Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

ce mai ascultă pasionații de operă

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 26 ianuarie 2012 - 16:59, said:

bon, am lămurit-o, pe secţiunea asta e plin de pasionaţi de operă, dar am şi eu o curiozitate-n sensul ăsta: în afară de operă, mai apreciaţi şi alte muzici, clasice or ba?

Clasice da, nu le mai punem la socoteală - dintre genurile mai populare: ceva jazz (dar mai mult contemporan, adică nu swing sau epigoni ci mai un Gato Barbieri, mai un Egberto Gismonti, mai un Art Ensemble of Chicago sau John Zorn atunci cînd nu bate cîmpii), rock din ce în ce mai puțin spre deloc (King Crimson sau Nick Cave, de exemplu), ceva reminiscențe de muzică electronică pentru clipele de relaxare (Amon Tobin, Cinematic Orchestra, Massive Attack), cam așa, în mare. :)

#20
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
nu bre, nu mă refeream la alte cele, ci din repertoriul clasicelor, ce anume. că aşa şi mie-mi plac ăia de la morbid angel, rom dracula's, marcel et son orchestre, diablo swing orchestra, acoustic alchemy, sau uri caine ensemble :D

#21
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Acoustic Alchemy nu pot să zic că agreez, dar cu Uri Caine am niște discuri.

Fii dom'le mai explicit în primul post fiindcă jur că nu se înțelege clar încotro bați :D

#22
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ce componişti dom'le, la asta mă refeream. sigur, şi marius moga compune muzică la o adică. e drept. da nu la asta mă refeream.

iaca, de par exemplu - io, verdist înrăit.
ascult aşa: pucini, spontini, cerubini, rosini şamd
apoi mai ascult aşa: kaija saariaho, sofia gubaidulina şi arne nordheim

hai că nu-i greu. da cui îi place morbid angel poa să-i includă şi p-ăştia :D :D :D

#23
robinson

robinson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2005

View Postgigel de hohenţolărn, on 26 ianuarie 2012 - 16:59, said:

bon, am lămurit-o, pe secţiunea asta e plin de pasionaţi de operă, dar am şi eu o curiozitate-n sensul ăsta: în afară de operă, mai apreciaţi şi alte muzici, clasice or ba?

Nu prea fac distinctie pe genuri, ascult mai degraba compozitori. Tot ce e inainte de Mozart nu prea rezoneaza cu mine. Bach si Handel sunt mari, dar nu imi prea vine sa-i ascult.
In topul preferintelor muzicale stau WagnerMahlerShostakovich, apoi Verdi si Bruckner
Apoi Debussy si Puccini
Apoi Brahms si Beethoven (aici recunosc ca prefer sonatele de pian si cvartetele)
Apoi Bartok, Enescu si Janacek
apoi Britten
apoi Prokofiev si Stravinsky
Apoi Alban Berg si Webern
samd

Dintre contemporani, mai ascult Giya Kancheli (cel mai pe sufletul meu), W Rihm (asta e foarte interesant) Silvestrov (nu orice, poate fi teribil de plictisitor), Ligetti, Penderecki, E Rautavaara

#24
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
webern e foarte mişto. cu sunetul redirecţionat către /dev/null. în afară de im sommerwind, probabil compus la beţie, altceva nu i-a ieşit componistului :D :D
de kancheli şi rihm n-am ascultat nimic. ligetti nu m-a impresionat cu nimic, iar de silvestrov şi rautavaara numai de bine. silvestrov nu mi se pare câtuşi de puţin plictisitor, dar depinde de dispoziţia din momentul ascultării. simfoniile lui penderecki îmi plac mult. mai puţin prima care-mi pare o grăma de gunoi :D :D

#25
robinson

robinson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2005
Daca iti place Silvestrov, cu siguranta iti va place Kancheli. Sunt inruditi in mood, chiar daca Silvestrov e in gasca spiritualista post-shostakoviciana, iar Kancheli e un ateu destul de depresiv.

#26
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ascult acum simfonia a 5-a şi nu mi se pare că are vreo legătură cu silvestrov. mai degrabă sună un pic a aulis sallinen :D :D

#27
robinson

robinson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2005
Incearca chestiile pe care le-a scos la ECM. Magnum Ignotum, Little imber, In l'istesso tempo
Simfoniile sunt din perioada lui mai timpurie.

#28
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
:roflag: :bye: :skull: :priest:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cxpaqgXLBgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RVc9G36uxPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate