Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa mansardez o casa veche!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Salutare forumistilor!

Cum am spus si-n titlul topicului, as vrea sa mansardez locuinta mea de vara, de la tara...;)
Casa este veche, din caramida, stalpi de beton (colturile), acoperis din tigla, pe capriori, destul de desi, ca sa zic asa...
In schimb tavanul camerelor, nu este foarte solid, ca sa spun asa... adica daca ma aflu in podul casei, imi cam este teama sa merg pe altceva decat pe barnele casei...
As fi vrut in prima instanta, sa gasesc o solutie sa intaresc acel tavan, si nu stiu cum sa fac, de aceea caut sfaturi/idei/sugestii...
Apoi m-am gandit ca, daca structura permite, sa o mansardez! Ceva din lemn, structura usoara...
Mie casa mi se pare solida (nu ca e a mea...), dar cand am schimbat tamplaria veche, am vazut cam cat de grosi sunt peretii aia din caramida, intelegeti? Bineinteles ca nu ma apuc de treaba de capul meu, am inceput sa caut printre prieteni, un ingeiner constructor/proiectant, cu specializarea pe structuri de rezistenta, sa-l duc la fata locului, si sa vedem ce s-ar putea face!
Dar pana atunci apelez la bunatatea si experienta colegilor de forum, sa intervina cu un sfat, cu o idee, cu o sugestie, cu orice!
Inca nu m-am apucat de landscaping, ca nu permite vremea, si parca nici nu m-as mai apuca daca mi-a picat sa fac altceva cu casa...

Multumesc anticipat!

Edited by fsoare03, 23 January 2012 - 15:53.


#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai ca prim gand: daca inlocuiesti tigla veche cu tabla ai castigat destul la greutate cat sa poti sa mansardezi, daca nu ai fisuri pe structura actuala.

#3
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postmsn2, on 23rd January 2012, 16:08, said:

pai ca prim gand: daca inlocuiesti tigla veche cu tabla ai castigat destul la greutate cat sa poti sa mansardezi, daca nu ai fisuri pe structura actuala.

da, si asta e o solutie! stiu ca nu se compara tigla cu tabla, si nu ma refer la greutatea, ci la confort...
cea mai mare apasare a mea ar fi tavanul existent, dar daca ramanem la mansardare, va trebui turnata placa, nu?

#4
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postnicolae_daniel, on 23rd January 2012, 16:55, said:

Buna, nu neaparat, dc grinzile tavanului sunt suficient de groase se dau tavanele jos, se bate scandura deasupra lor prin pod, se toarna o sapa semiuda cu plasa de 4mm, iar in camere vata minerala si rigips sau placa, zidarie intre 0,9-1,8m centura si acoperisul-tabla.
Dc sunteti interesat eu execut lucrari, renovari, case la rosu sau cheie la preturi acceptabile. [email protected] 0765521595

si n-as putea sa bat acele scanduri si fara sa dau tavanele existente jos? asta in cazul in care nu mai vreau sa mansardez...
banuiesc ca nu, ca se va infiltra apa de la sapa respectiva... ma gandeam la deranj, dar daca-i bal, pai bal sa fie, nu...ha ha
si-apoi trebuie facuta scara, cum naiba urc la mansarda, nu? m-am trezit vorbind si eu... scuze ;)
nicolae, eu sunt din Pitesti, ca idee... Dvs. tot prin zona sau...
Multumesc oricum de sfat!

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Daca vb de o casa de vara, probabil ca, in cazul in care se verifica tehnic ca se poate, cel mai convenabil este o extindere pe lemn, inclusiv structura planseului. Convenabil ca bani, material si manopera, si ca obtinere de autorizatii etc.

Edited by septimiu80, 23 January 2012 - 21:40.


#6
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postseptimiu80, on 23rd January 2012, 21:40, said:

Daca vb de o casa de vara, probabil ca, in cazul in care se verifica tehnic ca se poate, cel mai convenabil este o extindere pe lemn, inclusiv structura planseului. Convenabil ca bani, material si manopera, si ca obtinere de autorizatii etc.

deocamdata e de vara sa spunem, chit ca se poate locui bine-mersi si iarna, avand toate conditiile... doar din lipsa de timp nu am reusit sa amenajam curtea, si sa izolam casa, dar in rest este ok!
ne gandim la marirea ei, sau mansardarea ei probabil, in vederea pregatirii mutarii permanent acolo...este aproape de oras, avem toate utilitatile, dar prin natura serviciului meu, suntem nevoiti sa mai locuim la oras, plus scoala fetei noastre... ma rog, amanunte care nu au nici o legatura cu topicul deschis aici!
si de aceea caut o solutie cat mai viabila: intarirea/schimbarea tavanelor, sau imbunatatirea lor energetica sa spunem, prin eliminarea pierderilor,
sau mansardarea casei, daca este posibil, bineinteles dupa consultarea unui/unor structuristi, ceea ce ar duce la marirea spatiului locativ si de ce nu, a confortului!

#7
dany_y_y

dany_y_y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2012
poti pune placi de osb peste grinzile existente si poti calca pe unde vrei in pod si daca vrei poti si izola intre osb ci grinzi!si pti si mansarda fara sa torni placa de beton!faci structura din lemn si nu cred ca o sa ai mare diferenta de greutate fata de ce ai acuma!

#8
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Cea mai "curata" metoda, in opinia mea, ar fi placarea deasupra grinzilor, cu osb de grosime cat mai mare, care sa reziste unui trafic mediu, casnic. Iar intre capriori, sub osb, vata minerala de 10-15cm. Pentru o mansardare, lateralele pot sa aiba chiar si 1m, daca la coama casei sunt 2-2,5m, cat sa se poata circula. Dar inaltimea mansardei este data si de suprafata pe care poate fi amenajata.
Asa cum au spus si colegii de mai sus, structura de lemn nu va ingreuna casa considerabil, in special daca se va opta pentru un acoperis de tabla. Cel mai important lucru de facut va fi, insa, izolarea tavanelor mansardei, pentru ca pe acolo se pierde cea mai mare cantitate de caldura.
Scara se poate face ca o rampa simpla, tot pe structura de lemn, sau cu podest, in functie si de spatiul pe care sunteti dispus sa-l alocati acesteia.

Dar, pentru ca toate acestea sa fie posibile, e musai ca acei capriori/grinzi care exista la momentul actual, sa fie rezistenti, sa nu fie rosi de carii, putrezi, prea strambi, etc.

O alta varianta, dar care prelungeste timpul de executie, si care "face mizerie", ar fi aceea in care tavanele de la parter se dau jos, lasandu-se capriorii expusi. Se vor placa tavanele cu lambriu de rasinoase, sau diverse alte materiale, dupa plac, iar in continuare, structura va ramane aceeasi ca cea de mai sus: vata minerala, osb, mansardare pe structura de lemn, la tavane rigips, izolatie cu 15cm de vata minerala, acoperis de tabla.

Idei sunt multe, ramane la latitudinea dvs. sa o alegeti pe cea potrivita bugetului, timpului, sau altor factori care tin de dvs. Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate