Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#1
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
E cineva care si-a luat apartament / locuieste aici?

Edited by gugutata, 14 July 2010 - 14:33.


#2
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Am cautat si eu pe forum zilele ceva informatii despre ansamblu dar nu am gasit. Am gasit oferte de last minute la ei la apartamentele neocupate si era interesant daca stie cineva despre ei

#3
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007

 leventebest, on Apr 14 2009, 20:47, said:

Am cautat si eu pe forum zilele ceva informatii despre ansamblu dar nu am gasit. Am gasit oferte de last minute la ei la apartamentele neocupate si era interesant daca stie cineva despre ei

Si cum sunau ofertele?

#4
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
41-42 mii ultimele 2 garsoniere dintr un bloc, etajul 1. promotie

#5
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007

 leventebest, on Apr 15 2009, 09:17, said:

41-42 mii ultimele 2 garsoniere dintr un bloc, etajul 1. promotie

Am dat si eu o fuga zilele astea si aveau la "promotie" un apartament de 3 camere la parter la 61.000. Eu unu insa n-as putea sta la parterul ala, e prea jos.

#6
her_softpedia

her_softpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2009

 movulet, on Apr 15 2009, 14:52, said:

Am dat si eu o fuga zilele astea si aveau la "promotie" un apartament de 3 camere la parter la 61.000. Eu unu insa n-as putea sta la parterul ala, e prea jos.

I-am studiat eu zilele astea. Nu am mers inca la o vizita, dar intentionez dupa 1 MAI ca sa vad exact ce oferta mai au. Accesul "pe jos" ma deranjeaza...nici un taxi nu ajunge pana acolo.
M-as bucura sa scrie pe aici despre acest proiect si o persoana care a cumparat deja, dar cum nu a fost promovat prea mult slabe sanse!

#7
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
eu am fost cu masina....pt cei care nu stiu, sunt 2 drumuri de acces, ambele nepracticabile zic eu pe jos. primul care vine bd iuliu maniu este asfaltat pana imediat dupa ce se termina halele, apoi este de pietris (a se citi noroi), pana in fata ansamblului un este asfaltat. al doilea vine din chiajna si este neasfaltat, este greu de dibuit si nu stiu daca se poate nimeri. nu am intrat in apartamente. ce va pot spune este ca zona este in dezvoltare si sunt mai multe ansambluri rezidentiale in zona aceea.
de preturi nu stiu, stiu ca aveam un pliant si erau cat de cat OK. mie mi se pare inabordabil pentru cineva care nu are masina si este dependent de RATB si metrou.

Edited by Calculici, 29 April 2009 - 12:04.


#8
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
chiar nu e nimeni care si-a luat apartament/locuieste aici?

#9
InnOcente_ro

InnOcente_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.05.2009

 movulet, on 5th May 2009, 08:08, said:

chiar nu e nimeni care si-a luat apartament/locuieste aici?

Chiar nimeni?

#10
cupry

cupry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.01.2008

 InnOcente_ro, on 8th July 2009, 21:58, said:

Chiar nimeni?

ar fi interesant sa ne povesteasca si noua cineva mai multe detalii. suna interesant preturile. despre acces am auzit acelasi lucru...

#11
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

 cupry, on 12th July 2009, 21:10, said:

ar fi interesant sa ne povesteasca si noua cineva mai multe detalii. suna interesant preturile. despre acces am auzit acelasi lucru...
Buna
Eu locuiesc la Rosu si trec din cand in cand pe strada care iese la Metro (Rezervelor se numeste). Pot sa va spun ca blocurile respective au avut o viteza foarte mare de construire. Sunt gata trei sau patru si inca doua in lucru, mai inalte ca primele. Este adevarat ca daca nu aveti masina, e cam greu sa locuiti acolo. Din ce mi-am dat seama, sunt deja locatari in zona. Poate ca ar trebui sa veniti la fata locului si sa aflati de la ei daca sunt multumiti sau nu si sa vedeti cum arata apartamentele.

#12
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008
Tot caut adresa ansamblului.Are cineva idee unde e?

#13
InnOcente_ro

InnOcente_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.05.2009

 alextafalogu, on 30th July 2009, 17:54, said:

Tot caut adresa ansamblului.Are cineva idee unde e?

Am fost acolo. Am scris pe blog despre complex, dar și despre altele la fel de ieftine...
http://www.innocente...ucuresti-ilfov/

#14
MojoMajojo

MojoMajojo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2007

 alextafalogu, on 30th July 2009, 17:54, said:

Tot caut adresa ansamblului.Are cineva idee unde e?

Aici este http://maps.yahoo.co...37773,25.989447. Am fost si eu ieri sa vad apartamentele de 2 si 3 camere si am ramas sincer dezamagit.

Povestea incepe asa.

Initial am aflat despre complex de pe net am intrat in legatura cu un domn Sebareanu Florin de la sebareanu consulting si am stabilit o vizionare duminica la ora 11. La ora 11 eram in fata la MC, cand l-am sunat pe domnul Sebareanu mi-a zis ca a uitat si era la 70 km de Bucuresti dar sa ma duc acolo si o sa vorbeasca el cu cineva sa imi prezinte ap.

Bun, am ajuns acolo si am dat peste un "paznic" ca sa zic asa, am aflat ca era tatal celui care construieste acolo si a inceput sa ne arate apartamentele. Finisajele sunt PRAF ! parchet umflat, vopsea data de mantuiala, calorifere care curg, lift in care te rogi sa nu cada cu tine, ca sa nu mai zic de mobila sa va uitati in dormitor langa dulap nu stiu ce au vrut sa faca acolo...

La ap de 3 camere ceva mai mic decat 120mp o sa ramaneti mirati cand vedeti dormitorul mic cu o arcada gigant care apare de nicaeri...

Dupa ce am vazut si un 2 camere care nu era finisat a venit si "Patronul" sau "sefu mare" sau "barosanu" nu stiu cum sa ii zic.

O descriere rapida a acestui domn. Audi Q7 Alb ca asa se poarta la oras bronzat BINE si un lant cat mana de gros la gat, ochelari de soare pe care nici macar nu si i-a dat jos cand a vb cu mine.


Barosanu: V-a placut ceva ?

Eu: Nu

Barosanu: Ce nu ti-a placut ?

Eu: Pai finisajele lasa de dorit...

Barosanu: Bine.

Cam asta a fost toata discutia. Cand i-a fost reprosat ca era bine sa fie cineva acolo a zis ca e Duminica, ceva ce domnu nu stie e ca Sambata si Duminica poate sa vina clientul ca in timpul saptamanii lucreaza sa puna bani de avans sa il ajute la Q7.

Sfat pentru toti care va intereseaza acest ansamblu. Criticati absolut orice si nu va bucurati ca este mai ieftin, se vede de cum arata ca ce e mai ieftin nu este si bun.

#15
kawa_ro

kawa_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2007
salutare,

Nu vreau sa va dezamagesc, dar coordonatele de mai sus sunt eronate, blocurile fiind ceva mai departe:

http://maps.google.c...2...MAQ&split=0

Asa ca sa incep, ca amplasare terenul tine de ilfov (la maxim 100 de m de granita cu sectorul 6).

In nici un caz nu este un ansamblu de lux, dar mi se pare decent. Nu ma intereseaza atat de mult finisajele, cat partea de structura sa fie ok (asa ca am facut o vizita si cu un constructor care a vazut cele 2 blocuri din fata care la acea data erau la rosu si care a spus ca sunt ok). Compartimentarea apartamentelor se face cu caramida porotherm, exceptie facand mansardele din duplex care au rigips la compartimentari (o singura placa, daca se doreste iti mai poate suplimenta cu inca una dar contra cost si asta cash ca sa se apuce de lucrare).

Acum partea cu dezvoltatorii, care ca orice #$%$%^ (a se citi omameni de afaceri din chiajna) au, pentru ca sunt 2, un ML alb si respectiv un Q7 de aceeasi culoare, sunt oameni cu care poti discuta (daca treci peste aerele lor superioare), iar partea cu blocurile e o afacere asa ca nu o sa fie nicodata buni samariteni (si nu o sa negocieze nici un cent).

Intre blocurile 5 si 6 la subsol este o piscina semiolimpica, care la un moment dat va avea un cumparator, asa ca cei care vor sta in apropiere vor avea putina relaxare langa casa.

Nu e de neglijat ca acolo (in acest ansamblu de blocuri) sunt deja mutati de anul trecut oameni si se poate discuta cu ei sa vedeti daca sunt multumiti de apartamente sau nu (in blocul 2 sau 3 la parter o sa gasiti cam totdeauna niste batranei care stau intr-o garsoniera transformata in ap de 2 camere  mutandu-se din februarie si care se declara multumiti).

E drept ca la duplex dormitoarele care sunt la etaj au problema cu scaderea inaltimii, dar sa fim seriosi, la ce duplex nu se intampla asa (am vazut niste duplexuri in vile care dupa ce ca erau la niste preturi astronomice la rosu mai aveai si un dormitor la etaj foarte mic si era facut doar pentru niste pitici).
Asa ca mobila de la etaj va trebui facuta pe comanda.


Despre access pot spune ca e cam la 200 de m de asfalt (asfalt fiind doar cel pus de auchan pe vreo 50 de m ca apoi e un drum din placi de beton care arata ca dupa razboi) si la inceputul asfaltului este intrarea catre auchan, care pune la dispozitie niste microbuze care ar trebui sa transporte gratuit clientii pana la lujerului parca, asa ca sunt sigur ca soferii de pe aceste "mijloace de transport in comun" sunt dispusi sa va "ajute" contra cost sa ajungeti la metrou la pacii daca stiti orele la care pleaca (parca la fiecare 30 de minute).

Mai este un proiect de a se face un drum express de legatura intre A1 si Splaiul Independentei, dar o sa fie ceva in viitorul indepartat ca doar traim in romania, si care va incepe in sos. de centura apoi trece prin spate pe la auchan pe langa style residence pe landa militari residence apoi ajunge la lacul ciurel si in final la intersectia virtutii cu splaiul independentei.

Una peste alta cred ca raportul calitate pret e ok, neuitand ca preturile lor sunt pentru metrii patrati utili, pe cand majoritatea dezvoltatorilor iti vand metrii patrati construiti.

Acum intre un apartament vechi de 3 camere @75mp si un duplex de 100mp in acest ansamblu, aleg ultima varianta.

peste drum de mcdonalds este un complex de birouri (west gate), asa ca daca lucrati sau vreti sa lucrati la una din firmele care au sediu acolo(accenture, citibank, dacia, alphabank, siemens, bitdefender, ericsson), o sa sune interesant un apartament in militari residence.

#16
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 kawa_ro, on 26th August 2009, 23:47, said:

salutare,

Nu vreau sa va dezamagesc, dar coordonatele de mai sus sunt eronate, blocurile fiind ceva mai departe:

http://maps.google.c...2...MAQ&split=0

Asa ca sa incep, ca amplasare terenul tine de ilfov (la maxim 100 de m de granita cu sectorul 6).

In nici un caz nu este un ansamblu de lux, dar mi se pare decent. Nu ma intereseaza atat de mult finisajele, cat partea de structura sa fie ok (asa ca am facut o vizita si cu un constructor care a vazut cele 2 blocuri din fata care la acea data erau la rosu si care a spus ca sunt ok). Compartimentarea apartamentelor se face cu caramida porotherm, exceptie facand mansardele din duplex care au rigips la compartimentari (o singura placa, daca se doreste iti mai poate suplimenta cu inca una dar contra cost si asta cash ca sa se apuce de lucrare).

Acum partea cu dezvoltatorii, care ca orice #$%$%^ (a se citi omameni de afaceri din chiajna) au, pentru ca sunt 2, un ML alb si respectiv un Q7 de aceeasi culoare, sunt oameni cu care poti discuta (daca treci peste aerele lor superioare), iar partea cu blocurile e o afacere asa ca nu o sa fie nicodata buni samariteni (si nu o sa negocieze nici un cent).

Intre blocurile 5 si 6 la subsol este o piscina semiolimpica, care la un moment dat va avea un cumparator, asa ca cei care vor sta in apropiere vor avea putina relaxare langa casa.

Nu e de neglijat ca acolo (in acest ansamblu de blocuri) sunt deja mutati de anul trecut oameni si se poate discuta cu ei sa vedeti daca sunt multumiti de apartamente sau nu (in blocul 2 sau 3 la parter o sa gasiti cam totdeauna niste batranei care stau intr-o garsoniera transformata in ap de 2 camere  mutandu-se din februarie si care se declara multumiti).

E drept ca la duplex dormitoarele care sunt la etaj au problema cu scaderea inaltimii, dar sa fim seriosi, la ce duplex nu se intampla asa (am vazut niste duplexuri in vile care dupa ce ca erau la niste preturi astronomice la rosu mai aveai si un dormitor la etaj foarte mic si era facut doar pentru niste pitici).
Asa ca mobila de la etaj va trebui facuta pe comanda.


Despre access pot spune ca e cam la 200 de m de asfalt (asfalt fiind doar cel pus de auchan pe vreo 50 de m ca apoi e un drum din placi de beton care arata ca dupa razboi) si la inceputul asfaltului este intrarea catre auchan, care pune la dispozitie niste microbuze care ar trebui sa transporte gratuit clientii pana la lujerului parca, asa ca sunt sigur ca soferii de pe aceste "mijloace de transport in comun" sunt dispusi sa va "ajute" contra cost sa ajungeti la metrou la pacii daca stiti orele la care pleaca (parca la fiecare 30 de minute).

Mai este un proiect de a se face un drum express de legatura intre A1 si Splaiul Independentei, dar o sa fie ceva in viitorul indepartat ca doar traim in romania, si care va incepe in sos. de centura apoi trece prin spate pe la auchan pe langa style residence pe landa militari residence apoi ajunge la lacul ciurel si in final la intersectia virtutii cu splaiul independentei.

Una peste alta cred ca raportul calitate pret e ok, neuitand ca preturile lor sunt pentru metrii patrati utili, pe cand majoritatea dezvoltatorilor iti vand metrii patrati construiti.

Acum intre un apartament vechi de 3 camere @75mp si un duplex de 100mp in acest ansamblu, aleg ultima varianta.

peste drum de mcdonalds este un complex de birouri (west gate), asa ca daca lucrati sau vreti sa lucrati la una din firmele care au sediu acolo(accenture, citibank, dacia, alphabank, siemens, bitdefender, ericsson), o sa sune interesant un apartament in militari residence.

Frate, cum ai simtit tu asa, dintr-odata, sa-ti faci cont pe forum si sa scrii acest articol, cu ce firme mai sunt in zona, si absolut intamplator desi nu locuiesti acolo stii si ce sosea se va construi, si ca sunt doi proprietari si ce masini au, si ca sunt oameni cu care te poti intelege..... si desi nu locuiesti acolo stii ca sunt 2 batranei si ca au transformat o garsoniera in apart de 2 camere. Si mai stii ca exista o piscina si ca e semiolimpica si ca va exista un cumparator. Cam multe informatii pentru o simpla vizita nu crezi? Si ne inivti sa vorbim cu oamenii care deja sunt acolo si care au tot interesul sa se vanda cat mai repede apartamentele sa nu se trezeasca ca cei din complexul Lacul Morii unde "dezvoltatorul" a vandut 80% din apart catre primarie si vor fi acolo repartizate familii numeroase de "bronzati"-cazuri sociale, vecini ideali.
Iar daca "dezvoltatorii" nu sunt dispusi sa negocieze nici un cent nu au ce cauta in afaceri. Si in locul lor te-as da afara! :) ...aaa, stai ca esti nevasta unuia din ei...atunci nu te-as da afara! :)

Edited by Stan_Patzitul, 27 August 2009 - 11:36.


#17
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nea Stane, stai jos, ai 3.
Il cunosc pe kawa_ro, am fost colegi de serivici. Asa ca prietene Stan, iti spun cat se poate de sincer ca aberezi si acuzi aiurea un om despre care nu stii nimic. Eu nu stiu complexul, nu l-am vazut, stiu doar ca sunt sanse foarte mari ca un duplex de 3 camere sa mearga la kawa_ro, a semnat un antecontract din cate stiu. Si repet, pe om il stiu, nu minte, nu exagereaza, asa ca Stane, pe viitor nu mai da cu bata aiurea.

#18
kawa_ro

kawa_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2007

 Stan_Patzitul, on 27th August 2009, 12:32, said:

Frate, cum ai simtit tu asa, dintr-odata, sa-ti faci cont pe forum si sa scrii acest articol, cu ce firme mai sunt in zona, si absolut intamplator desi nu locuiesti acolo stii si ce sosea se va construi, si ca sunt doi proprietari si ce masini au, si ca sunt oameni cu care te poti intelege..... si desi nu locuiesti acolo stii ca sunt 2 batranei si ca au transformat o garsoniera in apart de 2 camere. Si mai stii ca exista o piscina si ca e semiolimpica si ca va exista un cumparator. Cam multe informatii pentru o simpla vizita nu crezi? Si ne inivti sa vorbim cu oamenii care deja sunt acolo si care au tot interesul sa se vanda cat mai repede apartamentele sa nu se trezeasca ca cei din complexul Lacul Morii unde "dezvoltatorul" a vandut 80% din apart catre primarie si vor fi acolo repartizate familii numeroase de "bronzati"-cazuri sociale, vecini ideali.
Iar daca "dezvoltatorii" nu sunt dispusi sa negocieze nici un cent nu au ce cauta in afaceri. Si in locul lor te-as da afara! :) ...aaa, stai ca esti nevasta unuia din ei...atunci nu te-as da afara! :)

In primul rand daca erai interesat de un apartament te duceai la fata locului si vedeai ce si cum, apoi gaseai potentiali vecini care stau acolo in zona ca sa aflii partile bune cat si partile proaste.

Partea cu drumul express o gasesti cautand pe siteul primariei, nu ma da pe spate pentru ca traim in romania, si asta inseamna ca soseaua se va construi in 10 ani in loc de 2 (si am trecut de vremea cand puteam fii aburit de chestii de marketing).

Daca te duceai sa vorbesti cu dezvoltatorii nu aveai cum sa nu observi masinile lor opulente, pe langa cele care sunt acolo parcate (daca esti unul din baietsashii cum BMW seria 5 care veneau cu pitzi ca sa vada apartamente acolo saptamana trecuta, iti spun sincer ca ai gresit ansamblul de apartamente, mai cauta la asmita gardens sau in centru).

Despre faptul ca se poate discuta cu dezvoltatorul o spun nu din ce am citit pe vreun forum ci pentru ca am discutat cu el despre niste imbunatatiri (daca se mai vrea vreun SF omul ti-l face dar trebuie sa platesti cash inainte de a face modificarile).

Nu stiu unde mai gasesti tu in imprejurimile Bucurestiului duplex cu 750Eur/MP UTIL pret final si sa aiba si utilitati (apa/gaze/curent electric) te rog sa imi arati si mie (dar nu vreun anunt, ceva testat la fata locului).... e normal sa nu negocieza in conditiile in care stie care e pretul in piata si culmea mai are si cereri. Ca o adaugare, au si marit preturile la 850E/MP asta din cauza de cereri (ceea ce mi se pare nesimtire, dar nu e prost ala de cere ci cel care da).

Partea cu piscina o afli in primul moment de la orice agent imobiliar (care te duce chiar sa o vezi ca sa nu fie vreo legenda sau o fabulatie).


Informatiile pe care le-am oferit nu sunt date in scopuri de publicitate ci doar ca lumea sa isi faca o idee (cat mai aproape de adevar) si banuiesc ca sunt destui useri pe forum cu timp limitat care nu au cum sa ajunga dupa serviciu ca sa vada blocurile. In nici un caz nu tin partea dezvoltatorului, dar la ce pret am dat pe MP construit (507EUR +TVA) nu cred ca ma pot plange de finisaje si de atitudinea unor "baietsashi" (cu ML/Q7) de dezvoltatori.

Spor la cautari!

Edited by kawa_ro, 07 September 2009 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate