Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolatie cu spuma Poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#145
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Mda,  am citit din 3 în 3 cuvinte 🙂

Când am răsfoit topicul mi-am amintit cât de mult m-au enervat cei cu spuma.
Când le-am atras atenția ca produsul e departe de a fi "de doua ori mai bun"  au încercat sa ma convingă ca nu am nevoie de atât de multă izolație. "5cm e mai mult decât suficient, aerul din pod izolează și el"

#146
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
asta e din seria "pamantul e cel mai bun izolator... de ce pui polistiren sub placa?"

#147
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Am dat avansul pt o casa insiruita in constructie. Cum deocamdata doar zidaria este gata, mai am posibilitatea de a face mici modificari pe partea de izolatie termica a acoperisului, pe care sa le platesc suplimentar.

Dezvoltatorul a prevazut un acoperis intr-o apa, in felul urmator:
- invelitoare din tigla metalica
- sipci transversale 3x5 cm
- sipci longitudinale 3x5 cm
- Folie impermeabila
- Astereala 2.4 cm
- Caprior 10x15 cm
- Vata minerala de 10 cm
- Structura metalica plafon 5X5 cm
- Bariera vapori
- Gips carton

Cum izolatia termica prevazuta este foarte putina, o cunostinta mi-a sugerat solutia cu spuma poliuretanica pe care sa o aplic pe astereala, intre capriori, deoarece izoleaza mai bine decat vata minerala, inchide toate spatiile si ar izola si fonic acoperisul ca sa nu se auda cum bate ploaia pe tabla. Ma gandeam la un strat de 10 cm de spuma poliuretanica cu celula inchisa intre capriori si sa las si vata minerala pusa de constructor, in zonele in care inaltimea acoperisului permite acest lucru.

Am tot citit despre spuma poliuretanica si cei care o comercializeaza o prezinta ca fiind net superioara fata de vata minerala. Ei spun ca vata minerala lasa sa vaporii de apa prin ea, care vor condensa pe astereala rece si vor crea umiditate care in timp duce la mucegai. Spuma poliuretanică cu celula închisa pe de alta parte nu lasa aerul sa treaca datorita structurii foarte compacte, deci ei zic condensul nu va aparea niciodata in cazul asta.

Pe de alta parte, aici pe topic unii sustin ca este important ca acoperisul sa "respire" asa ca sunt confuz Posted Image

Ce parere aveti ? Merita in cazul meu sa izolez cu spuma poliuretanica ? A mai izolat cineva cu spuma poliuretanica un acoperis cu invelitoare de tabla ? Ati fost multumiti de rezultat ? Cum s-a comportat in timp ?

Multumesc !

Edited by laurcj, 28 January 2020 - 11:45.


#148
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
La mine a fost o situatia aproximativ similara deoarece m-am hotarat sa folosesc mansarda dupa ce am terminat constructia la rosu.
Nedorind sa ma mai cobor nici macar un cm a trebuit ca izolatia sa fie de maxim 15cm cat aveau capriorii.
Cea mai buna izolatie pe care am gasit-o folosiind doar acea grosime de 15cm a fost spuma poliuretanica cu celula inchisa.
Doar de cateva luni am dat-o, inca nu sunt mutat, asa ca nu stiu cum se comporta in timp, dar sunt convins ca am facut cea mai buna alegere.
Pe langa coeficientul termic foarte bun (mult mai bun decit vata,polistiren, celuloza, etc) mai are si avantajul etanseizarii. Nici mama si tata lui Dorel nu o sa reuseasca in veci sa-ti aranjeze vata sau polistirenul asa cum iese dupa ce iti sufla spuma.
Sfatul meu este sa folosesti doar spuma, Nu te mai complica cu vata.Si daca iti permiti sa te mai cobori putin sa acoperi si capriorii cu ea, astfel incat sa ai macar un strat de 5cm si peste ei. Eu nu am putut pt ca nu mi-a permis spatiul, dar ar fi fost bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wS8aDbhf6Zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mmmgigi, 28 January 2020 - 12:21.


#149
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de raspuns. Exact asta e si problema la mine, ca pe anumite portiuni (unde se termina panta acoperisului) nu cred ca cobori cu izolatia mai mult decat capriorii. Undeva am  citit ca spuma nu trebuie acopere complet capriorii, dar nu mai stiu din ce motiv. Daca acopar si capriorii cu spuma, atunci cum mai vin prinse ancorele care sustin profilele metalice pe care se pun placile de rigips ? Aceste ancore din cate am vazut aici, vin prinse de capriori.

La tine invelitoarea acoperisului este tot din tabla ? Tavanul mansardei l-ai facut tot cu placi de rigips ?

Deci sa inteleg ca tu ai dat un strat de 15 cm de spuma poliuretanica cu celula inchisa. Cam cat te-a costat pe mp aproximativ ?

Edited by laurcj, 28 January 2020 - 13:38.


#150
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Cred ca ar merge sa prinzi ancorele inainte sa dai cu spuma.
Dar ca sa nu ai surprize poti chema oamenii cu spuma inainte sa vada despre ce este vorba. Si te intelegi cu ei cum este mai bine sa faci.
Am platit 150/m2 la 15cm. Practic ar fi un 10RON/1cm/m2.
Eu am tigla si folie (fara astereala). Sunt sigur ca merge f ok pe tabla.
Iti trimit pe pm sa vezi cum a iesit la mine.

#151
maryyualexandru

maryyualexandru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2020
cu ventilatie activa e ok spuma si pe tavan
altfel spuma doar la pereti, vata bazaltica la tavan

#152
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Salut @mmmgigi, cu ce firma ai facut izolatia cu spuma poluretanica si in ce zona? (spune mi in privat sa nu se considere reclama)
Ti au scazut capriorii care nu au fost acoperiti de spuma din aria acoperisului?
Ce fel de spuma au folosit, ce coeficient are? Intreb deoarece vad ca ei spun ca cea cu celule inchise are un coeficient de 0.021 dar dupa stabilizare ( in manual la BASF - 2 ani) acesta ajunge la 0.028.
Ce alte lucruri trebuie sa mai stiu din experienta pe care ai avut o?

Edited by livyu_s, 28 January 2020 - 14:52.


#153
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

 maryyualexandru, on 28 ianuarie 2020 - 13:47, said:

cu ventilatie activa e ok spuma si pe tavan
altfel spuma doar la pereti, vata bazaltica la tavan

De ce nu ar fi ok spuma la tavan ? Eu oricum aerisesc destul de des si la apartamentul unde stau acum. Aici la casa asta care vreau sa o cumpar ma gandesc sa montez si ventilatie cu recuperare de caldura descentralizata macar la dormitoare pe viitor, in functie de cum voi dispune de bani dupa ce ma mut.

#154
maryyualexandru

maryyualexandru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2020
te au taxat la volum sau la suprafata?

#155
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Si la o izolatie cu vata minerala a acoperisului se pune bariera de vapori sub vata minerala, deci eu inteleg ca intentia este de a nu permite trecerea vaporilor din spatiul locuit spre izolatia si structura acoperisului. In cazul acesta nu imi este clar cum mai "respira" un acoperis cu izolatie de vata minerala.

#156
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Bariera de vapori nu cred ca se pune ca sa "respire" casa Posted Image
Mai mult se pune pentru a nu se uda vata, in felul acesta scazandu-i considerabil proprietatea izolatoare.

Edited by mmmgigi, 29 January 2020 - 12:54.


#157
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Straturile interioare trebuie sa fie cat mai puțin permeabile la vapori (bariera vapori), in timp ce straturile exterioare trebuie sa fie permeabile la vapori și impermeabile la apa (folie anticondens).

Ideea e că acea cantitate mica de vapori care va trece de bariera de vapori (100% etanș nu are cum sa fie) să poată migra nestingherit spre exterior și să fie astfel ventilata/uscata.

Cam asta e "respirația" peretilor

#158
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Ca si minusuri ale spumei poliuretanice: daca sunt probleme la invelitoare , vei descoperi camd va fi mult prea tarziu! Apa infiltrata nu va penetra spuma si nu vei observa nimic in spatiul locuit.

#159
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Da, nu stiu ce sa fac pana la urma, daca sa apelez la spuma sau nu. Mai am timp vreo luna de zile sa ma gandesc.

Am citit mai sus ca dupa 2 ani spuma ajunge la un coeficient de 0.028. Vata minerala bazaltica are in medie λ ~= 0,036. Deci ar rezulta ca 15 cm de spuma ar fi echivalent cu 19 cm de vata.

Problema e ca spuma costa foarte mult. Mai mult de 15 cm de spuma nu mi-as permite nici cum sa pun din cauza costului. Vata pot pune 20 cm in zonele cele mai joase ale acoperisului si 30 - 40 cm in zonele mai inalte si tot cred ca ajung la cost mai mic decat 15 cm de spuma si cu o izolatie termica mai buna. Am inteles ca vata bazaltica e mult mai ieftina decat spuma. Nu stiu care ar izola mai bine din punct de vedere fonic, sa nu se auda ploaia cum bate in acoperisul de tabla.

Problema la vata e la montaj totusi. Daca te uiti doar cateva minute la video-ul acesta te ingrozesti de cat de prost se poate monta vata la acoperis. Daca e montata prost, nu mai izoleaza mare lucru.

Edited by laurcj, 31 January 2020 - 16:35.


#160
maryyualexandru

maryyualexandru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2020

 mmmgigi, on 28 ianuarie 2020 - 13:45, said:

Cred ca ar merge sa prinzi ancorele inainte sa dai cu spuma.
Dar ca sa nu ai surprize poti chema oamenii cu spuma inainte sa vada despre ce este vorba. Si te intelegi cu ei cum este mai bine sa faci.
Am platit 150/m2 la 15cm. Practic ar fi un 10RON/1cm/m2.
Eu am tigla si folie (fara astereala). Sunt sigur ca merge f ok pe tabla.
Iti trimit pe pm sa vezi cum a iesit la mine.
suprafata include capriorii, sau e doar spatiul dintre ei calculat?

#161
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 laurcj, on 31 ianuarie 2020 - 16:24, said:

Problema la vata e la montaj totusi. Daca te uiti doar cateva minute la video-ul acesta te ingrozesti de cat de prost se poate monta vata la acoperis. Daca e montata prost, nu mai izoleaza mare lucru.

asta e exact ca drobul de sare.
Da, se poate monta prost orice izolatie. Dar daca acum stii cum se monteaza, nu vei avea grija ca mesterii sa respecte procedura corecta? Nu le vei spune dinainte ce asteptari ai? Nu ii vei verifica?

#162
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Mai exista si posibilitatea de a monta PLACI de spuma poliuretanica rigida (arata cam ca si placile de polistiren).
Exista si varianta cu folie de aluminiu deja aplicata, asa ca mai trebuie doar sa pui o banda de aluminiu peste imbinarile dintre placi si ai rezolvat si bariera de vapori. Iar intre placi si capriori, pentru o etansare si mai buna - spuma expandabila la tub.

https://www.bauder.r...rpir-fa-te.html
https://www.bauder.r...derpir-dal.html

PS: Stiu sigur ca au o varianta cu folie de aluminiu pe o singura parte, aceea ar fi mai potrivita, dar nu o gasesc acum pe site.

Edited by kolfleading, 31 January 2020 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate