Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Disparitia fenomenului de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci stiu pe cineva care si-a luat Renault Clio in rate pe 10 (da, ZECE ani). Nu avea cum sa-l cumpere cash, insa ar fi fost bani pentru un credit pe o perioada mai scurta, mult mai scurta. Gandirea e beton, logica e de fier: cand o termina de achitat, o pot da lejer la casare. Altcineva si-a luat Nissan Tiida, (faina masina, apropo :D ) rate pe 7 ani, 15k euro. Deci daca se poate de ce nu? Eu am fost fraier ca am luat masina pe leasing 5 ani, ma incadram si la 4 ani, dar m-am luat dupa cineva si oarecum imi pare rau. Un credit trebuie achitat cat mai repede, in masura in care e si suportabil. Bine, depinde fiecare la ce se baga.

Sunt destui care isi fac credite babane pentru masini scumpe, insa stau in chirie in vreo amarata de garsoniera sau au conditii mizere in casa. Nu detaliem.

Edited by Lucian_M, 26 March 2012 - 21:26.


#56
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostLucian_M, on 26th March 2012, 21:19, said:

Deci stiu pe cineva care si-a luat Renault Clio in rate pe 10 (da, ZECE ani). Nu avea cum sa-l cumpere cash, insa ar fi fost bani pentru un credit pe o perioada mai scurta, mult mai scurta. Gandirea e beton, logica e de fier: cand o termina de achitat, o pot da lejer la casare. Altcineva si-a luat Nissan Tiida, (faina masina, apropo :D ) rate pe 7 ani, 15k euro. Deci daca se poate de ce nu? Eu am fost fraier ca am luat masina pe leasing 5 ani, ma incadram si la 4 ani, dar m-am luat dupa cineva si oarecum imi pare rau. Un credit trebuie achitat cat mai repede, in masura in care e si suportabil. Bine, depinde fiecare la ce se baga.

Sunt destui care isi fac credite babane pentru masini scumpe, insa stau in chirie in vreo amarata de garsoniera sau au conditii mizere in casa. Nu detaliem.
Daca ei sunt fericiti asa, de ce sa ne kkm pe noi imbracati?

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLucian_M, on 26th March 2012, 21:19, said:

Deci daca se poate de ce nu?
Si pentru Logan se fac credite pe 10 ani cu gramada asa ca stai linistit. Nu se fac pe 5 ani ca au salariile prea mici...

#58
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Eu sunt victima creditelor! Am unul pe numele meu ( banii i-am dat parintilor) care ma impiedica sa iau vreun altul (pt masina, casa,etc). Deci cu alte cuvinte trebuie sa economisesc daca vreau vreun lucru din cele enumerate.

Voi economisi cateva sute de lei pe luna pentru vreo 2-3 ani pentru masina, si apoi cate 100-150 de eur lunar (fie 2000 eur anual) pentru apartament. Timp de vreo 20 de ani, perioada in care planuiesc sa stau in chirie (unde voi plati de asemenea o suma lunar).

E bun asa? Fara credite, situatia ideala nu?

PS asta e situatia mea reala, nu am postat ipotetic.

#59
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Se mai intampla. e greu sa te inhami la rate pe zeci de ani - vezi chiar si creditele in CHF luate acum cativa ani. Nu se stie ce se intampla in 2-3 ani, daramite in 20.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEivissul, on 5th April 2012, 17:02, said:

Eu sunt victima creditelor! Am unul pe numele meu ( banii i-am dat parintilor) care ma impiedica sa iau vreun altul (pt masina, casa,etc). Deci cu alte cuvinte trebuie sa economisesc daca vreau vreun lucru din cele enumerate.
Pai si cum esti victima ca nu inteleg... te-a obligat cineva sa-l iei ?

#61
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
E o figura de stil. Si da, parintii mi-au spus sa il iau.

#62
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Disparitia fenomenului de creditare s-a facut in primul rand din cauza bancilor, pentruca bancile nu au tratat clientul ca un partener ci nu au facut decat sa-l tepuiasca. E inadmisibil ca sa platesti la banca de 3- 4 ori suma imprumutata.

Decat sa platesc de 4 ori imprumutul bancii , mai bine stau cativa ani si imi iau o locuinta de banii stransi pe care ii am

#63
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sa vad si eu in cati ani, ca bugetar cu 10-15 mil pe luna, iti iei un apartament de 40.000 euro. Sunt foaaaaarte curios.

#64
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
In 12 ani daca nu mai mananci nimic :).
Insa nici creditul nu te ajuta prea mult in situatia asta. Trebuie sa strangi mai intai banii de avans (cel putin 3-4 ani) si nici atunci nu esti sigur ca poti lua creditul, avand salariul prea mic.
Inseamna:
1) Ori salariul e prea mic
2) Ori pretul casei e prea mare
3) Ori o combinatie a celor 2
Piata imobiliara inca nu a ajuns la un echilibru intre cerere si oferta. Eu in locul bugetarului as astepta sa se mai curete piata de cei care inca mai viseaza la anii 2005-2008.

#65
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostLucian_M, on 13th April 2012, 00:19, said:

Sa vad si eu in cati ani, ca bugetar cu 10-15 mil pe luna, iti iei un apartament de 40.000 euro. Sunt foaaaaarte curios.

Eu sunt foarte curios cum platesti rata la o casa de 40.000 Eu, din 10-15 mil. salariu !  :confuzzled:

#66
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu si nu ma intereseaza, detin deja un acoperis deasupra capului (care nu m-a costat nimic, doar m-am nascut in acea casa; parintii stau la bloc, aparatamentul a fost achitat de multa vreme). Nu e vorba de mine aici, ci de modul in care a gandit colegul problema: fac economie sa-mi iau un lucru pe care nu mi-l permit acum. Il voi cumpara din economii, platind cash. Cool, nu? Deci, ca si-n cazul unei masini, strang 10 ani bani pentru ea, apoi o cumpar. Rationament beton!

#67
Jean1

Jean1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.03.2012

View Posttavktm, on 13th April 2012, 01:25, said:

Eu sunt foarte curios cum platesti rata la o casa de 40.000 Eu, din 10-15 mil. salariu !  :confuzzled:

Da, pai nu prea poti. Un credit de 40.000 pe 30 de ani  iti aduce o rata de circa 1.000 de lei. Cu 2 salarii (sot+sotie) mai merge. Dar nu stii ce se intampla, veniturile sunt in lei, ratele in eur (de obicei).

Oricum, e destul de trist sa nu-ti poti cumpara macar o garsoniera in rate pe o gramada de ani dintr0un salariu mediu net pe economie.

#68
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostLucian_M, on 13th April 2012, 01:30, said:

Nu stiu si nu ma intereseaza, detin deja un acoperis deasupra capului (care nu m-a costat nimic, doar m-am nascut in acea casa; parintii stau la bloc, aparatamentul a fost achitat de multa vreme). Nu e vorba de mine aici, ci de modul in care a gandit colegul problema: fac economie sa-mi iau un lucru pe care nu mi-l permit acum. Il voi cumpara din economii, platind cash. Cool, nu? Deci, ca si-n cazul unei masini, strang 10 ani bani pentru ea, apoi o cumpar. Rationament beton!


Ah, apropo de asta. Mie imi place mult de tot faptul ca dupa "revolutie" s-au putut cumpara apartamentele de la stat pe echivalentul a maxim cateva salarii. Oamenii care au dat atunci vreo mie de dolari pe apartament  imi cer mie acum 60.000 de euro  :coolspeak:

Si nu lasa domle la pret, tin de el, e valoros! 50 mp in bloc de 4 etaje din 1980 !   :w00t:

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmirceaor, on 13th April 2012, 10:22, said:

Si nu lasa domle la pret, tin de el, e valoros! 50 mp in bloc de 4 etaje din 1980 !   :w00t:
Ia sa-l ai tu, cum ai proceda ?

#70
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View PostLucian_M, on 13th April 2012, 00:19, said:

Sa vad si eu in cati ani, ca bugetar cu 10-15 mil pe luna, iti iei un apartament de 40.000 euro. Sunt foaaaaarte curios.
Eu sînt foaaaarte curios de ce o persoană cu 10-15 mil pe lună trebuie să fie neapărat apropitar.

#71
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
L-as pune in vanzare bineinteles cu pretul de achizitie! :first:

Subliniam doar o ciudatenie a pietei imobiliare de la noi. Si astept sa-mi cada si mie o pleasca de genul asta, de care au beneficiat milioane de oameni ai muncii de la orase si sate.

#72
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Iocan:
Corect, aia tre' sa moara.

Edited by Lucian_M, 13 April 2012 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate