Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema Mare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
narcisx

narcisx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.01.2008
Salut tutoror! Nu ma pricep la legislatie asa ca as avea cateva intrebari  in legatura cu ceva ce mi sa intamplat astazi.
Eu sunt din Pitesti si stiti prea bine ca traim vremuri tulburi. Ca orice Roman ce-si iubeste tara am fost si eu astazi manifestatia impotriva "regimului Base" ce a avut loc acum cateava ore.
Fiind mai pasnic din fire, cand am vazut ca situatia incepe sa ia o alta intorsatura, m-am hotarat sa ma indrept spre casa, dupa vreo apoximativ 600 de metri vad 4-5 indivizi ce alearga  si trec pe langa mine foarte rapid, din reflex ma intorc in spate sa vad ce se intampla si instant 2 indivizi ce nu purtau uniforma sau insemele politiei ma pun la pamant si ma imobilizeaza.
Incerc sa aflu orice fel de informatie despre ce anume se intampla dar fara succes, tin sa mentionez ca intre timp nu ezitau sa ma bruscheze.
In cele din urma ajung la o anumita sectie unde sunt pus sa dau o declaratie in care sa explic tot ce sa intamplat, intre timp sa aflu ca eram arestat pentru daramarea unei tonete de ziare sau o florarie ceva in gen, nici eu nu stiu siguri. La final dupa semnarea declaratiei, mi se aduce sa semnez o amenda pentru disturbarea linistii publice si argumentand ca "ceilaltri sau ars de nu stiu cate ori mai rau" in cele din urma am semnat amenda pentru ca eram destul de ametit si dezorientat toate aceste lucruri intamplandu-se in decursul a 1 ora sau chiar mai putin.
Intrebarea mea ar fi daca pot fi acuzat in continuare de distrugrea acelei chesti care nici in momentul de fata nu stiu daca era floriarie sau toneta de ziare.

#2
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
De ce mama naibii ai scris in declaratie ce au zis ei si de ce ai semnat amenda?

#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Ai semnat, ai scris ce ti s-a spus, te-ai dus....

#4
narcisx

narcisx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.01.2008

View PostShock-G, on 17th January 2012, 01:28, said:

Ai semnat, ai scris ce ti s-a spus, te-ai dus....

In declaratie am scris ce am vrut, amenda am semnat-o pentru ca nu mai realizam mai nimic in momentul respectiv pentru caam fost bruscat lovit (evident in asa fel incat sa nu ramanda vanatai). Oricum maine o sa incerc sa fac contestatie.

#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Postnarcisx, on 17th January 2012, 01:45, said:

In declaratie am scris ce am vrut, amenda am semnat-o pentru ca nu mai realizam mai nimic in momentul respectiv pentru caam fost bruscat lovit (evident in asa fel incat sa nu ramanda vanatai). Oricum maine o sa incerc sa fac contestatie.

Adica ai scis ce ? Ca te plimbai cu catelul, fumai un trabuc si ai fost tavalit la pamant de niste testosti fiindu-ti rupta umbrela ?

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnarcisx, on 17th January 2012, 00:55, said:

Salut tutoror! Nu ma pricep la legislatie asa ca as avea cateva intrebari  in legatura cu ceva ce mi sa intamplat astazi.
Eu sunt din Pitesti si stiti prea bine ca traim vremuri tulburi. Ca orice Roman ce-si iubeste tara am fost si eu astazi manifestatia impotriva "regimului Base" ce a avut loc acum cateava ore.
Fiind mai pasnic din fire, cand am vazut ca situatia incepe sa ia o alta intorsatura, m-am hotarat sa ma indrept spre casa, dupa vreo apoximativ 600 de metri vad 4-5 indivizi ce alearga  si trec pe langa mine foarte rapid, din reflex ma intorc in spate sa vad ce se intampla si instant 2 indivizi ce nu purtau uniforma sau insemele politiei ma pun la pamant si ma imobilizeaza.
Incerc sa aflu orice fel de informatie despre ce anume se intampla dar fara succes, tin sa mentionez ca intre timp nu ezitau sa ma bruscheze.
In cele din urma ajung la o anumita sectie unde sunt pus sa dau o declaratie in care sa explic tot ce sa intamplat, intre timp sa aflu ca eram arestat pentru daramarea unei tonete de ziare sau o florarie ceva in gen, nici eu nu stiu siguri. La final dupa semnarea declaratiei, mi se aduce sa semnez o amenda pentru disturbarea linistii publice si argumentand ca "ceilaltri sau ars de nu stiu cate ori mai rau" in cele din urma am semnat amenda pentru ca eram destul de ametit si dezorientat toate aceste lucruri intamplandu-se in decursul a 1 ora sau chiar mai putin.
Intrebarea mea ar fi daca pot fi acuzat in continuare de distrugrea acelei chesti care nici in momentul de fata nu stiu daca era floriarie sau toneta de ziare.

  Exemplu clasic de respectare a drepturilor omului in romania!

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnarcisx, on 17th January 2012, 01:45, said:

In declaratie am scris ce am vrut, amenda am semnat-o pentru ca nu mai realizam mai nimic in momentul respectiv pentru caam fost bruscat lovit (evident in asa fel incat sa nu ramanda vanatai). Oricum maine o sa incerc sa fac contestatie.

ce inseamna "am semnat amenda"? ti-a fost prezentat un proces verbal care mentiona si o amenda, pe care l-ai semnat? daca da, atunci semnatura ta nu implica mare lucru, doar dovedeste ca ai luat la cunostinta de continutul PV-ului. important e sa nu fi dat vreo declaratie prin care sa recunosti faptele ce-ti sunt imputate.

ar fi bine sa contesti acel PV in instanta, altfel nu-i exclus sa te puna sa platesti si toneta aia.

#8
narcisx

narcisx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.01.2008

View Post_Smiley_, on 17th January 2012, 15:37, said:

ce inseamna "am semnat amenda"? ti-a fost prezentat un proces verbal care mentiona si o amenda, pe care l-ai semnat? daca da, atunci semnatura ta nu implica mare lucru, doar dovedeste ca ai luat la cunostinta de continutul PV-ului. important e sa nu fi dat vreo declaratie prin care sa recunosti faptele ce-ti sunt imputate.

ar fi bine sa contesti acel PV in instanta, altfel nu-i exclus sa te puna sa platesti si toneta aia.

Desigur ca nu! Ei vroiau sa-mi dicteze ce sa scriu in declaratie dar dupa vreo doua ore au vazut ca nu au cum sa ma convinga si m-au lasat sa scriu eu ce am crezut de cuviinta in declaratie, dar cu amenda este alta treaba, la final mi-au prezentat amenda care m-au pus sa o citesc sa vad daca sunt de acord cu acuzatiile ce-mi erau aduse desigur nu am inteles nimic din ce scria, probabil si un elev de clasa a-II-a ar fi scris mai citet asa ca l-am pus pe respectivul agent sa-mi citeasca iar dupa aceea nu am fost de acord sa o semnez, m-au mai tinut ceva la sectie pana am decis ca nu o sa-mi petrec toata noaptea acolo. Tin sa mentionez ca mi-a fost refuzat dreptul la un telefon, nici macar un pahar de apa nu am primit.

Edited by narcisx, 19 January 2012 - 02:08.


#9
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
@narcisx te-ai uitat la prea multe filme americane. Ma refer aici la dreptul la un telefon :lol:

#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
@narcisx, la inceput spui ca totul s-a intamplat intr-o ora, ba chiar mai putin, acum spui ca ai stat vreo doua ore pana sa scrii declaratia, apoi ai mai stat pana sa semnezi si amenda. Pana la urma cat a durat toata tarasenia?
@SirLaurentiu, lasand la o parte filmele americane, sa inteleg ca e normal sa fii sechestrat intr-o sectie de politie fara sa poti anunta pe nimeni din afara de situatia ta?

#11
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nauc, nauc dar nu cunosc multi oameni sa semneze ca au facut ceva fara sa faca acel ceva.
................
In continuare fie nu mai este nimic fie are loc un proces pentru recuperarea de daune.
In caz de proces, pana la urma si in ciuda mult hulitei justitii romanesti, o sa rasara faptul ca nu ai facut nimic (martori, chestii, trestii)
Ca nu ai facut nimic, nu?

E, poti sa contesti (desi ai semnat, dar...na, poti) insa trebuie motiv baban. Ca ai fost torturat amarnic si de aia ai semnat. Insa zau, pierzi bani si timp, mai ales ca nici torturat nu ai fost si intri si la altele (declaratii mincinoase, etc)
Atentie la motiv, atentie spun.

In concluzie: posibil sa ai de umblat dar daca chiar nevinovat esti nu te paste nimica (decat problemele menite a fi rezolvate)
Daca norocul este fratele tau atunci ramai cu amenda, cat o fi ea.

..........
De unde sechestrare in sectie de politie?
Esti retinut, legitimat pana ori procurorul da mandat ori zbori liber si spasit.

Edited by cuculili, 19 January 2012 - 13:20.


#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Omul a spus deja ca a scris ce a crezut el de cuviinta, nu ce au incercat sa-i dicteze politistii. El vrea doar sa conteste amenda.

#13
workaholic_ro

workaholic_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2007
Nu pui intrebarea unde trebuie. Sunt o gramada de site-uri de specialitate unde raspund oameni care SE PRICEP. Boala noastra a romanilor este ca ne dam cu parerea in orice tampenie si daca habar n-avem cu ce se mananca. Ni se pare noua ca...si sfatuim. In orice caz: un proces cu statul nu costa NIMIC, daca nu angajezi avocat, poti sa-ti sustii cauza in instanta singur; nu fii convins ca judecatorul va ignora un abuz din partea autoritatilor; ai dreptul sa soliciti probe pentru lucrurile de care esti acuzat; jandarmii nu pot depune marturie daca ai fost abuzat de jandarmi; nu conteaza ce ai semnat, nimeni nu va lua in considerare o declaratie facut sub presiunea ciomagului; nu se pune problema de declaratii mincinoase, nu compari in instanta ca martor ci ca petent.
Pe scurt:
1. Lasa oamenii cu mentalitate de sluga sa bata campii
2. Daca ai dreptate, da-i in judecata; daca vrei sa faci si un denunt penal, consulta-te cu un avocat.
3. Li se va aduna un vraf de reclamatii si plangeri penale in perioada asta, nu te gandi ca vor fi ascunse toate sub covor.
4. Daca esti suparat tare fa si galagie in presa.
5. Daca problema ta e doar amenda, ai iesit in strada degeaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate