Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Izolatie cu spuma Poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#73
termoizolari

termoizolari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2010
DoruCiprian sa stiti ca spuma poliuretanica nu este un material nou. Noi executam izolatii cu spuma poliuretanica rigida, inca din anul 2008 si exclusiv numai cu asta ne ocupam. Cei drept si acum sunt persoane, constructori care nu au informatii despre aceasta posibilitate de izolatie si prin urmare nici nu o recomanda. Ce este imbucurator, este faptul ca in ultima perioada si arhitectii au inceput sa recomande izolatia cu spuma poliuretanica rigida. Intradevar, costurile izolatiei cu spuma poliuretanica sunt ceva mai mari in comparatie cu vata sau polistirenul, dar sunt net superioare.
Referitor la preturi, acestea oricum au inceput sa scada, comparativ cu perioada 2008-2010.
Prost e ca pretul materiei prime, combustibilului, etc. nu scade niciodata, ci din contra.

O zi excelenta tuturor!

#74
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttermoizolari, on 13 decembrie 2013 - 17:05, said:

costurile izolatiei cu spuma poliuretanica sunt ceva mai mari in comparatie cu vata sau polistirenul, dar sunt net superioare.
La ce sunt net superioare?

#75
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
De exemplu :
1) La o terasa ... ce material termoizolant poate realiza copertarea perfecta fara ruperi sau taieri termice ? Iar prin modalitatea de aplicare sa obtina si ``proprietatea`` de hidroizolare ? Ce material termoizolant aplicat nu-si schimba structura si nu-si pierde proprietatea de termo indiferent de conditiile termice (diferentele mari de temperatura ``iarna-vara``) ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h3k3f67NQfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2) La o hala (depozit materiale) cu acoperisul din placi de azbociment, unde schimbarea acestuia presupunea cheltuieli imense si unde orice alta varianta in afara de spuma poliuretanica nu era eficienta, ati fi optat pentru altceva cand fara sa goliti depozitul si alte cheltuieli inutile, in 2 zile lucrarea sa fie gata ?
http://www.sistemepo...acoperis-panta/

3) La o cladire cu schelet metalic si pereti, tavan din tabla cutata, ce solutie gasiti dvs. pentru a obtine o termoizolatie buna si in acelasi timp sa fie rezolvata si problema condensului ?
http://www.sistemepo...-interior-hale/

#76
Krisss

Krisss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.04.2006

View PostVasile-Mereuta, on 03 decembrie 2013 - 04:12, said:

9 euro (material+manopera, fara TVA), sunt si preturi mai joase, dar atentie la material si aplicare. O zi placuta !

Ma intereseaza si pe mine sa fac o aplicare la o casa, am cam 235 mp de pereti exteriori.
Pretul de 9 eur ce presupune doar aplicarea spusei sau si subtencuiala care trebuie apoi aplicata inainte de tencuiala finala, decorative.

#77
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
asta include: 9 euro + tva = material + manopera
omul a fost f clar. Posted Image

#78
florianmercea

florianmercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2010

View Postmsn2, on 13 decembrie 2013 - 14:41, said:

si dupa ce s-a uscat a testat cineva ce densitate a iesit?

Buna ziua tuturor,

Va pot da eu o bucata de spuma rigida sa o dimensionati si cantariti dvs. pentru ai calcula densitatea.

O zi frumoasa !

Florian

View Postmsn2, on 25 septembrie 2013 - 13:01, said:

basf spune ca se poate tencui peste spuma lor.

se face un caroiaj cu sipci de grosimea dorita a spumei, se scuipa spuma, dupa ce se intareste se taie surplusul, se scot sipcile si completeaza cu spuma.
astfel se asigura planeitatea.

dupa se face sistemul clasic cu spaclu si plasa

Tocmai fiindca nu e o suprafata lisa, tencuiala va adera mai bine pe poliuretan decat pe polistiren. Armarea cu plasa e o masura suplimentara de prevenire a fisurilor in tencuiala, nu in poliuretan. Nu prea inteleg eu cum vreti sa scoateti dvs. caroiajul din spuma. Sincer, daca e din sipca ( mai ales nerindeluita ) cred ca e imposibil fara a afecta stratul de spuma. Dupa parerea mea umila nu se face caroiaj.

Florian

Edited by florianmercea, 17 January 2014 - 16:56.


#79
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu nu vreau sa scot nici un caroiaj, doar reproduceam ce am vazut intr-o documentatie, despre modul de a pune spuma pe pereti verticali.

nu ma ajuta sa imi dati o bucata sa ii aflu densiattea, atata timp cat ea poate varia din cauza procesului de combinare din timpul aplicarii.

#80
florianmercea

florianmercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2010

View Post441529, on 01 februarie 2012 - 00:47, said:

Eu ma ocup cu hidroizolatii si termoizolatii, in special terase si acoperisuri. Am vrut sa bag in oferte si spuma poliuretanica, ma interesasem chiar sa cumpar si utilajele (niste mii bune de euro). Norocul meu a fost ca am fost chemat pentru reparatii in cateva locuri care aveau izolatie cu spuma care era crapata, exfoliata sau umflata. Unul dintre locuri, hotelul Hilton. Unele din ele erau relativ noi facute (1-3 ani). La hotel, probabil ca au avut probleme foarte mari ca peste spuma aia au pus si membrana bituminoasa (dar, deh, Copos e zgarcit si a pus fibra de sticla ---> era si aia crapata).

Dupa fazele astea am cercetat mai bine treaba si se pare ca sunt materiale care nu suporta atat de bine diferentele foarte mari de temperatura care sunt la noi intre vara (35-40 grade in aer, la nivelul izolatiei bate spre 70-80) si iarna (zilele astea sunt -22 grade in Bucuresti).

Este destul de greu sa se faca niste materiale de izolatii care sa lucreze pe o plaja de 100 de grade dar, de aici vin avantajele celorlalte sisteme unde poti sa ai un strat de difuzie, o bariera de vapori si restul ce mai trebuie.

Deci se mai pune si problema transferului de vapori cu exteriorul care este mult impiedicat. De fapt, vaporii trec de beton si cand ajung la spuma se condenseaza iar cu timpul duce la aparitia unor fisuri, crapaturi etc.

Problema tine de mentalitate: cei mai multi se orienteaza pe variantele cele mai ieftine (si de fapt cheltuie de 2-3 ori mai mult cu tot cu refaceri si deranj) dar sunt si altii care vor sa fie mai trendy si aleg solutii care nu sunt suficient de verificate in conditiile din Romania.

Pentru cine vrea mai multe detalii despre hidroizolatii si termoizolatii gasiti detalii aici.

Succese!

Hilton a fost intradevar o lucrare executata execrabil, care face o reclama negativa spumei. Doar ca asa cum "nu tot ce zboara, se mananca" asa si "nu tot ce e cu putinta, e si de folos".

Sunt lucrari unde spuma poliuretanica rigida nu are concurenta, asa cum sunt lucrari unde vata e net superioara. Fiecare are avantajele si dezavantajele ei. Si pot sa detaliez cu argumente.

Dvs. scrieti aici de vapori. Discutia e mai ampla: vaporii trec prin beton din exterior spre interior sau din interior spre exterior ? Condensul pe spuma e greu de inteles pentru mine. Vaporii de apa condenseaza pe suprafata cea mai rece din incinta respectiva. Daca vorbim de interior, aceasta e fereastra in general. Daca vorbim de exterior, izolatia nu e suprafata cu temperatura cea mai mica ca de aceea ii zice izolatie sau termosistem sau cum mai vreti dvs.

Florian

#81
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
Un exemplu de termoizolare cu spuma poliuretanica rigida a peretilor exteriori, fara caroiaj (Farmacia Catena, intersectia Calea Plevnei cu Strada Mircea Vulcanescu):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPAZiKS4A4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
florianmercea

florianmercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2010

View Postmsn2, on 17 ianuarie 2014 - 17:04, said:

eu nu vreau sa scot nici un caroiaj, doar reproduceam ce am vazut intr-o documentatie, despre modul de a pune spuma pe pereti verticali.

nu ma ajuta sa imi dati o bucata sa ii aflu densiattea, atata timp cat ea poate varia din cauza procesului de combinare din timpul aplicarii.

eu va dau o mostra gata expandata, care nu mai variaza din cauza "procesului de combinare" ( e o reactie chimica mol la mol cum e si reactia dintre un acid si o baza HCL+NaOH => NaCl + H2O ). Va dau eu sarea si apa, daca dvs imi obtineti in conditii normale acid clorhidric si soda caustica sunteti magician. Ea eventual variaza datorita degradarii chimice ( fenomenului de imbatranire care e o oxidare ) sau datorita absorbtiei de apa, care e mai mult o adsorbtie deoarece are loc la suprafata.

Cu respect,

Florian

View PostVasile-Mereuta, on 17 ianuarie 2014 - 17:15, said:

Un exemplu de termoizolare cu spuma poliuretanica rigida a peretilor exteriori, fara caroiaj (Farmacia Catena, intersectia Calea Plevnei cu Strada Mircea Vulcanescu):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPAZiKS4A4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut Vasi,

Frumoasa lucrarea. La multi ani !

Florian

Edited by florianmercea, 17 January 2014 - 17:25.


#83
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013

View Postflorianmercea, on 17 ianuarie 2014 - 17:24, said:

eu va dau o mostra gata expandata, care nu mai variaza din cauza "procesului de combinare" ( e o reactie chimica mol la mol cum e si reactia dintre un acid si o baza HCL+NaOH => NaCl + H2O ). Va dau eu sarea si apa, daca dvs imi obtineti in conditii normale acid clorhidric si soda caustica sunteti magician. Ea eventual variaza datorita degradarii chimice ( fenomenului de imbatranire care e o oxidare ) sau datorita absorbtiei de apa, care e mai mult o adsorbtie deoarece are loc la suprafata.

Cu respect,

Florian



Salut Vasi,

Frumoasa lucrarea. La multi ani !

Florian

Salut Florian,
Multumesc si asemeni, un an nou plin de reusite !

#84
florianmercea

florianmercea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2010

View PostClovis, on 16 august 2013 - 09:14, said:

Tocmai ca nu arde . Dar intretine arderea. E ca polistirenul.

Salutare din nou,

Nu m-as fi bagat in discutie dar creati o opinie gresita pe forum si nu e corect fata de chimie si fizica. De retinut urmatoare aspecte:

" Tocmai ca nu arde . " gresit, foarte gresit. Stimate domn, poliuretanul ( prin componentele sale ), la fel ca si polistirenul este un produs de sinteza din petrol. ca urmare arde.

" Dar intretine arderea. " gresit, din nou foarte gresit. Poliuretanul nu propaga flacara el arde atat cat exista flacara asupra lui si cat exista combustibil. Daca imbib vata bazaltica cu benzina arde ca la balamuc, dar nu arde vata, arde benzina din ea.
Tehnic vorbind, se traduce in felul urmator: Arde, dar nu propaga flacara. Cu alte cuvinte daca intr-o incapere dau foc la poliuretan in coltul din dreapta sus, ARDE NUMAI ACEL COLT SUS, daca nu sunt alte elemente care sa propage focul catre alte zari.

"E ca polistirenul." sa nu ma repet. Este total gresit. Polistirenul arde si picura, picatura incandescenta ( asa ca propaga flacara ). Revenind la exemplul de mai sus. Acel colt din dreapta sus va face scrum toata camera numai prin puterea de combustie a polistirenului si proprietatile acestuia. Si ma gandesc la acele blocuri care au ars de sus in jos, parca la Bucuresti si Baia Mare ?!? Si ma mai duce cu gandul la normele europene care "parca" interzic utilizarea polistirenului la cladiri peste o anumita cota de inaltime.

Daca va mai pot fi de folos cu ceva va stau la dispozitie.

Va doresc o zi frumoasa tuturor !

Florian

Edited by florianmercea, 21 January 2014 - 10:45.


#85
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013

View Postflorianmercea, on 21 ianuarie 2014 - 10:43, said:

Salutare din nou,

Nu m-as fi bagat in discutie dar creati o opinie gresita pe forum si nu e corect fata de chimie si fizica. De retinut urmatoare aspecte:

" Tocmai ca nu arde . " gresit, foarte gresit. Stimate domn, poliuretanul ( prin componentele sale ), la fel ca si polistirenul este un produs de sinteza din petrol. ca urmare arde.

" Dar intretine arderea. " gresit, din nou foarte gresit. Poliuretanul nu propaga flacara el arde atat cat exista flacara asupra lui si cat exista combustibil. Daca imbib vata bazaltica cu benzina arde ca la balamuc, dar nu arde vata, arde benzina din ea.
Tehnic vorbind, se traduce in felul urmator: Arde, dar nu propaga flacara. Cu alte cuvinte daca intr-o incapere dau foc la poliuretan in coltul din dreapta sus, ARDE NUMAI ACEL COLT SUS, daca nu sunt alte elemente care sa propage focul catre alte zari.

"E ca polistirenul." sa nu ma repet. Este total gresit. Polistirenul arde si picura, picatura incandescenta ( asa ca propaga flacara ). Revenind la exemplul de mai sus. Acel colt din dreapta sus va face scrum toata camera numai prin puterea de combustie a polistirenului si proprietatile acestuia. Si ma gandesc la acele blocuri care au ars de sus in jos, parca la Bucuresti si Baia Mare ?!? Si ma mai duce cu gandul la normele europene care "parca" interzic utilizarea polistirenului la cladiri peste o anumita cota de inaltime.

Daca va mai pot fi de folos cu ceva va stau la dispozitie.

Va doresc o zi frumoasa tuturor !

Florian

Cu riscul de a se interpreta gresit am sa postez un film legat de comportamentul la foc a trei materiale termoziolante:
1) Polistiren (no name)
2) Spuma poliuretanica rigida injectabila in panouri sandwich (no name)
3) Spuma poliuretanica rigida pulverizata BASF AED (45-50 Kg/m3)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z087nfypbhE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Subiectul e discutabil ...

#86
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.11.2010
Puteti sa-mi recomandati o firma din Timisoara sau apropiere pentru o lucrare de 150-200 mp. Spuma trebuie aplicata direct pe tabla cutata cu rol de folie anticondens si prim strat izolator, in vederea amenajarii pentru locuit.
Tabla este pusa direct pe leaturi de lemn, lipseste astereala si folia anticondens.

#87
shtrumphy83

shtrumphy83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2014
Legat de polistiren... am lucrat in Germania-Berlin in domeniul constructilor. Gatasem (echipa de romani) interiorul unui bloc de renovat de la A la Z si urma sa renovam si fatada. Dupa discuti si povesti hotarasem ca sa facem termosistem cu polistiren dupa care decorativa. Surpriza in Berlin(cel putin,nu stiu in alte locatii din Germania) primaria nu te lasa sa faci termosistem cu polistiren.....orice alt sistem dar NU POLISTIREN
Acolo toate autorizatiile de constructie/renovare erau monitorizate de primarie

Edited by shtrumphy83, 14 July 2014 - 22:51.


#88
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Intrebare pt cei care lucreaza cu spuma poliuretanica:puteti sa spuneti de ce nu se foloseste aceasta la interioare? ce anume gaz(resturi de subst chimice )degaja ?Ma refer la spuma bicomponenta(ce se realizeaza din 2 lichide).

Edited by gcom61, 28 July 2014 - 17:40.


#89
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

View PostVasile-Mereuta, on 21 ianuarie 2014 - 11:37, said:

Cu riscul de a se interpreta gresit am sa postez un film legat de comportamentul la foc a trei materiale termoziolante:
l ...
Videoclipul nu functioneaza!
Totodata legat de subliectul intretinerii arderii acestor materiale (polistiren, poliuretan...) toate acestea in ultima perioada sunt din ce in ce mai mult tratate ignifug.
A se face putina lumina:
IGNIFUGAREA este un proces prin care cu ajutorul unei tratatri chimice a unui material care are o clasa de combustie superioara (adica poate intretine usor arderea) se trece intr-o clasa inferioara (respectiv nu sa nu mai arda ci sa se aprinda greu iar odata indepartata sursa de foc sa se opreasca arderea).
Veti constata ca pe multe din materialele de la producatori de Polistiren Expandat si Extrudat veti gasi scris pe afisul de prezentare a produsului un mic locas in care scrie ignifugat, acest fapt demonstreaza trecerea in alta "clasa de rezistenta la foc" (asa cum sunt definite aceste lucruri) si mai ales faptul ca odata indepartata sursa de foc acesta se opreste din ardere... Dar in nici un caz ca nu va arde la foc deschis... Sa fim seriosi.
DA subiectul combustiei si intretinerii focului e amplu, insa nu acesta ma ingrijoreaza ci mai degraba ma deranjeaza prezenta unor substante din compozititia acestor spume PU care nu sunt prea sanatoase. (dar si acest subiect e "discutabil" si el la randul sau fct de barca in care se afla cel care il discuta). :)

#90
Catrinik

Catrinik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2014
Daca se poate: explicati va rog si pt nestiutori cum anume se procedeaza.
Vb despre o termoizolatie de exterior a unei case.

Se pulverizeaza direct spuma peste tencuiala existenta ( veche ) a casei? Sau se mai face ceva inainte?
Spuma e stratul final, sau se mai da tenciuala deasupra?
Sau spuma poate fi gata "colorata" si de aici si casa e colorata si tencuita?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate