Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Disparitia fenomenului de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Ma gandeam ce s-ar intampla daca nimeni nu ar lua credit pe persoana fizica (nu firma).

Daca orice chestie de la televizor la casa s-ar cumpara cu cash .  
Tot ceea ce am auzit pana acum despre economie imi spune ca "motorul" economiei ar fi oprit.
Oare asa sa fie ? Sau doar bancile vor pierde o parte din profituri ?
Poate e o chestie personala dar am impresia ca accesul la credit distorsioneaza puternic valoarea reala a produselor si dezavantajeaza pe cei care nu vor sa faca credit.
Exemplul cel mai clar e piata imobiliara. Dar mai sunt si altele (electronice,mobilier) la care pretul e alterat de posibilitatea de a accesa credit.
Ce se va intampla cu aceste domenii daca nu va mai exista acest credit ?
Oare potentialul uman va fi limitat de lipsa creditului sau dimpotriva faptul ca nu platim cu bani viitori lucruri din prezent ne va permite sa traim mai liberi ?
Personal am ales sa cred in a 2-a varianta dar ma intreb oare de ce suntem impinsi sa credem in prima ...
Am avut si destule credite de nevoi personale,carduri de credit, credite auto .. si niciodata nu am avut senzatia ca m-au dus mai departe cu adevarat.
PS :Creditele pentru afaceri sunt alta mancare de peste. Acolo pot intelege ca iei 1000 RON ii investesti , scoti 1200 si platesti dobanda la banca 100.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
In momentul de fata limitarea creditelor in Romania si nu numai e un fenomen firesc. De disparut nu au cum sa dispara...

#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Daca n-ai fi facut credit auto ti-ai fi luat masina cu banii jos? Daca nu, ai fi fost dispus tu si cu familia ta (sotie, copii) sa mergeti cu transportul in comun sau cu masina prietenilor pana cand ai fi avut destui bani cash sa va luati si voi autoturismul propriu (poate peste 20 de ani)?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 14:07, said:

Daca orice chestie de la televizor la casa s-ar cumpara cu cash .  
Tot ceea ce am auzit pana acum despre economie imi spune ca "motorul" economiei ar fi oprit.
Oare asa sa fie ? Sau doar bancile vor pierde o parte din profituri ?
Si bancile si cetatenii pierd iar economia normal ca va scadea, produsele se vor scumpi oleaca, nu mult dar simtitor.

Edited by andreic, 22 January 2012 - 14:29.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postakeem, on 22nd January 2012, 14:21, said:

... destui bani cash sa va luati si voi autoturismul propriu (poate peste 20 de ani)?

:huh:

Adica un autoturism de x mii euro il achiti in rate in 7 ani plus dobanda de y procente, iar daca e strangi ban pe ban si sa platesti cash iti ia 20 ani? Vorbesc in aceleasi conditii, salariu versus alte costuri.

#6
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postakeem, on 22nd January 2012, 14:21, said:

Daca n-ai fi facut credit auto ti-ai fi luat masina cu banii jos? Daca nu, ai fi fost dispus tu si cu familia ta (sotie, copii) sa mergeti cu transportul in comun sau cu masina prietenilor pana cand ai fi avut destui bani cash sa va luati si voi autoturismul propriu (poate peste 20 de ani)?
Aici e faza cea mai tare. Aveam o mare parte din valoarea masinii. Am platit creditul in 18 luni. De fapt aici am ceva regrete.
Daca mai stateam 18 luni nu era nevoie sa mai imi bat capul si nici nu plateam 15% in plus la banca (dobanda,comisioane, variatii de curs valutar).
Doar ca am zis ca e mai bine sa cumpar ca voi folosi masina. Culmea a stat in parcare (10.000 km/an) o buna parte din timp.
Nu sunt de acord ca s-ar scumpi produsele daca nu ar fi credit.
Dimpotriva. Cererea solvabila s-ar limita si deci oferta va trebui sa se incline spre cei care pot cumpara cash. Poate ca fara posibilitatea de creditare masina mea (un Logan) nu ar fi fost 10.000 Euro ci 8000.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

View PostSuper Chief, on 22nd January 2012, 14:42, said:

:huh:

Adica un autoturism de x mii euro il achiti in rate in 7 ani plus dobanda de y procente, iar daca e strangi ban pe ban si sa platesti cash iti ia 20 ani? Vorbesc in aceleasi conditii, salariu versus alte costuri.


Rata la banca e obligatorie, rata de pus intre prosoape nu.
Cand iei salariul intai te grabesti sa-ti platesti datoriile, apoi vezi daca-ti mai ramane ceva pentru mancare. Daca da, bine, daca nu, faci fotosinteza.
Tu cunosti pe careva sa aiba rabdare sa puna lunar bani deoparte pana peste 7 ani? Sau 5, sau 3? Eu nu.

Inca ceva: cine isi ia masina in rate nu-si ia din preaplinul care ii prisoseste, de obicei se strange de la altele. Ba multi nici macar nu se limiteaza la tinicheaua strict necesara ci se intind pana unde incepe sa li se ia carnea de pe oase doar asa, ca sa cada vecinii in cur.

#8
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postakeem, on 22nd January 2012, 18:44, said:

Rata la banca e obligatorie, rata de pus intre prosoape nu.
Cand iei salariul intai te grabesti sa-ti platesti datoriile, apoi vezi daca-ti mai ramane ceva pentru mancare. Daca da, bine, daca nu, faci fotosinteza.
Tu cunosti pe careva sa aiba rabdare sa puna lunar bani deoparte pana peste 7 ani? Sau 5, sau 3? Eu nu.

Inca ceva: cine isi ia masina in rate nu-si ia din preaplinul care ii prisoseste, de obicei se strange de la altele. Ba multi nici macar nu se limiteaza la tinicheaua strict necesara ci se intind pana unde incepe sa li se ia carnea de pe oase doar asa, ca sa cada vecinii in cur.
Asta e gandirea populara.
Daca ai suficienta disciplina sa iti pui deoparte banii ajungi la suma mai repede decat crezi. Dar lipsa de disciplina se pedepseste  ... si din pacate pedepseste pe toata lumea nu numai pe tine.
Iar problema curenta este ca s-a deconectat in multe domenii valoarea bunului de pretul platit pentru el. Adica masina se vinde cu 10.000 (desi costa 5000 fabricarea iar fara credit s-ar vinde cu 7000).
Si nici macar nu vreau sa ma gandesc la altele (ma aberez cu gratie pe aria de dezbateri imobiliare).
De exemplu daca pun 100 RON/luna deoparte pentru 5 ani am bani de o masina noua. Rata ar fi cam 250-300 RON pe aceeasi perioada.
La un moment dat m-am gandit : Hei dar de ce sa spun si la altii de smecheria asta ? Eu ies in castig. Ei bine nu din cauza ca cererea reala este distorsionata toata lumea cu exceptia vanzatorului iese in pierdere.

#9
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Creditele sunt pentru prosti, aia care nu pot face economii fara frica biciului bancar. Si cum prostii e multi, creditele o sa prospere. Asta afectand bineinteles intreaga piata, nu doar pe prosti. Prostia se plateste.

Edited by Astor, 22 January 2012 - 20:11.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 20:08, said:

Asta e gandirea populara.
Daca ai suficienta disciplina sa iti pui deoparte banii ajungi la suma mai repede decat crezi. Dar lipsa de disciplina se pedepseste  ... si din pacate pedepseste pe toata lumea nu numai pe tine.
Cand aud vrajeala cu disciplina...

Toti cred ca mustesc de disciplina, pana cand ii controlezi si vezi ca ori n-au masina (deci vorbesc degeaba), ori si-au luat-o pe credit, ori dintr-un tun rapid/afacere de succes/whatever.

Nimeni nu pune ban pe ban la prosop 7 ani.

Edited by don_dannielo, 22 January 2012 - 20:17.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 20:08, said:

De exemplu daca pun 100 RON/luna deoparte pentru 5 ani am bani de o masina noua. Rata ar fi cam 250-300 RON pe aceeasi perioada.
Mai calculeaza o data !

#12
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22nd January 2012, 20:12, said:

Mai calculeaza o data !
Corect .. trebuia sa pun 500 RON -> 30.000 RON
Rata ar fi pentru un imprumut pe 5 ani de : 644 RON
Ideea e ca oricum ar fi ajungi sa platesti mai mult ~8000 RON degeaba.

Si ok nu ma deranjeaza ca 2-3 oameni fac credite. Ma deranjeaza ca oricum valoarea bunului nu ar ajunge acolo - probabil 25000 RON.
De acord cu ideea asta ?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Metoda cu stransul deoparte e identica cu cea privind imprumutul. In prima astepti o perioada si-ti iei lucrul iar in a doua il iei imediat dar platesti un pret in plus pentru asta. In ambele platesti ceva suplimentar, nu conteaza ca se cheama timp sau bani.

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2012 - 20:30.


#14
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22nd January 2012, 20:28, said:

Metoda cu stransul deoparte e identica cu cea privind imprumutul. In prima astepti o perioada si-ti iei lucrul iar in a doua il iei imediat dar platesti un pret in plus pentru asta. In ambele platesti ceva suplimentar, nu conteaza ca se cheama timp sau bani.
Aici tu ai pierdut sensul :).
Tu platesti 30.000 RON pe masina pentru ca cineva e dispus sa dea suma asta .. cu credit. Sau te duci cu cash si incerci o negociere ?
Am vazut oferte la unele case in care daca te duci cu cash castigi 5% . Precizat clar din start. Si atunci care e pretul real ?
Altfel ai plati .. mai putin probabil mult mai putin.
Deci aici e buba in economia noastra (si nu numai a noastra) cand creditul ajuta si cand incurca ?

#15
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

View Postmihaicl1981, on 22nd January 2012, 20:08, said:

Iar problema curenta este ca s-a deconectat in multe domenii valoarea bunului de pretul platit pentru el. Adica masina se vinde cu 10.000 (desi costa 5000 fabricarea iar fara credit s-ar vinde cu 7000).

Tu ai cunostinte de specialitate sau doar emiti ipoteze la nivel de "bun simt"? E a 50.000a mia oara cand aud aberatia asta, ca produsul X costa Y euro sa-l fabrici, deci ar trebui vandut cu Z (eventual Z = Y + 10%). Productia industriala de masa nu e totuna cu pusul unui razor de ceapa in fata casei.
1. Suma oricum e strict confidentiala si daca cineva lucreaza in fabrica respectiva nu inseamna ca gaseste informatia asta expusa pe toti peretii.
2. Nu mai confundati costul de productie cu TDC (Total Delivered Cost), acela care se ia in calcul la stabilirea pretului de vanzare.


View PostAstor, on 22nd January 2012, 20:10, said:

Creditele sunt pentru prosti, aia care nu pot face economii fara frica biciului bancar. Si cum prostii e multi, creditele o sa prospere. Asta afectand bineinteles intreaga piata, nu doar pe prosti. Prostia se plateste.


Oho, tu crezi ca e greu sa faci calcule pe hartie? Dar ia sa vezi cand luna asta ai de facut o operatie de apendicita, luna viitoare trebuie sa te duci la vreo 3 nunti, apoi apare o super-promotie tocmai la LCD-ul pe care voiai sa-i iei la vara si tot asa... numai chestii care nu se mai repeta, deci merita rezolvate acum cu suma aia de pus deoparte, chiar daca sunt neprevazute...

#16
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postakeem, on 22nd January 2012, 21:32, said:

Oho, tu crezi ca e greu sa faci calcule pe hartie? Dar ia sa vezi cand luna asta ai de facut o operatie de apendicita, luna viitoare trebuie sa te duci la vreo 3 nunti, apoi apare o super-promotie tocmai la LCD-ul pe care voiai sa-i iei la vara si tot asa... numai chestii care nu se mai repeta, deci merita rezolvate acum cu suma aia de pus deoparte, chiar daca sunt neprevazute...
Apendicita se face pe asigurare medicala, nuntile sunt o bula speculativa deci prostia se plateste de invitati iar orice superpromotie la orice LCD e anulata de comisioanele si dobanzile bancare.

Mici credite de consum, sunt si ele o prostie, dar o prostie din comoditate, scuzabile, de gustibus. "Da, stiu ca dau mai mult in total, dar il vreau azi, nu maine". E precum lenea de a lua cu 10% mai scump de la coltul strazii in loc sa astepti sa-l iei 1-2 zile sa-ti vina prin posta comanda online. Dar de aici pana la a da 75.000 Euro pe o garsoniera pe un credit pe 20 de ani, cum multi romani au facut si si mai multi au vrut dar n-au putut, e prostie crasa.  Cu cat e mai mare suma si perioada, cu atat e mai mare riscul incapacitatii de plata si efectul negativ asupra libertatii personale, deci cu atat mai mare prostia.

#17
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@akeem
Concept economic de baza
Fabric 1000 de masini. Le dau la 1000 de oameni.  Sau incerc.
Daca aia nu fac credit nu pot veni decat cu 8000 Euro pentru masina mea. Deci asta e cu atat o vand si ies in profit 20%.
Daca fac credit pot veni cu 10.000 Euro (si eventual si mai mult de 1000 de oameni). Profitul va fi 25%.


Cifrele sunt absolut din avion pentru a ilustra conceptul , marjele pot fi mai reduse bineinteles. Si nu ma refer doar la masini.
Exista si alte chestii.
In mod normal as zice : ok cumpara pe credit nu imi pasa. Realitatea este ca imi pasa pentru ca lipsa de educatie financiara din Romania ne afecteaza pe toti. Suntem in aceeasi barca.

De imobiliare nu mai zic ca nu e aria pentru asta.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pui problema de parca ar avea romanii bani la ciorap si fac credite de dragul lor !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate