Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfatul tau conteaza , te rog rapeste-ti cateva minute ...

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 dinpoplaca, on 17th August 2012, 05:26, said:

Un hol mare e pierdere de spatiu, parerea mea. Si nu l-as face inchis cu usa, ci sa comunice cu livingul. Cand am fost in romania am fost socat sa vad ca toate casele au camari si camarute cu usi intre ele. Nu exista spatiu deschis care sa curga. totul e fragmentat.
Eu nu o sa am niciodata casa cu etaj. Jos rece, sus cald.
in america nu exista usa la bucatarie, poate de aceea casele par mai mari si par ca au mai mult spatiu inauntru.
Cred ca casa asta( a 3-a) arata cel mai bine, dar as face 2 bai o baie mica de serviciu, doar o chiuveta si un WC (pentru cine vine in vizita) si una mare inclusa in master bedroom.
Cat despre pozitionare si teren citeste asta ininte sa te apuci de lucru.

Hol mare nu fac sigur ,cat despre usi eu sunt adeptul lor (acolo unde este cazul) de ex. nu-mi place sa fie bucatara fara use noi nu suntem in America noi gatim mult si alimente cu miros puternic ...deci usa la bucatarie cam este necesara.
Referitor la casele pasive din pacate costurile de ridicare sunt destul de mari , o alta problema ,eu am casa pe teren plat deci nu prea merge la 550m sa imbraci casa cu pamant ...Oricum mersi pentru sfaturi si link

#74
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

 Alex_0722876565, on 21st August 2012, 07:53, said:

Hol mare nu fac sigur ,cat despre usi eu sunt adeptul lor (acolo unde este cazul) de ex. nu-mi place sa fie bucatara fara use noi nu suntem in America noi gatim mult si alimente cu miros puternic ...deci usa la bucatarie cam este necesara.
Referitor la casele pasive din pacate costurile de ridicare sunt destul de mari , o alta problema ,eu am casa pe teren plat deci nu prea merge la 550m sa imbraci casa cu pamant ...Oricum mersi pentru sfaturi si link
Alex, nu sa o ingropi in pamant ci doar sa ai in vedere cum o pozitionezi si unde pui geamurile.

#75
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 dinpoplaca, on 21st August 2012, 13:29, said:

Alex, nu sa o ingropi in pamant ci doar sa ai in vedere cum o pozitionezi si unde pui geamurile.

:) Atunci nu mi-ai raspuns la intrebarea din anunt  :coolspeak: ,la cele 4 modele ,proiecte , cum ar trebui modificate sa fie cea mai buna amplasare pe terenul meu (cum ai muta camerele) ...

Oricum eu o sa incerc cand ma apuc sa iau cat mai mult in calcul o buna pozitionare fata se soare ...

#76
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Din poza pe care ai pus-o pe prima pagina nu-mi prea dau seama unde e Sudul.  Daca sudul e spre strada atunci soarele nu se misca cum ai desenat tu linia aia pe poza.
  

Daca spre strada e sudul atunci pozitionezi casa pe latimea terenului cu cele mai multe geamuri spre strada.

Cam asa


  ----------------------------   Nord
| ..................................... |
|.......................................|                                      
|............terenul ................|
|.......................................|
|.......................................|
|.......................................|
|.......................................|
| ......................................|
|.....||||||||||||||||||||||....|
|....|.............N...............|..|
|....|......--- casa---..........|..|
|....|.............-S-....... .....|..|
|......||||||||||||||||||||||....|
|.......................................|
|.......................................|
|.......................................|
|.......................................|
------------------------------   Sud

Edited by dinpoplaca, 23 August 2012 - 18:30.


#77
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Scuze Alex, nu m-am uitat bine la poze. Soarele se misca aproximativ cum ai aratat tu. Parcela nu e orientata perfect Nord-Sud.

Daca nu o poti face asa ....
xx ______________________
xx|..................................|
xx|..................................|
xx|.........Casa...................|
xxx\.................................|
xxxxxxx\...........................|
xxxxxxxxxxxx\....................|
xxxxxxxxxxxxxxxxx \________|



atunci fa-o doar cu fata spre strada.

Edited by dinpoplaca, 23 August 2012 - 20:48.


#78
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 dinpoplaca, on 23rd August 2012, 20:29, said:

Scuze Alex, nu m-am uitat bine la poze. Soarele se misca aproximativ cum ai aratat tu. Parcela nu e orientata perfect Nord-Sud.
atunci fa-o doar cu fata spre strada.

Din schita 2 sincer nu prea am inteles mare lucru , asa am terenul , nu-l pot schimba ,acoperisul prefer sa-l fac simplu in 2 ape si casa un patrat/dreptunghi in functie de proiectul pe care ma decid pana la urma sa-l fac.Nu din alt motiv dar buzunarul ma obliga sa caut un proiect simplu (de ce nu si eficient).  NU spun ca nu as prefera ce spui tu un fel de casa pasiva, dar din pacate un salariat din RO nu-si prea poate permite "casa verde" chiar daca stie ca este o varianta buna.

Ca o parere persoanala am citit anuntul tau , este interesant dar ti-ai ales id cam prost inspirat (parerea mea) ...daca vrei sa fi luat in seama si apreciat pare cam deplasat id dinpoplaca ... eu asa il vad. Scuze daca deranjez cu aceasta parere ...

Puteai sa alegi ceva care sa spuna ceva despre casele pe care le propui amaratilor de RO ...dar asa pare un id facut la misto ...

#79
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Stie cineva care mai sunt conditiile acum daca vrei sa bagi curentul ...Daca este curentul pe strada ce trebuie sa poti baga efectiv curentul , se mai poate cum era pana acum nu retin denumirea exacta (pentru fantana).Daca vrei sa ai curent dar nu vrei sa te apuci acum de construit ,cineva mi-a zis ca nu se mai poate ...este adevarat ?

#80
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Care mai sunt conditiile cand extinzi o retea electrica (retea particulara /privata) ...si eventual cum te poti ulterior conecta la aceasta. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Am si eu o parcela de teren la iesirea din Craiova (la 4km de Craiova spre satul Jieni) pentru moment transformatorul de curent (montat de maxim un an) este la aproximativ 350/400m de mine.Un grup de vecini care au deja case in zona vor sa extinda reteaua electrica ,distanta maxima pana la ultima casa care ar trebui racordata maxim 500m sa zicem. Am inteles ca au gasit o firma care sa execute lucrarea cu aproximativ 400 mil. am fost contactat pentru a contribui si restul vecinilor cu o suma.
Intrebarea este urmatoarea ,eu pe teren nu am pentru moment nimic , nici macar gard si nu stiu daca in 1/2 ani am nevoie de curent ,cum se face aceasta retea (ma refer strict daca dau acum acesti banii este garantat ca voi fi legat atunci cand voi dorii) , peste 1/2 ani reteaua respectiva mai suporta alti consumatori ...sau raman cu banii dati.
Case construite sunt 5 si pana acum cam 10 persoane ar vrea sa contribuie ,reteaua respectiva maxim cate persoane poate tine ? Daca sa zicem nu contribui acum (chiar nu am nevoie de curent 1/2 ani) care ar fi conditiile sa te racordezi dupa 1/2 ani la aceasta retea ...Trebuie semnatura de la toti cei 10 care au pus banii ? Cum se procedeaza , nu am reusit sa gasesc nimic pe net.

Se mai poate introduce curentul daca nu ai nimic construit , pentru fantana sau organizare santier ... sa poti folosii acolo cand te duci un bec ,pompa la fantana , etc. Am vazut zeci de parcele cu curentul la poarta dar fara nimic construit , se mai poate ? Cam cat costa si cat timp este valabil.

Ce nu am inteles , acum sa zicem ca pun 10/15 persoane banii si eu peste 1/2 ani vreau sa ma racordez ... despagubirea este strict legata de distanta pana la transformator ,(cablu + nr de stalpi) pana la mine din lungimea totala executata acum si (se imparte la posibilul nr de case racordabile pe acel traseu).

Cablarea depinde de semnatura/acordul celor 10/15 pers. sau a celui care se ocupa acum de lucrare (am inteles ca acum din cei 10/15 pers. se pune un reprezentant) in contul lui intra acea suma "despagubire" .Sau numai EON decide daca reteaua suporta inca un client , ma gandesc ca este posibil ca eu sa contribui acum si peste 2 ani cand dorect sa ma racordez ma pot trezii ca nu mai suporta reteaua inca un abonat.
Daca as dorii sa ma racordez acum nu as sta pe ganduri , dar mai mult ca sigur cel putin 1/2 ani nu am nevoie de curent acolo ...
Daca are cineva raspusuri , multumesc anticipat ...

#81
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Se pricepe cineva la blana de gard ...am gasit undeva la tara in Olt blana de stejar de 1.70m x2cm x10cm la 2 ron bucata (trasa/finisata destul de bine) omul spunea ca pot sa o si aleg din totalul de cantitate.Posibil sa pot si negocia putin la o cantitate cat de cat mai mare ...Are si lanteti tot de stejar ,intrebarea este totusi merita /este bine sa fac gardul din stejar. Necesita o ingrijire mai mare , crapa , sau sa fac clasic din blana de brad dar in Craiova pretul cred ca este acelasi sau poate chiar putin mai mare , am intrebat la 1/2 depozite si am gasit asa:
lanteti 5 / 5 la 4 m este 20 lei leg
uluca de 12 cm latime 10 buc in pachiet cu 2,5 groasa 25 lei pachetul

Sa iau de brad sau sa aleg stejarul ? Dv. ce sfat imi dati ?

#82
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
Alege stejarul.

"blana de stejar de 1.70m x2cm x10cm la 2 ron bucata " - e gratis
E uscat ?

#83
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 cappucino, on 23 aprilie 2013 - 11:40, said:

Alege stejarul.

"blana de stejar de 1.70m x2cm x10cm la 2 ron bucata " - e gratis
E uscat ?

Nu este chiar uscat ... am cumparat o buc de proba , din pacate nu am avut loc in masina sa o aduc la Craiova si nu m-am gandit pe moment sa fac o poza ... blana de test este lasata la tara la uscat ..sa vad cum se comporta.

Cei care aduc blana si lantetii sunt din Olt (un sat Visina Veche mi-a zis el) daca ma decid sa cumpar sa vad cum reusesc sa ma inteleg cu el pentru transport ,el spunea ca daca cumpar o cantitate cat de cat mai mare poate o aduce direct in Craiova. Asa la prima vedere mi-a placut cum este finisata , omul a zis ca ma lasa sa o aleg ...Am avut eu alta urgenta luna asta ca o cumparam pe loc atunci.
Stiu ca pe la noi sunt legate in chite de cate 10 si nu te lasa sa o desfaci , acolo un satuc uitat de lume nu este asa mare cererea ca la oras ...probabil de asta o si dau la pretul asta. Blana nu era legata , am tras cel putin 10/15 buc sa ma uit la ele.Avea si lanteti de 5x3 (din pacate nu mai stiu lungimea) la pret de 3 ron sau daca vreau pot sa cer putin mai grosi.

#84
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ia stejarul, da-l cu lac si te vei bucura de-un gard sanatos. Numai sa fie chiar stejar.

#85
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am gasit pe net o alta casa numai parter (recunosc necesita mici modificari) ...ce parere aveti ...

http://www.proiectet...-Parter-Lora-15

In functie de punctele cardinale si terenul meu ce ar trebui modificat ...

Pana acum preferatele mele sunt acestea 2 , clar cu modificari ..

http://www.google.ro...Q9QEwAg&dur=474

Edited by Alex_0722876565, 29 April 2013 - 20:26.


#86
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Se pricepe cineva la blana de gard ...am gasit undeva la tara in Olt blana de stejar de 1.70m x2cm x10cm la 2 ron bucata (trasa/finisata destul de bine) omul spunea ca pot sa o si aleg din totalul de cantitate.Posibil sa pot si negocia putin la o cantitate cat de cat mai mare ...Are si lanteti tot de stejar ,intrebarea este totusi merita /este bine sa fac gardul din stejar. Necesita o ingrijire mai mare , crapa , sau sa fac clasic din blana de brad dar in Craiova pretul cred ca este acelasi sau poate chiar putin mai mare , am intrebat la 1/2 depozite si am gasit asa:
lanteti 5 / 5 la 4 m este 20 lei leg
uluca de 12 cm latime 10 buc in pachiet cu 2,5 groasa 25 lei pachetul

Sa iau de brad sau sa aleg stejarul ? Dv. ce sfat imi dati ?


 cappucino, on 23 aprilie 2013 - 11:40, said:

Alege stejarul.

"blana de stejar de 1.70m x2cm x10cm la 2 ron bucata " - e gratis
E uscat ?

 Astrul, on 23 aprilie 2013 - 19:00, said:

Ia stejarul, da-l cu lac si te vei bucura de-un gard sanatos. Numai sa fie chiar stejar.

Am revenit cu 2 poze cu blana /scandura de gard ...Am taiat scandura in doua sa incapa in portbagajul masinii.

http://imageshack.us...8/img10083.jpg/

http://imageshack.us.../img10082v.jpg/

O prima realizare de cand am terenul ... Posted Image am montat stalpii pentru gard cu bordura de ciment ,pentru moment doar pe o latura de 38m. Stalpii /tevile au 260cm in pamant 60cm si 180cm de la nivelul bordurii de ciment. Bordura are 30cm in pamant si 20cm in afara , cu doua randuri de plasa sudata in interior.Poza este facuta putin din lateral , sunt asa bine pusi daca faceam poza din spate se vedea numai unul. Posted Image

http://imageshack.us.../img10081k.jpg/

#87
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am facut o groapa pentru un WC in spatele curtii ...dar acum toti vecinii imi spun ca este prea mare :) are cam 120cm x120cm x 170cm adancime. Intrebare trebuie obligatoriu placa turnata peste , sau este de ajuns sa pun 3 patrati si scandura groasa peste si in sus sa ma leg cu alti patrati pentru dreptunghiul clasic sau cum sa fac prinderea cel mai bine.

Un "meserias" din zona spunea ca degeaba as turna placa peste pentru ca in timp pamantul tot o sa se lase ,ca trebuie neaparat si ziduri laterale turnate. Cum ma sfatuiti sa fac ...

In cel mai rau caz m-am gandit sa cumpar 2 butoaie de 200L sa le pun unul peste altul sa dau gauri in lateral cu flexul si sa umplu restul gropii cu pamant :( Pacat al dracu de munca depusa (nu de mine am platit un ROM cu 80 ron).

#88
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.12.2012
in viziunea mea,
ambele proiecte sunt intereasante deorece au acoperis simplu, "intr-o apa" (economic),
nu au balcon (inutilic).
dupa aprecierea mea, solutia "numai parter" este preferabila (daca terenul permite).
succes!

#89
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Pana la urma am cumparat scandura de brad dar la un pret imbatabil (tot de la tipul din Olt) sincer sunt multumit de calitate si pret ,nu pot decat sa-l recomand pentru cei care au nevoie de scandura si sunt in zona lui de deplasare.

Poze cu gardul (facut de mine , sotie si un vecin) ...stiu ca se putea si mai bine dar eu sunt multumit cum a iesit in conditiile date.

http://imageshack.us/f/802/pr3t.jpg/

http://img153.images...3/7290/7dsx.jpg

http://imageshack.us/f/27/ylhc.jpg/

Si cea mai indragita  poza si dorita de multi Posted Image cu un "urat stalp" de curent la 50cm de gardul meu ...

http://img20.imagesh...0/8607/xcch.jpg

Media nu este asa aproape de mine dar asa apare in poza asta.

Edited by Alex_0722876565, 20 June 2013 - 18:53.


#90
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
A venit timpul sa bag /instalez curentul ...vreau pentru pompa de fantana , am fost la primarie si mi-au cerut proiect pentru put forat , am intrebat la cineva si costa cam 300 ron.

Intrebare este ok pretul sau mai caut ...o alta intrebare stie cineva cat costa proiect pentru anexa gospodareasca ..daca tot fac proiect la fantana , in spate vreau sa fac o camera (va fi atelier , bucatatie de vara , etc ,in jur de 5x4m  sub as vrea sa fac beciul ...nu am banii sa ma apuc acum de casa dar asa ziceam sa am unde sa stau 1/2 zile la un gratar sau cat timp ridici casa.

In craiova aveti pe cineva sa-mi recomandati ...Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate