Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

usa de termopan stramba

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
partea de sus e de la usa mare (soclul) ce se vede cu rosu este manerul care permite deschiderea usii mici  (am pozat practic coltul une se unesc latura superiora a usii mari cu usa mica)

din ce imi aduc aminte mergea bine

Attached Files


Edited by mortis, 12 January 2012 - 00:51.


#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E foarte bine că ai balamale 3D și nu de fereastră, mai mult ca sigur că poți să scapi de calare și să faci reglajul numai din imbusuri, la balamale.  Dacă ar fi trebuit să calezi, trebuia să scoți baghetele geamului, cu riscul de spargere, dacă nu ai făcut asta niciodată.

Vroiam poză a ușii mari(partea mobilă), la partea de sus, nu la toc, cum ai făcut tu. Acum caută imbusuri de 4 și de 5(de obicei astea sunt dimensiunile uzuale, dar poți avea și alte mărimi funcție de ce balamale ai).

Din fericire, e bunicică până la urmă feroneria și balamalele tale și îți permit să faci orice reglaj .

Edited by Digix, 12 January 2012 - 01:05.


#21
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Cam astea sunt pozele pe care le pot face acum. Fiecare balama are 2 reglaje (stiu ca am mai incercat odata acum 1 an parca) unul situat inferior, in pivotul care sta pe partea fixa si tind sa cred ca urca/coboara sii altul situat in lateral pe partea mobila (care sta pe usa) si tind sa cred ca regleaza usa in lateral.

Cam care ar fi  reglajul ? (banuiescc ca de cea de jos nu ma prea ating dar ar trebui sa lucrez si la cea din mijloc sau doar sus ?) cam cate ture sa incerc ?

Attached Files



#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
M-am lămurit complet!  Văd că ai și garnitura de pe toc și de pe ușa mică comprimată. Nu trebuie să ai loc gol, fără garnitură, nici pe toc, sus, nici pe ușa mică, că pe acolo poate intra curentul. Mai întinde garnitura să acoperi golurile.

Pentru început, dă de balamalele de la ușa mare(doar la ușa mare), cu imbus de 5(de obicei), sau care se potrivește. Trebuie să rotești câte o tură (360 grade) de la reglajul de dedesubt (dinspre podea), la fiecare din cele 3 balamale, inclusiv cea de jos, astfel încât ușa să se ridice cu totul mai sus. Imbusul trebuie să fie cu capătul(partea activă, care o bagi în locașul de reglaj) în sus. Dai câte o tură la fiecare, apoi încerci să închizi ușa sus, prin ridicarea clanței . Dacă nu închide bine, repetă operațiunea, mai dă câte o tură la fiecare balama.

Fă operația asta de vreo 3-4 ori și ar trebui să închidă. Dacă nu s-a rezolvat așa, mai există încă un reglaj posibil.

Vezi să nu te duci nici prea sus cu ușa mare, că pe urmă nu se mai încuie și trebuie să umbli și la ușa mică.

Edited by Digix, 12 January 2012 - 01:40.


#23
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
o sa incerc maine asta, sper doar sa nu atinga sus

Oricum, multumesc pentru tot ajutorul. :) Te intrebasem la modul genral cam la ce ttrebuie sa ma uit ca sa am un termopan bun ?

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Termopanul bun trebuie să fie bine executat în atelier,  la cotele din cataloage, să aibe armătură și feronerie bună, profil bun și să fie și montat bine,

Există posibilitatea să fie foarte bun un termopan, dar montajul să-i compromită calitățile destul de mult.

Uite pe aici lucrări de-ale mele https://picasaweb.go...CO_pyZav8PqR7AE ,  și pe aici : http://s1127.photobu...l630/oferteamg/, sau aici: http://forum.softped...m...&p=10923405

Noapte bună! Vorbim mâine, să vedem ce ai făcut! Baftă!

Edited by Digix, 12 January 2012 - 01:52.


#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ai reușit ceva?

#26
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
am incercat din pacate insa n-a mers. pur si simplu oricat o urcam n-ajungea si am apelat la un meserias care mi l-au dat cei care montasera (ca nu se mai ocupau de termopane acum) care a ridicat usa cu un ciocan si un levier. Aparent usa cazuse pt ca sus nu se inchidea ...

Problema a fost ca pana sa dau de mesrias am fost la 3-4 firme de termopane si le-am intrebat daca se poate contra cost ceva raspunsul a venit raspicat si chiar pareau indignati ca i-am intrebat : NU ! in fine noroc ca il cunosteam pe "sef" ca altfel alergam si acuma sa gasesc un individ...

Sfaturile au fost bune avand in vedere ca un diagnostic pus pe poze e ceva greu (in orice domeniu).

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Asta așa e, e greu de rezolvat problema de la distanță. Cea mai bună rezolvare ar fi trebuit să fie calarea sticlei. Probabil că  ai fost refuzat din cauză că, la calare, există riscul să se spargă geamul, iar dacă faci acest lucru cu altă firmă decât cea care a montat tamplaria, în perioada de garanție,  există posibilitatea să pierzi garanția, pentru că majoritatea trec asta în contractul de vânzare-cumpărare.

Nu ți-a dat baghetele jos de la geam când a făcut reglajul? Bănuiesc că a ridicat ușa cu levierul și a mai băgat cale de plastic la geam, apoi a bătut înapoi baghetele.

Edited by Digix, 13 January 2012 - 21:36.


#28
vicogeo

vicogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.03.2007
Salutari,

postez si eu aici ca sa nu mai deschid un alt topic pe aceeasi tema.
problema - usa de la intrare nu se mai inchide. trebuie sa fortez ca sa o pot inchide.  

profilul este de Aluminiu cu 3 camere (cred ca Delta).  Nu imi dau seama daca usa s-a curbat sau tocul.

atasez niste poze pentru info.
Attached File  DSC_0698.jpg   228.21K   59 downloadsAttached File  DSC_0700.jpg   197.91K   63 downloadsAttached File  DSC_0703.jpg   179.85K   57 downloads

merge reglata sau trebuie sa ma gandesc la alta solutie? daca vreau sa schimb garniturile unde gasesc?

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cel mai probabil ușa s-a lăsat, iar limba broaștei lovește contraplaca(tăblița în care închide) prea jos, deci ar trebui săltată ușa, iar asta se face prin calare. Dacă e nevoie să ridici de ușă ca să se închidă, atunci asta e cauza.

Cheamă un meșter să o caleze, sau încearcă singur. Trebuie să scoți garniturile de la baghete, apoi baghetele și să mai bagi o cală, două la partea de sus.

#30
vicogeo

vicogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.03.2007
multumesc de raspuns dar usa nu este lasata, iar limba broastei vine in dreptul gaurii in contraplaca.

usa "strange" bine pe toc in partea dreapta sus si jos, problema e la mijloc unde se observa cu ochiul liber distanta pana la toc. a trebuit sa adaug niste garnituri adezive ca sa nu mai bata vantul pe acolo dar trebuie sa o rezolv pana vine frigul adevarat.

#31
langa

langa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.11.2007
Am o usa din pvc cu folie , .Din 11 ochiuri, 3 din sticla. S-a deformat la soare, a stat mult timp deschisa.  In dreptul clantei am 2 cm intre toc si usa. Asta se poate indrepta.
Problema e ca s-a lasat , nu mai are unghiuri de 90 grade, e diferenta de 3 cm la masurarea diagonalelor.  Fiind din multe ochiuri mici, nu stiu cum s-ar putea re-cala.

Attached Files

  • Attached File  usa.png   9.04K   2 downloads

Edited by langa, 05 September 2021 - 11:11.


#32
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

langa said:

1630832942[/url]' post='28193044']
Am o usa din pvc cu folie , .Din 11 ochiuri, 3 din sticla. S-a deformat la soare, a stat mult timp deschisa.  In dreptul clantei am 2 cm intre toc si usa. Asta se poate indrepta.
Problema e ca s-a lasat , nu mai are unghiuri de 90 grade, e diferenta de 3 cm la masurarea diagonalelor.  Fiind din multe ochiuri mici, nu stiu cum s-ar putea re-cala.

Ar putea merge așa.

Attached Files



#33
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020
Așa ceva mai rar,dar  o ușa împărțită așa ( teoretic foarte stabila dimensional,dacă e executata corespunzător)nu ar trebui sa se lase,cel mult să aibă probleme pe parte cu balamale ( fiind grea) ,strimbarea ei așa mult la mijlocul broaștei indică că nu are armatura , armatura e decupata greșit la nivelul minerului( tăiată cu totul) sau nu e armatura deloc( varianta probabilă),modalități de reparare Sint  mai respectiv trebuie scoase  toate sticlele,desfăcuți montanți ,văzut ce și cum ,cam complicat și neproductiv 🤔

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Bagi scândură/cale deasupra cercevelei pe partea cu balamaua, să nu iasă din balamale. Bagi ranga jos la partea cu mânerul și ridici ușa cât se poate (grijă că dacă exagerezi cu forța, poate crăpa sudura). Permite destul de mult să fie ridicată, nu se rupe deloc ușor sudura. Bagi scândură/cale jos, de unde ai săltat cu ranga, scoți ranga. În acest moment, poți recala toate sticlele. Scoți baghetele și le calezi ochi cu ochi, apoi le bați înapoi. Dai scândurile/calele afară, gata!,

Edited by Digix, 05 September 2021 - 16:34.


#35
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostTimplarualin, on 05 septembrie 2021 - 15:48, said:

Așa ceva mai rar,dar  o ușa împărțită așa ( teoretic foarte stabila dimensional,dacă e executata corespunzător)nu ar trebui sa se lase,cel mult să aibă probleme pe parte cu balamale ( fiind grea) ,strimbarea ei așa mult la mijlocul broaștei ...............( varianta probabilă),modalități de reparare Sint  mai respectiv trebuie scoase  toate sticlele,desfăcuți montanți ,văzut ce și cum ,cam complicat și neproductiv ��
A, intilnit si eu asa ceva la timplaria din aluminiu fara ochiuri de geam . Doar rama cu geam . Se strimba la nivelul broastei  cind avea sticla montata . Exact asta am facut

View PostTimplarualin, on 05 septembrie 2021 - 15:48, said:

.....( varianta probabilă),modalități de reparare .......

Dimineata am scos baghetele ,am bagat silikon , montat inapoi baghetele si bagate chederele de geam si strins cu sufa si lasata asa pina la ora 15. 30 cind am desfacut sufa si plecat de pe santier . Pare ca pe moment nu mai flamba cerceveaua .

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Usa Delta aluminium,ii lipseste panoul,adica usa e ok,dar nu stiu cum se desface,si apoi ce sa pun ca panou.Apoi mi se pare ciudat ca nu exista ceva ranforsari.Multumiri anticipat pentru clarificari...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate