Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Disparitia fenomenului de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Majoritatea creditelor de consum sunt luate pentru obiecte ce nu sunt necesare vietii, gen plasma in loc de CRT, Passat in loc de Logan, etc. Romanii se intind mai mult decat ii tine plapuma sacrificandu-si libertatea, tineretea si implicit sanatatea.

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAstor, on 22nd January 2012, 20:10, said:

Creditele sunt pentru prosti, aia care nu pot face economii fara frica biciului bancar. Si cum prostii e multi, creditele o sa prospere. Asta afectand bineinteles intreaga piata, nu doar pe prosti. Prostia se plateste.

??? Am pus 3, de prost ce sunt, nu ca sa te pun pe ganduri!

#21
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mihai una e sa produci doar 1000 de masini, alta e sa produci 2000. Disparitia creditului scumpeste produsul ptr ca vanzarile sunt mai mici.
Desi ma feresc ca dracul de tamaie de credit nu-i pot nega eficienta in diferite ocazii. Stiu case cumparate inainte sa explodeze piata cu credite decente, upgrade de la 2 la 4 camere ptr familie de 4 persoane sau operatie ca a lui Base in Austria acoperita de imprumuturi de la cunoscuti platite la randul lor de credit.

#22
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMaterium, on 22nd January 2012, 23:51, said:

Mihai una e sa produci doar 1000 de masini, alta e sa produci 2000. Disparitia creditului scumpeste produsul ptr ca vanzarile sunt mai mici.
Desi ma feresc ca dracul de tamaie de credit nu-i pot nega eficienta in diferite ocazii. Stiu case cumparate inainte sa explodeze piata cu credite decente, upgrade de la 2 la 4 camere ptr familie de 4 persoane sau operatie ca a lui Base in Austria acoperita de imprumuturi de la cunoscuti platite la randul lor de credit.
Aici  sper ca suntem de acord cu o chestie : Cu cat un produs e mai scump  fata de ceea ce ofera cu atat sunt vanzarile mai mici. Cererea solvabila e mai redusa in ciuda ofertei masive.
Deci trebuie sa il faci accesibil prin credit. Aici e faza.
Sper ca nu vrei sa spui ca Buggati Veyron este asa de scump pentru ca nu ia lumea credit sa il cumpere :).




Asta cu casele nu o comentam aici :). Un credit de 10.000$ luat in 2002 nu era "decent" era riscant la maxim IMHO. Acum poate parea decent.


@neagu_laurentiu : Daca romanii continua sa faca credite de consum  nu o sa fie mai bogati ci mai saraci. Garantat 100%.
Observatia mea si din ce am mai citit : Majoritatea oamenilor care fac bani si ii pastreaza nu fac credite. Nu am vazut prea multi care sa se imprumute pentru o masina sau chiar pentru o casa. Asta e pacaleala pentru "working class" sa primeasca bunuri pe credit pentru ca altfel nu si le permit. De asta sistemul nu poate functiona asa IMHO din nou.
In schimb cei saraci imbogatesc bancile si devin si mai saraci.
Capitalism 100%.

#23
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

View Postmihaicl1981, on 23rd January 2012, 07:47, said:

Majoritatea oamenilor care fac bani si ii pastreaza nu fac credite. Nu am vazut prea multi care sa se imprumute pentru o masina sau chiar pentru o casa. Asta e pacaleala pentru "working class" sa primeasca bunuri pe credit pentru ca altfel nu si le permit. De asta sistemul nu poate functiona asa IMHO din nou.
In schimb cei saraci imbogatesc bancile si devin si mai saraci.
Capitalism 100%.

Da asa e. Cei care fac bani nu fac credite pentru ca nu au nevoie. Isi cumpara cash si mai pun si deoparte. Ca au de unde.
Da, cand iei credit 70000 si dai inapoi 100000, evident ca esti mai sarac.

Dar unii fac credite pentru ca ar vrea si ei o masina in viata asta, nu sa stea tot timpul la RATB. Si isi permit luxul sa plateasaca o rata pe luna, care ii duce la o suma finala mult mai mare decat cea imprumutata. Este optiunea lor, si asa prosti cum sunt se simt mai bine in situatia data decat in aia de oameni destepti care pun la ciorap 7 ani de aici incolo.

Mai sunt unii care fac credite sa-si deschida o afacere astfel incat peste 10 ani sa fie patroni cu milioane de euro cifra de afaceri si sa treaca in tagma alora "care fac bani" si nu mai e nevoie sa stea cu credite toata viata.

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 23:04, said:

@akeem
Concept economic de baza
Fabric 1000 de masini. Le dau la 1000 de oameni.  Sau incerc.
Daca aia nu fac credit nu pot veni decat cu 8000 Euro pentru masina mea. Deci asta e cu atat o vand si ies in profit 20%.
Daca fac credit pot veni cu 10.000 Euro (si eventual si mai mult de 1000 de oameni). Profitul va fi 25%.

Nu prea.
1. Nu esti singur pe piata, concurenta e acerba si presiunea pe pret e enorma.
2. Inca odata mergi pe premisa gresita ca masina de costa 5000 si tu o dai cu 8000 sau 10000. O masina de 5000 cost de productie te costa dublu in TDC iar tu poti sa mai pui la ea inca 10%. Nu pui cat vrei ca mai sunt inca 10 firme pe piata care fac produse similare la acelasi pret. Cine crezi ca e dobitoc sa-ti dea tie dublu cand poate lua de la concurenta (mult) mai ieftin ? Piata se autoechilibreaza, nu face fiecare ce vrea.
3. Cauta marjele operationale ale producatorilor auto, de ce crezi ca sunt toate mai toate sub 10%? Ca doar n-or avea numai idioti la conducere.
Iti spun eu ca din procentele alea n-ai ce sa jonglezi mare lucru la pret, indiferent cat credit ar putea lua clientul.

View PostAstor, on 22nd January 2012, 22:13, said:

Apendicita se face pe asigurare medicala, nuntile sunt o bula speculativa deci prostia se plateste de invitati iar orice superpromotie la orice LCD e anulata de comisioanele si dobanzile bancare.

Incearca sa te operezi de ceva si sa spui in spital ca esti asigurat medical. Nuntile or fi o prostie, dar uite ca trebuie sa te duci. Vorbeam de LCD de luat cu banii jos de la prosop, nu cu credit.

Edited by akeem, 23 January 2012 - 18:53.


#24
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@akeem
Am exclus clar creditul pentru afaceri aici.

#25
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22nd January 2012, 20:28, said:

Metoda cu stransul deoparte e identica cu cea privind imprumutul. In prima astepti o perioada si-ti iei lucrul iar in a doua il iei imediat dar platesti un pret in plus pentru asta. In ambele platesti ceva suplimentar, nu conteaza ca se cheama timp sau bani.

gresit

- costuri in prima varianta = timp 1  
- costuri  in a 2-a varianta = timp1  + timp 2

timp 1 = timpul cu munca pt a economisi banii pe produs
timp 2 = timpul cu munca pentru plata prostiei ...adica a dobanzilor si comisioanelor bancii

Mi se pare idiot sa-ti iei produse electrocasnice in rate pe 10 ani, cand garantia este de 2-3 ani.
Ce faci cand ti se strica frigiderul sau masina de spalat rufe/vase, microcentrala, plasma, aerul conditionat etc in anul 4 iar la banca mai ai de platit inca 6 ani? Mai  faci o rata la reparatii? Sau o rata la un electrocasnic nou?

Chiar si masina se cumpara cu banii cash. Ai 4000 euro si nu mai ai rabdare? Iei second-hand. Te intinzi cat iti este plapuma Nu iti vinzi viitorul. Nu discut despre firme pentru care o masina buna este necesara pentru a-si desfasura activitatea fara incidente neplacute ci doar despre persoane particulare. Desi si acolo ar fi de discutat.

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 14:07, said:

Ma gandeam ce s-ar intampla daca nimeni nu ar lua credit pe persoana fizica (nu firma).

Daca orice chestie de la televizor la casa s-ar cumpara cu cash .

daca ar fi asta ar disparea bulele speculative

Edited by pointiv, 27 January 2012 - 20:10.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpointiv, on 27th January 2012, 20:12, said:

daca ar fi asta ar disparea bulele speculative
Ti se pare, ar inflori camatarii si ar scadea economia prin faptul ca ar scadea vanzarile produselor scumpe.

Edited by andreic, 27 January 2012 - 23:18.


#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 20:23, said:

Corect .. trebuia sa pun 500 RON -> 30.000 RON
Rata ar fi pentru un imprumut pe 5 ani de : 644 RON
Ideea e ca oricum ar fi ajungi sa platesti mai mult ~8000 RON degeaba.

Si ok nu ma deranjeaza ca 2-3 oameni fac credite. Ma deranjeaza ca oricum valoarea bunului nu ar ajunge acolo - probabil 25000 RON.
De acord cu ideea asta ?
Daca iei imprumutul ai masina imediat si platesti 144 RON in plus pentru acest avantaj, asa rezulta din calculele tale.
Aia ~ 8.000 RON sunt pentru ca o platesti in rate si te folosesti de masina incepand din momentul cand ai cumparat-o fara sa ai toti banii necesari achizitiei si nu mai esti nevoit sa astepti 5 ani ca sa strangi banii pentru masina.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
este evident pentru oricine nu-i complet debil ca disparitia creditelor de consum intr-o societate de consum va duce la recesiune. cit despre strins bani cu anii ca sa-ti cumperi ceva, good luck, da oricine nu-i complet debil ar prefera sa aibe chestii misto cind e tinar, nu cind e la menopauza. sau andropauza

sa presupunem ca toti oamenii se timpesc subit si nu mai fac credite de consum, incep sa "economiseasca". cum economisesc? la banci? de unde dau bancile dobinzi daca nu mai au la cine sa dea credite? toata lumea incepind sa ecomomiseasca ca imbecilii, lucrurile incep sa se prafuiasca in magazine si sa putrezeasca in depozite. renault ii trimite acasa pe muncitori, fiindca au masini in stoc pe vreo 5 ani. muncitorii nu mai au bani si incep  sa urle ca basescu e de vina. si ca e dictator. nemaiavind bani, oamenii nu mai cumpara nimic, toate magazinele se inchid, cu exceptia covrigariilor, ieftin si bun. in acel moment, cind nimic mai rau nu se mai putea intimpla, la constanta, din mare, iese godzilla :death:

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpointiv, on 27th January 2012, 20:12, said:

Mi se pare idiot sa-ti iei produse electrocasnice in rate pe 10 ani, cand garantia este de 2-3 ani.
Aici discutam de exemple cand creditul ajuta nu din extrema cealalta.

#30
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@mosoti
Pe asta se si bazeaza bancile : pe faptul ca nu ai rabdare si ca trebuie sa ai totul ACUM.
Ai fi uimit ce ai face fara sa te imprumuti.  Dar in fine suntem romani si ne imaginam ca bancherii sunt prietenii nostri :).
Pai daca nu pot sa mai imi iau un MacBookPro ACUM nu il mai iau deloc.
De obicei daca astepti 2-3 zile iti dai seama ca oricum nu prea vroiai porcaria aia de Mac cu butoane ciudate :).
Been there done that .
@andreic
La faza cu camatarii e echivalent cu ce zice punkt pe aria de imobiliare : Daca nu s-ar da credite nimeni nu si-ar mai lua casa :). Right ...

Vorbesc de o evolutie TREPTATA. Renault/Dacia/VW/BMW si-ar adapta oferta si forta de munca.
Bancile nu vor mai da dobanda (wow 6% pe an ma imbogatesc :). Mare chestie.  
Mai castiga bani si din alte chestii decat din credite deci nici un dezastru.

Eu cred ca reactia ta Mosotti este aia tipica si populara : "Creditul este motorul economiei ".  De multe ori creditul nu este motorul economiei este probabil un mic "catalizator" al consumului dar atat.

Edited by mihaicl1981, 27 January 2012 - 21:15.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mihai man, te inseli. nu te mai gindi doar la nivelul tau. imagineaza-ti ce s-ar intimpla cu cei care produc lucruri, daca nimeni nu le-ar mai cumpara. si cu cei care ofera servicii, asijderea.

problema in romania (si nu numai) nu a fost creditele, ci faptul ca s-au dat DEAMPULEA. cind dai credite pe sistemul "mai mult decit il tine plapuma" este evident ca se duce dracului parascovenia.

View Postmihaicl1981, on 27th January 2012, 21:07, said:

Eu cred ca reactia ta Mosotti este aia tipica si populara : "Creditul este motorul economiei ".  De multe ori creditul nu este motorul economiei este probabil un mic "catalizator" al consumului dar atat.
reactia mea? du-te cauta o facultate de economie si intreaba un profesor ce s-ar intimpla daca toata lumea ar renunta la credite. intreaba asa "buna ziua domnule profesor, imi spune-ti va rog care este rolul creditului in economia moderna?"

#32
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMosotti, on 27th January 2012, 21:14, said:

mihai man, te inseli. nu te mai gindi doar la nivelul tau. imagineaza-ti ce s-ar intimpla cu cei care produc lucruri, daca nimeni nu le-ar mai cumpara. si cu cei care ofera servicii, asijderea.

problema in romania (si nu numai) nu a fost creditele, ci faptul ca s-au dat DEAMPULEA. cind dai credite pe sistemul "mai mult decit il tine plapuma" este evident ca se duce dracului parascovenia.
Mosotti man . In afara de case (cu care ne aberam in alta parte) si masini nimic nu s-ar schimba.
Asa vor bancile sa gandesti .. si asa vor unii comercianti sa gandesti. Normal .
Nu e vorba doar de Romania .E valabil global.
Crezi ca nu o sa mai vanda Apple laptop-uri sau iPhone daca nu o sa vina lumea cu banii de la banca ?
Sau tu faci credit sa iti iei pasta de dinti ? Paine ? Salam ?
Sa fim seriosi.
Da-mi un singur exemplu in care eliminarea TREPTATA a creditului ar insemna dezastru.
LE : Am fost brainwashed si eu .. destul.  Parerea mea e ca proful tau are dreptate dar se refera la credit de afaceri :).

Edited by mihaicl1981, 27 January 2012 - 21:20.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
@mihaicl1981 te-a fortat cineva la credite ? Nici nu merita discutat subiectul. E preferinta fiecaruia. Dincolo de faptul ca fenomenul e de cand lumea si pamantul.

#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmihaicl1981, on 27th January 2012, 21:07, said:

@mosoti
Pe asta se si bazeaza bancile : pe faptul ca nu ai rabdare si ca trebuie sa ai totul ACUM.
Ai fi uimit ce ai face fara sa te imprumuti.
Hai, uimeste-ne, ce ai face fara sa te imprumuti?

View Postmihaicl1981, on 27th January 2012, 21:07, said:

Eu cred ca reactia ta Mosotti este aia tipica si populara : "Creditul este motorul economiei ".  De multe ori creditul nu este motorul economiei este probabil un mic "catalizator" al consumului dar atat.
Mai corect spus: Creditul este unul dintre motoarele economiei. Fara credit locuri de munca mai putine, fara credit consumuri mai mici, fara credit datorii facute a proasta ioc, fara credit ..... vrei sa mai continui?

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
profum meu :lol:

repet, n-are rost sa ne cacam pe noi pe forum, e ca si cum as incerca sa conving un credincios ca nu exista zei si parazei si alte naluci. e clar ca ti s-a pus tie pata pe credite si pe banci pentru ca te-ai uitat la vreo cretineala din-aia de gen zeitgeist sau zugzwang sau cum dracu se numeste, care sint la moda de vreo citiva ani. de-aia io iti recomand sa mergi in lumea reala si sa intrebi un profesor de economie cit de rele sint creditele de CONSUM.

nici eu n-am credite si evit sa fac, da in fiecare zi ma rog sa-si faca aialalti cit mai multe si mai mari :worthy:

#36
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Eh :).
Ma aberez si eu cu succes.
Nu am deocamdata nici un credit.
Am avut 4. Le-am terminat.
Ma simt alt om de atunci. A fost iadul pe pamant (am platit in avans).
Acum sunt bazat. Nu mai am nevoie de credite (poate doar de casa) deci sunt liber sa filozofez pe forum :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate