Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Imprumut bani

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012
Am nevoie de un imprumut de 1.000-1.200Euro cat mai repede.Am cautat mult pe internet insa la o banca nu pot apela pentru un credit.Nu am un loc de munca deoarece exact pentru asta imi trebuie imprumutul pentru cumpararea unui echipament necesar pentru a lucra si cateva nevoi personale.Am gasit cateva anunturi pe internet(probabil camatari)care dau imprumuturi fara garantii pe baza unui contract notarial oricui.Sincer mi-e putin frica,nu as dori sa am probleme pe viitor chiar daca as platii suma+dobanda la termen si de asta am apelat la dumneavastra in speranta ca as putea gasi un raspuns,daca ar fi si o alta modalitate pentru imprumut.Eu m-am gandit la o suma de 1.000-1.200Euro pe termen de 6 sau 12 luni si as fi dispus sa platesc o dobanda de 30-40% a acestei sume.

#2
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012
Salutare tuturor!Am nevoie de un imprumut de 1.000-1.200Euro.Am cautat mult insa la o banca nu pot apela pentru un credit.Nu am un loc de munca deoarece exact pentru asta imi trebuie imprumutul pentru cumpararea unui echipament necesar pentru a lucra si cateva nevoi personale.Am gasit cateva anunturi pe internet(probabil camatari)care dau imprumuturi fara garantii pe baza unui contract notarial oricui(dobanda anuala de 20%).Sincer mi-e putin frica,nu as dori sa am probleme pe viitor chiar daca as platii suma+dobanda la termen si de asta am apelat la dumneavastra in speranta ca as putea gasi un raspuns,daca ar fi si o alta modalitate pentru imprumut.Eu m-am gandit la o suma de 1.000-1.200Euro pe termen de 6 luni si as fi dispus sa platesc o dobanda de 40-50% a acestei sume.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostFlooo91, on 29th January 2012, 11:55, said:

si cateva nevoi personale

Lasa nevoile personale....nu te imprumuta pentru asa ceva...

#4
e-mag

e-mag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.12.2011
si ce garantii oferi pentru suma asta? vrei sa pleci din tara :D ?

#5
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View Postlawrence38, on 29th January 2012, 12:00, said:

Lasa nevoile personale....nu te imprumuta pentru asa ceva...
Daca nu as fi fost hotarat nu as fi cautat raspunsuri.Nu renunt la ideea asta.Dar m-ar interesa daca cineva cunoaste si o alta metoda inafara de camatari.E posibil ca acesta sa fie serios deoarece nu cere o garantie anuma(o casa,masina)pe care mai apoi sa puna mana.
Banii sunt 100% sigur ca ii voi putea da inapoi!!

#6
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View Poste-mag, on 29th January 2012, 12:15, said:

si ce garantii oferi pentru suma asta? vrei sa pleci din tara :D ?
Nu vreau sa plec din tara.Cat despre garantii,nu prea am obiecte de valoare,autoturism,imobil,insa pe baza unui contract de imprumut la notar care este totul legal sunt obligat ca pana la data stabilita in contract sa inapoiez suma+dobanda care apare si ea in contract.Iar in cazul in care omul nu isi primeste banii inapoi  poate merge la un executor care ii va retine o treime din venituri in fiecare luna pana cand imprumutul si dobanda vor fi platite.

#7
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View PostFlooo91, on 29th January 2012, 12:00, said:

Salutare tuturor!Am nevoie de un imprumut de 1.000-1.200Euro.Am cautat mult insa la o banca nu pot apela pentru un credit.Nu am un loc de munca deoarece exact pentru asta imi trebuie imprumutul pentru cumpararea unui echipament necesar pentru a lucra si cateva nevoi personale.Am gasit cateva anunturi pe internet(probabil camatari)care dau imprumuturi fara garantii pe baza unui contract notarial oricui(dobanda anuala de 20%).Sincer mi-e putin frica,nu as dori sa am probleme pe viitor chiar daca as platii suma+dobanda la termen si de asta am apelat la dumneavastra in speranta ca as putea gasi un raspuns,daca ar fi si o alta modalitate pentru imprumut.Eu m-am gandit la o suma de 1.000-1.200Euro pe termen de 6 luni si as fi dispus sa platesc o dobanda de 40-50% a acestei sume.
Poate dobanda de 20%pe luna,adica 240% pe an.
Poate o solutie ar fi un credit Start-up acordat unui PFA nou infiintat si garantare de al FNG (fondul national de garantare).
Bafta.

#8
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View Postlemar, on 29th January 2012, 12:30, said:

Poate dobanda de 20%pe luna,adica 240% pe an.
Poate o solutie ar fi un credit Start-up acordat unui PFA nou infiintat si garantare de al FNG (fondul national de garantare).
Bafta.
Nu,nu am gresit.Si am gasit mai multe anunturi cu textul asemanator.
Uite 2 ex:
Oferim imprumuturi fara garantie in limita a 5000 de euro, dobanda 15 %an, maxim 3 ani. 07325233xx

Persoana fizica ofer imprumuturi in regim de urgenta , dobanda fixa (20%) , cu/fara garantie in functie de suma solicitata . numai in cadru legal prin notariat . informatii tel: 07429002xx

Sunt care ofera si cu o dodanda de 10% pe luna ceea ce nu mi se pare mult pe o perioada de 6 luni.

#9
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

View PostFlooo91, on 29th January 2012, 12:21, said:

Daca nu as fi fost hotarat nu as fi cautat raspunsuri.Nu renunt la ideea asta.Dar m-ar interesa daca cineva cunoaste si o alta metoda inafara de camatari.E posibil ca acesta sa fie serios deoarece nu cere o garantie anuma(o casa,masina)pe care mai apoi sa puna mana.
Banii sunt 100% sigur ca ii voi putea da inapoi!!
Cred ca aia de la Provident te imprumuta dar au dobanzi mari.

#10
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
icearca la o ruda , sau la un prieten , eu am dat 500 euro unui prieten si ... am scapat de el  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:
deci daca vrei sa scapi de un prieten cere-i bani imprumut

Edited by antoniosrl, 29 January 2012 - 12:43.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cu notariat sau fără, oricum, trebuie să garantezi cu ceva, iar dacă nu ai niciun bun, slabe șanse. Nu aș risca la cămătari. Mai bine la prieteni.

#12
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Mai bine ai zice ce vrei sa faci.

Cred ca e mai bine sa iti cauti un asociat. El sa vina cu sculele, tu cu munca si cunostinte. Va intelegeti dinainte cum se imparte castigu', conditii, tot ce trebuie, cat mai multe situatii posibile, ce si cum.

Edited by c72_c72, 29 January 2012 - 12:45.


#13
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View PostDigix, on 29th January 2012, 12:43, said:

Cu notariat sau fără, oricum, trebuie să garantezi cu ceva, iar dacă nu ai niciun bun, slabe șanse. Nu aș risca la cămătari. Mai bine la prieteni.

Chiar e specificat clar in anunturi ca nu trebuia sa ai o garantie neapart.Cu atat mai mult in cazul meu pentru ca e o suma mica.Sunt care dau imprumuturi legale fara garantii pentru ca banii ii primesti inapoi oricum chiar daca trebuie sa apelezi la un executor.

#14
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
stai linistit cu camatarii ..
si eu as avea nevoie de vreo 4-5000 pt a incepe o prostioara , dar decat sa ma vand camatarilor , mai bine stau sarac ..

#15
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View Postoppressor, on 29th January 2012, 12:42, said:

Cred ca aia de la Provident te imprumuta dar au dobanzi mari.
Voi incerca la provident,ii voi suna.

#16
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View PostCampers, on 29th January 2012, 12:54, said:

stai linistit cu camatarii ..
si eu as avea nevoie de vreo 4-5000 pt a incepe o prostioara , dar decat sa ma vand camatarilor , mai bine stau sarac ..

Atata timp cat totul se face legal,in scris negru pe alb ca x a imrumutat lui y suma de $$$$ pe un termen de 6 luni ca mai apoi y sa ii plateasca inapoi lui x suma de 2x$$$$ (de ex.) si se specifica ca nu exista alte costuri sau dobanzi,iar y inainte ca inaintea terminarii perioadei il suna pentru a-i inapoia banii iar mai apoi e semneaza un alt contract la notar unde la fel se specifica ca y a platit suma si nu mai are nici o alta datorie fata de x ce probleme ar putea exista? (iar in cazul in care a exista se poate depune o plangere)
Am mai auzit si cazuri in care camatarii nu raspund la tel si nu cei care au imprumutat banii nu au nici informatii despre contul lui bancar tocmai pentru ca imprumutul sa creasca dar exista o solutie si in acest caz,si anume mergi la un executor inainte cu o saptamana macar ca termenul sa expire executorul ii constituie un cec cu suma datorata (2x$$$$) iar banii vor ajunge la el,iar tu vei primii o chitanta ca imprumutul a fost platit.Poate e nevoie sa mergi cu o copie si la notar,nu stiu,insa se poate afla.
Exista solutii.Si in plus camatar nu inseamna doar o persoana care face asta pentru ca mai apoi sa  primeasca  banii inapoi inzecit ori sa te lase fara imobil in cazul uni contract cu o garantie.Sunt si altii carora daca le inapoiezi banii promisi nu te vor cauta si nu vei mai avea probleme cu ei.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFlooo91, on 29th January 2012, 12:29, said:

.........Iar in cazul in care omul nu isi primeste banii inapoi  poate merge la un executor care ii va retine o treime din venituri in fiecare luna pana cand imprumutul si dobanda vor fi platite.
care venituri, din moment ce spui chiar tu ca nu ai loc de munca?

View PostFlooo91, on 29th January 2012, 12:00, said:

.....Nu am un loc de munca.........

Edited by _Smiley_, 29 January 2012 - 13:24.


#18
Flooo91

Flooo91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012

View Post_Smiley_, on 29th January 2012, 13:23, said:

care venituri, din moment ce spui chiar tu ca nu ai loc de munca?
Chiar daca nu am acum,toti trebuie sa avem un venit pentru a ne intretine.nu ti se pare normal?
Si am si precizat ca banii imi trebuie tocmai pentru asta un echipament necesar pentru a ma angaja si unele nevoi personale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate