Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolatie cu spuma Poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#37
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
in postu anterior e de 4 ori trecut site-ul ca reclama!!

e un nou record!

totusi am intrebat daca spuma asta e sau nu bariera de vapori...

a si vata bazaltica nu are 0,04-0,044 , exista si de 0,035!

#38
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
In patru postari da ... e trecut de 4 ori. Nu de patru ori intr-o postare!
Spuma poliuretanica rigida nu permite umiditatii sa patrunda, concluzie ... da, poate fi considerata si ca bariera de vapori, si cu riscul de a ma repeta - in orice material termoizolant cand patrunde umiditatea-apa, scade rezistenta termica la mai mult de jumatate.. E singurul material termoizolant (in functie de tipul aplicatiei) care e si hidro si fono - Termo-Hidro-Fono.
O sa spuneti ca in cazul asta nu respira ... ba da respira (cu toate ca acest subiect e foarte discutabil).
Din ce am vazut pe piata ... vata bazaltica (cea mai buna) are coeficientul lambda de 0,037, iar ca pret e la fel ca si spuma poliuretanica rigida (calculata la grosimea necesara pentru obtinerea aceleeasi rezistente termice).
Sa mai pun si acum - www.sistemepoliuretanice.ro ? Posted Image

Edited by Vasile-Mereuta, 04 July 2013 - 08:36.


#39
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cea mai buna vata vazuta de mine e:
http://www.knaufinsu...cts/classic-032

si are o,o32!

#40
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Stimate Domn,

dvs. si colegii dvs. intru spuma PU aveti tendinta sa comparati mere cu pere si sa umflati calitatile spumei si dezumflati calitatile celorlalte materiale de izolatie.
Sunt in cautarea unei solutii cat mai bune pentru izolarea mansardei casei mele si am tot studiat diferitele materiale si solutii, inclusiv spuma PU.
Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca toti pareti hotarati sa mintiti/manipulati despre acest produs...

Prima mare manipulare ( minciuna) este valoarea coeficientilor lambda. La PU folositi in promovare valoarea de 0,022 si o puneti langa valoarea de 0,04 vatei minerale de exemplu sau a polistirenului EPS. De exemplu, in fisele tehnice ale BASF este precizat clar ca valoarea de 0,022 este doar in prima faza dupa sprayere apoi scade progresiv pana la valoarea de 0,028- 0,03 unde se stabilizeaza. Asta dureaza aproximativ 1-2 ani. Pe de alta parte, cele mai bune vate minerale au lambda intre 0,032-0,035 iar polistirenul grafitat undeva  in jurul a 0,032.
Deci o diferenta de maxim 15% !!! Real. Acum, cat costa in plus aceasta spuma? Costa undeva la 18 -20 eur/mp la 10 cm izolatie. Pentru a obtine un R acceptabil ( in jur de 7), e nevoie 20 cm de spuma, adica un pret de 36 eur pe mp, de 3 ori mai mare decat echivalent vata!
O a doua problema, motivul pentru care valoarea lambda a spumei are o crestere in timp este faptul ca pierde o parte din  gazul component care are rol izolator, acesta fiind inlocuit cu aer. Avand in vedere ca mixtura este poliol si izocianat, timp de 2 ani respiram ce, domnule?



 Vasile-Mereuta, on 04 iulie 2013 - 08:34, said:

In patru postari da ... e trecut de 4 ori. Nu de patru ori intr-o postare!
Spuma poliuretanica rigida nu permite umiditatii sa patrunda, concluzie ... da, poate fi considerata si ca bariera de vapori, si cu riscul de a ma repeta - in orice material termoizolant cand patrunde umiditatea-apa, scade rezistenta termica la mai mult de jumatate.. E singurul material termoizolant (in functie de tipul aplicatiei) care e si hidro si fono - Termo-Hidro-Fono.
O sa spuneti ca in cazul asta nu respira ... ba da respira (cu toate ca acest subiect e foarte discutabil).
Din ce am vazut pe piata ... vata bazaltica (cea mai buna) are coeficientul lambda de 0,037, iar ca pret e la fel ca si spuma poliuretanica rigida (calculata la grosimea necesara pentru obtinerea aceleeasi rezistente termice).
Sa mai pun si acum - www.sistemepoliuretanice.ro ? Posted Image


#41
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
Buna ziua,
Stimate arp, vreti sa avem o discutie sincera ? Pai cum ? Dvs. folosind un sinonim, si eu mai am de adaugat o poza ?
Ce fise tehnice de la BASF ati studiat ? Unde scrie ca intr-o perioada de 1-2 ani ? Si pana la cat ajunge ? 0.028-0.030 ? Pai daca e asa slaba precum spuneti dvs. de ce o mai folosesc la tot ce inseamna frigorific, fuselajul aeronavelor, etc ? De ce nu s-a inlocuit cu polistiren sau vata ?
Dvs. vreti sa va faceti termoizolatie ? Sigur ? Sau sunteti vreun sustinator vata si polistiren ?
Pentru a obtine un R acceptabil ( in jur de 7), e nevoie 20 cm de spuma, adica un pret de 36 eur pe mp, de 3 ori mai mare decat echivalent vata! Pretul e facut de dvs ? Pai si de ce grosime de vata ai avea nevoie, si ce pret, si oare e posibil sa faci termoizolatia respectiva in volumul existent ?
Poate nu stiati dar spuma poliuretanica rigida nu se aplica cu un ciocan, sarma, caldare, mala sau mai stiu eu ce (ceea ce implica aplicarea vatei sau a polistirenului) ! E nevoie in primul rand de anumite cunostinte, ca sa nu mai zic ca investitia e enorma ! Studiati mai bine si veti vedea ca spuma poliuretanica odata aplicata este cea mai sigura termoizolatie. Iar faza cu eliminatul gazelor e pentru copii mici. Are cea mai buna stabilitate dimensionala (pierde cam 1.9 % in 50 de ani), adica nu pierde nimic domn arp.
Ati vazut vreo lucrare cu spuma poliuretanica rigida ? Va invit sa vizionam impreuna ! Si asa putem vedea diferenta dintre Spuma Poliuretanica Rigida si restul.
- Un singur exemplu - In localitatea Bolintin Vale (Giurgiu) Bowling Arena Strike, am termoizolat cu 10 cm grosime (spuma poliuretanica rigida BASF), peretii si tavanul (confectionati din tabla cutata) pe interiorul constructiei, cu amprenta de 700 mp, inaltime de 5 m. In iarna care a trecut factura cea mai mare (ca valoare lunara) pe incalzire a fost de 1700 RON. Initial proprietarul a fost ingrijorat de problema condensului care se forma la diferentele de temperatura. A fost constient ca vata si polistirenul - nu erau solutii. S-a aplicat spuma pe interior ... si problema a fost rezolvata - Proprietar Dl. Marius Udrea, nr tel. 0722707673. Sau un alt proprietar - Dl Zaharia, nr tel. 0722155956.
Iar problema mintitului, tratati-o intr-o cu totul alta maniera domn arp, va rog frumos !
O zi superba tuturor !
Cu stima

#42
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
niste fise tehnice originale, de la producator, ar lamuri multe, pana atunci ... ramane doar pretul piperat.
si multe incertitudini.

#43
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 msn2, on 03 octombrie 2012 - 12:44, said:

e buna... dar imi imaginez cum arde... daca are ocazia....
Tocmai ca nu arde . Dar intretine arderea. E ca polistirenul.

#44
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
de aceea, pe interior, se recomanda a se folosi doar vata minerala.

#45
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
Buna ziua,
Legat de clasa de ignifugare ... e clasa B2, adica nu intretine arderea. Si asta referindu-ma doar la Elasotospray AED si Elastospray DAU - BASF The Chemical Company (Elastogran Poliurethane). Dar asta nu inseamna ca e ignifuga, asa cum e vata bazaltica - singura cu clasa A1.
Pe piata romaneasca vad ca s-a facut un obicei in a se spune ca tot ce e spuma poliuretanica rigida pulverizabila - e ignifuga !!! GRESIT !!!
Subiectul e mult mai amplu. Si recomand in a se deschide ochii bine inainte de a contracta pe cineva, indiferent de ce aplica - spuma, polistiren sau vata.
O zi buna doresc tuturor !

Edited by Vasile-Mereuta, 16 August 2013 - 11:30.


#46
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
deci spuma elastospray dau are lambda 0,024.
adica 10cm de spuma egal~ 15 cm de eps80

eu am de izolat la mine o suprafata de 40m2 . vreau sa folosesc eps80 de 15cm.

cat costa, pe piata, sa fac izolarea cu spuma din asta?
cum se asigura planeitatea  a.i. sa pot da decorativa peste?
mai trebuie plasa si masa de spaclu?

#47
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 Vasile-Mereuta, on 15 august 2013 - 06:59, said:

Buna ziua,
Stimate arp, vreti sa avem o discutie sincera ? Pai cum ? Dvs. folosind un sinonim, si eu mai am de adaugat o poza ?
Ce fise tehnice de la BASF ati studiat ? Unde scrie ca intr-o perioada de 1-2 ani ? Si pana la cat ajunge ? 0.028-0.030 ? P
Cu stima

Domnule Mereuta,

aceasta fisa tehnica de la BASF am studiat-o. Unde scrie clar valoarea la imbatranire este de 0,028. Care este intre 1 si 2 ani. La sfarsit e dat si un tabel al rezistentei termice in functie de grosime. Ca sa nu ma aburiti cu cei 5 cm care sunt absolut suficienti.  Si da, chiar as vrea sa am o discutie sincera cu un vanzator de spuma PU, pana acum toti pe care i-am contactat au fost 'panglicari'. Ca 5 cm de PU echivaleaza cu 20 cm de vata, ca cei cu vata mint la valori, etc...In general argumente poetice si fara cifre. Si acum calcule, astept si de la dvs. la fel, pe baza de documentatie

BASF, producatorul spumei, ofera urmatoarele date: lambda PU maturata = 0.028 W/mk si un R = 0.05m/0.028W/mk  = 1.75 m2k/W.
Acum,
a. un R de sub 2 este mult sub ceea ce se poate numi izolatie eficienta, aceasta incepe de la minim 4 cu recomandare de 7 pentru casele cu consum redus/pasive.
b.  un R de 1,75 se obtine din 1,75 * 0,036  = ~ 7 cm vata.
Daca aveti alte calcule (nu poezie), va rog sa mi le trimiteti si mie.
PS: sunt de acord etanseitatea si continuitatea spumei obtinuta dintr-un strat mic. Acelasi lucru se poate obtine si la vata folosind corect accesoriile, pretul final fiind totusi de 2-3 ori mai mic.
PS2. pretul a fost obtinut de la cel putin 3 firme care se ocupa cu sprayerea

PS3: spuma cand se matureaza asta face, elimina din gazele initiale constituente care sunt inlocuite cu aer, de aceea isi pierde o parte din capacitatea de izolare. Nu am zis ca nu e stabila in timp, am spus ca apare acest fenomen de inlocuire a gazelor.
Disclaimer :
NU am nicio legatura cu v spuma, vata, polistiren decat in calitate de beneficiar al unei constructii unde s-a pus aceasta problema. Lucrez intr-un domeniu complet diferit de activitate! Va rog sa argumentati pe cifre si sume, nu prin atac la persoana!

Attached Files


Edited by arp, 17 August 2013 - 06:51.


#48
Vasile-Mereuta

Vasile-Mereuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2013
Va stau la dispozitie,
Cat despre atacul la persoana ... a fost inceput cand s-a afirmat ca se minte ...!!! Scuzele de rigoare !!!

#49
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Pai va rog sa contraziceti cu cifre ceea ce am spus eu! Pana atunci, da, se minte!

Edited by arp, 17 August 2013 - 13:14.


#50
provilla

provilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2013
buna ,

doresc un pret estimativ pentru aceasta forma de izolatie la iasi , pentru o sarpanta de aproximativ 200 m2 , cu o grosime variabila de la 5 cm la 20 cm .

pentru aceasta doresc un pret pe cantitatea de substanta consumata .


0741934788 florin

#51
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu astept din 16 august... creca o sa mai dureze ceva... :)
nu merita aceasta forma de izolare decat daca nu ai loc sa pui un strat mai gros de vata.

ideal ar fi: 2-3cm de spuma pe sarpanta direct si 20-25 cm vata dupa.

#52
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Am si eu o intrebare legata de izolarea cu spuma poliuretanica. Am ~ 80 mp de placa de beton de izolat. Se poate izola de exemplu peste placa de beton si pe urma sa pun incalzirea in pardoseala, cu sapa de 5-7 cm? Exista spuma cu cel putin 30kg/m3, ca si polistirenul extrudat?
Vad ca se vorbeste de ceva firma din Cluj, eu fiind din Cluj, insa nu o gasesc nicicum pe net. Daca nu e voie sa scriem aici numele firmei, rog pe cine stie sa-mi trimita datele pe privat.
Multumesc.

#53
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
mergi pe extrudat. e o solutie verificata si dovedita.
se pare ca omul cu spuma s-a speriat / suparat si a plecat .
Posted Image

#54
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Am rezolvat intre timp, i-am gasit pe cei din Cluj si am facut si lucrarea. Am pus 6 cm de spuma rigida.
Baietii mi-au spus ca are 39 kg/mc. Lasand la o parte marketingul cred ca valoarea reala e pe acolo, spuma s-a intarit ca betonul si pare putin mai tare decat orice extrudat am probat eu pana acum. Partea faina e ca totul e foarte, foarte etans, puntile termice au fost eliminate in totalitate, practic podeaua e perfect izolata fata de placa de beton si pereti.
Nu are absolut nici un miros, chiar daca au fost gaze in momentul in care s-a "turnat", dupa 1 zi nu se mai simte absolut nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate