Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandari firme pentru profile Veka

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Mai intai, este adevarat (dupa cum am mai auzit si eu) ca profilele Veka se afla in primele doua locuri, ca brand-uri de profile de calitate ?

Apoi as fi interesata de cateva firme (2-3) de prin Bucuresti care lucreaza cu profilele Veka si presteaza o manopera de calitate.

Si eventual de ce firme sa ma feresc (calitatea manoperei sau a serviciilor de montaj si garantie). Am mai citit pe aici ca o firma de evitat ar fi Q_fo_rt.

Va multumesc.

Edited by euribiontuL, 18 January 2012 - 16:36.


#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
eu am toate geamurile la casa cu profile Veka cu 5 camere, montate de 5 ani,  atunci cu Cas_a_Noastra, actual Q_Fo_rt, si sunt foarte multumit, la raportul calitate, montaj, profesionalismul angajatilor.

Edited by euribiontuL, 18 January 2012 - 16:42.


#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Am rugămintea ca, pe parcursul forumizării, să nu mai faceți referire în clar la numele firmelor luate în discuție.
Folosind, de exemplu caracterul _(underscore), inserat în denumirea firmei, se poate înțelege foarte bine la cine faceți referire.
Mulțumesc pt înțelegere.  :)

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Si eu tocmai ce mi-am renovat apartamentul acum 1 luna si am apelat tot la Q_Fo_rt.Nu au fost cei mai ieftini, insa este o firma de renume in domeniu, au printre cele mai bune feedback-uri cu privire la calitatea serviciilor si singurii care acorda 10 ani garantie (sper sa nu ma insel).
Initial, oferta lor a fost destul de scumpa comparativ cu a altor firme cu produse similare, insa am negociat si am ajuns la o oferta multumitoare pentru ambele parti (un discount de 22 % daca nu ma insel).Urmatoarea oferta, tot cu profile Veka dar de la o firma micuta, despre care nu prea stiam nimic, era mai ieftina cu 100 Euro, insa tinand cont de faptul ca a fost o comanda pentru toata casa (total 1950 Euro), i-am ales pe ei fara ezitare.
De calitatea lucrarii in cazul meu n-am mai mentionat intrucat am fost multumit, excluzand mici probleme (intarziere 1 ora la montaj, au omis sa aduca 2 plase pe care mi le-au adus/montat intr-o saptamana fara probleme).

Edited by euribiontuL, 18 January 2012 - 17:11.


#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
deci, insist cu rugămintea.
se poate?

#6
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View PostTheGrudge, on 18th January 2012, 16:49, said:

singurii care acorda 10 ani garantie (sper sa nu ma insel).

Service , adica vin o data pe  an sa-ti unga feronaria si sa-ti faca eventuale reglaje .

In afara de pretul mai ridicat ( +10%) nu au cusur .


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zo0vc8b_56g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by badsica, 18 January 2012 - 17:30.


#7
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Bine ... eram convinsa ca au si clienti multumiti, insa daca as cauta pe aici as putea sa va dau linkuri in forum cu clienti foarte nemultumiti si care ne-au avertizat pe toti.

Dar... alta firma buna care lucreaza cu Veka nu mai cunoaste nimeni ?

Si vad ca nu a confirmat nimeni pana acum ca Profilele Veka s-ar situa intre primele doua.

#8
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postclaudia2008, on 18th January 2012, 19:22, said:

Bine ... eram convinsa ca au si clienti multumiti, insa daca as cauta pe aici as putea sa va dau linkuri in forum cu clienti foarte nemultumiti si care ne-au avertizat pe toti.

Dar... alta firma buna care lucreaza cu Veka nu mai cunoaste nimeni ?

Si vad ca nu a confirmat nimeni pana acum ca Profilele Veka s-ar situa intre primele doua.

Dar tu ce vrei, de fapt? Daca mai multe persoane iti spun ca poti sa apelezi cu incredere la QF..., care parte nu ti-e clara?
Eu am luat de la ei o data in 2007 si acum, tot pe ei i-am ales. Din 2007 pana acum totul a fost perfect ca si calitate geam si montaj... Acum, pare la fel de bine....

Da, profilele Veka sunt cele mai bune (din punctul meu de vedere).

Nu sunt mai scumpi decat alte firme consacrate care comercializeaza Veka, sunt mai scumpi decat firmele de cartier.
Eu, acum, mi-am pus tripan la pret de standard, la promotie. Si NU, nu lucrez la ei....

Edited by cpg, 18 January 2012 - 21:58.


#9
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Veka e cel mai in voga profil de PVC , numai ca sunt mai multe tipuri (5, 6 si mai nou 7 camere).

Insa intr-o ferestra privita ca un ansamblu , profilul e doar unul dintre elemente pentru ca mai avem sticla ,armatura , feronaria si montajul( aici ma refer atat la confectionarea ferestrei cat si la montare efectiva in golul de zidarie).

Edited by badsica, 18 January 2012 - 22:07.


#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postbadsica, on 18th January 2012, 17:30, said:

...
In afara de pretul mai ridicat ( +10%) nu au cusur...
ba bine că au și cea mai enervantă reclamă posibilă.  :confuzzled:

#11
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postcpg, on 18th January 2012, 21:55, said:

Dar tu ce vrei, de fapt? Daca mai multe persoane iti spun ca poti sa apelezi cu incredere la QF..., care parte nu ti-e clara? ....
Nu mi-e clar cati angajati au care se ocupa cu propaganda pe forumuri. Glumesc.
Sunt totusi destule pareri negative, ma uit ca si cele pozitive parca sunt destule, insa cele negative desi mai putine cantaresc destul.

View Postbadsica, on 18th January 2012, 22:05, said:

Veka e cel mai in voga profil de PVC , numai ca sunt mai multe tipuri (5, 6 si mai nou 7 camere)......
Voi solicita un profil de maxim 6 camere, nu neaparat Euroline, chiar si 5, clasa A totusi, dar care sa fie potrivit unui tripan S4+clar+Lowe, din care macar unul sa aibe 6 mm, restul 4mm (nu am soare, ma intereseaza doar gerul si zgomotul).
Le-am studiat prin noiembrie 2010 cand am ales in final profil Trocal cu firma F-E (si datorita multor posturi de la acea vreme sa ne ferim de Q4t).
Sunt multumita, insa parca as incerca si altceva, deoarece retin faptul ca am platit suplimentar pentru a avea mai multe puncte de inchidere (iar pentru asta am solicitat geam cu deschidere separata si stanga si dreapta, oscilobatante amandoua, cu T-eu pe mijloc si "inchidere VIP").
Eram obsedata de o inchidere cat mai exacta, pentru a nu avea inchidere asemanatoare cu a "termopanului" pe care l-am inlocuit cu acea ocazie.

Intrebare: Pentru o inchidere cat mai exacta la VEKA este bine sa procedez asemanator, solicitand "inchidere antiefractie" in 6 sau 7 puncte, cu oscilobatante stanga-dreapta si T-eu pe mijloc (adica feronerie full) ? Inchiderea ma intereseaza contra gerului/zgomotului, nevand probleme cu hotii la etajul 3 al unui bloc

Va multumesc.

Edited by claudia2008, 20 January 2012 - 19:53.


#12
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postclaudia2008, on 20th January 2012, 19:47, said:

...Voi solicita un profil de maxim 6 camere, nu neaparat Euroline, chiar si 5, clasa A totusi, dar care sa fie potrivit unui tripan S4+clar+Lowe, din care macar unul sa aibe 6 mm, restul 4mm (nu am soare, ma intereseaza doar gerul si zgomotul)......
Vream sa spun Alphaline 90, nu Euroline.

Intrebare: Pentru o inchidere cat mai exacta la VEKA este bine sa procedez asemanator, solicitand "inchidere antiefractie" in 6 sau 7 puncte, cu oscilobatante stanga-dreapta si T-eu pe mijloc (adica feronerie full) ? Inchiderea ma intereseaza contra gerului/zgomotului, nevand probleme cu hotii la etajul 3 al unui bloc

Si inca o intrebare: vad pe site-ul profilelor Veka la sectiunea parteneri Veka in Bucuresti apar adresele unor firme nenominalizate, adrese care puse pe google nu prea au legatura cu Q4t, cinci dintre adrese (printre care Praktiker Militari si Praktiker Vitan) conduc catre o firma de care eu una nu am mai auzit: Con_ex_pert.
Intrebarea: este aceasta firma mai reprezentativa pentru profilele Veka? A lucrat cineva de pe forum cu ea? Cum presteaza? Comparatii cu Q4t banuiesc ca nu aveti cum sa faceti, daca ati lucrat ori cu una ori cu cealalta.

Va multumesc.

#13
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Nimeni nu stie ?

#14
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postclaudia2008, on 18th January 2012, 20:22, said:

Bine ... eram convinsa ca au si clienti multumiti, insa daca as cauta pe aici as putea sa va dau linkuri in forum cu clienti foarte nemultumiti si care ne-au avertizat pe toti.

Dar... alta firma buna care lucreaza cu Veka nu mai cunoaste nimeni ?

Si vad ca nu a confirmat nimeni pana acum ca Profilele Veka s-ar situa intre primele doua.
Daca am avea in Romania 10 000 de firme ca si Q Fort  ne-am numi Germania. Eu nu consider reclama, faptul ca un forumist cu multe posturi recomanda o firma de care a fost multumit. Nu asta este oare rolul forumului?  Nota 10 pt  ei.

#15
nchifan

nchifan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2007
Pentru ca am vazut mai multe pareri in legatura cu tamplaria Veka, vreau sa va spun si eu experienta mea cu Veka in cei 5 ani de cand o am instalata.
Din pacate este extrem de neplacuta. Cred si acum ca a fost cea mai neinspirata alegere. In primul rand, pretul nu justifica in nici un fel calitatea taplariei.
Eu locuiesc la casa si am construit-o in 2008. Am ales Veka datorita primisiunii brandului :(
Partenerul Veka care mi-a vandut si montat tamplaria a fost Flexxself.
In primul rand, am avut mai multe probleme de la montare:
- doua dintre geamuri au fost zgariate si lovite la transport si cand le-am atras atentia mi-au spus ca se corecteaza cu creionul colorat la culoare si gata, iar geamul chiar daca e zgariat putin se vede bine afara !!! :( - si asa a ramas!
- desi am vorbit cu persoana de la vanzari mi-a spus ca nu poate face nimic si se mai intampla!
- montajul a fost extrem de prost facut: au pus bete care sa tina tamplaria intinsa, dar pentru ca erau prea mari, au curbat-o si la usa de la terasa nu se mai inchide! distanta ramasa e asa de mare ca se vede de afara, iar cand bate vantul se misca perdeaua!
- am cerut inchidere antiefractie - locuind la casa ... cel de la vanzari a mai adaugat niste bani la factura pentru asta! Din pacate, am primit un sistem exact pe dos! Cu inchidere intr-un singur punct si inevitabilul s-a si intamplat! Nici nu stiu daca am avut noroc prin faptul ca cel care a intrat in casa a reusit sa deschida atat de usor geamul cu o ranga incat s-a deteriorat foarte putin. A intrat fara nici o problema ... restul nu mai conteaza :(

Cu astfel de probleme, am incercat sa le remediez cu cei care mi-au vandut tamplaria, fara nici un succes. Cei de la Flexxelf m-au purtat cu vorba doi ani! Un an persoana de la vanzari, care mi-a promis tot felul de lucruri si in cele din urma a plecat, apoi cei de la firma inca un an in care desi le telefonam la fiecare doua saptamani, nu mi-au trimis decat ... minciuni! La ultimul telefon mi-a raspuns o persoana noua care mi-a spus ca a trecut perioada de garantie (5 ani) si ca orice interventie ma costa!

In aceasta perioada, vazand ca nu reusesc sa rezolv cu Flexxelf, am apelat la contactele de la Veka! Am vorbitu cu domnul Gheorghe Dragane. Acesta mi-a confirmat ca cei de la Flexxelf sunt cam neseriosi dar mi-a spus sa trimit un mail si domnului Ionel Popa si o sa ma ajute .
Le-am scris si le-am povestit situatia. Nu mi-au raspuns. Dupa ce i-am l-am mai sunat de cateva ori, s-a enerva si mi-a spus sa nu il mai deranjez. Am luat teapa si gata!

Am fost stupefiat de o astfel de abordare, dar cum traim in Romania, probabil ca altii au patit si mai rau!
Eu am apelat la o firma independenta care a venit si mi-a mai reparat ce s-a putut. A reglat-o corect, a schimbat garniturile (puse foarte prost initial - ex. cu imbinarea in dreptul pragului de jos la usile de la balcon), etc.

In concluzie, va recomand sa apelati la o firma mai serioasa, pentru ca cei de la Veka impreuna cu partenerii pe care si-i aleg sunt departe de valoarea la care pretind sa fie.
Nu cred ca au norme de calitate ISO implementate - cel mult sunt declarate!
Personalul (in cazul meu Director regional de vanzari - dl. Dragne), extrem de neprofesional si ingrijorator de superficial cu clientii.
Desi recunosc ca cei de la Flexxelf sunt neseriosi, acestia sunt si acum parteneri Veka! - ceea ce inseamna ca se identifica cu calitatea...

Sunt multe firme de tamplarie cu geam termopan pe piata, dar Veka are in mod sigur raportul calitate pret cel mai dezavantajos pentru clienti!

#16
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Flexxelf  a dat faliment de ceva timp.

#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Din tot ce scrii mai sus nchifan, vad ca te iei de fapt de firma montatoare. Nu vad ce problema au profilele Veka in toata povestea de mai sus. Cu ce le face mai prejos faptul ca ai primit sticla zgariata sau profilul lovit? Ce vina au profilele ca feroneria are inchidere intr-un punct?

Ori esti rau intentionat ori nu stii ce este acela un profil sau care sunt partile componente ale unui geam termopan.

#18
nchifan

nchifan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2007
Bicosu, superficial vorbind, cred ca dreptate.
Ce am spus eu este ca am cumparat tamplarie Veka (nu Flexxelf) si sunt nemultumit. Degeaba Veka are un profil bun, daca cei care il asambleaza si il monteaza nu se ridica la standardul (care trebuia impus) promis.
Am apelat la Veka - cei care raspund de promisiunea brandului - si mi-au spus ca am luat teapa! :)
Din punctul meu de vedere, cei de la Veka sunt responsabili cu gestionarea partenerilor/colaboratorilor care ii reprezinta.
Faptul ca cei de la Flexxelf au dat faliment nu ma ajuta!

Bunicul ar fi spus intr-un astfel de context: " branza buna, in burduf de caine" - arunc-o :( ... impreuna cu tamplaria Veka (si montatorii ei neseriosi)...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate