care are experienta, nu trebuie sa-i lasi pe toti sa-si dea cu parerea si sa voteze  cum considera ei ca este in beneficiul lor, niciodata nu vei ajunge la un rezultat, nu vei finaliza niciodata nimic. Angajatii trebuie sa aiba un scop bine definit, trebuie sa li se zica ce sa faca si cum sa faca, trebuie sa existe un project manager care sa coordoneze un anumit proiect, trebuie sa existe un manager care sa coordoneze toate proiectele.
Una este sa stai cu niste prieteni sa faci un site si sa speri sa castigi ceva banuti, alta e sa-ti faci firma sa bagi banii tai in ea. Un angajat te costa aproximatig salariul net * 1.85 + hardware + birou + consumabile + alte cheltuieli lunare gen apa, curent. Nu exista ceva gen nu am incasari nu-ti dau nici tie salariul, angajatul asteapta lunar minim o anumita suma si la jumatate sau un an sa creasca strict pentru ca are deja vechime cu un an mai mare. Nu iei pe cienva, il pui sa lucreze singur cu clentii gasiti de el si sa-i mai si ceri un procent pentru asta, asta-i taxa de protectie impusa de clanuri mafiote. Si eu vreau sa vina la mine studentii sa lucreze pe gratis doar ca sa-si faca experienta, crezi ca exista asa ceva? Te inseli, toti vor un salariu minim de 3-400 euro ca sa-si miste fundul din camin unde joaca swtor ca sa invete ceva pentru ei pe banii tai. Ce vrei tu se putea pana prin 95 cand incepusera sa apara deja suficienti programatori cat sa inceapa sa existe concurenta in domeniu.

#54
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Post_Smiley_, on 28th February 2012, 08:28, said:

scopul tau este nobil pana cand incepi sa ceri bani.

topicul asta ar trebui mutat in sectiunea Money & Business > Afaceri, singura legatura cu programarea e ca te-ai gandit tu ca programatorii castiga relativ bine si ai putea sa incasezi si tu o parte din profitul lor. din ce ai spus pana acum, ai fi putut deschide foarte bine topicul asta in aproape orice sectiune dedicata unor meserii relativ banoase si care pot fi prestate si de unul singur. poti, de exemplu, sa inlocuiesti in tot topicul "programator" cu "fotograf" si "computer" cu "aparat foto" si topicul o sa aiba in continuare sens. in afara de o idee fixa cum ca se va vota ceva, tu nu aduci nimic care sa atraga un potential partener/angajat.

   am rugat moderatorii sa-l lase o saptamana dupa care sa-l mute in sectiunea potrivita, nu ma simt cu nimic.

   ideea sa cer bani s-a nascut initial cand voiam sa fac firma de la 0 si in loc sa iau tot profitul luam doar 1%. Ti-am spus ca depinde cum privesti. Daca privesti cum vad eu sunt mult prea ingaduitor. dupa a aparut ideea cu parteneri freelancer-i si intradevar incepe sa para ciudat acel 1%.  

   legatura cu programarea este ca vreau sa devin freelancer, am 3 clienti oarecum stabili dar castig putin spre deloc. Am incercat cum am mai spus pe vworker si altele dar nu sunt capabil sa duc de unu singur un proiect pana la capat si de aicea ideea de a ma afilia cu altii din domeniu "on a regular basis". Cum freelancer-ilor nu le plac patronii singura forma destul de flexibila este cea oferita.

   este adevarat ca nu aduc nimic care sa atraga de aceea singura mea solutie sa vad viabil un astfel de proiect este sa vin cu bani sau clienti puternici. sunt constient. topicul era lansat in principal pentru pareri nu ca sa conving pe altii ideea mea fixa, sau sa caut doritori. Dar sunt deschis la discutii si la critici constructive. Deasta am si cerut parerea ca voi stiti mai bine piata, cei care lucrati efectiv. Eu practic am lucrat 6 luni in opencms la o firma, in urma cu mai multi ani. Cam asta e experienta mea in cadrul unei firme.


View Posttudor_turcu, on 28th February 2012, 11:22, said:

In capitalism genul asta de cooperativa de programatori (sau orice alta meserie) nu prea functioneaza.. Poate intr-o lume ideala in care toti ar fi altruisti, harnici si la fel de bine pregatiti, poate.. :) Nici fostele CAP-uri nu functionau asa - era practic tot o forma de organizare condusa centralizat de sus..

nu am spus ca va fi un fel de comunism, se poate vota un capitalism extrem, probabil ca nu va trece deoarece majoritatea nu vor accepta. Este un sistem de vot din care poate sa iasa orice. am dat acel exemplu ca punct de reper nu neaparat ca comparatie.

View Postdenverash, on 28th February 2012, 13:26, said:

Nu se poate face ceea ce vrei tu, oamenii trebuie condusi de cineva care are experienta, nu trebuie sa-i lasi pe toti sa-si dea cu parerea si sa voteze  cum considera ei ca este in beneficiul lor, niciodata nu vei ajunge la un rezultat, nu vei finaliza niciodata nimic. Angajatii trebuie sa aiba un scop bine definit, trebuie sa li se zica ce sa faca si cum sa faca, trebuie sa existe un project manager care sa coordoneze un anumit proiect, trebuie sa existe un manager care sa coordoneze toate proiectele.
Una este sa stai cu niste prieteni sa faci un site si sa speri sa castigi ceva banuti, alta e sa-ti faci firma sa bagi banii tai in ea. Un angajat te costa aproximatig salariul net * 1.85 + hardware + birou + consumabile + alte cheltuieli lunare gen apa, curent. Nu exista ceva gen nu am incasari nu-ti dau nici tie salariul, angajatul asteapta lunar minim o anumita suma si la jumatate sau un an sa creasca strict pentru ca are deja vechime cu un an mai mare. Nu iei pe cienva, il pui sa lucreze singur cu clentii gasiti de el si sa-i mai si ceri un procent pentru asta, asta-i taxa de protectie impusa de clanuri mafiote. Si eu vreau sa vina la mine studentii sa lucreze pe gratis doar ca sa-si faca experienta, crezi ca exista asa ceva? Te inseli, toti vor un salariu minim de 3-400 euro ca sa-si miste fundul din camin unde joaca swtor ca sa invete ceva pentru ei pe banii tai. Ce vrei tu se putea pana prin 95 cand incepusera sa apara deja suficienti programatori cat sa inceapa sa existe concurenta in domeniu.

   aici ar fi 2 puncte in care as putea sa te contrazic. O data ca un freelancer reuseste totusi sa le faca pe toate, si inca sunt chiar multi la care le merge destul de binisor. Nu au manager si nici project manager, nu? Si totusi merge. In al doilea rand li se va explica frumos ca "denverash" considera si probabil toata piata IT considera ca ar fi ok sa existe un project manager si un manager, si atunci ei vor baga la cap si vor vota un sistem in care sa existe acestia. Eu nu am precizat ca sistemul va fi fix. Se poate vota orice, chiar si angajarea unui project manager, si excluderea unuia care nu asculta de acesta. Probabil ca a doua nu va trece :)

   procentul este pentru idee si riscuri, nu imi este rusine pentru asta. Risca-ti tu apartamentu la care inca mai platesti rate 15 ani. Nu-i obliga nimeni sa vina, doar cei care vad un avantaj in asta vor veni. Fa tu firma si vin eu la tine ca angajat, numai sa promiti ca faci tot ce am zis eu si ca respecti votul atata timp cat nu te baga la mititica, adica se exclud anumite aventuri financiare. Si poti sa tii tu acel 1%.

   pentru un student care ar veni nu stiu ce avantaje ar avea, eventual o experienta mai ciudata. Poate veni si pleca oricand. voi vedeti chestia ca un fel de inchisoare. Repet, pot sa-si tina 99% din proiecte in afara firmei nu-i opreste nimeni. sau 100%. n\u ma intereseaza(problema in schimb va fi la votul pe puncte adica cel care aduce mai multe proiecte primeste mai multe puncte si deci o mai mare pondere la vot). Dar altfel e cand achizitioneaza 10 insi un mac pe care-l folosesti odata pe an sau un pad. Am facut de curand o aplicatie pentru pad, un site mai exact. In afara ca l-am testat pe safari la mine pe calc nu l-am vazut niciodata ruland pe ce era destinat, nu mai vorbesc de teste. Asta e f de mama. Altfel e intr-o firma. Si repet nu vreau sa ma angajez intr-una, vreau sa fiu sef sau macar egal cu ceilalti, mi tot unap; sa mi se ia parerea in considerare prin vot si sa fiu fara stres ca "6 vine sefu".

Edited by republicall, 28 February 2012 - 20:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate