Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2719
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Sa nu va mire dimensiunile pantagruelice ale unora dintre pastai, am absentat trei zile de la gradinarit si in a patra cam asa aratau, nu mai sunt bune de consum, doar lasate sa se maturizeze fiziologic de samanta...

#2720
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, referitor la copilirea bamelor am gasit asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/26hrelNuqeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2721
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Am pus acel filmuletz spre incurajare si rabdare de la batranul gradinar japonez, daca n-ai altceva mai bun de facut la bame, defoliezi...in final nu obti mai nimic in termeni de recolta, doar tii pe loc cresterea naturala exploziva a plantelor!
Daca te apuca harnicia si tai varful de crestere chiar nu obti nimic, doar o intarziere de o luna in fructificare, asa ca sfatul meu e unul singur, lasati plantele sa se dezvolte natural si veti obtine maximul de recolta...

#2722
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nu chiar de acord.
1. Nenea ala nu știu ce cultivator e dar 5 fire rapanoase lângă un putregai nu e cultura e aiureala. Nu inseamna ca greșește, doar ca nu e chiar un 3xemplu...
2. Eu prefer sa copilesc pana la primele fructe și apoi, în funcție de cum se prezintă și cum evoluează, continui sa mai tai din copii.
Motivul e simplu, nu am nevoie de boschetareala și am observat ca la înghesuială apar probleme pe frunza, la multe fructe pe o tulpina, evoluția lor e mai lentă și rămân mici deși îmbătrânesc.
Prefer sa meargă liniștite și aerisite pe. O tulpina inițial și apoi în funcție de cum cresc și ce spațiu au, sa las un număr mic de copii unde 3 cazul.
3. Defoliere a e utila. Asa cum sus înghesuială nu face bine asa și jos apar boli pe frunzele îmbătrânite, funcție și de cum uzi samd.... Si prefer sa fie aer jos... Pe măsură ce frunzele îmbătrânesc și planta se duce în sus eu defoliez...



#2723
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Greu, greu tare, dar uite prima "galateanca"!
"Ploiestencele" sunt de abia in floare, cica.
Sanatate si spor in toate!

Attached Files



#2724
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pana la prima bruma mai e destul timp!

#2725
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, daca poti face rost de bame soiul Jambalaya o sa uiti de spanacele bulgaresti...

#2726
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
E o bama dezvoltata initial de japonezii de la Sakata ce a cucerit America, verde inchis, grosutza in carne, frageda si atunci cand creste mare, fructifica in buchete de 3-4 la varf simultan, inaltimea plantei medie, ce ti-ai dori mai mult?

Attached Files



#2727
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Le-am gasit in cateva locuri dar majoritatea sunt in USA si nu trimit in Romania.

#2728
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
De cand cu covidul a devenit aproape imposibil sa mai procuri ceva seminte mai speciale, vorba unuia, nu vom muri de virus, vom muri de foame...

#2729
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, uite alt film despre bame, de data asta de la un fermier texan profesionist
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ax8TABaOz6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2730
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Am văzut acum câteva zile, era în fugestii după clipul anterior.
Nici cu asta nu pot spune ca sunt chiar de acord pt ca în fond frunza aia la recoltare nu e obosita și o vreme 3a mai participa la activitatea plantei.
Eu defoliez in jos dar nu odată cu recoltarea, mai las frunza câteva treceri, adica 2-3 fructe in sus, abia apoi o elimin. Se cam vede când frunza. Devine îmbătrânit.
Nu soun ca e bine ca mine, doar ca eu asa fac.


#2731
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Eu las frunzele in pace, cand imbatranesc cad ele singure, mai ales ca la vremea asta las cate o pastaie de samanta ce trebuie hranita ca sa se maturizeze pana la prima bruma de toamna.

Edited by subway_guru, 19 August 2020 - 10:58.


#2732
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Diverse metode de a aduna semintele de bame
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jQM0qvyvUNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SMz-H5ocBhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0B4glbtAMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2733
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
anul asta am cultivat lufa(burete vegetal) pentru prima data,iata rezultatul:

Attached Files


Edited by fostrobi69, 15 September 2020 - 11:25.


#2734
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Varza chinezeasca rontaita de limacsi

Attached Files



#2735
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Rodia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rP9gpiLEqlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2736
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Acum e cam de avangarda, dar in 10 ani nu m-ar mira sa cautam cu totii sa punem si asa ceva in gradina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate