Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

10 hectare teren, ce sa cultiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#181
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
so, in afara de salcamul minune adus de peste mari si tari, nu e nimic interesant de cultivat in patria asta?

Mai auzisem de idei interesante, catina, goji sau alte plante cu calitati terapeutice. Dar in nici un caz nu mi-as permite sa infiintez x ha cu asa ceva.

#182
Dorospin

Dorospin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2008

 aditugui, on 8th January 2012, 17:40, said:

lucerna se vinde cu10 lei balotul si nu ai nici pe sfert cheltuieli ca pt celelalte culturi.
Si se fura intr-o veselie!

#183
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Eu m-am hotarat la lucerna pentru cele 5.5 ha, am luat si 115 kg samanta.

Cum e mai bine, sa o seman asa sau sa o amestec cu altceva, ovaz de exemplu?

#184
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
A venit primavara poze ceva cu Paulownia cotevisa 2 vedem si noi ? Deja pe afara sunt vreo 20 grade ziua.

Despre Paulownia se discuta pe forumurile apiardeal si stuparitul intre stupari pentru a inbunatati baza melifera, dar pentru productie de miere ok este important sa fie irigata plata, mai melifera decat salcamul si paulownia este evodia de la chinezi care da mai multa miere la hectar e mai rezistenta decat paulownia la ger.

As fi curios sa vad niste poze cu noul hibrid de paulownia in romania dupa gerurile din iarna asta.

#185
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011

 Dorospin, on 11th March 2012, 20:07, said:

Si se fura intr-o veselie!
Oare ce nu se fura in Romania??? Porumbul? Floarea-soarelui? Legumele? Sau mult discutata paulownia?
Iti spun eu: se fura absolut orice!!!
iarna asta s-a vandut cu 15 lei balotul de lucerna din prima coasa (adica cea mai rea)!

#186
bodys

bodys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2012
as dori si eu un nr de tel sa pot lua leg cu dvs,multumesc

#187
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
pt. Aronclb doresc si eu un nr. tel .pt. contact sunt din cluj

#188
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Eu am dat cartofii noi cu 2,5 lei en gros anul asta, asa ca nu este o idee asa de rea. Au fost sub agril si irigati. Daca ii irigam mai devreme si ieseam cu ei pe piata cu 2-3 saptamani mai devreme ii puteam da cu pana la 5 lei... Cel putin asa au mers anul trecut.
Daca te tine iti recomand sa pui gradina (usturori, ceapa, eventual varza dupa ce scoti usturoiul...), asa o sa ai cel mai mare profit, mult mai mare decat cu orice cereale, dar si munca si investitia sunt pe masura.


Eu am dat cartofii noi cu 2,5 lei en gros anul asta, asa ca nu este o idee asa de rea. Au fost sub agril si irigati. Daca ii irigam mai devreme si ieseam cu ei pe piata cu 2-3 saptamani mai devreme ii puteam da cu pana la 5 lei... Cel putin asa au mers anul trecut.
Daca te tine iti recomand sa pui gradina (usturori, ceapa, eventual varza dupa ce scoti usturoiul...), asa o sa ai cel mai mare profit, mult mai mare decat cu orice cereale, dar si munca si investitia sunt pe masura.

#189
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 ionut_mystic, on 13th May 2012, 19:43, said:

Eu am dat cartofii noi cu 2,5 lei en gros anul asta, asa ca nu este o idee asa de rea. Au fost sub agril si irigati. Daca ii irigam mai devreme si ieseam cu ei pe piata cu 2-3 saptamani mai devreme ii puteam da cu pana la 5 lei... Cel putin asa au mers anul trecut.
Daca te tine iti recomand sa pui gradina (usturori, ceapa, eventual varza dupa ce scoti usturoiul...), asa o sa ai cel mai mare profit, mult mai mare decat cu orice cereale, dar si munca si investitia sunt pe masura.


Eu am dat cartofii noi cu 2,5 lei en gros anul asta, asa ca nu este o idee asa de rea. Au fost sub agril si irigati. Daca ii irigam mai devreme si ieseam cu ei pe piata cu 2-3 saptamani mai devreme ii puteam da cu pana la 5 lei... Cel putin asa au mers anul trecut.
Daca te tine iti recomand sa pui gradina (usturori, ceapa, eventual varza dupa ce scoti usturoiul...), asa o sa ai cel mai mare profit, mult mai mare decat cu orice cereale, dar si munca si investitia sunt pe masura.
ai scos cartofii deja colegule?
eu deabia i-am rebelionat.. cred ca a m sa prind un pret de 20 de bani

#190
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Paulownia is back !

"In tara, in care ne-am batut joc de paduri, exista oameni care au inteles ca poti face si altfel afaceri cu lemn. Au descoperit copacii din specia Paulownia, care cresc intr-un an cat altii in zece.

Lemnul obtinut din acest arbore este de o calitate superioara si se foloseste pe pietele de lux la iahturi, avioane usoare, instumente muzicale si mobila scumpa.
Fosnetul afacerii cu arbori Paulownia i-a trecut lui Adrian pe la urechi in urma cu 2 ani. Acum are deja plantatii in Galati, Braila, Tulcea, Brasov, Constanta si Cluj. Copacii lui nu sunt inca buni de taiat, dar deja a incheiat contracte sa-i exporte in strainatate, cand le va veni vremea.

Acest arbore "minune", creste in China de 3.000 de ani si este recunoscut pentru rezistenta lui.

Pe cinci hectare de teren se pot planta 600 de arbori cu o investitie initiala de 4.000 de euro. Fiecare dintre ei va ajunge cam la 15-20 de metri si atunci poate fi taiat si vandut. Se obtin cam 30.000 de euro din acest lot, dar partea buna e ca niciun copac nu trebuie plantat din nou: pur si simplu iese din vechea tulpina.
In judetul Cluj, pe o suprafata de mai bine de 20 de hectare, intre lanurile de porumb si grau, isi fac loc 12.000 de copaci paulownia - tot prea mici inca pentru taiere.
Investitori din tari precum Italia, Spania sau Franta au contractat deja cu trei ani inainte 70% din cultura omului de afaceri clujean. Restul de 30% ramane la noi in tara pentru centralele de biomasa.

Copacii Paulownia sau arborii energetici, cum mai sunt numiti, degaja foarte multa caldura cand sunt arsi la temperaturi ridicate. Doua kilograme din acest lemn echivaleaza cu 1 litru de motorina.

Pentru investitia initiala, un ajutor poate sa vina din fonduri europene neramburasbile. Se pot obtine pana la pana la 80% din valorea proiectului, bani care acopera aproape integral costul arbustilor. Apoi ei nu sunt greu de intretinut si, mai mult, pot fi folositi si in scop decorativ, pentru ca au flori foarte frumoase."


Sursa.

#191
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
M-am documentat si eu putin despre acesti pomi si am ajuns la concluzia ca nu renteaza, adica in primi ani daca este foarte frig ingheata si nu se mai fac de calitatea A, dupa mai exista posibilitatea sa nu ai cui sa vinzi lemnul, mai bine infintez o livada pe 10 hectare.

#192
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Dupa ce am citit tot acest topic am ajuns la urmatoarele concluzii:

- suprafata minima la care se baga sa contracteze este de la 0.5 Ha in sus, la mai putin de 0.5 Ha nu sunt interesati (adica sa vanda vreo 10 sau 30 puieti).
- semnezi un contracti prin care te obligi sa le vinzi lor materialul lemnos, Daca vreau sa fac altceva cu lemnul / plantatia le convine ?
- tipul de Paulownia plantat este Paulownia Cotevista, ce nu am aflat inca cum au trecut iarna asta plantatiile tinere de paulownia cotevista.
- regula pentru a creste cat mai drept, in primul an se reteaza de la tulpina si se lasa un lastar care va creste cel mai drept.
- la conditiile din Romania se zice ca rezista acest hibrid de Paulownia, fara consecinte asupra copaculu.

Corectatima daca am inteles ceva gresit.

Ce nu am inteles eu in ce an infloreste acest hibrid pentru prima data ?!

Edited by request, 14 May 2012 - 22:15.


#193
dorcudaniel

dorcudaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2008
am citit si eu intamplator acest forum si ca sa ma conving am si dat niste telefoane. Mi se pare un pom prea laudat aceasta cultura, si una peste alta mai e firma din arad parca Agro oprea industry care nici macar nu stiu ce hibrid comercializeaza, ti se spune sec, ca daca vrei sa cumperi sa incerci bine daca nu nu-i problema ca ei sunt full de comenzi, pretul pentru 20 de plante e la vreo 134 euro cu avans la proforma 20%. Discutia a fost una ca de la tepar la cumparator, sunati si va veti convinge. Cat despre cei din brasov nu stiu ce sa zic, ei propun loturi demonstrative pe la galati, fagaras etc. , nu poti lua decat plante de la ei si de minim 1 ha, dar nu cred ca peste 3 ani ii mai gasesti prin romanica sa te intrebe daca ti-au crescut copacii.. Oricum daca plantele lor se vor adapta la conditiile de la noi vom sti cu certitudine peste un anumit numar de ani 10-15 cand si pretul plantelor va fi mult mai mic decat acum. Stati linistiti trenul nu e pierdut, vine altul nu-l luati pe asta din mers...sa nu va accidentati.

#194
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca cultivi sfecla rosie, telina si morcovi - fara nicio chimicala, sol si apa fara nitriti/nitrati etc- iti cumpar eu toata productia pe multi ani.
Se face contract serios cu garantii notariale de ambele parti, daca la analize apar substante nedorite, se executa garantiile si se platesc despagubiri. Asta ca sa fie clare conditiile.

#195
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 Quantum, on 3rd June 2012, 07:55, said:

Daca cultivi sfecla rosie, telina si morcovi - fara nicio chimicala, sol si apa fara nitriti/nitrati etc- iti cumpar eu toata productia pe multi ani.
Se face contract serios cu garantii notariale de ambele parti, daca la analize apar substante nedorite, se executa garantiile si se platesc despagubiri. Asta ca sa fie clare conditiile.
da colegule .. seamana 3 hectare de sfecla rosie -30 de persoane la plivit.
3 de morcov-35 de persoane la plivit
3 de telina la asta ai nevoie de 40 de oameni.. si le spui vecinilor sa nu foloseasca ingrasaminte chimice mai ales cei din amonte..ca sa poti face afacerea
:thumbup:

#196
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 night_guy, on 2nd June 2012, 22:14, said:

Salutari din Indonesia unde avem temperaturi de 30grade tot anul iar Paulownia sau Pohon Segon poate creste rapid.Personal nu am nici o plantatie de asa ceva si nici nu as vrea sa ma implic in asemenea poveste pentru ca deja am vazut aici la o cunostinta pe un teren de 2ha pomisorul de 1 an de zile care nu e chiar asa cum este prezentat in pozele de pe internet care vehiculeaza pe aici ,unde avem mai luni de vara in care copacelul creste ;) . Pe langa asta nu toti supravietuiesc , iar daca nu cresc DREPT veti avea probleme la vanzare, iar atunci mai considerati preturile de cumparare:)

Eu ma voi orienta catre salcami !
Spuneau ca arborii Paulownia sau Pohon Segon rezista la variatii de temperatura intre -30 si +50 grade celsius.

#197
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
La ora actuala cel mai profitabil e sa infiintezi o plantatie de catina.

#198
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 vasiuca, on 3rd June 2012, 21:10, said:

da colegule .. seamana 3 hectare de sfecla rosie -30 de persoane la plivit.
3 de morcov-35 de persoane la plivit
3 de telina la asta ai nevoie de 40 de oameni.. si le spui vecinilor sa nu foloseasca ingrasaminte chimice mai ales cei din amonte..ca sa poti face afacerea
:thumbup:
Cate zile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate