Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#109
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Legaturi standard executate intr-un contoar electronic trifazat ,amplasat intr-un BMPT.
Si aparatura standard din BMPT!

Attached Files


Edited by anaki, 29 July 2010 - 21:31.


#110
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postanaki, on 29th July 2010, 21:03, said:

Legaturi standard executate intr-un contoar electronic trifazat ,amplasat intr-un BMPT.
Si aparatura standard din BMPT!
Si amplasarea lui pe stelaj metalic la limita de proprietate!

Attached Files



#111
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
O intrebare .
Asa arata in general toate ?
Vreau sa spun , nu exista si metalice cu incuietoare ?

Dupa cum arata nu prea sant protejate in cazul in care cineva vrea sa-ti faca rau .
Poate veni cu o surubelnita si sa desfaca suruburile care sustin capacul in foarte putin timp .

#112
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 29th July 2010, 22:47, said:

O intrebare .
Asa arata in general toate ?
Vreau sa spun , nu exista si metalice cu incuietoare ?

Dupa cum arata nu prea sant protejate in cazul in care cineva vrea sa-ti faca rau .
Poate veni cu o surubelnita si sa desfaca suruburile care sustin capacul in foarte putin timp .
Ba da FDCP-urile ,acolo unde sunt grupate mai multe contoare,dar pot fi si individuale,dar .....

#113
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postanaki, on 29th July 2010, 22:56, said:

Ba da FDCP-urile ,acolo unde sunt grupate mai multe contoare,dar pot fi si individuale,dar .....

Nu se poate confectiona o masca metalica cu incuietoare, astfel incat sa ramana vizibil doar contorul ?

#114
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
O imagine care spune multe.

Attached Files



#115
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postanaki, on 3rd August 2010, 19:19, said:

O imagine care spune multe.

Asta nu-i nimic.
Priveste si da cu parerea.

Attached Files



#116
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Componente ale BMPT-ului.

Attached Files



#117
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
@'virgil1971

Cat scrie in studiul de solutie ca te costa racordarea asta de 200 m subteran ?

La mine in studiu  de solutie pentru 150m extindere de retea pe stalpi  si 100m  monofazat ,  subteran ,proiectantul a estimat 15300 RON

#118
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmcbos, on 7th August 2010, 13:21, said:

i 100m  monofazat ,  subteran ,proiectantul a estimat 15300 RON
De ce nu bagi trifazat?Iti va fi de folos,nu vezi ca gazele se scumpesc?

#119
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La suma de mai sus mai trebuia sa adaug 4000 RON .Pentru inceput solutia ma satisface .

#120
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmcbos, on 7th August 2010, 15:38, said:

La suma de mai sus mai trebuia sa adaug 4000 RON .Pentru inceput solutia ma satisface .
Sper ca te-ai interesat temeinic,deoarece iti vor acorda maxim 6,5 kw,iar in momentul in care vei vrea sa ai trifazat te va costa cu mult peste 4000 roni!

#121
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
La 100m monofazic sunt pierderi cam mari, iar pentru a avea pierderi de maxim 5% la 6,5 KW e nevoie de sectiune minim 16mm^2. Asa cum spune si Anaki, ar fi mai indicat trifazic.

Cred ca ar fi util sa scriu si formula pentru calculul pierderii pe cablu:

- pentru monofazic delta U = 2*I*(R*cos fi + X * sin Fi) *L, unde I=curentul prin cablu, R-rezistenta bucatii de cablu, fi=defazajul dintre tensiune si curent, X = reactanta inductiva a cablului (se poate neglija in general, pentru sectiunile mici), L=lungimea cablului. Acum daca vrei sa aflii sectiunea minima necesara pentru delta U maxim 5%, iei tensiunea, calculezi 5% din ea si egalezi cu formula asta, si consideri R=ro*l/S, unde ro = rezistivitatea cuprului (sau aluminiului, dupa caz), l = lungimea cablului si S = sectiunea conductorului. Ignorand reactanta inductiva, obtii asa delta U = 2*I*ro*L^2/S, de unde S=2*I*ro*L^2/delta U. Sper ca nu am gresit undeva.

- pentru trifazic delta U = radical(3) * I * (R*cos fi + X*sin fi) * L. Se aplica acelasi rationament pentru calculul sectiunii.

Edited by nightmare392, 07 August 2010 - 20:35.


#122
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postmcbos, on 7th August 2010, 14:21, said:

@'virgil1971

Cat scrie in studiul de solutie ca te costa racordarea asta de 200 m subteran ?

La mine in studiu  de solutie pentru 150m extindere de retea pe stalpi  si 100m  monofazat ,  subteran ,proiectantul a estimat 15300 RON

M-am uitat. Nu exista nici un calcul, nici macar o estimare pt instalatia de utilizare (200m), ci doar pt. bransament (instalatia de racordare).
Instalatia de utilizare se face pe raspunderea si cheltuiala utilizatorului.
Pe mine m-a costat 1700 RON bransamentul (instalatia de racordare), iar BMPT-ul se afla la circa 200m de terenul meu.
Enel nu poate "musca" chiar atat de mult din terenuri proprietate privata. In principiu, se opreste la limita de proprietate, pe domeniul public.

Pot in schimb sa-ti spun cat a costat-o pe "cucoana din Cornetu", vecina mea, extinderea cu 150m a retelei electrice si amplasarea unui FDCP cu 10 posturi.
Desi din avizul tehnic emis de operatorul de retea rezulta suma de 24500 RON, cucoana a cerut fiecarui utilizator conectat in FDCP o compensatie de 3500 RON.
A reusit, cu oarecare scandal, sa ia 35000 RON. Mai trebuie sa stii ca orice capacitate energetica realizata pe banii tai se considera compensata daca prin ea trece o putere de 39 KW (deci vreo 4 utilizatori cu 10 KW fiecare). Practic, dupa 4 utilizatori care platesc compensatii catre investitorul initial, investitia este amortizata. Compensatiile se calculeaza si se retin, potrivit legii, numai de catre operatorul de retea.
Rezulta ca nu are sens sa dezvolti pe banii tai o capacitate energetica mai mare de 39 kW, fiindca risti sa nu-ti mai recuperezi banii.

Probabil ai sa ma intrebi cum a reusit cucoana, vecina mea, sa ia bani de la toti cei 10 utilizatori (unii chiar neconectati, inscrisi pe un tabel).
S-a descurcat, prin declaratii notariale, cum ca toti 10 ar fi contribuit cot la cot cu ea la realizarea extinderii de retea.
Umblau si cateva zvonuri ca nu ar mai duce transformatorul, deci asta ar cam fi ultima extindere. A avut deci clienti.
Eu, de exemplu, nu am vrut sa-i dau bani. Am pierdut ceva vreme, iar in acest timp reteaua tocmai s-a compensat, apoi am solicitat legal curent.
Si am obtinut, la jumatate de pret.

Edited by virgil1971, 07 August 2010 - 21:03.


#123
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 9th June 2010, 03:21, said:

Uite un exemplu de bransamet realizat ieri pt partea interioara.
curios nu?... nu vad protectia cablului la iesirea din pamant.

#124
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 7th August 2010, 23:45, said:

curios nu?... nu vad protectia cablului la iesirea din pamant.
Nu era finalizat ,iti dai seama,poti sa te uiti la altele sa vezi ca au teava de protectie.

#125
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 6th August 2010, 07:44, said:

Componente ale BMPT-ului.
in unele tari putin ¨ mai dezvoltate ¨ se separa fuzibilul de protectia magnetotermica.
si va rog frumos daca sunteti amabil sa-mi spuneti cum se ¨traduce¨ BMPT. multumesc

View Postanaki, on 7th August 2010, 20:52, said:

Nu era finalizat ,iti dai seama,poti sa te uiti la altele sa vezi ca au teava de protectie.
... retrag cuvintele...



inco intrebare ... culorile cabluirlor sunt o alegere personala sau asa sunt legalizate?

Edited by freightliner, 07 August 2010 - 23:14.


#126
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfreightliner, on 8th August 2010, 00:11, said:

in unele tari putin ¨ mai dezvoltate ¨ se separa fuzibilul de protectia magnetotermica.
si va rog frumos daca sunteti amabil sa-mi spuneti cum se ¨traduce¨ BMPT. multumesc
inco intrebare ... culorile cabluirlor sunt o alegere personala sau asa sunt legalizate?
Acum am vazut ca lucrezi in Spania.Bloc Masura si Protectie Trifazat,iar echiparea lor este standard,culorile sunt alese de firma care asambleaza, in speta Comtec.

View Postnightmare392, on 7th August 2010, 20:09, said:

Asa cum spune si Anaki, ar fi mai indicat trifazic.
Sper sa tina cont.

Edited by anaki, 07 August 2010 - 23:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate