Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

windows 2003 server

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006
am instalat mai demult un windows 2003 server cu licenta la care sunt atasate 5 statii conform licentei. De ceva vreme dupa un anume timp (cateva ore) de la restart nu pot intra in nici o statie direct de pe server dar si de pe statii in server. si nici de pe o statie pe alta. daca vreau sa intru pe Entire Network/Microsoft Windows Network nu se vede domeniul pe care il am creat si apare mesajul: "Unable to browse the network.The network is not present or not started".
Am intrat in Administrative Tools/Event Viewer iar la sectiunea Application imi apar notificari cu rosu in perechi la FIX 5 minute. Una contine textul:
Windows cannot query for the list of Group Policy objects. Check the event log for possible messages previously logged by the policy engine that describes the reason for this.

Iar cealalta textul:
Windows cannot access the file gpt.ini for GPO CN={31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9},CN=Policies,CN=System,DC=DOMAIN,DC=local. The file must be present at the location <\\DOMAIN.local\sysvol\DOMAIN.local\Policies\{31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9}\gpt.ini>. (Configuration information could not be read from the domain controller, either because the machine is unavailable, or access has been denied. ). Group Policy processing aborted.
(unde in locul unde este DOMAIN - apare numele domeniului de aici)

Am cautat cum sa rezolv problema dar nu am gasit nimic !
Serverul merge ok, nu da erori dar.... deoarece este folosit ca un file server mai ales, programele care ruleaza pe cele 5 statii ar trebui sa poata sa salveze de siguranta datele periodic pe serever (ceea ce nu se mai intampla) iar cei ce lucreaza pe statii nu mai pot sa isi transfere informatiile intre ei cu Windows Explorer deoarece nu se mai vad intre ei.
Imprimantele legate in retea, care au fiecare IP-ul lor funcioneaza corect si se poate lista de oriunde pe ele.
Inca un detaliu:
Serverul este conectat impreuna cu statiile la un switch in acre intra si cablul de net, provenit de la un modem-router Romtelecom.
Pentru a preveni unele atacuri (care au existat mai demult) intre modemul-router Romtelecom si switch exista un pc pe care ruleaza LINUX. Acesta are rolul de a bloca - pe cat posibil - un atac din afara.

In speranta ca am fost suficient de explicit, poate se gaseste cineva sa imi dea o mana de ajutor ca deja m-am saturat ca tot sare serverul din domeniu. Sincer, nu as dori sa reinstalez !
Am luat legatura cu Windows Romania (tot ce este la aceasta locatie fiind cu licenta), dar am primit raspunsuri mai mult decat evazive !

Multumesc anticipat

#2
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
DNS-ul iti functioneaza correct? Ce 2003 este? Cumva SBS? Active Directory e in regula?
Da-ne si tu mai multe detalii despre ce e activ pe server si ce nu?
Functioneaza cumva si vreun exchange pe el? Se iau mailurle si pe alte calculatoare/smartphones in afara de statiile aflate in locatie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate