Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tricicleta electrica adulti

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Se pot pune 12 magneti pentru cei 36 de poli ai alternatorului sau se desface rotorul si se pun magneti de magnetroane si astfel alternatorul poate fi folosit ca generator, fara a fi nevoie de excitatie. Eu m-am gandit la a folosi un mic alternator pe post de generator de unda, care amplificata sa actioneze unul sau mai multe alternatoare mai mari, pe post de  motoare.

De montat magneti pe rotorul unui motor, am montat de 5-6 ori. Operatia nu este foarte complicata si functioneaza de ceva ani, fara a se simti efectele demagnetizarii.

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Materialul din care e facut magnetul are o reluctanta mai mare decat miezul original al rotorului. In plus, esti limitat de valoarea maxima a campului magnetic de magnetizare. La un electromagnet limita e data de catre campul magnetic de saturatie care e cu mult mai mare.
Eu nu zic ca nu merge ca si generator, zic ca nu-i chiar asa de eficient ca si functia de motor, functie la care un alternator de masina este foarte eficient.

Edited by maccip, 14 November 2018 - 21:28.


#21
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Am inteles, motorul transformat in generator are reluctanta mai mare daca folosesti magneti neodim. Atunci pot folosi un alternator pe post de generator de unda si doua alternatoare pe post de motoare, fara a le mai transforma rotorul. Acesta va fi alimentat din acumulatori.

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pai da, dar tot ce consuma se trece la pierderi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate