Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Aceeasi dilema am avut-o si eu. Am optat pt 20 cm intre capriori si 10cm pe podea. Motivul: poate depozitez ceva acolo si trebuie ferit de temperaturi excesive.

#56
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Avand in vedere ca din camere spre pod pun o bariera de vapori ca sa nu treaca in termoizolatia de sub rigips si de acolo in placa de beton, are sens sa pun vata peste placa de la etaj, pe pardoseala din pod? Mi se pare ca un EPS 100 si-ar face treaba (desi peretii exteriori sunt toti izolati cu vata). Un EPS 100 in pod + folie anticondens + OSB ar cam trebui sa fie ok pentru un pod circulabil, neincalzit si nelocuit, nu?

#57
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Unul ca fa asa, altul ca fa pe dincolo, nici nu stiu ce sfat sa am in vedere ;)

#58
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Apropo de bariera de vapori.
Eu ma chinui sa imi izolez singur podul si dureaza de ceva timp. Sunt 3 straturi de 10cm de vata: 2 sub invelitoare sub profilele de rigips si 1 pe jos (placa de beton + grinzi de lemn + osb). Vata de sus inca NU am protejat-o cu bariera de vapori pt ca inca nu am terminat.

In fine, ca sa trec direct la subiect: aseara am intepenit de spaima cand am descoperit ca inspre coama podului vata era uda! Cam 1m in jos de o parte si de alta a coamei, pe toata lungimea acesteia, vata era uda. Am inlemnit crezand ca am invelitoarea perforata undeva. Deja ma vedeam demontand toata vata pusa cu greu si cautand spartura. Insa cand am bagat mana sub vata aceasta era uscata. Si astereala la fel. Am testat in mai multe puncte inspre coama si nu am umezeala sub vata, insa fata vatei dinspre interior/pod este umeda.

Podul este neincalzit si gandul ma duce la condens. Bariera de vapori nu este un moft, este o necesitate vazuta de mine pe viu.

#59
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Aseara, la o zi distanta de postul anterior, vata era ceva mai uscata. Sunt din ce in ce mai sigur ca e vorba de condens. Deci mare grija cu vaporii un pod ca nu e de glumit!

#60
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Mie tocmai mi-au zis muncitorii ca au renuntat sa puna (la apartamentele construite pentru vanzare) :(. Eu le-am zis ca nu stau de vorba. Problema lor era ca atunci cand era frig in casa se umezeau TN-urile cu care era prins rigipsul. Nu inteleg de ce aveau ei atata umezeala pe dosul barierei de vapori, de se raceau asa de tare TN-urile, dar asta ziceau ei.

#61
bluso

bluso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.02.2010
Bună,
Cu un sfat va rog sa ma ajutați și pe mine. Am o casa veche din cărămidă cu pereții de 30cm la care am ridicat o mansarda locuibila. Planșeul este făcut din grinzi de lemn și este bătută scandura și jos  pe tavan și sus în pod,scândurile din pod le-am scos și vreau sa pun vata de sticla de 10 cm între grinzi apoi sa bat înapoi scândurile sa mai pun un osb de 10 - 12 cm și apoi dușumele din lemn de brad. Între partea de jos a casei și mansarda este legătură printr-o scara interioara și circula aerul de jos sus și invers, vata as vrea sa o pun mai mult fonic decât termic. Ma puteți ajuta cu un sfat ce fel de vata sa folosesc și dacă mai trebuie sa pun folie anticondens dacă este transfer de aier între etaje, eu m-am gândit la Isover Acusto și  Tavanul va fi placat cu rigips. Ma interesează o soluție doar pt planșeu în mansarda am tigla, lanțuri, folie antivapori, astereala și căpriori... aici sigur va trebui folie anticondens...
Mulțumesc!!!

#62
stefangrozavu

stefangrozavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.01.2014
Buna seara!As dori sa izolez,fata de camere,un pod folosit doar pentru depozitare.Mentionez ca tavanul este din sipci bulgarite cu pamant,iar intre grinzi este spatiu liber.
Ca material izolator m-am gandit  sa folosesc vata bazaltica sau de sticla.
Ar trebui sa pun o folie anticondens peste tavan,care sa imbrace si grinzile,dupa care sa pun vata indesata intre grinzi si apoi sa plachez,sau intai vata si apoi folia anticondens sub placare?
Daca grinzile au o grosime de 100 mm pot placa direct la nivelul lor sau este necesar sa fac o suprainaltare peste ele, sa ramana un strat de aer inre izolatie si placare?
In ideea de a reduce la maxim costurile de incalzire ale casei ar fi util sa izolez si acopersiul ,sau efectul nu ar fi atat de sesizabil incat sa merite investitia?
Va multumesc!

#63
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Salutare. La mine s-a pus de jos in sus asa : 2 randuri de rigips , vata sticlata de 20 cm cu folie de aluminiu , apoi scandura. Peste scandura as mai putea pune ceva ? Am dori sa folosim spatiu din pod ca depozit asadar o sa umblam destul de rar. Cineva mi-a recomandat spuma de 5 cm ( cica ar fi ca 12 cm de vata) , dar mi se pare urat sa ramana asa doar spuma. Multumesc.

#64
ankitzy

ankitzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2011
Buna ziua,
Am o mare dilema la izolarea mansardei casei mele: as dori cu spuma poliuretanica cu celula inchisa, aplicata la 6cm( se aplica intre 5 si 7 cm- mi-a spus firma ce se ocupa de asta.) Problema mea este ca inaltimea capriorilor este de 15cm, deci raman 9cm de spatiu gol. As vrea sa pun OSB peste, dar cum ramane cu golul dintre spuma si osb? Trebuie umplut cu ceva?
Multumesc

#65
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
vata, cel putin 30cm grosime
cei 6cm sunt ca sa zici ca ai pus ceva ....

#66
ankitzy

ankitzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2011
..si atunci ce rost mai are spuma?Posted Image

#67
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
parte din termoizolatie, doar ca este putin, f. putin 6cm (ar fi echivalentul a 8cm de vata minerala de sticla)

#68
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Buna. Am revenit acum dupa ce am verificat cum a fost facuta izolatia sus la pod. Asadar avem asa de jos in sus ,
Rigips
Rigips
Vata sticla 10cm cu folie aluminiu
Scansura batuta de 2.5 cm.

Ce as mai putea pune peste acea scandura pentru un surplus de izolatie ?

Attached Files



#69
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am facut niste simulari pentru izolatia podului, si nu prea reusesc sa scap de condens, chiar daca folosesc folie bariera de vapori.
Cum adaug in simulare OSB-ul, apare condensul.

Straturile ar fi urmatoarele (de la interior la exterior):

-camera cu temperatura aerului 24 grade si 60% umiditate relativa
- placa de gips-carton (tavan fals)
- folie bariera vapori
- profile metalice
- placa beton
- EPS 30cm
- OSB3
- pod neincalzit cu temperatura aerului -15 grade si 80% umiditate relativa.

Condensul nu apare cam de pe la -15 grade in pod.

Attached File  planseu_pod_300mm_EPS (1).pdf   358.98K   49 downloads

#70
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In loc de OSB, ai putea pune scandura care ar permite eliminarea umiditatii in sus...s-ar putea sa fie chiar mai usor de manevrat in pod.

#71
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
dar problema OSB-ului care e? capteaza umezeala sub el?

#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Este prea putin permeabil la vapori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate