Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#847
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
La fel si eu, cu sarmele si chimicalele...si nenorocitele de sarme imi halesc toti bulbii de lalele!

#848
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am lalele galbene si rosii (autohtone) care n-au treaba cu nimic. asta vara am uitat sa scot lalelele fitoase si cam am emotii...in we asta am scos daliile si gladiolele si am gasit ceva chestii halite/sau mai degraba putrezite...dar putine per total. vaz la primavara daca ies lalelele fitoase :) (daca nu...trebe sa cumpar altele, poate la primavara ma invrednicesc si eu sa fac poze cu golurile din gradina unde s-ar mai putea inghesui ceva). oricum am pus floarea pastelui prin zona ca sa securizez :) sa vad daca a avut ceva efect...

#849
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postanknic, on 04 noiembrie 2013 - 23:44, said:

. oricum am pus floarea pastelui prin zona ca sa securizez Posted Image sa vad daca a avut ceva efect...

No stai linistita ca mie mi le-au halit si pe alea! Nu bag mana-n foc ca erau sarmele de vina, dar tot ceva nematozi au fost, asa ca nici alea nu-s ferite de belele

#850
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View Postclaudia313, on 04 noiembrie 2013 - 23:25, said:

La fel si eu, cu sarmele si chimicalele...si nenorocitele de sarme imi halesc toti bulbii de lalele!

Sunteti 'mici fetite' cu sarmele voastre...eu am soareci de camp, orbeti, cartite, popandai, etc, ce iubesc la nebunie bulbii de lalele...am abandonat...singurii bulbi supravietuitori sunt cei marunti si narcisele...ar mai fi si zambilele...dar la astea tanjesc ceva vecini bipezi tuciurii cu apucaturi de vandali...de ce or fi 'faraoanii' asa de atrasi de zambilici???

#851
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Pai lalelele nu se scot, nu prea ai de c, dormi linistita iarna asta.. Cele foarte "fitoase " dispar in timp, treptat, dar nu din cauza frigului.  Dupa experienta mea, cele care dispar desstul de repede sunt cele foarte batute si cele papagal. Din cele mai deosebite , se inmultesc foarte bine de la an la an cele cu floare de crin.

Subway,_guru, ai incercat sa le plantezi in cosulete? Dinc ate stiu asa se pun bulboasele de primavara sa fie pazite de dusmani.

Edited by corinaSIM, 05 November 2013 - 07:09.


#852
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai tocmai ca sa nu dispara se scot lalelele in iunie si se re-planteaza in oct.

View Postclaudia313, on 04 noiembrie 2013 - 23:52, said:

No stai linistita ca mie mi le-au halit si pe alea! Nu bag mana-n foc ca erau sarmele de vina, dar tot ceva nematozi au fost, asa ca nici alea nu-s ferite de belele


am mai citi ca n-au efect, da' na...sper si eu :)

pt.nematozi eu inca sustin ca zatul de cafea are ceva efect. la mine e clar ca pe unde am presarat zat de cafea nu am vazut urma de ei, cu cochilie sau fara.

#853
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Cu sau fara cochilie sunt limaxi, nematozii cei mai mari au cam 3 mm,dar majoritatea au intre 0,25-1,5 mm iar viermele sarma are 1,5-2 cm, dar sunt convins ca stiati deja. La mine bulbii de lalele sunt consumati cu cea mai mare placere de coropisnite

#854
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asta e si ideea pt.care se scot in iunie si se replanteaza in oct. cica a nu fie in pamant in perioada cat isi fac uratii de cap...

#855
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Da, probabil ai dreptate, mie insa nu imi dispar asa de multe ca sa ma gandesc serios sa scot, deja ar fi o munca de sisif sa mai fac si asta.  Ce am pus incepand cu anul trecut am pus in cosuri de lac. Prin alea nu trece, cred, coropisnita.

#856
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Revenind la topic. Pot saun acum intr-o sera neincalzita niste "bunching onion"? Tocmai mi-am terminat  un fel de solar de sticla,  si ma mananca mainile sa incep ceva mai ales din adtea mai..deosebite!

#857
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Vreau sa va-ntreb despre castravetii 'Lemon Apple',cum sunt,ma refer la gust si daca sunt pretentiosi.
Caut si dovlecei GOLD RUSH ,iar astea  doua le-am vazut doar la 'Bakker',ar mai fi si in alta parte,ca despre astia
se zice c-ar fi mai neseriosi.
Si inca ceva,voi cum va pastrati semintele?Ale mele stau in 'bloc',pina la primavara,cand vor ajunge pe 'mosie'(vorba lui guru).
Pot avea surprize cu temp.ambientala de 24-25 grade?

#858
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View PostcorinaSIM, on 06 noiembrie 2013 - 08:52, said:

Revenind la topic. Pot saun acum intr-o sera neincalzita niste "bunching onion"? Tocmai mi-am terminat  un fel de solar de sticla,  si ma mananca mainile sa incep ceva mai ales din adtea mai..deosebite!

Evident ca da...Cei de la Ciproma mai au pe stoc urmatoarele:Fuyuyo, Tsx505, Tri5504, Natsuki.La pachet de 50gr.

#859
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View PostcorinaSIM, on 06 noiembrie 2013 - 08:52, said:

....... Tocmai mi-am terminat  un fel de solar de sticla

Si nu ne hranesti si noua ochii cu lucrarea ta ?!

#860
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Am sa le dau un mail celor de la Ciproma. Altceva interesant? Am vazut Tomatoberry pe site-ul lor si Garden, de care vorbeai si F1. Am sa incerc si eu.

Am sa incerc sa incarc poze. E o sera facuta din geamuri ramase de la diverse case, stranse timp de trei ani, si usile la fel. E cam inalta, dar sper ca inaltimea sa ajute la o variatie mai mica a temperaturii. Oricum, mie imi place de ea!  Aici am cateva poze

[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_image_zpsfc1dd19b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_image_zps05a36149.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_image_zps52e9f2e5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acum e important cu ce ma joc in ea!

Edited by corinaSIM, 07 November 2013 - 09:39.


#861
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Frumos,foarte frumos la tine in curte ,scuza-mi indiscretia !
Prin ce parte a lumii e oaza asta de vis ?!

#862
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Multumesc, ma bucur ca iti place , mai avem ceva de lucru, eu pana anul asta am fost cam gradinar de weekend, din august insa m-am mutat cu toate la tara! Adica la Slanic jud Prahova.

Stie cineva ceva despre copacul Acca sellowiana? A mancat cineva fructe de la el? M-am procopsit cu doi si voiam impresii. Am citit cum ca se mai numeste-fructul- si pineapple guava.

#863
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Deci nu stie nimic nimeni despre planta asta....se mai numeste si Feijoa...


#864
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Buna ziua,

inspirat de cele citite pe aici, am facut o vizita la Mega Image. Am gasit un tip de fasole (o fi hibrid, o fi soi?), cu boabe foarte mari.
Atasez poza. Ii rog frumos pe cei care stiu cate ceva despre ea sa puna aici cateva detalii: oloaga sau cataratoare, soi sau hibrid, ceva retete .

Multumesc anticipat!

Stima,

carprom

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate