Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare soft editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu exista programe care sa faca singure ce gandesti tu. Va trebui sa faci "de mana"... Ca sa pui in practica acele idei, este suficient orice soft de editare video, dar va trebui sa intervii, sa-i "spui" ce vrei sa faci.
SPOR!

#56
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare.
Am o filmare de 4 ore,in format .wmv,care are vreo 10 GB. Cum pot face 4 DVD-uri video din aceasta filmare,si ce aplicatie imi recomandati?
Multumesc.

#57
georginho303

georginho303

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.01.2014
Stiti un program de editare video? De exemplu as vrea sa tai o secventa de pe un dvd aflata in intervalul de minute 02:20-:03:30 si sa o unesc cu una aflata in intervalul 05:50-07:30. Si un tutorial daca se poate sau sa imi spuneti cum se face,deoarece sunt amator. Multumesc anticipat!

#58
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
VirtualDub are interfaţa intuitivă şi totul se face din butoanele de selecţie din josul ferestrei. Intră în folderul VIDEO_TS de pe DVD şi deschide fişierul VOB care conţine ce te interesează.

La final alege Full compression mode pentru video, eventual şi pentru audio (care poate fi MP3). În prealabil instalează codecul Xvid sau x264vfw (de preferat al doilea). Joacă-te cu setările de compresie sau lasă totul pe default dacă nu vrei să te complici.

Dacă e prea complicat sau prea scurt ce ţi-am explicat, spune-mi unde te-ai poticnit.

Edited by Rabbit, 15 May 2014 - 20:35.


#59
ervin8571gm

ervin8571gm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2013
Datele problemei: am Lego Movie 3D în engleză și Lego Movie dublat în română. Vreau să scot coloana sonoră a celui în românește (probabil îl scot în format mp3) și apoi să îl pun pe filmul 3D și să renunț la sonorul în engleză. Nu am mai lucrat de mult cu fișiere video (foloseam pinnacle 8) și vreau să știu cu ce soft pot face această editare, având în vedere că ambele filme sunt mp4 și coloana sonoră mp3. Am încercat într-o primă fază cu vechiul pinnacle și cu movie maker, dar astea nu știu mp4, și nici nu știu ce să aleg din multitudinea de opțiuni, mai ales că nici nu vreu ceva foarte complicat, cu multe unelte de care nu am nevoie.
Mersi

#60
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
poate te ajuta asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/buKSnOneAcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Depinde cand de departe vrei sa mergi cu editarile video:
- daca vrei la nivel incepator atunci movie maker e foarte bun
- daca vrei sa faci editari cu putina complexitate atunci sony vegas e foarte bun
- pentru editari avansate si foarte complexe atunci adobe premiere pro. Pentru Adobe premiere nu cred ca 512mb iti sunt suficienti, o sa-l rulezi dar iti proceseaza editarile foarte greu.

#62
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
O recomandare pentru editare video? Am filmat un eveniment în aer liber în HD, noaptea, mult zgomot (multe voci de care n-am nevoie) și muzică cu un volum destul de ridicat; evenimentul e filmat seara, un spectacol cu lasere a fost și cu foc. Vreau să fac ceva mai artistic din ce am filmat, vreau un program profesionist! Vreau să fac ceva și cu sunetul să se audă ca la TV... Că ați văzut și voi la concerte cum se aude la TV cu toate că e un zgomot infernal în public.

Am încercat AVS și nu-mi place. Mai am Wondershare Video Editor, nu-i bun pentru asta. Am laptop cu i7, Nvidia 840M... Va duce destul de bine conversia cam cu orice program, zic eu!

Mă mai gândeam să încerc Avid Liqud, dar nu găsesc programul. Cel de la adobe cere prea multe date personale...

Edited by D-Nblog, 15 March 2015 - 15:20.


#63
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu se poate ce vrei tu.Reveniti fratilor cu picioarele pe pamant si numai ganditi enormitati.
Ce rost ar avea echipamente de filmat/motion/stabilzare/inregistrare si captare sunet de  zeci de mii de euro si o echipa de cel putin 5-6 oameni cand se poate duce si nea ION cu sapuniera/semiprofesionala legata de gat si se protapaste undeva iar apoi are pretentii de
imagine si sunet ca la un concert pe  Blu-Ray realizat in regim profesional cu buget serios.
Ca idee pentru ce vrei tu aveai nevoie de recorder audio multitrack( cu ajutorul caruia sa tragi necomprimat separat din mixerul de concert vocile si instrumentele/negativele) si cateva microfone de presiune inalta pentru ambianta(din alaea orizontale flocoase gri) puse pe stative in locuri cheie cu recorder separat pe fiecare sau cu transmitator wireless profesional si inregistrare in recorderul multitrack.
Asta e doar partea de sunet.pe video se merge cu macara profesionala  de 12-16m cu cap rotativ si toate cele,2 camere fixe in foisorul/foisoarele  de deasupra pupitrului de sunet,camera cu steady pe scena,camera fixa pe scena si dolie/dolie motorizata in fata scenei (aici depinde si de natura spectacolului) Oricum se  trage in 4-6 camere pro si se ahiveaza doar in format  I-frame deobicei prores(altfel iese varza compresia la miscarea aia dinamica si luminile alea tip stoboscop)
Doar cand  ai pe mana un astfel de material te poti gandi la o editare audio-video profesionala si sa scoti un Blu-ray cum vrei tu.Iar asa ceva nu se poate edita pe laptopul tau.
Materialul audio e compromis si nu ai cum sa-l restaurezi cu nimic asa incat sa se auda ca la TV.
Iar daca materialul audio se prezinta astfel este logic ca si cel video e la fel de praf.
Foloseste orice editor mai rasarit ca sa mai tai ce nu-ti trebuie si sa mai faci unele corectii pe lumina si culoare daca e cazul si sanatate.Din rahat nu se poate face bici si sa mai si pocneasca!

#64
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006
S-a mentionat mai sus Virtual Dub, o idee excelenta. Intre timp, au aparut solutii si mai bune, gratuite.

http://www.softedu.eu/editare-video.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate