Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Egipt (croaziera , sejur , circuit)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010
Buna ziua!
Vara aceasta ,in iulie de preferat, as vrea sa merg in Egipt!
Am tot cautat dar nu gasesc nici o oferta interesanta.
As dori o excursie de ori ce fel in Egipt pentru 2 persoane si 1 copil (croaziera , sejur , sau circuit) pana in 1500 de euro (cazare si transport) in cazul unui sejur sau pana la 2000 de euro in cazul unei croaziere sau un circuit(cazare,avion si taxe)
Ma puteti ajuta?
Si daca se poate imi puteti da si niste sfaturi despre ce sa faci si ce sa nu faci in Egipt?

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 danamocanu, on 28th January 2012, 21:54, said:

Si daca se poate imi puteti da si niste sfaturi despre ce sa faci si ce sa nu faci in Egipt?

Să nu te duci vara că e cam cald după standardele noastre... primăvara sau toamna e mai bine.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Pai banuiesc ca vrea sa mearga si la mare.
E foarte cald vara, eu am fost si ma sufocam aproape pe plaja, ziua intre 12-14 era o caldura infernala, dar pentru baie este perfect. :)

#4
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010
ok!
Dar pentru in aprilie?

#5
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

 danamocanu, on 29th January 2012, 08:18, said:

ok!
Dar pentru in aprilie?

Aprilie poate fi OK din punct de vedere termic, cam ca in iulie la noi, insa nu se stie cum va fi situatia politica. Daca te duci doar la plaja, Hurgada sau Sharm EL Sheikh e mai putin riscant, insa Cairo unde inca sint manifestatii...
http://www.khaleejti...e...ml&section=

Varianta sa mergi anul asta intr-o tara mai sigura si sa lasi Egiptul pentru mai tirziu nu iti suride?

#6
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 danamocanu, on 28th January 2012, 21:54, said:

Vara aceasta ,in iulie de preferat, as vrea sa merg in Egipt!
Vara pretul platit pentru un sejur in Egipt este mai scazut, dar sa ai si noroc sa plece chartere din Bucuresti. Altfel ramane varianta Budapesta pentru charter sau curse de linie doua zboruri in cel mai bun caz [ Bucuresti-Cairo-Hurghada ( sau Sharm ) ].
Temperatura este foarte ridicata vara, iar daca nu vrei sa faci excursii ( Piramide, Luxor, Abu Simbel, etc ) o sa te descurci.

 danamocanu, on 28th January 2012, 21:54, said:

Am tot cautat dar nu gasesc nici o oferta interesanta.
Eu caut oferte pentru luna aprilie la cunoscutul touroperator pentru Egipt si constat ca au aparut doar niste oferte pentru cateva resorturi din Sharm El-Seikh.

 danamocanu, on 28th January 2012, 21:54, said:

As dori o excursie de ori ce fel in Egipt pentru 2 persoane si 1 copil (croaziera , sejur , sau circuit) pana in 1500 de euro (cazare si transport) in cazul unui sejur sau pana la 2000 de euro in cazul unei croaziere sau un circuit(cazare,avion si taxe)
Daca vor fi chartere din Romania, in iulie cu 1500 de euro vei gasi un resort bun, iar cu 2000 euro un resort foarte bun.
Viza de intrare ( cam asta ar fi la ceea ce zici tu taxe ) este de 15$ de persoana si se plateste pe aeroport.

#7
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 Aprilia, on 29th January 2012, 08:41, said:

Varianta sa mergi anul asta intr-o tara mai sigura si sa lasi Egiptul pentru mai tirziu
Am fost in acesta iarna in aceasta tara, doua saptamani si nu mi s-a parut deloc nesigura. Am petrecut un Revelion de vis cu doar 67 de euro, iar romanii care au participat la acest revelion s-au exprimat ca merita si 10mil. de persoana. Organizarea, spectacolul, mancarea, servirea totul perfect intr-un cort imens arabesc.
Am facut mai multe excursii in orase, la temple sau pe mare.
Ne-am facut prieteni acolo si in aprile vreau sa ma reintorc in Egipt pentru inca doua saptamani.
Astept sa apara si ofertele.

Attached Files



#8
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010
Am citit si despre o varianta cu teztour si am cautat oferte dar nu am gasit...ofertele sunt pentru 2011(daca am intrat eu unde trebuia...)

Multumesc de sfaturi! Daca gasiti vreo oferta frumoasa pe net va rog puneti aici ...oricum multumesc!

#9
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
In seara asta ne-am intors din Egipt, am zburat din Budapesta...nu am simtit nicio secunda ca ar fi o tara nesigura , noi am stat in Hurghada si am facut excursii dar nu la Cairo .

#10
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

 aylla, on 29th January 2012, 23:45, said:

, noi am stat in Hurghada si am facut excursii dar nu la Cairo .

E varianta pe care o recomand (si la care ma gandesc si eu). Un sejur la un resort bun din Hurghada/El Gouna, de unde poti face o excursie de 1-2 zile la Luxor, o iesire in desert, un snorkelling, etc.

La Cairo poti sa mergi altadata intr-un weekend mai lung (Tarom are zboruri directe) si sa vezi lejer muzeul, piramidele si altele.

#11
Red Wolf

Red Wolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.07.2007

 danamocanu, on 28th January 2012, 22:54, said:

Buna ziua!
Vara aceasta ,in iulie de preferat, as vrea sa merg in Egipt!
Am tot cautat dar nu gasesc nici o oferta interesanta.
As dori o excursie de ori ce fel in Egipt pentru 2 persoane si 1 copil (croaziera , sejur , sau circuit) pana in 1500 de euro (cazare si transport) in cazul unui sejur sau pana la 2000 de euro in cazul unei croaziere sau un circuit(cazare,avion si taxe)
Ma puteti ajuta?
Si daca se poate imi puteti da si niste sfaturi despre ce sa faci si ce sa nu faci in Egipt?

Incearca si pe site la kara travel. au un circuit/croaziera si sejur de 15 zile. Trebuie sa aduni toate preturile excursiilor sa obti pretul final. Mai sunt si alte variante de 7 sau 9 zile, dar asta de 15 este cel mai complet. Mai este ceva asemanator si la calibra, dar nu sunt actualizati

#12
gabimiri

gabimiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2013
bunaaa

eu plec acum in aprilie cu Seta Travel...
este excelent..
uite aici linkul:

http://www.setatrave...?product_id=209

e-mailul meu este:  [email protected]

Gabriela Mirela

#13
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
ce dracu o fi excelent ? ca ai inclus o noapte de cazare pe tren ? si ca in pretul biletului ( mare ) nu este inclus efectiv biletul de tren la cuseta?
Cum dracu ai cazarea atunci ? de cand a devenit o calatorie cu trenul o categorie de cazare ? In ce tara ati vazut voi la accomodation = tren ?
  Ar trebui si astia care fac turcia si grecia cu autocar sa includa in oferta si 1 noapte de cazare la 3* cu AC si TV .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate