Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#3133
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 divinewind, on 5th June 2012, 19:13, said:

Csomi nici o poza cu focarul?

Salut Dane.

Nu am facut ca nu este ceva extra, focar clasic si soba cu 5 fumuri verticale. Atit.


 duetti2011, on 5th June 2012, 19:17, said:

Frumoasa lucrarea Csomi,dar se observa putin fum deasupra usii.Ai remediat ceva?Cat despre toata din samota,nu cred ca-si avea rostul,dar la noi este o vorba:,,CINE ARE PIPER PUNE SI-N GEANDRA!"Ne mai poti da ceva detalii?Multumim!!!

Vreti detalii? veti pica pe spate :w00t:  

Proprietarii vechi erau foarte multumiti de soba, casa se vinduse, proprietarii noi cer sa fie darimata(soba) ca lor nu le place "desingul" acesta , acum se "viseaza" ce constructie va fi in locul ei,  au nevoie de o sursa de caldura independenta, dar inca nu stiu nici ei ce forma sa aiba , ramine de vazut...

Cu respect, Csomi

Edited by csomi, 05 June 2012 - 20:02.


#3134
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 5th June 2012, 18:37, said:

Ca sa puteti face o comparatie a motoarelor este necesar sa cunoasteti cuplurile motoarelor si nu doar turatia.
Variatia cuplu/turatie mai precis pentru ca asta este ce va intereseaza in cazul motoarelor asincrone pe care le veti utiliza la taierea caramizilor.
Ca sa modificati turatia sau aveti un dispozitiv electronic sau un reductor mecanic. La cele asincrone veti folosi in principiu regulatoare de frecventa.
Desi exista si o posibilitate sa compari ca dimensiune motoarele si sa spui ca sunt la fel de mari si puternice ceea ce conteaza este sectiunea bobinajului si daca este construit pentru cuplu sau pentru turatie.
Pentru ca trebuie sa existe o corelatie si intre cuplu si discul utilizat propunerea mea este sa alegeti motoare apropiate ca performante cu cele de pe masinile de taiat existente pe piata.
Cum vorbim de masini imprivizate mare atentie in faza de testare pentru ca atunci riscurile sunt cele mai mari.
Mare atentie si la reteaua electrica si la protectii pentru ca daca e vorba de o casa fara impamantare (ca in cazul meu) pot aparea niste riscuri.
Noroc ca la tine Ciobi ai retea trifazata si deci cu siguranta problemele care le mentionez sunt deja rezolvate.
Salutare Divinewind ,multumesc de explicatii este asincron scrie pe placuta mai mult nu ma prea pricep..e un motor de la un fost utilaj..sa spun ce mai scrie pe acea tablita poate it-i dai seama despre ce este vorba ca se vede ca la asta te pricepi...sus:GINEV (cred ca este firma),Vigevano(locatia firmei)dedesubt-motore asincrono 3(pansonat cifra 3)Fasi...mai jos-tipo G80 B2,mai jos-HP 1,5 mai jos-V 220---V 380(cred ca poate fi legat si mono si trifazic),mai jos Giri (rotatii)2800si mai jos e A(nu e pansonat nimic sau poate e sters)...

Edited by scheleton, 05 June 2012 - 19:58.


#3135
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Scuze, era sa mai postez  odata... :confuzzled:

Edited by csomi, 05 June 2012 - 19:58.


#3136
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Din placuta nu aflam nimic Ciobi doar ca e un motor de 1118.53W=1.5Hp trifazat sau mono cum il legi si e facut in Italia.
Amperaju il poti masura eventual cu un cleste ditz sa vezi cat consuma in sarcina, banuiesc ca A-ul se referea la amperaj.

Trebuie documentatia de la el dar posibil sa te complici. Motoarele asincrone sunt cele mai ieftine motoare iar daca nu se potriveste la ce vrei tu sa faci o sa dai multi bani pe automatizare. Sper sa taie samota cum vrei tu doar ca nu ai multe posibilitati decat sa manufacturezi scula de taiat si atunci vei vedea cum merge.  Eu la toate sculele astea as pune o colivie si as taia in spatele ei daca se sparge vreun disc sa stau linistit.

Csomi daca e cu 5 fumuri m-am linistit ca e un fel de tracota :).
Arata frumos dar oamnii nu vor fum in casa :) Spui ca se darama casa sau soba? Daca darama si casa aia...o vreau eu...

Edited by divinewind, 05 June 2012 - 20:06.


#3137
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 5th June 2012, 20:59, said:

Din placuta nu aflam nimic Ciobi doar ca e un motor de 1118.53W=1.5Hp.
Trebuie documentatia de la el dar posibil sa te complici. Motoarele asincrone sunt cele mai ieftine motoare iar daca nu se potriveste la ce vrei tu sa faci o sa dai multi bani pe automatizare. Sper sa taie samota cum vrei tu doar ca nu ai multe posibilitati decat sa manufacturezi scula de taiat si atunci vei vedea cum merge.  Eu la toate sculele astea as pune o colivie si as taia in spatele ei daca se sparge vreun disc sa stau linistit.

Csomi daca e cu 5 fumuri m-am linistit ca e un fel de tracota :).
Arata frumos dar oamnii nu vor fum in casa :) Spui ca se darama casa sau soba? Daca darama si casa aia...o vreau eu...

OK multumesc...in continuare ...despre un mare om ...mare mester ...o intreaga cariera...sunt tone de informatiii
http://mirkis.siteci...46.p_0403012752

[ http://img109.imageshack.us/img109/8545/album17121529405318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 05 June 2012 - 20:27.


#3138
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Ciobi poate le trimiti un email sa-ti zica ceva de motor. E de la o masina de pantofi ceva...
http://www.ginev.it/...the-company.htm

Scuze de off

Edited by divinewind, 05 June 2012 - 20:47.


#3139
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 5th June 2012, 21:47, said:

Ciobi poate le trimiti un email sa-ti zica ceva de motor. E de la o masina de pantofi ceva...
http://www.ginev.it/...the-company.htm

Scuze de off
Bravo ai ghicit ...dar nu are rost ...poate gasesc alta solutie...multumesc

Edited by ciobimar, 05 June 2012 - 21:12.


#3140
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 ciobimar, on 5th June 2012, 21:54, said:

Bravo ai ghicit ...dar nu are rost ...poate gasesc alta solutie...multumesc

[ http://img521.imageshack.us/img521/8451/kpech11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3141
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 divinewind, on 5th June 2012, 20:59, said:

Din placuta nu aflam nimic Ciobi doar ca e un motor de 1118.53W=1.5Hp trifazat sau mono cum il legi si e facut in Italia.
Amperaju il poti masura eventual cu un cleste ditz sa vezi cat consuma in sarcina, banuiesc ca A-ul se referea la amperaj.

Trebuie documentatia de la el dar posibil sa te complici. Motoarele asincrone sunt cele mai ieftine motoare iar daca nu se potriveste la ce vrei tu sa faci o sa dai multi bani pe automatizare. Sper sa taie samota cum vrei tu doar ca nu ai multe posibilitati decat sa manufacturezi scula de taiat si atunci vei vedea cum merge.  Eu la toate sculele astea as pune o colivie si as taia in spatele ei daca se sparge vreun disc sa stau linistit.

Csomi daca e cu 5 fumuri m-am linistit ca e un fel de tracota :).
Arata frumos dar oamnii nu vor fum in casa :) Spui ca se darama casa sau soba? Daca darama si casa aia...o vreau eu...


De ce complicati treaba daca totul se poate rezolva cu un flex mare, disc mare, si 2-3m de rectangular?.....la un flex nu de firma, sau in fine...de firma, cu sanie sau fara sanie, fix, apa cu pompa de acvariu(30lei), sau daca nu, cu un bidon...prin cadere(0 lei), problema este valabila ptr profesionisti, sobari, etc

#3142
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 giorgio2one, on 6th June 2012, 09:29, said:

De ce complicati treaba daca totul se poate rezolva cu un flex mare, disc mare, si 2-3m de rectangular?.....la un flex nu de firma, sau in fine...de firma, cu sanie sau fara sanie, fix, apa cu pompa de acvariu(30lei), sau daca nu, cu un bidon...prin cadere(0 lei), problema este valabila ptr profesionisti, sobari, etc

Sigur Gigi ai dreptate cred ca asa o sa fac...ma gindisem la cealalta varianta ca aveam acele motoare de care am vorbit...dar tu ai facut proba cu apa la flex.?..ma mai gindesc la turatia flexului... nu e prea mare pentru taierea cu apa...si mai era ca ...la flex merg doar discuri de 230 pe cind la taerea caramizilor e nevoie si de diametre mai mari...

#3143
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 ciobimar, on 6th June 2012, 09:44, said:

Sigur Gigi ai dreptate cred ca asa o sa fac...ma gindisem la cealalta varianta ca aveam acele motoare de care am vorbit...dar tu ai facut proba cu apa la flex.?..ma mai gindesc la turatia flexului... nu e prea mare pentru taierea cu apa...si mai era ca ...la flex merg doar discuri de 230 pe cind la taerea caramizilor e nevoie si de diametre mai mari...



merge perfect cu apa, am incercat, cat despre diametre mai mari ce sa zic, daca ai rabdare o rezolvi din doua trei miscari, asta este......

#3144
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 giorgio2one, on 6th June 2012, 10:36, said:

merge perfect cu apa, am incercat, cat despre diametre mai mari ce sa zic, daca ai rabdare o rezolvi din doua trei miscari, asta este......

Multumesc ...am rabdare... ca nu ma grabeste nimeni...

#3145
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

 ciobimar, on 6th June 2012, 09:44, said:

Sigur Gigi ai dreptate cred ca asa o sa fac...ma gindisem la cealalta varianta ca aveam acele motoare de care am vorbit...dar tu ai facut proba cu apa la flex.?..ma mai gindesc la turatia flexului... nu e prea mare pentru taierea cu apa...si mai era ca ...la flex merg doar discuri de 230 pe cind la taerea caramizilor e nevoie si de diametre mai mari...

Ciobi eu taiam cu flex de 115 samota si tu nu vei putea cu 230? La Bricostore gasesti cel mai ieftin si mai prost flex pe la 140 + disc la vreo 60. Ai garantie 2 ani deci dupa ce faci soba il schimbi.
Nu te mai chinui sa adaptezi atata ca pierzi nervi si timp. Doar sa nu scoti protectia de la disc si deci nu vei putea pune un disc mai mare. Am zis asta ca sa stau eu linistit.

Uite ca s-a si redus pretul
http://www.bricostor...3992724033.html

Edited by divinewind, 06 June 2012 - 09:56.


#3146
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 6th June 2012, 10:51, said:

Ciobi eu taiam cu flex de 115 samota si tu nu vei putea cu 230? La Bricostore gasesti cel mai ieftin si mai prost flex pe la 140 + disc la vreo 60. Ai garantie 2 ani deci dupa ce fci soba il schimbi.
Nu te mai chinui sa adaptezi atata ca pierzi nervi si timp.

Dar eu vreau sa-mi fac un dispozitiv cit de cit ...cam ca lui Giorgio ...merge mult mai usor si mai precis decit cu flexul singur...dar nu mai stiu unde am zapacit pozele ...si nici  in urma nu stiu la ce pagina sunt ...le gasesc eu...
Gata le-am gasit  la pag 92 ....penultimul mesaj....multumesc...

Edited by ciobimar, 06 June 2012 - 10:06.


#3147
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

 ciobimar, on 6th June 2012, 10:56, said:

Dar eu vreau sa-mi fac un dispozitiv cit de cit ...cam ca lui Giorgio ...merge mult mai usor si mai precis decit cu flexul singur...dar nu mai stiu unde am zapacit pozele ...si nici  in urma nu stiu la ce pagina sunt ...le gasesc eu...

Si asta se poate: faci cu zice Giorgio si te apuci sa sudezi rectangular sa faci un banc la care adaptezi toate motoarele care le gasesti. Unu o sa mearga. La apa pui un robinet cu un furtun si niste duze manufacturate sa curga apa pe toata lama daca se poate. Fa schletul pentru masinarie si in 2-3 zile termini.
Nu ami cauta pozele ca deja poti sa faci masinaria la cat te-ai documentat, sunt sigur de asta!

#3148
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 6th June 2012, 11:03, said:

Si asta se poate: faci cu zice Giorgio si te apuci sa sudezi rectangular sa faci un banc la care adaptezi toate motoarele care le gasesti. Unu o sa mearga. La apa pui un robinet cu un furtun si niste duze manufacturate sa curga apa pe toata lama daca se poate. Fa schletul pentru masinarie si in 2-3 zile termini.
Nu ami cauta pozele ca deja poti sa faci masinaria la cat te-ai documentat, sunt sigur de asta!

Multumesc Dane esti de treaba aM GASIT LA PAG 92 PENULTIMUL MESAJ...si mai am si eu stocate mai multe poze cu asa ceva ...

Edited by ciobimar, 06 June 2012 - 10:10.


#3149
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 ciobimar, on 6th June 2012, 10:56, said:

Dar eu vreau sa-mi fac un dispozitiv cit de cit ...cam ca lui Giorgio ...merge mult mai usor si mai precis decit cu flexul singur...dar nu mai stiu unde am zapacit pozele ...si nici  in urma nu stiu la ce pagina sunt ...le gasesc eu...
Gata le-am gasit  la pag 92 ....penultimul mesaj....multumesc...
Gasesti la rusi in orice piata mai mare,circular fix pt taiat lemn,fier samd,ii schimbi lama si ai terminat treaba,taie si la 90 gr si la 45 gr,vezi sa fie cu tija culisanta motorul sa l mai poti misca vreo 3-5 cm cind tai caramida,iar pe placa circularului iti mai faci o tablita de aluminiu sa o poti misca in toate directiile sa fie culisanta in semicerc si ai terminat bilciul,plus o pompa de acvariu,in 3-4 ore n ai ce face.Vezi sa fie cu turatie maxim de 3000/min,si sa l fixezi pe o masa/banc,sa fii pregatit la numarul de discuri,o sa le manince "ca pe piine".Mai exista si varianta  cu discul fix care vine de sub masa/banc, si te misti cu caramida ,foaia este actionata de curea iar motorasul vine prins pe bank in fata/spate ca sa nu curga apa pe el,gen abricht de taiat lemn,ai avantajul ca poti micsora  sau marii turatia in functie de fuliile de pe motor si foaie de disc pt taiat ceramica,e putin mai complicata combinatia asta dar este cea mai eficienta la lucru,disc de 230mm,diferenta intre fulii 1/2, 1/3  intre diametre in functie de necesitati,si devine operatia mai simplu de executat.Bankul meu este cam varza ,trebuie sa l remediez la cite razboaie a dus,toate"cistigate lejer",si nu prea am chef de reparatii la ora asta,altfel sint intr o lehamite de nu mi vine uneori sa fac absolut nimik,vremea asta de rahat,imi taie orice chef.Respect ,Razvan

 andreilesan, on 5th June 2012, 15:02, said:

Salutare Ciobimar,
Asa este, schimbatorul se va monta prin partea din spate si va arata montat ceva asemanator cu acea imagine postata de d-ta. Din parti va avea cca 2,5 cm pana la pereti, dedeasupra cca 7cm si de jos depinde de inaltimea clopotului si de inaltimea schimbatorului... :peacefingers:


Apropo despre consumurile unor sobe de zidarie..
Ieri discutand cu beneficiarul sobei de la Poarta Alba, radeam vis-a-vis de o situatie..Vanzatorul de lemne, o cunostinta de-a d-lui care aflase ca are soba de zidarie si venise sa cumpere lemne, tot incerca sa-l convinga sa ea o cantitate mai mare de lemne.. Cumparatorul ii explica ca deja o jumatate de sezon a folosit-o si nu a ars  mai mult de 2 tone, prin urmare 4 tone pentru un sezon ar fi suficient.. Vanzatorul o tinea tot pe-a lui ca nu poate sa-i ajunga doar atat, ca cea mai "performanta" soba mai putin de 6 tone nu consuma pe an, iar el avand o soba asa mare si grea.. ar trebuie sa-si ia minim 10 tone, ca sa fie acoperitor.. :)

Deci, cine doreste sa afle mai multe detalii privind consumurile sobei de la Poarta Alba sa-mi ceara numarul de telefon pe PM, si proprieratul m-a asigurat ca nu-i nici un fel de problema - va oferi toate detaliile cu privire la cat consuma, cate lemne baga la un foc, cat dureaza arderea, etc.. :console:
Nu vreau sa intru in polemica cu dvs,dar nu esti prea explicit,2 tone  pe 1/2 sezon rece...restul nr de camere si cubaj aer de incalzit le lasi la "piata",cam prea putine detalii,ca sa nu spun ca ,acest consum  este practic si teoretic  imposibil la masa de incalzit a sobei si a temperaturilor la care faceati dvs referire,numai daca ai aerele reglabile poti sa atingi astfel de cifre,dar nu permanente pt ca masa sobei "te face la consum",sincer calculele mele duc in alta parte,dar ma rog nu mai comentez ca nu vreau sa imi pun in cap userii,dar ca opinie este exagerat de putin ceea ce afirmati si stiu exact ce spun nu bat cimpiile...Incercati sa fiti mai aproape de adevar pt ca oamenii s au saturat de "povesti cu cocosul rosu",daca erati o somitate asa cum spun unii pe aici,ma puteati contra cu semineul meu din calcule-asta daca stiti sa le faceti exact,depinde si de metoda de calcul-cea ruseasca si romaneasca invatata in facultate nu face 2 bani,si o spune unul care a trecut pe acolo si prin alte parti(scoli),este altceva ,scoala italiana,mult mai eficienta din toate punctele de vedere,tolerantele intre  calculul teoretic si eficienta practica sint extrem de mici ,1-2%,deci ca o parere personala,eu folosesc acest calcul care nu prea da rateuri de vreo 9 ani,iar daca as folosii metodele comuniste de calcul,m as  sinucide sigur in "orbecaieli" si solutii ineficiente la punerea in functiune a  masinariei.Aici este diferenta mare intre scoala italiana si cam restul lumii,si nu vreau sa ne intoarcem in istorie ca iar n are sens,singurii comparabili cu italienii sint chilienii(ex. civilizatia maia,azteca si alti sud americani).Sanatate,Razvan

#3150
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 bagerajungle, on 6th June 2012, 16:20, said:

Gasesti la rusi in orice piata mai mare,circular fix pt taiat lemn,fier samd,ii schimbi lama si ai terminat treaba,taie si la 90 gr si la 45 gr,vezi sa fie cu tija culisanta motorul sa l mai poti misca vreo 3-5 cm cind tai caramida,iar pe placa circularului iti mai faci o tablita de aluminiu sa o poti misca in toate directiile sa fie culisanta in semicerc si ai terminat bilciul,plus o pompa de acvariu,in 3-4 ore n ai ce face.Vezi sa fie cu turatie maxim de 3000/min,si sa l fixezi pe o masa/banc,sa fii pregatit la numarul de discuri,o sa le manince "ca pe piine".Mai exista si varianta  cu discul fix care vine de sub masa/banc, si te misti cu caramida ,foaia este actionata de curea iar motorasul vine prins pe bank in fata/spate ca sa nu curga apa pe el,gen abricht de taiat lemn,ai avantajul ca poti micsora  sau marii turatia in functie de fuliile de pe motor si foaie de disc pt taiat ceramica,e putin mai complicata combinatia asta dar este cea mai eficienta la lucru,disc de 230mm,diferenta intre fulii 1/2, 1/3  intre diametre in functie de necesitati,si devine operatia mai simplu de executat.Bankul meu este cam varza ,trebuie sa l remediez la cite razboaie a dus,toate"cistigate lejer",si nu prea am chef de reparatii la ora asta,altfel sint intr o lehamite de nu mi vine uneori sa fac absolut nimik,vremea asta de rahat,imi taie orice chef.Respect ,Razvan

Multumesc Razvane ...e si asta o varianta...deocamdata nu stiu cind imi vine caramida si azi am fost pe la  depozitul de constructii si mi-au zis ca nu au asa repede drum spre Iasi deci trebuie sa am rabdare ...ca ce au ei pe stoc nu-mi place...cu respect Ciobi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate