Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#811
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007

View Postanknic, on 03 noiembrie 2013 - 22:39, said:

pai stiu ce inseamna micropropagarea. dar dupa parerea mea nu tb.sa propagi din planta care merge cel mai bine, ci din cea care are fructele cel mai aproape de "adevar", in cazul de fata ma refer...

LE: ma refeream strict nu la F1 ci la incercareade dehibridizare.

Vorbeam de doua lucruri distincte: ori mergem pe dehibridizare care implica numai seminte (si timp + spatiu), ori pe inmultirea vegetativa prin microinmultire (aparatura, substante, conditii aseptice) sau prin copili (spatiu, conditii, numar mic de plantute - cum probabil vor incerca colegii).

Edited by jumborom, 04 November 2013 - 08:26.


#812
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daaa...intelesesem ca vrei sa faci micropropagare in cazul proiectului de dehibridizare a lui guru.

#813
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@Jumborom
Tinand cont ca esti printre cei mai abilitati sa iei o hotarare,propune tu o modalitate,si dupa ce o dezbatem,daca va fi cazul,o punem in aplicare!
Sau putem merge in paralel cu 2 sau mai multe variante,ca backup la cea principala....
Avem avantajul ca si poti avea acces la facilitatile unde te scolesti ,la consiliere din partea profilor tai,tu te pui bine cu ei,noi cu tine....!
Posted Image

#814
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
corinaSIM, vrei sa spui ,te rog,citeva cuvinte despre soiul de kiwi pe care il cultivi;denumire,lucrari de ingrijire,calitate fruct si ce mai crezi tu.Multumesc!

#815
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Sigur, din pacate nu stiu soiul.
A fost creat la Fac de Agronomie din Bucuresti ca soi foarte rezistent la ger. Eu ii am de vreo patru ani.
Intai am mancat qcolo fructele. Fruc tele sunt mai mici decat cele normale, cam cat doua boabe de strugure,mari, puse una peste alta.Fructele nu au Prea mult puf, sunt mai netede.Fructele culese atunci erau atat de dulci si de parfumate ca pareau alt fruct, nu kiwi. Se puteau manca cu coaja cu tot. Trebuie un mascul la trei patru femele. Eu am mancat in primul an trei fructe, apoi cam cate un castron, din sase plante. Se taie cam ca vita de vie, scurtand lastarii laterali. Nu ii mai protejez deloc. Doar in primul an i-am musuroit putin la baza, insa nu au fost deloc afectati de friguri, desi sunt intr-o zona rece. Initial, kiwi acestia, adica soiul asta, au fost testati la zone mai reci la Campina la o manastire. Acolo , productia e mare si se face si vin!
Poti vedea poze oe site-ul manastirii sf Nicolae Campina.



#816
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
@roadmaster-icule, in privinta obtinerii unei tomatoberry mai accesibile ca pret, cred ca fiecare, singur ori pe echipe, poate merge pe cate o directie. Personal, in cazul in care reusesc sa imi fac instalatia de microinmultire (hota + aparate / accesorii + substante + ceva experienta si informatii), o sa imi fie mai la indemana aceasta metoda. Insa, daca pot ajuta cu informatii legate de alte metode, va ajut cu placere.

#817
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postsubway_guru, on 03 noiembrie 2013 - 23:14, said:


@Rodica:
niste fasole azuki cum ti-ar parea?
Cultura e destul de usoara, productivitatea acceptabila, sursa de seminte...tot la supermarket...destul de convenabil...
Am sa incerc si cu azuki.
Citind o parte din topic, m-am hotarat pentru Pak Choi ,ceapa verde Ishikura , Tomatoberry Tokita,vinete albe.
Daca mai merita ceva ( de genul Tokita si Ishidura pe care le-ai recomandat pe la inceputul topicului ca fiind de exceptie), te rog sa-mi spui.Dupa ce fac listuta, ma apuc de cautat seminte pe internet, poate am noroc si le gasesc la noi, daca nu... ''trag o fuga'' peste ocean.Posted Image

#818
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostcorinaSIM, on 04 noiembrie 2013 - 18:25, said:

Sigur, din pacate nu stiu soiul.
A fost creat la Fac de Agronomie din Bucuresti ca soi foarte rezistent la ger. Eu ii am de vreo patru ani.
Intai am mancat qcolo fructele. Fruc tele sunt mai mici decat cele normale, cam cat doua boabe de strugure,mari, puse una peste alta.Fructele nu au Prea mult puf, sunt mai netede.Fructele culese atunci erau atat de dulci si de parfumate ca pareau alt fruct, nu kiwi. Se puteau manca cu coaja cu tot. Trebuie un mascul la trei patru femele. Eu am mancat in primul an trei fructe, apoi cam cate un castron, din sase plante. Se taie cam ca vita de vie, scurtand lastarii laterali. Nu ii mai protejez deloc. Doar in primul an i-am musuroit putin la baza, insa nu au fost deloc afectati de friguri, desi sunt intr-o zona rece. Initial, kiwi acestia, adica soiul asta, au fost testati la zone mai reci la Campina la o manastire. Acolo , productia e mare si se face si vin!
Poti vedea poze oe site-ul manastirii sf Nicolae Campina.


o sa ma duc si eu la primavara la agronomie sa imi cumpar. am incercat cu 2 kiwi autopolenizatori (unul issai si unul...uitat numele, jenny sau janine) si pur si simplu s-au topit la mine in gradina, desi au fost udati. s-au topit de vara(issai)...nu a apucat sa inghete iarna :) iar jenny/jeanine a supravietuit cu greu vreo 3 ani daaar f.chinuiti si fara sa vaz si io fruct...

#819
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
anknic, la noi, in sud, trebuie plasa de umbrire pt. kivi, altfel se pirlesc frunzele.Eu am soiul issai in anul 3,a facut fructe insa are cresteri modeste;inca 2 soiuri jenni si kens redy in anul2 cu cresteri viguroase,nu au rodit.Daca gasesti la agronomie ceva cum zice corina,te rog sa dai veste.

#820
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine erau in vita de vie, cam aceeasi eficienta ca si plasa de umbrire.

#821
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca apele au revenit in matca fireasca vreau sa-l rog pe colegul Bybanul sa-mi scrie pe PM orice in legatura cu suparari, reprosuri, ranchiune, etc...ca daca e sa ne enervam reciproc sa o facem doar in particular fara a-i enerva inutil si pe ceilalti!
Sper ca e o solutie fair-play si de bun simt...si poate cu ocazia asta ne si imprietenim si ne intelegem mai bine unul pe celalalt...
Acestea fiind zise...am sa revin doar strict 'la obiect'!

#822
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da' ce-ar fi sa nu va mai enervati deloc?

#823
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ar fi...ultra-extra!!!

@RodicaBc:
-La ridichi, ar mai fi si ridichile alea albe 'superlungi...japoneze...daikon...se gasesc seminte si in tara, dar din ce am incercat soiurile ce se gasesc pe la noi dau foarte repede fusti de samanta...
-La fasolea pestrita (sau alba) gigant, anul asta a fost catastrofa totala din cauza inghetului timpuriu...taman luna octombrie in care ar fi trebuit sa fructifice din plin...a fost ratata!
Asa e in gradina, niciun an nu seamana cu altul...ceea ce nu inseamna ca nu ar trebui sa perseverezi pentru la anul!
Mi-mi pare ca zona ta climatica ar fi tare potrivita pentru fasolea 'gigant'...
-Alta idee ar fi ardeii dulci...colorati 'altfel'...gen 'ciocolata' sau 'violeti'...
Cel putin cu aia violeti le-am luat maul la familion...au zis ca asa ceva nu se poate, si ca i-am inmuiat in cerneala...
-Pak-choi pentru perioada friguroasa, incearca soiurile alea mai pitice, asemanatoare cu spanacul...
-Ceapa 'bunching', Ishikura e buna, chiar foarte buna, dar mai aproape de ideea romaneasca de ceapa verde de stufat ar fi Shimonita...

Edited by subway_guru, 04 November 2013 - 20:23.


#824
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postsubway_guru, on 04 noiembrie 2013 - 20:21, said:

Ar fi...ultra-extra!!!

@RodicaBc:
-La ridichi, ar mai fi si ridichile alea albe 'superlungi...japoneze...daikon...se gasesc seminte si in tara, dar din ce am incercat soiurile ce se gasesc pe la noi dau foarte repede fusti de samanta...
-La fasolea pestrita (sau alba) gigant, anul asta a fost catastrofa totala din cauza inghetului timpuriu...taman luna octombrie in care ar fi trebuit sa fructifice din plin...a fost ratata!
Asa e in gradina, niciun an nu seamana cu altul...ceea ce nu inseamna ca nu ar trebui sa perseverezi pentru la anul!
Mi-mi pare ca zona ta climatica ar fi tare potrivita pentru fasolea 'gigant'...
-Alta idee ar fi ardeii dulci...colorati 'altfel'...gen 'ciocolata' sau 'violeti'...
Cel putin cu aia violeti le-am luat maul la familion...au zis ca asa ceva nu se poate, si ca i-am inmuiat in cerneala...
-Pak-choi pentru perioada friguroasa, incearca soiurile alea mai pitice, asemanatoare cu spanacul...
-Ceapa 'bunching', Ishikura e buna, chiar foarte buna, dar mai aproape de ideea romaneasca de ceapa verde de stufat ar fi Shimonita...
Ardei violeti si alte culori am cumparat deja.
Sa stii ca si aici verile sunt calduroase si secetoase.Anul asta a fost bine, dar anul trecut...dezastru.Bine-ai spus ca nici un an nu seamana cu altul!

#825
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie fasolea gigant din real mi-a dat ceva productie pe-un gard de pe care se culege(nu de catre mine...frate-miu a zis sa pun acolo ceva chestii otravitoare :) )...si nici nu a fost udata. ce e drept a produs pana pe la inceput de aug cand s-a cam uscat si dupa aia s-a ars de la gerul de la inceput de oct, da' in we asta cu ocazia unor sapaturi arheologice in zona (aka am mai plantat ceva si-s iar rupta de sale) am observat ca inviase...chiar sotul meu mi-a zis sa le transmit ca e cam tarziu sa vrea sa produca iar ceva :)

#826
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Imi permit sa va mai lansez o intrebare despre o leguma ce se zice ca e 100% autohtona...morcovul!
Ceva experiente cu morcovi 'colorati altfel'???

#827
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Eu am cumparat seminte de Daikon minowase si  Montanghong si China white winter.
La ceapa am luat Tokyo long white si Senshey.
La castraveti,  Chinese snake

E bine, e rau?.....


#828
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsubway_guru, on 04 noiembrie 2013 - 20:32, said:

I
Ceva experiente cu morcovi 'colorati altfel'???

Eu anul asta am semanat vreo 3 randuri de morcovi Atomic Red intr-un strat si am ramas  dezamagita! Au fost  putin mai tari, mai lemnosi si dulceata zero! Si nu i-am lasat pana toamna, in iulie i-am scos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate