Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

care mail e mai sigur: yahoo sau gmail

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gabriela@@

gabriela@@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.10.2005
D.p.d.v. al impenetrabilitatii? :rolleyes:

#2
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Ambele sunt cam asemanatoare. As inclina balanta catre Gmail, dar daca nu dai la nimeni parola si ai si un antivirus updatat la zi pe calculator nu cred ca ai probleme cu nici un mail

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
gmail a demonstrat ca investeste big $$$

#4
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Din cate stiu eu, Google a implementat un server de Jabber cu TLS, ceea ce ar trebui sa il faca ceva mai sigur decat Yahoo-ul, unde conversatia se poarta in text clar.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 acm, on Oct 14 2005, 11:05, said:

Din cate stiu eu, Google a implementat un server de Jabber cu TLS, ceea ce ar trebui sa il faca ceva mai sigur decat Yahoo-ul, unde conversatia se poarta in text clar.
Asta înseamnă că gtalk folosește jabber. Cool :D

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cred ca toate is la fel de sigure, singura sansa ca sa apara probleme, se datoreaza cred utilizatorului: fie da parola cuiva, fie merge la un net cafe (de exemplu) unde exista keyloggere, fie trimit mailuri la "cum sa spargi un cont de yahoo in 5 minute"

#7
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Nu numai.

Sa zicem ca esti intr-o retea de cartier si tu, impreuna cu vreo 10 vecini, va conectati la switch. Oricum, ceva de calitate slaba pentru ca lumea nu are bani sa dea, deci e destul de posibil sa faci un ARP Poisoning sa se comporte ca un hub.

Apoi tot ce transmiti la Yahoo primesc cu vecinii tai. Cu un Ethereal poti sa vezi extrem de lejer cine si ce a trimis. Daca vrei, poti sa faci si filtre ca sa poti urmari o discutie ca lumea.

O alta varianta ar fi sa existe logging undeva pe un server care se comporta ca un router pentru toate conexiunile (sau doar pentru Yahoo). Din fisierele text rezultate, poti, din nou, sa construiesti o conversatie cap-coada.

Prin TLS sau HTTPS tot ce primesti e text criptat si o sa iti ia ceva sa decriptezi.

#8
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
in retelele de cartier se pot face multe mai ales ca cei care se ocupa de ele sunt in general niste idioti.mai sigura e solutia cu internt prin cablu tv dar si mai scumpa.

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
daca ai secrete, nu pe yahoo si nici pe gmail / nici pe mobil ;)

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
daca ai secrete evident ca nici pe unul din astea. singurul mail 100% sigur e hushmail.e pentru paranoici si secrete mari.si e free. :D mai poti cripta e-mailul cu PGP, si asta e una dintre cele mai sigure solutii.evident tot pentru paranoici si secrete mari :D

Edited by se7enports, 14 October 2005 - 14:05.


#11
kogaionon

kogaionon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.12.2004
si yahoo si google sunt apropiate ca siguranta pentru ce ofera FREE
solutia ar fi cu costuri maruntele sa cumperi spatiu la un host mai serios.. sa iti ofere pentru email certificate SSL si well.. e mai greu de decriptat ..

dar nimic nu e sigur.. iar intr-o retea locala (de scara) in 99% din cazuri exista cativa "hakari" mici si teribilisti..

#12
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
pe langa ce am scris mai sus, adica hushmail si criptare PGP , se mai poate folosi un remailer. rolul acestuia este scoata din header ip-ul de la care este trimis.astfel nimeni nu va mai putea sa-ti dea de urma. este insa destul de lent si iti apare ca junk e-mail cand il primesti deoarece este trimis anonim.cele platite sunt mai rapide decat cele free.

#13
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005

 kogaionon, on Oct 14 2005, 15:06, said:

si yahoo si google sunt apropiate ca siguranta pentru ce ofera FREE
solutia ar fi cu costuri maruntele sa cumperi spatiu la un host mai serios.. sa iti ofere pentru email certificate SSL si well.. e mai greu de decriptat ..
In primul rand, hostingul nu are nimic de a face cu certificatele. Poti avea certificate de client, nu trebuie neaparat sa ai un site.

In al doilea rand, TLS (sau SSL 3.0, sunt cam acelasi lucru) nu e "ceva mai greu de decriptat", cea mai mare dimensiune a cheii folosite pentru o comunicatie decriptata fiind de 663 biti (IIRC) si asta numai pe niste supercomputere unde s-a folosit un algoritm distribuit.

Google foloseste pentru Gmail un sistem de criptare in care combina MD5 cu RSA pe 1024 de biti, ceea ce e imposibil de spart pentru orice persoana din Romania. M-as mira ca Google Talk-ul sa nu foloseasca acelasi sistem.

Si, avand in vedere ca Yahoo Messenger transmite informatiile (mai putin log in-ul) in text clar, nici inteleg cum ai putea sa il pui in aceeasi oala cu Google Talk-ul.

#14
gabriela@@

gabriela@@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.10.2005

 kogaionon, on Oct 14 2005, 15:06, said:

si yahoo si google sunt apropiate ca siguranta pentru ce ofera FREE
solutia ar fi cu costuri maruntele sa cumperi spatiu la un host mai serios.. sa iti ofere pentru email certificate SSL si well.. e mai greu de decriptat ..

dar nimic nu e sigur.. iar intr-o retea locala (de scara) in 99% din cazuri exista cativa "hakari" mici si teribilisti..

  Dar hush mailul asta, am inteles ca e sigur dar vreau mai multe detalii. De exemplu trimiti un mesaj de pe hush pe yahoo. Cand vrei sa-l trimiti te pune sa tastezi o intrebare si un raspuns. Asta inseamna ca in prealabil cel la care vei trimite mailul trebuie sa stie raspunsul la intrebare ca sa-ti poata citi mailul. Bun, si daca nu il trimiti criptat, care mai e treaba? Ascunde IP sau ce? :D Daca il trimiti la cineva care e pe yahoo sa zicem si nu stie o boaba de raspuns la intrebare, ce faci atunci? :D

#15
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
cu hushmail e mai complicat un pic.foloseste criptarea insa nu e deloc recomandata celor care sunt home user si vor sa trimita e-mailuri normale.ca si orice text care se cripteaza atat cel care trimite cat si cel care este destinatar trebuie sa aiba o cheie de decriptare.
mi-am facut un cont mai demult insa nu l-am folosit. nu am avut pentru ce pentru ca nu prea folosesc mult e-mail.
este cel mai sigur service de e-mail din cate exista si e free.din cate am citit este folosit de cei care au de transmis informatii importante si care, chiar daca ar fi interceptate nu pot fi in nici un fel folosite pentru ca sunt criptate, state-of-the-art encryption.mai multe informatii sunt pe situl lor, este chiar si un serviciu free, secure de trimis e-mail, nici macar nu trebuie sa-ti faci cont.l-am incercat si merge perfect.
mai multe informatii chiar pe situl lor www.husmail.com sau da un simplu search in google pentru hushmail si o sa gasesti informatii.
cu siguranta hushmail este un mare serviciu adus securitatii informatiilor prin e-mail.

Edited by se7enports, 14 October 2005 - 23:16.


#16
gabriela@@

gabriela@@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.10.2005

 se7enports, on Oct 15 2005, 00:12, said:

cu hushmail e mai complicat un pic.foloseste criptarea insa nu e deloc recomandata celor care sunt home user si vor sa trimita e-mailuri normale.ca si orice text care se cripteaza atat cel care trimite cat si cel care este destinatar trebuie sa aiba o cheie de decriptare.
mi-am facut un cont mai demult insa nu l-am folosit. nu am avut pentru ce pentru ca nu prea folosesc mult e-mail.
este cel mai sigur service de e-mail din cate exista si e free.din cate am citit este folosit de cei care au de transmis informatii importante si care, chiar daca ar fi interceptate nu pot fi in nici un fel folosite pentru ca sunt criptate, state-of-the-art encryption.mai multe informatii sunt pe situl lor, este chiar si un serviciu free, secure de trimis e-mail, nici macar nu trebuie sa-ti faci cont.l-am incercat si merge perfect.
mai multe informatii chiar pe situl lor www.husmail.com sau da un simplu search in google pentru hushmail si o sa gasesti informatii.
cu siguranta hushmail este un mare serviciu adus securitatii informatiilor prin e-mail.

  Merci pt. informatii. Raman pe gmail ca e mai cuminte........si cred ca si sigur. :D

 dacuburebista, on Oct 14 2005, 14:49, said:

daca ai secrete, nu pe yahoo si nici pe gmail / nici pe mobil ;)


  Si daca am, pe ce? :mellow:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate