Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

ce mai ascultă pasionații de operă

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
bon, am lămurit-o, pe secțiunea asta e plin de pasionați de operă, dar am și eu o curiozitate-n sensul ăsta: în afară de operă, mai apreciați și alte muzici, clasice or ba?

#2
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
Sunt sigura ca aprilia si prien o sa vina sa-ti spuna parerile lor ^_^.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
mie imi place... Aseara am fost la Tarja Turunen. as fi vrut sa ajung la Traviata, dar nu s-a putut.
sambata asta e Evgheni Oneghin , si cu putin noroc, ajung :)

eu in generam ascult Metal Simfonic, dar imi place si Opera.

#4
misseva

misseva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.04.2011
Pasionatii de opera...adica eu  :rolleyes:  ...asculta si rock...si pop...si chiar si rap...fiecare moment al vietii isi are muzica lui potrivita pana la urma. Parerea mea.

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postlex404, on 26th January 2012, 18:28, said:

mie imi place... Aseara am fost la Tarja Turunen. as fi vrut sa ajung la Traviata, dar nu s-a putut.
sambata asta e Evgheni Oneghin , si cu putin noroc, ajung :)

eu in generam ascult Metal Simfonic, dar imi place si Opera.
therion? TSO? pergamum(crecă zic bine) :lol: cam ce?

d'alde therion au un album - therion goes classic, dar e departe față de ce m-așteptam să fie. nu că le-aș fi dat cine știe ce credit la o adică.

dar în prințip băteam mai grabnic un apropou tot către chestii d-astea mai "clasice".
n-aș vrea să generalizez, dar am băgat de seamă că cei care sunt pasionați de operă nu prea gustă și alte "genuri", de la simfonii la lucrări camerale șamd.

#6
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 26th January 2012, 16:59, said:

bon, am lămurit-o, pe secțiunea asta e plin de pasionați de operă, dar am și eu o curiozitate-n sensul ăsta: în afară de operă, mai apreciați și alte muzici, clasice or ba?
Orice!...exceptie facand doar manelele care imi provoaca o stare de greata la timpane.
PS: si propria-ti parere ?  :rolleyes:

View Postlex404, on 26th January 2012, 17:28, said:

mie imi place... Aseara am fost la Tarja Turunen. as fi vrut sa ajung la Traviata, dar nu s-a putut.
"Zaceam bolnav" cateodata cand ascultam Nightwish si vocea ei, dar banuiesc ca a imbatranit... din pacate!  :mellow:

#7
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdyana25, on 26th January 2012, 17:03, said:

Sunt sigura ca aprilia si prien o sa vina sa-ti spuna parerile lor ^_^.

@dyana Cita perspicacitate! La o intrebare care cere un raspuns exprimat printr-un substantiv, nu o parere, sigur o sa ne dam cu parerea, ca sintem verdisti, nu?!.

Iubitorii de opera, cei adevarati, cunoscatorii etc asculta numai si numai opera, 24/24, 7/7.

Eu, care nici n-ar trebui sa indraznesc sa zic ca imi place opera, fiindca nu pricep adevarata muzica, ascult si muzica simfonica, si pop, si rock, si folk, si populara veche, si rap, si alte genuri. Compozitorul preferat e Beethoven. Sa ma iertati, boieri dumneavoastra, pentru cuvintul prost.

Edited by Aprilia, 26 January 2012 - 18:17.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Tarja? nu a imbatranit :) eu cu o prietena avem orgasm muzical cand o auzim live :lol:

#9
Settembrini

Settembrini

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.01.2012

View Postgigel de hohențolărn, on 26th January 2012, 17:58, said:

n-aș vrea să generalizez, dar am băgat de seamă că cei care sunt pasionați de operă nu prea gustă și alte "genuri", de la simfonii la lucrări camerale șamd.

Ai băgat de seamă prost. Există muzică bună și pasionații de operă sunt pasionați de muzică bună. Restul sunt snobisme de doi bani obosiți.
Beethoven, toate simfoniile si cvartetele de coarde.

View Postdyana25, on 26th January 2012, 17:03, said:

Sunt sigura ca aprilia si prien o sa vina sa-ti spuna parerile lor ^_^.

Sunt sigur că această intervenție este rodul unui proces de gândire îndelungat și profund. :lol:

Edited by Settembrini, 26 January 2012 - 19:26.


#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostGabytzuX08, on 26th January 2012, 19:00, said:

Orice!...exceptie facand doar manelele care imi provoaca o stare de greata la timpane.
cam așa pățesc și eu cu nițcai muzici, nu spui care. la manele sunt imun :D

Quote

PS: si propria-ti parere ?  :rolleyes:
e plină aria de posturi d-ale mele, așa că nu-i chiar greu de ghicit :D

View PostAprilia, on 26th January 2012, 19:15, said:

Iubitorii de opera, cei adevarati, cunoscatorii etc asculta numai si numai opera, 24/24, 7/7.
mă gândeam eu :lol:

Quote

Eu, care nici n-ar trebui sa indraznesc sa zic ca imi place opera,
ia uite, gând la gând

Quote

si populara veche
bartok?

ce părere ai de hammerklavier or große fuge?

View PostSettembrini, on 26th January 2012, 20:24, said:

Ai băgat de seamă prost. Există muzică bună și pasionații de operă sunt pasionați de muzică bună. Restul sunt snobisme de doi bani obosiți.
Beethoven, toate simfoniile si cvartetele de coarde.
îmi pare rău să te dezamăgesc, dar pentru dumneata am să fiu eu naphta. eu sunt pasionat de muzică proastă, foarte proastă.

la captiolul toate simfoniile intră și simfonia di sfere de panufnik? întreb, nu dau cu paru
dar cvartetele mors et vita și vita et mors, semnate de jon leifs?


Quote

Sunt sigur că această intervenție este rodul unui proces de gândire îndelungat și profund. :lol:
cam așa ceva

#11
Settembrini

Settembrini

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.01.2012

View Postgigel de hohențolărn, on 26th January 2012, 20:19, said:

îmi pare rău să te dezamăgesc, dar pentru dumneata am să fiu eu naphta. eu sunt pasionat de muzică proastă, foarte proastă.

la captiolul toate simfoniile intră și simfonia di sfere de panufnik? întreb, nu dau cu paru
dar cvartetele mors et vita și vita et mors, semnate de jon leifs?

cam așa ceva

  :D Übernimm dich mal nicht ...

Am zis Beethoven, Naphta știa să citească. Simte-te bine, de ăilalți n-am auzit.  

Eram sigur.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSettembrini, on 27th January 2012, 00:04, said:

Am zis Beethoven, Naphta știa să citească.

și settembrini știa să scrie, după virgulă bag sama că urma o enumerare :lol:
aha, deci ăilanți n-au compus simfonii or cvartete. nici wagner și șostakovici nu cimpusără operă.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa ii fac placerea  lui dyana25 si altcuiva cui stiu eu...
De ex Coruri.
Sincer, nu ii iubesc. Da de loc. Inclusiv pt ca dupa ce ca ne-au luat Basarabia si Bucovina si tezaurul, etc, ne-au adus comunismul si comunistii, mama lor...
DAR nu pot sa nu recunosc ca pe prima treapta a podiumului eu ii pun pe rusi, ma rog, sovieticii.
Un exemplu scurt http://www.youtube.c...p?v=P9605V_A6NY Dati nexturi pe acolo...
Iar volumul sa fie la foarte TARE...Cine are casca si mai bine*...

Dupa aia la foarte mare distanta, cam cat o Siberie, restul locurilor se discuta intre italieni, nemti, francezii, (pe)chinezi, hi, hi, si alte neamuri..
Ma rog fiecare cu specificul si frumusetea lui, dar departe de "master of the master, ruler of ruler, imparatii imparatilor, tarii tarilor si cneazii cneazilor, hi, hi, e rusii..

Conform teorie mele stiintifice si nucleare, hi, hi, iarna, cand bate viscolul, ce dracu poate face mujicul in satul lui? Mananca, da de mancare la animale, corect, mai face si sex, dar in rest, cum sa isi mai omoare timpul?
Sa zicem ca joaca si sah..De aia cand spui titluri mondiale la rusi sunt fara numar, fara numar..
Sau te duci la un vecin, mai vine un altu', vorbim, bei, beau, bem, beti, adica BETII...
Si cand vodkii e multa, sau/si buna, omul incepe sa cante..Si uite cum s-a pus de un cor..
Din cate sute de milioane sunt, ai baza de unde sa ii alegi pe acei catva care chiar au talent, si voce si ..pe aia sa ii cultivi asa cum trebuie...
La fel si la sah..

*Aveam 17 si am auzit la casti un disc cu corul Armatei Rosii..Si and a inceput ala sa mormaie ca un urs, "Kalinka, Kalinka maia", sau cum s-o scrie, am simtit vorba aia" orgasm muzical". Daca nici asta nu te zguduie, inseamna ca ..

PPS. Ca un (adevarat) (fost) comandant de submarin trebuia sa incep cu "U-Bootfahrer-Song: "Torpedo los!"  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2j81OTmsHI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Evident glumeam. Desi aia au murit pe bune...

Edited by Prien, 27 January 2012 - 14:42.


#14
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
... le rasuna "Internationala", nu?
E rau ca invata sah?!
Dom'le amiral, la scoala au si ore de sah (macar invata ceva!), dar la noi...?!... e grele rau sau... probabil ca americancii exerseaza drogurile!

PS1: daca mai am ocazia sa ajung pe unde esti... promit ca fac cinste cu un Nautilus!  :OK:
PS2: acum pe bune, pe U-Boot-uri flacaii se cinsteau cu Becks (am ochit bine sticla in Das Boot) ?

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostGabytzuX08, on 27th January 2012, 16:27, said:

...E rau ca invata sah?!
Dom'le amiral, la scoala au si ore de sah (macar invata ceva!), ...
Nu e rau, e chiar foarte bine. Eu crezusem ca e doar o legenda..Daca imi spune si mie unde sa semnez sa se introduca in programa scolara o fac imediat..

View PostGabytzuX08, on 27th January 2012, 16:27, said:

...PS2: acum pe bune, pe U-Boot-uri flacaii se cinsteau cu Becks (am ochit bine sticla in Das Boot) ?
Scuze, nu cred ca ai ochit-o bine. E doar suc de mere. Mar in germana =Apfel. Fa slow motion in jur de 02.53'47'', eventual si un Print Screen + crop ..
Alcoolul incetineste reactiile, deci vedeai mai greu sau prea tarziu inamicul. Si crapai tu si ai tai..
Asa ca Alcool =Verboten (interzis). Se lua doar in cantitati f bne controlate, si se folosea doar cu aprobarea capitanului. O jumatate de sticla de bere dupa niste (foarte) multe ore in care ai fost grenadat si abia ai scapat, sigur va ajuta la moral. Dar mai mult NU. Am citit peste 30 de carti despre domeniul asta. In unele descriau si "problema" alcoolului "medicinal", hi, hi.
Cum submarinele au spatii mici, crede-ma, am intrat in 4, unde sa il ascunzi? Sa il bei singur, nicio sansa. Si dupa aia oricum mirosi si afla toata lumea, inclusiv capitanul, care "incantat" ca nu i-ai asculta ordinul, te ....

#16
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Amintesc aici acordurile muzicale de genul "relaxation and meditation". Nu asculta nimeni asa ceva?
Ar mai fi un gen de negen pe la aia cu ochii oblici, dar n-am habar in ce categorie intra... (atasat mai jos).
Prien.. ti-am raspuns la PM.
Nu e legenda (1) si nu e Becks (2)... (aveam eu o nedumerire!)  :rolleyes:

PS: gigele sa ma ierti ca fusai oleaca off topic!

Attached Files



#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca voi off..
Corect, eu unul ma gandisem la cu totul alta scena, putin inainte..
Dupa cum am mai scris, sunt chior. Sa fiu al naibii daca recunosc ce scrie pe sticlele alea..
Altfel, dupa ce au scapat de la adancimea aia, mi se pare omeneste ca si comandatul, altfel un atent psiholog, sa realizeze ca era cazul...
OK, nu prelungesc discutia, cine vrea e bine venit pe pe http://forum.softped...amp;hl=das boot

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
priene, văz că-ți plac corurile rusești, mișto, și mie, da nițcai cantate de proko sau șostakovici merg? sau la astea zici pas.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate