Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Modem Huawei HG 8247

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#19
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Probabil e o impuscatura in intuneric dar intreb si eu... stie cineva intre ce limite trebuie sa fie parametrii de retea la tx si rx?

#20
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Am primit si eu acest modem saptamana trecuta, si azi am trecut la configurari.
Pe el imi vine o fibra optica, si imi splituieste doar CATV si VoIP. Internet nu am de la ei.
Daca tot l-am primit, am zis sa ii inlocuiesc si routerul tatalui meu, cu acest modem.

La mine in camera am un TPLInk WDR3600 de la RDS, cu gigabit, din care iese un cablu spre acest Huawei in portul 1.
Portul 2 se duce la el in pc. Totul merge ok, routeaza gigabit, iar la speedtest am ~250Mbps ca viteza. Nu stiu exact daca e de la pc, sau de la router, insa ideea e ca pc-ul este mai slabut si e posibil sa nu tina viteze mari.
Din pacate n-am laptop, si nici nu ma gandesc sa mut calculatoarele doar pt curiozitatea mea Posted Image.

Ca idee, modemul are 4 porturi, iar porturile 1 si 2 sunt trecute full speed, 1000Mbps, iar 3 si 4 sunt trecute half la 10Mb.
Optiunile de la wan configuration sunt greyed out, si nu pot sa configurez nimic. Poate fi de vina nivelul de acces, sau altceva?
Orice alta setare de wifi, dhcp am facut-o fara nici un fel de problema, dar la wan nu pot sa fac nimic.

As vrea sa dau acces la 3-4 pe full gigabit in caz ca mai apare un pc.
Am incercat sa ma conectez cu root/admin si functioneaza. telecomadmin si admintelecom nu functioneaza.

Atasez si o poza sa vedeti despre ce vorbesc.
Va multumesc.

Attached Files



#21
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
E catv si nu iptv? Porturile 3 si 4 vin default configurate pentru iptv. Nu stiu, de fapt nu cred ca poti rezolva fara ajutorul celor de la Rtc. Si cum nu ai abonament de net... nu vad de ce te-ar ajuta sa le folosesti dispozitivul ca switch (daca am inteles eu bine). E pacat sa ai fibra si ont si sa nu ai internet pe el...

Edited by grinci, 29 March 2014 - 18:50.


#22
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Da, este CATV, sau nu stiu exact. Mie imi intra doar fibra in el, si imi iese un cablu coaxial spre tv.
Nu am activat nici un abonament de internet pentru ca am deja RDS pentru 2 ani. Nu vad de ce as vrea si romtelecom.
Ei mi-au bagat fibra pe gat. M-au sunat sa ma intrebe daca vreau fibra si tv gratuit, si -2E in minus la abonament. Ce puteam sa le zic? NU?

Problema este ca am aflat de ce nu merge sa fac link intre routerul meu si huaweiul asta.
MERGE INTERNETUL de la RTC!!! WTF.
Eu nu am vrut deloc, si vad ca functioneaza. Acum postez de pe ip de romtelecom, cu pcu conectat direct la el.
Nu mai inteleg nimic. Am verificat in contract si pe net, si nu vad nimic legat de serviciu de internet. Cum poate sa functioneze?

#23
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Tare. Am vazut in screenshot-ul tau ca isi ia ip de wan dar am crezut ca e pentru iptv... Dar ai cablu simplu nu iptv. Tare de tot. Fa un test de viteza pe serverul Rtc sau Nexgen.

#24
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View PostFallenAngel, on 30 martie 2014 - 18:33, said:

Da, este CATV, sau nu stiu exact. Mie imi intra doar fibra in el, si imi iese un cablu coaxial spre tv.
Nu am activat nici un abonament de internet pentru ca am deja RDS pentru 2 ani. Nu vad de ce as vrea si romtelecom.
Ei mi-au bagat fibra pe gat. M-au sunat sa ma intrebe daca vreau fibra si tv gratuit, si -2E in minus la abonament. Ce puteam sa le zic? NU?

Problema este ca am aflat de ce nu merge sa fac link intre routerul meu si huaweiul asta.
MERGE INTERNETUL de la RTC!!! WTF.
Eu nu am vrut deloc, si vad ca functioneaza. Acum postez de pe ip de romtelecom, cu pcu conectat direct la el.
Nu mai inteleg nimic. Am verificat in contract si pe net, si nu vad nimic legat de serviciu de internet. Cum poate sa functioneze?

ai uitat de VOIP.ai 256mb

#25
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Problema enervanta si deocamdata fara solutie e ca acest device dupa fiecare cadere de curent sau scoatere din priza pierde toate setarile. Dupa fiecare restart face o retea neparolata, open bine mersi, se reseteaza la default parola de acces/logare pe interfata si pierde si toate forwardarile de porturi. Bug critic dupa parerea mea. Am sunat la Rtc si am solicitat update de fw sau dezactivarea functiei de router... ont-ul sa dea doar ip de wan. Nu se poate nici una nici alta. Nu se poate pune in bridge pentru ca isi ia ip prin dhcp, daca era pppoe cica se putea. Fw nou nu au zic ei. Am vazut ca cel de la tehnic care m-a sunat in urma solicitari mele cunostea situatia dar nu mi-a oferit o solutie. Ma mir ca nu se plang mai multi de situatie caci eu cu telefonul gasesc in zona multe retele WirelessNet neparolate... Oare ce revizii de fw au prin strainatate caci nu gasesc descrisa niciunde aceasta problema.

Ce naiba sa fac? Nici macar antenele nu sunt detasabile (ca sa-i reduc aria de acoperire) iar ups doar pentru ont nu iau. Serviciul e bun dar echipamentul e jalnic.

Edited by grinci, 21 May 2014 - 22:45.


#26
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Nu mai pot edita dar... evika. Dadeam save la fiecare setare individuala dar nu mergeam in Sistem tools sa apas butonul To save the current configuration to the flash memory, click "Save Configuration". Se pare ca acum totul e ok. Pfiuuuu...!

#27
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View Postgrinci, on 21 mai 2014 - 22:59, said:

Nu mai pot edita dar... evika. Dadeam save la fiecare setare individuala dar nu mergeam in Sistem tools sa apas butonul To save the current configuration to the flash memory, click "Save Configuration". Se pare ca acum totul e ok. Pfiuuuu...!

dai si un reboot.

#28
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Bun gasit

Am un modem Huawei HG 8247 de la Nextgen si vreau sa il configurez, insa nu reusesc sa il accesez pe adresa IP interna. In manual imi da 192.168.100.1, imi da user si parola, insa nu imi vede acea adresa. Am urmat pasii exact ca in manual, insa nimic.

Ce as putea sa mai fac? Multumesc.

#29
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
vezi sa fii conectat pe portul 1 sau 2 si sa ai placa de retea sa isi ia ip automat

#30
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Am incercat ambele variante, "cannot display the webpage".

In manual scrie

Configure the IP address of the PC to be in the same subnet as the LAN IP address of the HG8010/HG8110/HG8240/HG8245/HG8247/HG8447.

For example:

IP address: 192.168.100.100

Subnet mask: 255.255.255.0

Dupa aceea: Enter http://192.168.100.1 in the address bar of IE (192.168.100.1 is the default IP address of the HG8010/HG8110/HG8240/HG8245/HG8247/HG8447), and then press Enter to display the login interface.

Daca setez IP static pe placa de retea, imi da IP conflict (nu stiu cu cine, ca am lasat doar un singur PC cat am facut testele astea) si nu imi accepta setarile.

#31
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
e 8247 sau 8247H ?

#32
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
ONT 8247 este foarte bun pe WI-FI daca se seteaza banda canalului la valoarea:40 MHZ si Beacon Interval la 20 ms
Modificarea porturilor LAN de la Internet la IPTV sau invers se face prin cerere la HelpDesk

#33
chryss2k

chryss2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2007
Salut, am si eu o intrebare pt HG8247.

Incerc sa accesez un ftp prin acest router din afara si nu merge deloc. Local merge fara probleme. Cand intru din internet, face login dar pe urma imi da mesajul 200 Type set to A. 227 Entering Passive Mode (0,0,0,0,4,20). Am incercat toate setarile posibile dar nu am reusit.
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc

#34
lev1402

lev1402

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2015

View Postchryss2k, on 11 februarie 2015 - 11:36, said:

Salut, am si eu o intrebare pt HG8247.

Incerc sa accesez un ftp prin acest router din afara si nu merge deloc. Local merge fara probleme. Cand intru din internet, face login dar pe urma imi da mesajul 200 Type set to A. 227 Entering Passive Mode (0,0,0,0,4,20). Am incercat toate setarile posibile dar nu am reusit.
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc


La fel si la mine.

Edited by lev1402, 16 April 2015 - 20:17.


#35
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
cu port forward corespunzator? eu folosesc si pot sa accesez orice

#36
SorinFCS

SorinFCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.05.2013
Salut, am un HG8247H si am vazut ca am o mufa pentru un cablu tv ( http://img13.olx.ro/...re-modemuri.jpg )
Pot sa conectez un tv folosind acea mufa? Momentan am un device in care intra un cablu de internet si e conectat prin scart la tv, dar as vrea sa renunt la acel device si la iptv, deoarece simt ca imi limiteaza internetul. Spre exemplu, cand am probat prima oara, am prins cam 220-240mbps download/upload, insa dupa cateva zile am observat ca viteza nu este prea fixa, cand am 120, cand prind doar 8-9mbps, cand am doar 120mbps...

Si mai am o intrebare, cum as putea sa fac sa adaug un alt router la el si sa routeze, sa il fac bridge (am un wdr4300). Am incercat sa il fac ip fix cum este si in setarile gpon-ului si sa dezactivez dhcp-ul din el, dar nu se conecteaza (pentru ca nu am mac-ul gpon-ului cred). Asa ca am reactivat dhcp-ul din gpon si wdr4300 primeste ip-ul 192.168.100.2 si dupa clientii lui primesc ip-uri 192.168.0.x. Este in regula asa sau exista o alternativa mult mai buna?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate