Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CASA PASIVA?

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#73
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Avantajul e ca pui casa in cimp, nu ai nevoie de utilitati ci doar de un drum de acces. Cei 30000 euro se pot amortiza in functie de cheltuiala pe care o face acea casa eficienta energetic (2-300 euro/luna lemne/gaz+curent) in cca 10 ani. Daca preturile la gaz si curent cresc amortizarea se face in mai putini ani apoi mergi "gratis". Avantajul este al celor care au banii astia... cu 30000 euro iei doua masini si ramin bani destui pentru alte investitii, e adevarat.

#74
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012
320 mp utili ?  Ai familie numeroasa  sau e un moft  tipic al romanului sa fie cat mai mare  casoaia ? Eu am in jur de  180mp utili  P+M   si  simt ca  voi avea  spatii care  vor  fi  neutilizate  o lunga perioada de timp  dar    asta e    acuma !  La 320mp  mai zici ca ii ai si in camp  undeva  ,  trebuie sa regandesti  mai  bine  sistemul  energetic  al casei  tinand cont de mai multi factori  specifici  si zonei respective , asa pe net  se pot  da idei la plesneala  dar  nu cred ca  e  bine sa mergi la plesneala !

#75
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Mansarda nu e locuita si nieincalzita dar "e acolo la numar". Asadar am maxim 200mp utili dar am niste volume mari de aer pe care le incalzesc degeaba (casa este structurata pe demisol, parter, demietaj si mansarda si am un luminator de 15mp pe toata inaltimea de 8m asa ca numai acolo incap vreo 3 camere). Da, casa cred ca a fost facuta acum 20 ani ca sa arate la lume ca acolo sta un smecher (nu e facuta de mine ci de socrul meu).
Acum consider ca pentru 3 persoane un 150mp sint arhisuficienti.

#76
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Am sa pun si aici un link la un alt site, sper ca nu va fi sters, e un site in care se prezinta diverse solutii pentru a fi mai "ecologic" si a reduce cheltuielile.
Unele lucruri pot fi facute mult mai ieftin decat ce e in comert, au performante foarte apropiate si au si instructiuni detaliate.
http://builditsolar.com/

Daca vrei sa iti faci o casa pasiva, cauta si pe acolo niste lucruri de care trebuie sa tii cont (cum ar fi orientarea casei fata de punctele cardinale si aranjarea camerelor tot in functie de punctele cardinale).

Edited by stuiberv, 17 February 2012 - 10:55.


#77
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 17th February 2012, 10:46, said:

Mansarda nu e locuita si nieincalzita dar "e acolo la numar". Asadar am maxim 200mp utili dar am niste volume mari de aer pe care le incalzesc degeaba (casa este structurata pe demisol, parter, demietaj si mansarda si am un luminator de 15mp pe toata inaltimea de 8m asa ca numai acolo incap vreo 3 camere). Da, casa cred ca a fost facuta acum 20 ani ca sa arate la lume ca acolo sta un smecher (nu e facuta de mine ci de socrul meu).
Acum consider ca pentru 3 persoane un 150mp sint arhisuficienti.

Sa inteleg ca ti-ai  luat nevasta fata  de  "securist"  ?  Glumesc   nu pune la suflet !  Macar  ai o casa mare lasata mostenire ! Eu zic sa o umpli cu  ,copii  macar sa nu incalzesti degeaba  acele spatii ! :thumbup:

#78
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
:thumbup:  A fost sef de MAT... a avut salariu bun probabil, nu comentez.

#79
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 17th February 2012, 12:41, said:

:thumbup:  A fost sef de MAT... a avut salariu bun probabil, nu comentez.

  A avut in mod sigur destui bani la indemana ! Bunicul meu  a lucrat la MAT  nu sef  dar  tot facea destui    galbiori  :)  . Ce vremuri   :rolleyes:

#80
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Da, exact ca in Secretul lui Bachus... putea sa-si faca vreo 2 case pasive cred... La mine asta e intentia si cred ca se va realiza cu o conditie: sa reusesc sa vindem hangarul asta. :rolleyes:

#81
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 17th February 2012, 20:56, said:

Da, exact ca in Secretul lui Bachus... putea sa-si faca vreo 2 case pasive cred... La mine asta e intentia si cred ca se va realiza cu o conditie: sa reusesc sa vindem hangarul asta. :rolleyes:


Nu  se stia pe atunci la noi de case pasive  sau eficienta energetica   asa cum se pune astazi problema ! Da cu vanzarea de imobile e o problema  ca nu prea mai exista  cerere  din lipsa banilor , clienti ar fi dar e targuiala mare  si  toti asteapta    chilipiruri  daca se poate   ! :thumbup:

#82
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu ce sa zic referitor la casa eficienta energetic vs casa pasiva. Fiind topic dedicat ma voi referi la casa pasiva si la avantajele si dezavantajele ei; daca o faci pe structura de lemn e posibil ca in 2-3 luni sa te muti in ea, terenul poate sa fie vaduvit de orice utilitate insa pretul initial e destul de mare. Eu m-as baga la asa ceva, am expus in topicurile mele diverse chestii referitor la casa pasiva si cred ca o amortizare de 10 ani este buna mai ales in cazul celor care au deja banul (cca 120-150.000 euro) pentru casa.

#83
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 18th February 2012, 18:22, said:

Nu stiu ce sa zic referitor la casa eficienta energetic vs casa pasiva. Fiind topic dedicat ma voi referi la casa pasiva si la avantajele si dezavantajele ei; daca o faci pe structura de lemn e posibil ca in 2-3 luni sa te muti in ea, terenul poate sa fie vaduvit de orice utilitate insa pretul initial e destul de mare. Eu m-as baga la asa ceva, am expus in topicurile mele diverse chestii referitor la casa pasiva si cred ca o amortizare de 10 ani este buna mai ales in cazul celor care au deja banul (cca 120-150.000 euro) pentru casa.

Da  am inteles  dar  mie  nu  mai imi surade ideea unei case pasive  in totalitate  ,  in schimb se pot  folosi idei   de la acest concept ! :rolleyes:

#84
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
De ce? Din cauza investitiei initiale? Pai aia ar cam fi toata... e adevarat ca o diferenta de 35-40000 euro nu-i de ici de colo insa la o casa normala trebuie luate in calcul: centrala/cazanul, radiatoarele sau incalzirea in pardoseala, racordarea la utilitati (gaz, curent) care bat binizor... In conditiile in care pretul gazului/lemnelor si a curentului va creste din ce in ce mai mult amortizarea se va face si mai repede. Cca 650 euro/mp la cheie pare sa fie un pret mediu pentru o pasiva pe structura din lemn. Cele din cofraje termoizolante e si mai scumpa, binisor chiar si nu cred ca merita.

#85
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 18th February 2012, 18:54, said:

De ce? Din cauza investitiei initiale? Pai aia ar cam fi toata... e adevarat ca o diferenta de 35-40000 euro nu-i de ici de colo insa la o casa normala trebuie luate in calcul: centrala/cazanul, radiatoarele sau incalzirea in pardoseala, racordarea la utilitati (gaz, curent) care bat binizor... In conditiile in care pretul gazului/lemnelor si a curentului va creste din ce in ce mai mult amortizarea se va face si mai repede. Cca 650 euro/mp la cheie pare sa fie un pret mediu pentru o pasiva pe structura din lemn. Cele din cofraje termoizolante e si mai scumpa, binisor chiar si nu cred ca merita.

  Eu vreau sa am o casa  mixta , si caramida si  beton si lemn  in proportii variabile  , si da  bugetul  este  esential ! Casa pasiva sa isi faca  ,  copii mei   atunci  conceptele de casa  evident  vor    fi altele  peste  vreo 20 de ani  !
  Plus ca eu  nu am incredere  in conceptele actuale de pe la noi privind  fiabilitatea  caselor  pasive  , adica nu ma conving de pasivitatea lor  totala !
Dar  cum am zis    imi place sa cred ca se pot  folosi  anumite idei  din acest  concept !

Edited by Dumbo79, 18 February 2012 - 19:36.


#86
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce intelege constructorul respectiv prin "Casa eco pasiva total independenta energetic"? Casa ce nu necesita aport de energie sau casa ce necesita aport energetic, dar energia este produsa local (panouri solare s.a.)?

#87
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Seb, vezi intii ce spun comerciantii ca ar contine aceste case pasive. Evident ca si daca pui izolatie de 2m tot trebuie incalzita doar ca necesarul este foarte mic. Gindeste-te la pesterile unde t e constanta tot timpul anului. In pretul lor intra pompa de caldura, panourile solare si fotovoltaice, etc.

#88
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pare sa fie vorba mai degraba despre casa independenta energetic si nu despre o casa pasiva. Pentru clarificare, ar trebui specificat necesarul energetic anual.

Edited by Seb, 18 February 2012 - 20:14.


#89
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pina la o delimitare exacta intre casa pasiva si cea independenta energetic consideram echivalenta intre ele. Casele pasive sa incalzesc de la cei care locuiesc inauntru? Ele cum se racesc sau mai corect spus cum se realizeaza climatizarea daca nu exista nici un sistem ajutator? Eu nu cred ca exista o constructie care sa fie pasiva fara sa aiba aceste sisteme care asigura un aport din surse neconventionale.
Poate ca e mai rentabila totusi o casa cum a spus Dumbo79 adica eficienta energetic si cu racordare la utilitati. E adevarat ca 30-40000 euro pentru cineva poate fi mult si sa considere ca de 10000 pune centrala, incalzire, racordare la utilitati si de 20-30000 ar fi cheltuiala pe multi ani, casa fiind foarte bine izolata sa necesite un consum mai redus de energie. Mai sint si casele partial independente energetic... Nu stiu incadrarea dupa eficienta in functie de necesarul energetic anual.
PS: ma vad nevoit sa repet, din pacate; am trimis o cerere de oferta pentru o casa de 212mp si iata:
Casa eficienta energetic = 74200E
Casa eco pasiva cu independenta energetica partiala = 106000E
Casa eco pasiva total independenta energetic = 116600E
Casa pasiva (cofraje termizolante) partial independenta = 127200E

Voi pe ce ati merge? Intre aceeasi casa eficieta sau independenta e 42400 E fara tva adica 52500 in plus!

Edited by danghetau, 18 February 2012 - 20:30.


#90
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdanghetau, on 17th February 2012, 20:56, said:

Da, exact ca in Secretul lui Bachus...
Cam uratica fiisa in film. In alta ordine de idei la o izolatie de 45 -50 cm se sta in casa cu haine destul de groase si in mijlocul iernii cu o vesta. Nu prea suntem obisnuiti noi romanii cu stilul asta. Eu stau in tricou si pantaloni scurti din cauza sotiei care vrea 22 de grade constant in casa. La mentalitatea si stilul nostru de viata trebuie sa ne orientam spre case eficiente energetic, nu pasive.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate