Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2755
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Cam la o săptămână după porumb din câte știu eu, adică în ultima decada a lui aprilie.
La cum 3 vremea în ultimii ani poți sa începi de la 15 aprilie însă și dacă semeni la 1 mai e ok, nu e târziu pt ce cultivi tu în gradina ca nu faci tu performanta.

#2756
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Multumesc padre, am intrebat pentru edamame.

#2757
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ca reper, înainte sa plantezi răsadurile de rosii afara, semeni soia asta.
Eventual un weekend înainte ca știu ca nu stai acolo...




#2758
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Soiurile edamame sunt usor diferite de soia furajera obisnuita, au bobul mai mare si in general sunt ceva mai tardive. Asa din experienta am semanat/transplantat rasad in mai.
Soia obisnuita la maturitate face boabe mici de culoare galbuie, astea edamame au o paleta variata, de la verzuliu, roscat si pana la negru.

Edited by subway_guru, 07 June 2022 - 19:18.


#2759
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
A cultivat careva dintre voi fenicul? Cu ce rezultate?
Planta are un frunzis asemanator cu mararul dar extrem de aromat iar soiurile de soi fac un fel de tulpina ingrosata bulboasa ce poate fi preparata si gatita.

#2760
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Dar spanac de Noua Zeelanda ori spanac de Malabar pe timp de vara?

#2761
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
La mine feniculul a ajuns aproape o pacoste. A pus socru-meu cu citiva ani in urma in 3-4 locuri, pe linga peretele casei vecinului.  Lasat de capul lui, tot da sa se intinda de-a lungul casei, culmea, nu inainteaza si in adincimea gradinii.

Il doare la basca de daunatori, nu stie de nimic de felul asta. Face tufe sub forma de smocuri dese, inalte pina mai sus de genunchi.
Dar nu e soi cum vrei tu, nu ingroasa tulpina, ci e de frunzis mai degraba, din care face abundent.

Daca ar fi numai dupa mine, l-as scoate pe tot cu cazmaua, nu prea ii dam vreo utilizare, in salate am decis ca nu imi place, ramin la cimbru si marar.

Edited by Taxon, 24 October 2022 - 06:43.


#2762
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postsubway_guru, on 23 octombrie 2022 - 19:29, said:

A cultivat careva dintre voi fenicul?
Am cultivat anul trecut prima data 3 plante cu succes, in sensul ca au format bulbii si am apucat sa ii mananc.

Le-am insamantat direct afara in pamant si cred ca daca le-as fi insamantat intai in casa si transplantat afara ar fi crescut mult mai mari bulbii.


Anul asta am semanant din nou in primavara dar plantele, dupa ce au rasarit, s-au ofilit.


Am vazut saptamana trecuta ca a iesit iar un fir de fenicul din semintele puse in primavara dar nu trag mari sperante, intrucat planta nu tolereaza deloc frigul/inghetul, dupa cum am vazut iarna trecuta.

Mai incerc anul viitor,  puse intai la incoltit in casa.

Edited by icrobert, 24 October 2022 - 08:06.


#2763
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
"A cultivat careva dintre voi fenicul? Cu ce rezultate?
Planta are un frunzis asemanator cu mararul dar extrem de aromat iar soiurile de soi fac un fel de tulpina ingrosata bulboasa ce poate fi preparata si gatita."



Noi cultivam in fiecare an... Ideal este sa fie gata inainte de inghet asa ca, plantat rasad pe la sfarsit de august, cu   udari frecvente in perioadele foarte calde altfel tinde a inflori si implicit nu face bulbul gris(ii place apa destul).... Exista soiuri de vara si toamna.
Personal il ador crud, taiat fin si condimentat simplu cu ulei, sare si lamaie... Se preteaza mult si la retete cu coacere.

Edited by i-na, 24 October 2022 - 20:45.


#2764
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Acel fenicul ce nu face bulb e varianta mai neselectionata dar mai aromatica, se cultiva doar pentru Plafar.

#2765
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Stie cineva cum se poate obtine material horticol prin curier de la statiunea de cercetare Dabuleni/Dolj?

#2766
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
''Va asteptam pentru comenzi la tel:
0740163511
0251334402 ''

https://www.scdcpnda....ro/ro/magazin/

Ei ce zic despre livrari?

#2767
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postsubway_guru, on 23 octombrie 2022 - 19:46, said:

Dar spanac de Noua Zeelanda ori spanac de Malabar pe timp de vara?

spanac de Malabar am eu de 2-3 ani. nu este pretentios, creste ca nebunul.

dar nu seamana cu spanacul "regular"; frunzele desi sunt mici sunt carnoase, simti ca ai ceva in salata

sunt sanse mari sa apara si anul urmator in locatia initiala, fara sa il mai plantezi  Posted Image

#2768
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
nu pot sa editez,

si acum este verde si produce frunze din plin, nu da niciu semn ca ar vrea sa se ofileasca sau sa se scuture.

#2769
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 subway_guru, on 23 octombrie 2022 - 19:46, said:

Dar spanac de Noua Zeelanda ori spanac de Malabar pe timp de vara?


poze de astazi cu spanacul de Malabar

Attached File  malabar.jpeg   209.2K   35 downloads

cred ca am salata pana la Anul Nou Posted Image

#2770
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cred ca am un spanac mutant ... teoretic este o planta iubitoare de caldura dar la mine inca infloreste la 5 grd. C

#2771
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
A cultivat cineva sparanghel? Am semanat in primavara cateva fire si mi-ar prinde bine niste indrumari de la cineva care a mai incercat cultura asta.

#2772
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am eu, da nu cultivat stiintific. Am trei zone de cativa mp fiecare de sparangel, creste cum vrea el, toamna dupa ce se usuca il tai pun maranita si cam asta e tot.
Am inceput sa recoltez al treilea ancam doua trei ture pe an. Unde e mai rar face tulpini mai groase, unde e inghesuit mai subtiri. Teoretic ar trebui distanta constanta intre plante dar toamna face mii de seminte, nu stau sa il raresc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate