Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prednison și sare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Am ceva paralizie pe partea dreaptă că m-a tras curentul iar doctorul mi-a dat ca tratament printre altele și Prednison și mi-a zis să nu mănânc sare.  Acum doctorul mi-a zis că pot să mănânc pâine. Eu mă întreb dacă am voie să mănânc mâncare cu bulion ( fără să pun sare în mâncare ). Că la ingrediente spune că bulionul are 3% sare. Dar untul de arahide, că și acesta am văzut că ar avea 1% sare? Menționez că tratamentul ține 7 zile după care încep să scad pastilele timp de 11 zile când se termină tratamentul. Mulțumesc anticipat!

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Incearca sa eviti sarea cat mai mult posibil. Am vazut pe cineva care a mancat sare din greseala in timpul tratamentului cu prednison si s-a umflat la fata si la corp.

#3
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

 vladutgm, on 10th February 2012, 08:33, said:

Incearca sa eviti sarea cat mai mult posibil. Am vazut pe cineva care a mancat sare din greseala in timpul tratamentului cu prednison si s-a umflat la fata si la corp.
Asta am înțeles. Eu mă refer la sarea din bulion sau din untul de arahide dacă poate să-m facă probleme. E clar că nu voi pune sare în nici o mâncare.

#4
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Saurian, on 10th February 2012, 08:36, said:

Asta am înțeles. Eu mă refer la sarea din bulion sau din untul de arahide dacă poate să-m facă probleme. E clar că nu voi pune sare în nici o mâncare.
Păi nu ți-e clar că dacă n-ai voie sare n-ai voie nici alimente cu sare ? Damn.

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Saurian, on 10th February 2012, 08:36, said:

Asta am înțeles. Eu mă refer la sarea din bulion sau din untul de arahide dacă poate să-m facă probleme. E clar că nu voi pune sare în nici o mâncare.

Sarea din bulion  NU e tot sare ?

Omule prednisonul nu se impaca cu sarea , daca nu crezi incearca ,
Regimul fara sare impune micsorarea aportului de sare din alimentatie  indiferent de sursa din care provine, mai ales ca toate produsele din natura aduc si un aport de sare (mai putin apa distilata)

#6
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Și totuși pâinea conține sare iar doctorul a spus că pot mânca pâine. Dacă nu aș fi avut voie cu sare deloc nu mi-ar fi spus și de pâine să am grijă? Mai ales că l-am întrebat despre problema asta.

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Saurian, on 10th February 2012, 09:04, said:

Și totuși pâinea conține sare iar doctorul a spus că pot mânca pâine. Dacă nu aș fi avut voie cu sare deloc nu mi-ar fi spus și de pâine să am grijă? Mai ales că l-am întrebat despre problema asta.
Exista si paine de regim, fara sare

#8
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

 lawrence38, on 10th February 2012, 09:16, said:

Exista si paine de regim, fara sare
Eu am vorbit de pâinea normală care e cu sare. ?i mi-a mai spus că pot pune un bob, două de sare în mâncare. Mă gândesc că dacă nu aveam voie sare deloc îmi spunea clar ( mai ales că l-am întrebat de lucrurile astea ). Uitasem din păcate să-l întreb de bulion sau altele. În fine, văd eu cum mă descurc ?i încerc să fac mâncare fără bulion ?i cât de pu?ină pâine. La pâine singura obiec?ie ce a avut-o de făcut a fost să nu mănânc prea mult că îngra?ă foarte tare ( sunt destul de gras ). Atât. De asta întrebam de bulion. Dacă mi-ar fi spus doctorul că ?i pâine trebuie căutată fără sare cum am în?eles că e pentru diabetici era clar că nu aveam voie bulion ?i altele.

Edited by Saurian, 10 February 2012 - 09:21.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sarea trebuie redusa pe cit posibil, lucru oricum benefic si pentru oamenii sanatosi cu alimentatia omului modern din ziua de azi. Sint destule fructe si legume proaspete pe piata in ziua de azi, in orice anotimp al anului, ca sa nu trebuiasca sa maninci conserve, macar astea 2 saptamini de tratament. Gasesti sigur atit arahide cit si rosii "natrurale" (in particular nesarate), de ce sa te chinui cu ele procesate si bagate la borcan?

In particular la prednison e recomandat potasiul pentru refacerea celui eliminat din organism.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Saurian, on 10th February 2012, 07:59, said:

Am ceva paralizie pe partea dreaptă că m-a tras curentul iar doctorul mi-a dat ca tratament printre altele și Prednison și mi-a zis să nu mănânc sare.  Acum doctorul mi-a zis că pot să mănânc pâine. Eu mă întreb dacă am voie să mănânc mâncare cu bulion ( fără să pun sare în mâncare ). Că la ingrediente spune că bulionul are 3% sare. Dar untul de arahide, că și acesta am văzut că ar avea 1% sare? Menționez că tratamentul ține 7 zile după care încep să scad pastilele timp de 11 zile când se termină tratamentul. Mulțumesc anticipat!

puteti manca paine de regim, fara sare. sau, daca aveti masina de facut paine (sau puteti imprumuta de la cineva), va faceti singur paine fara sare.
in loc de bulion, cred ca puteti folosi rosii decojite intregi sau cubulete, din conserve, nu stiu insa cata sare contin (presupun ca mai putina decat bulionul sau pasta de tomate), ar trebui sa verificati la un supermarket, la mai multe marci/sortimente, ce scrie pe eticheta. alternativa cea mai sigura ar fi sa folositi rosii naturale, insa acum sunt foarte scumpe si nici nu prea au gust...
despre untul de arahide nu stiu ce sa va spun, stiu ce sa poate prepara si in casa, cu ajutorul blenderului/robotului de bucatarie. insa problema ar fi sa gasiti arahide crude, sa le prajiti si apoi sa "fabricati" untul de arahide.

#11
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

 f300, on 10th February 2012, 10:51, said:

Sarea trebuie redusa pe cit posibil, lucru oricum benefic si pentru oamenii sanatosi cu alimentatia omului modern din ziua de azi. Sint destule fructe si legume proaspete pe piata in ziua de azi, in orice anotimp al anului, ca sa nu trebuiasca sa maninci conserve, macar astea 2 saptamini de tratament. Gasesti sigur atit arahide cit si rosii "natrurale" (in particular nesarate), de ce sa te chinui cu ele procesate si bagate la borcan?

In particular la prednison e recomandat potasiul pentru refacerea celui eliminat din organism.
Te în?eleg ce spui dar gânde?te-te că momentan sunt la cămin ( sunt student ) ?i de luni trebuie să încep să mă duc la muncă să lucrez. De asta a? fi preferat să-mi fac ceva mâncare ce să ?ină câteva zile. În fine, voi face tot felul de salate fără sare ( deoarece con?in doar legume ), pilaf ?i în general mâncăruri ce nu mi-ar trebui să folosesc bulion. Poate e mai bine a?a că voi for?at să-mi măresc paleta de mâncăruri ce a? putea să le gătesc ( ?i a?a doar 2 - 3 tipuri de mâncare găteam tot timpul ). :D În schimb, mi-e foarte frică să nu cumva să uit să-mi iau pastilele sau să mă trezesc că uit că nu am voie sare ?i să-mi cumpăr ceva din ceva magazin ( de la facultate sau la metrou ) ce ar con?ine sare.  :confuzzled:

Edited by Saurian, 10 February 2012 - 13:04.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Saurian, on 10th February 2012, 13:02, said:

Te în?eleg ce spui dar gânde?te-te că momentan sunt la cămin ( sunt student ) ?i de luni trebuie să încep să mă duc la muncă să lucrez. De asta a? fi preferat să-mi fac ceva mâncare ce să ?ină câteva zile. În fine, voi face tot felul de salate fără sare ( deoarece con?in doar legume ), pilaf ?i în general mâncăruri ce nu mi-ar trebui să folosesc bulion. Poate e mai bine a?a că voi for?at să-mi măresc paleta de mâncăruri ce a? putea să le gătesc ( ?i a?a doar 2 - 3 tipuri de mâncare găteam tot timpul ). :D În schimb, mi-e foarte frică să nu cumva să uit să-mi iau pastilele sau să mă trezesc că uit că nu am voie sare ?i să-mi cumpăr ceva din ceva magazin ( de la facultate sau la metrou ) ce ar con?ine sare.  :confuzzled:

Acum ai inteles perfect ca orice bagi in gura indiferent daca sunt  carne ,legume , fructe i-ti  aduc un aport de sare pt ca sarea e  prezenta in aproape tot ce e viu ( chiar daca noi nu simtim) , asa ca macar evita sa consumi alimente pe care chiar sti ca au sare in compozitie.

Daca gresesti nu se intampal mare lucru , te umfli ceva , ca o reactie alergica, din cauza faptului ca apa va fi retinuta in tesuturi ... cam neplacut totusi.

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sarea trebuie redusă, nu neapărat eliminată. La tratamentele pe termen scurt, persoane tinere, fără probleme cardiace sau renale, nici măcar nu-i obligatorie chestia asta, deci poți mânca liniștit mâncare nomală. Nu ai voie chestii gen covrigei sărați, snacks-uri, semințe și încearcă să eviți și dulciurile și prăjelile.

#14
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

 adadoi, on 10th February 2012, 14:13, said:

sarea trebuie redusă, nu neapărat eliminată. La tratamentele pe termen scurt, persoane tinere, fără probleme cardiace sau renale, nici măcar nu-i obligatorie chestia asta, deci poți mânca liniștit mâncare nomală. Nu ai voie chestii gen covrigei sărați, snacks-uri, semințe și încearcă să eviți și dulciurile și prăjelile.
Asta tind să cred și eu. Mai ales dacă doctorul mi-a spus că pot mânca pâine făcută cu sare. Acum nici eu nu știu ce să fac. Să văd cum m-aș descurca cu mâncarea la lucru. Oricum, nu prea am fost pe la medici și când m-am uitat la efecte secundare la medicamentele astea m-am gândit că poate mai bine nu mă duceam deloc la doctor iar paralizia asta își revenea singură ( adică simțeam că încet, încet parcă și-ar reveni ). Dar din moment ce am fost la doctor nu-mi mai permit să dau înapoi. :)

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu nu inteleg ce fel de paralizie ai deoarece din discutie rezulta ca esti o persoana tanara , e cam devreme pt paralizie?

#16
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

 ciine, on 10th February 2012, 15:47, said:

Eu nu inteleg ce fel de paralizie ai deoarece din discutie rezulta ca esti o persoana tanara , e cam devreme pt paralizie?
M-a tras curentul. Aveam patul lângă geam, geamurile nu sunt izolate bine în cămin și a fost și vremea în ultimele zile cum a fost și m-am trezit că nu mai îmi simțeam partea dreaptă a buzei și aveam probleme cu ochiul drept. Acum termenul medical cred că ar fi pareză facială.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate