Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

exista webdesigneri adevarati in aceasta tara?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Buna ziua

Caut de ceva timp o firma sau o persoana care sa stie cu ce se mananca acest domeniu, dar din peste 20 cati am incercat nu am gasit. Am cautat printre firmele de la noi, toate au niste siteuri zici ca sunt facute de un copil mic cu 5 randuri de html si cateva poze luate de pe net. Am gasit cateva care mi se pareau ca aveau un portofoliu bun, insa cam mi-au trimis proiectul meu am ramas socat sa observ ca prostia aia (ca altfel nu le pot numi) le facea nepotul meu in paint mult mai reusit (si pretul era de 900 euro). Chiar nu exista webdesigneri adevarati la noi? Persoane care sa faca un design wow, ceva incredibil de bine, ceva care sa arate profesionalism. La noi parca toti isi bat joc sau chiar nu se pricep...

Vreau si eu recomandari serioase. Daca se poate si portofoliu ceva realizat cu adevarat de ei, nu templateuri de pe template monster ca le pot lua si eu cu 30$. Merci

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
sunt.
mai cauta.

#3
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
da-mi tu o idee. chiar caut. dar nu ma pot duce la oricine care are un site al firmei care arata mai rau decat cele de acum 20 de ani.

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Pai asa e moda acum la portofolii sa arate cat mai cartoonish ca atrag clienti.

Sau tu vrei ceva gen: http://2advanced.com  ?

#5
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Raspund tot cu o intrebare: sunt clienti in tara asta care sa vrea intr-adevar design, nu mediocritate???
Ca eu, de 2 ani de cand detin o agentie web, n-am gasit nici un astfel de client, ci numai d'astia: "e prea mult domn'le.. ce draq e asa de scump sa faci un design la 5 coloane cu text?"...

Creativitatea costa!

#6
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
arta costa
kitchul e moka.

#7
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
900 euro pt un template ti se pare putin? :|

velsatis : interesant siteul, doar ca eu am nevoie de un design pentru un magazin online, nu de flash. oricum la flash poti face orice, pacat ca are multe bube (seo, iphone, etc)

#8
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Intocmai!
Cand intreg bugetul pentru un website corporate (despre noi, echipa noastra (cu personal), servicii, intrebari frecvente, contact si aplicatie newsletter) este de 250 eur.... cum poti sa vii cu un design exceptional cand un designer profesionist iti ia lejer 300 - 400 eur (minim)??  
Plus ca in acei 250 eur tre sa-i faci si seo on-site (cu research-ul aferent)...
Apoi, sa te vad cu ce mai platesti si omul de vanzari care ti-a adus proiectul!...


Asa se pune problema.
Profesionisti exista... insa s-au saturat de clienti oportunisti si samsari.


900 eur mi se pare putin! Mai ales ca-i vorba despre un magazin online unde exista multe, foarte multe sectiuni care necesita design. Asta daca vrei ca fiecare sectiune sa aiba identitatea ei vizuala insa pastrand linia grafica site-ului....
Daca se face design doar pentru homepage si doua pagini de interior (una statica si un de listare), atunci nu mi se pare putin.
Eu vorbesc despre un design XHTML-izat care este compatibil (se vede bine) in toate browserele de pe piata (inclusiv IE6).
Cel putin, eu asa lucrez cand e vorba despre magazine online pentru care IE6 ramane important (depinde si de nisa)!

#9
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
websorin ai un portofoliu? poti trimite pe pm?

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu cauti ce trebuie.

Tu ai nevoie de artisti (pentru partea de desenat - Photoshop sa zicem) si de programatori front-end (html, css si javascript).
Nu o sa gasesti pe nimeni care sa fie extraordinar la ambele pentru ca sunt doua domenii total diferite.
Dupa ce gasesti doi oameni care sa faca asta ai nevoie de programatori back-end care sa-ti construiasca partea functionala a site-ului.

Cel mai usor gasesti programatori back-end. Programatori front-end care sa stie ce fac sunt mai putini. Artisti adevarati care sa-si piarda timpul cu web-ul cand ar putea vinde tablouri nu o sa prea gasesti.

900 de euro pentru un template cumparat de la un individ oarecare e absurd. 3000 de euro de la o firma specializata (si nu prea exista asa ceva in Romania si nici nu o sa discute cu tine) e ceva normal pentru un magazin online. Chiar putin.

Oricine se respecta si lucra in domeniul asta o sa se simta insultat daca-l numesti webmaster.

#11
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
websorin: era vorba practic de un design pentru homepage + pagina de listare a produselor pe categorie + pagina de listare a produsului.
nu este mereu vorba de bani, dar nici sa jupui omul doar ca e "magazin online" si vinde. pentru ca sunt mii de siteuri unde poti face magazin online gratis sau cu 10 euro/luna cu designuri unele ok, dar eu vreau altceva.

#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
ia priveste aici la ce bani se invarte un design de site.

https://99designs.co...-concept-114408

#13
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
sergiu - siteul exista deja cu tot cu programare tot, aveam nevoie de redesign

#14
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Eu sunt la baza programator web (XHTML, CSS, Javascript (jQuery), XML, PHP si MySQL) nu pot face design profesionist.

Ca orice programator cu experienta, pot face un design... insa pentru oamenii (clientii) care stiu ce vor, nu ii voi jigni cu design-urile mele si apelez la designeri profesionisti in care am baza, mi-au fost colegi.
Am colegi care-au castigat premii de design, unul dintre ei are cateva cladiri construite in america dupa design-ul lui. Din nou: design grafic nu arhitectura sau altceva...
Suntem oameni cu peste 10 ani de experienta in domeniu, si nu-i pot jigni cu sume d'astea de 200 eur cand, 200 eur se ia doar pentru design la o carte de vizita...

#15
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postv3lsatis, on 10th January 2012, 16:59, said:

ia priveste aici la ce bani se invarte un design de site.

https://99designs.co...-concept-114408
site-ul cere log in.

#16
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Webdesignerii pe care ii stiu eu au 2000 3000 de euro salariu. Oferta de la blizzard deschisa pe masa si chesti de genu asta. Crezi ca in timpul liber sta sa iti faca tie ceva in speranta ca poate 900 de euro nu ti se pare mult? Nu, in timpul liber se duc la concerte, la spa-uri, la plimbari cu prietenii.

UPDATe: A zis webSorin mult mai bine ca mine exact acelasi lucru.

Edited by Haotik, 10 January 2012 - 16:21.


#17
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
ma uitam pe siteul de mai sus si sumele sunt undeva la 700 dolari pt cele realizate frumos. deci in euro vreo 500, iar nu 900 cat am fost eu de acord sa dau.

#18
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postevon, on 10th January 2012, 16:07, said:

site-ul cere log in.

Iti zic eu daca nu se vede.
2400 USD.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate