Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Captura video de pe VHS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
Tot imi sparg capul sa capturez si encodez doua casete video, si imi scot peri albi. Nu reusesc deloc sa sincronizez audio cu video. Lucrez cu iuVCR si Morgan Mjpeg si in functie de ce master stream folosesc, la encodarea cu VirtualDub cind unesc bucatzile imi zice ori ca audio sampling rate nu este acelasi( la unul 22054,... la altul 220010,...), fie ca fps nu este acelasi (la asta chiar e buna faza, cica unu e la 24.99327 si altul 24.99531).

In disperare de cauza am incercat sa capurez o caseta intreaga odata, dar nu am sinc la partea audio.

Sa fie problema de la hardwareul de sunet ? Ce naiba sa mai fac, ca turbez!!!

Ca hardware de sunet am sunetul onboard ac'97 de pe KT400

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shi ce foloseshti sa capturezi partea de video ? in general problema asta e una comuna.

incearca sa creshti numarul de keyframes, te'ar putea ajuta.... deshi slabe shanse.

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sunetul onboard este cam slab, intr-adevar
arty are dreptate, probleme pot aparea cand ceasul video nu se tine dupa ceasul audio sau invers. teoretic softul ar trebui sa mai arunce cate un cadru pt a regla diferenta.

sync-ul il reglezi incercand sa setezi interleaving-ul din dependent de frame in dependent de secunda. daca nu reusesti (experimental), incearca sa setezi sa-si ia el fps-ul astfel incat sa dureze video si audio identic ca timp (optiune in meniul de video/fps)

pt a scapa de problema cu join-ul (append) converteste mai intai fps-ul la 25 (tot in meniul la video in vdub optiunea) la ambele clipuri.

in cel mai rau caz, daca vdub se incapataneaza sa desincronizeze desi captura a fost facuta bine (verifica sa nu fie sursa dusa si de fapt sa te chinui degeaba) pune-le pe time-line lipite in premiere, seteaza exportul cu aceleasi caract. ca si importul (parametrii de captura sa fie la fel) si randeaza totul cu optiunea "alyways recompress" pe off (sa faca mai mult verificare, realocare si copiere directa, ar trebui sa se miste repede) in meniul de video

#4
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
Am incercat toate setarile posbile in iuVCR si tot nu le pot sincroniza. E una din doua: sunet pe standard sau FPS pe standard. Si as fi incercat si conversiunea la 25 de fps cu VirtualDub, dar scrie mare sub optiune ca daca te joci cu fps-ul pierzi sincul video.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
incearca sa faci captura cu AVI_IO si sa setezi ca la un dropframe sa introduca acolo un key-frame cu ultimul frame. in felul asta, "gaurile" existente din captura initiala (cand merge ok) nu vor mai disparea, facand sunetul in final sa o ia inaintea video trackului
va trebui sa comprimi in format avi de mare dimensiune si eventual post-compresie in mpeg cu filtrare contra zgomot si rescalare la rezolutia dorita

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate