Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

tutoriale electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
petrisor87

petrisor87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.08.2011
Salut,


Sunt pasionat de electronica si sunt incepator, as dori sa invat despre fiecare piesa in parte, sa stiu cum si de ce se folosesc. Exista tutoriale pentru asa ceva?


Merci  :rolleyes:

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpetrisor87, on 13th January 2012, 17:07, said:

Exista tutoriale pentru asa ceva?
Desigur! Uite aici: http://www.circuiteelectrice.ro/
Iar bunul nostru prieten Google este și mai darnic: http://www.google.ro...h...264&bih=824

Edited by Mircel, 13 January 2012 - 17:15.


#3
angelo74

angelo74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 23.02.2011

View Postpetrisor87, on 13th January 2012, 17:07, said:

Salut,


Sunt pasionat de electronica si sunt incepator, as dori sa invat despre fiecare piesa in parte, sa stiu cum si de ce se folosesc. Exista tutoriale pentru asa ceva?


Merci  :rolleyes:
sefu electronica asta contine o istorie atat de veche si de mare incat daca ne-am apuca sa-ti explicam fiecare despre cate o piesa electronica cred ca paginile acestui site a fi insuficiente pentru a cuprinde totul,dar un sfat practic iti pot da : daca cunosti vreun [meserias] care vrea ,are timp si rabdare sa te invete date bine pe langa el si daca intradevar iti place atunci o sa inveti .
Eu iti urez SUCCES....  :peacefingers:

Edited by angelo74, 14 January 2012 - 15:53.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

si daca intradevar iti place atunci o sa inveti .
...si singur.

#5
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Las si eu un link http://www.portalelectric.ro/
Cauta bine in forum si ai sa ramii surprins cit de multe ai sa gasesti!
Succes!

#6
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Studiati inainte de toate o carte sau un curs de dispozitive si circuite electronice, apoi puteti trece sa studiati anumite site-uri de profil, inclusiv forumuri (ca de exemplu www.forum.tehnium-azi.ro etc) sau site-ul www.tehnium-azi.ro, unde veti gasi multe articole practice utile si nu numai.

Edited by donpetru, 14 January 2012 - 21:07.


#7
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postdonpetru, on 14th January 2012, 22:07, said:

Studiati inainte de toate o carte sau un curs de dispozitive si circuite electronice, apoi puteti trece sa studiati anumite site-uri de profil, inclusiv forumuri (ca de exemplu www.forum.tehnium-azi.ro etc) sau site-ul www.tehnium-azi.ro, unde veti gasi multe articole practice utile si nu numai.

Ar fi bine sa deschideti site-ul in discutie, sa intrati pe forum, sa faceti ce am zis si vedeti unde am facut trimiterea.

#8
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
@barbu78, sa inteleg ca afirmatia dvs. de mai sus se vrea o invitatie de inregistrare la adresa mea pe site-ul www.portalelectric.ro ???!!!

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu este invitatie sa va logati. Nu sint membru al acelui site, sint beneficiar al unor lucruri utile de pe acolo. Cautati asa cum am zis.

#10
medone

medone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2010
Se pare ca functioneaza

#11
bylly1

bylly1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.10.2015
Google-ul este cheia si cineva priceput in practica
In primul rand, trebuie sa incepi  a cunoaste legea lui ohm , legea lui kirchhoff +alte formule
Iar apoi incepi a studia fiecare segment in parte:
-componente pasive
-componente active

#12
medone

medone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2010
Eu, sunt un inginer electronist, specializat in electronica de putere, cu o vechime de cel putin 30 de ani.
Dar, in timpul liber a ramas ca" hobby" domeniul audio, in general constructile din domeniu.
Am construit sute de amplificatoare, cu tranzistori, cu c.integrate, mixte, cu bipolare, cu Mosfeturi si in special cu tuburi. Amplificatoare audio sau de radiofrecventa
Am cautat tot timpul sa obtin  calitatea maxima a sunetului in functie de puterea ceruta. Pentru asta am experimentat incinte acustice din cele mai sofisticate, incercind adaptarea lor la tipul si puterea amplificatorului.
Am cautat tot timpul ca cei care veneau in contact cu mine, sa inteleaga importanta adaptarii corecte a difuzoarelor prin retelele de filtre la iesirile amplificatoarelor.
Discutia, care sunt mai bune, cele cu tuburi sau cele solid state, eu o consider putin fortata. Fiecare tip de amplificator are avantaje si dezavantaje. Oamenii nu sunt toti la fel, urechile nu sunt toate la fel. Chiar si la acelasi om urechile pot " auzii " diferit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate