Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#127
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 adelutza24, on 05 mai 2015 - 07:08, said:

Anknic,crăițele duble le-am semanat in 15.03 ,au început sa răsară in 22.03...încă nu au nici urma de boboci.le-am semănat ca si pe celelalte in turba+osmocote 5g \ litru+ cropmax.


craitele duble probabil ca nu necesita solar daca le semeni la jumatate de martie (decat daca e f.frig si eventual ninge pe ele), probabil ca necesita solar daca le insamantezi la inceput de feb.si la jumatate de aprilie iesi cu ele pe piata inflorite, de aceea ti-am pus poza cu jardiniera care a stat numai afara.

#128
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Da,crăițele nu sunt așa sensibile anul trecut am avut in curte crăițe pline de flori si la 1 Decembrie.Eu le-am ținut in solar ca sa înflorească mai repede macar cele simple

#129
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, dar la jumatate de apr, inflorite, cred ca le-ai vinde lejer cu 3 lei/pahar.

#130
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Da...la anul :-))

#131
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
O conditie elementara pentru vanzare este ca planta sa aiba minim o floare (daca vorbim de plante cu flori), sa fie compacta si sa aiba un foliaj impecabil ( sa nu prezinte urme de boala sau atac de daunatori). Nimeni nu va plati un pret bun pe o planta galbena cu frunze zdrentarite de vant si ploi sau mai stiu eu ce intemperii sau ganganii. La fel de bine trebuie sa fie la "finishing" cand incepe vazarea de flori (in jur de 1-10 aprilie) pentru cele de vara.
De aceea, pentru vanzare este musai necesar spatiu protejat.
Plantele lungite, ingalbenite si neinflorite se vor vinde doar in lipsa unei alte oferte.

Edited by Hapygarden, 05 May 2015 - 11:25.


#132
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Mulțumesc foarte mult pentru sfaturi!

#133
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 Hapygarden, on 05 mai 2015 - 08:19, said:

Rid, daca vrei sa faci combinatie monocolara la jardiniere iti musti degetele si nu o ciupesti, o lasi sa faca o floare, scrii fain pe ghiveci ce e si dupa aia bagi foarfecul in ea. Intarzii cam 10 zile dar daca e pentru tine nu e asa important.

Bre, eu am vrut sa fac suspendate bicolore, adica cate 2 (la ghiveci de 19) colorate diferit (de petunii curgatoare vorbeam). Dar din tot plicul ala de rapide f1 am pastrat doar 40 de rasaduri si culmea am nimerit 90% cu flori rozalii si albe. Nu tu mov-violet, rosii etc care`s mai parfumate. Asa a fost norocul. La anu cumpar frumos 3 culori si stiu exact ce am in ce tava si combin din pruncie la sigur. N`am spatiu sa las prea multe sa ajunga la floare ca sa stiu ce e, tre sa merg la sigur de cand sunt mici.

#134
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pai atunci sa-ti fie rusine ca nu ai dat un telefon (ca nr il ai) pentru ca DECAT eu (poate intelege cineva totusi ce cretin suna) puteam sa te lamuresc cum e cu Rapid F1 astea, ca ma joc de ceva timp cu ele.
Cele mai mari seminte sint cele roz si cele albe. La fel de bine ele sint  primele rasarite de obicei si cele mai mari plante. Asta a fost de altfel si criteriul tau de selectie de te-ai trezit cu plante roz si albe.
Cele mai compacte sint cele rosii si cele mai rare cele mov.  Cele rosii le poti distinge usor dupa frunze odata ce stii cu ce ai de-a face din experienta acumulata cu un an inainte.
Cu alte cuvnte, dimensiunea semintelor si dezvoltarea plantei difera in functie de culoare in cadrul aceleiasi serii asa ca daca vrei sa combini fara floare deschisa trebuie sa stii la ce sa te uiti.
La capitolul parfum la Rapid cel mai bine stau cele roz, urmate de cele mov si cele albe. La cele rosii parfumul e aproape inexistent.

Ultimele doua randuri din semnatura lui Jombo te pot lamuri pe deplin asupra acestor lucruri:
"Note: All seed counts are approximate due to variation based on a lot-by-lot comparison.
Seed counts may also vary widely between color and series."

LE: ma refer la acel cineva  care atrage atentia altora asupra unor greseli inexistente in timp ce el violeaza constant limba romana. Imi place sa-mi fac noi prieteniPosted Image .

Edited by Hapygarden, 06 May 2015 - 19:18.


#135
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu stiu cine`i acel cineva. Sa traiesti pt info, vad ca le ai p`astea cu rapidu prea bine. La anu eu cred ca o sa incerc ceva mai profi(scump) cu o singura culoare ca sa`mi fie usor sa fac combinatii. Nu mai iau mixte d`astea. Acu sa ma interesez sa vad care`s si cele mai parfumate din toate varietatile alea... ai idee? Sunt asa de multe ca mi`e greu sa ma hotarasc. Pe toate le`as lua, sunt mort dupa ele si Anthetis e la 20min :D
p.s. n`am tel tau, n`am vb niciodata noi doi. la primavara o sa`l am cu siguranta :)

#136
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Il ai bre. Vezi pm-urile de cand ti-am trimis alea...
Mergi pe Rapid ca la restul pretul e prohibitiv pentru casa. Daca vinzi jumate se merita, daca nu ba. Am experimentat cu mai multe profi dar ne auzim sa iti spun ce e cu ele ca e prea mult de scris...

#137
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Probabil ca o sa si vand de la anu, ca vad ca`i cerere extraordinar de mare pe langa Buc si deja puteam si acum, dar imi face placere sa la dau pe gratis la cunoscuti si vecini. Si anul trecut am dat o gramada de ghivece, nu mi`a mai adus nimeni inapoi ghiveciul :)) O sa ma uit dupa nr sa vorbim intr`o zi. mersi!

#138
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Daca tot se discuta despre petunii mixte....va arat si eu una așa am nimerit,au picat 2/semințe in tăviță la semanareAttached File  uploadfromtaptalk1430939905007.jpg   91.92K   61 downloads

#139
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am dat aproape 10 tavi craite la 1 ron sau 0,70 bani dar erau multicolore,inflorite . Verbene nu mi-au iesit decat vre-o 3 tavi .Le-am dat tot cam asa desi se dezvolta tare greu. Cu petuniile nu prea a mers,tavile de 70 prea mici,nu le-am ciupit la timp,am dat ceva la 0,50 bani . Ageratum tot asa,abia la 0,50 bani am dat, mai am cateva tavi. Ce e inflorit merge,altfel dai greu la un pret bun.

Sper sa ma ajute la anul "fetele" sa fac petunii frumoase, ca ale lor. Mici,compacte si cu floare. Pretul de 1,5 ron e garantat daca reusesc.

A fost prima mea experienta legata de flori. La anul vreau sa progresez. Si neaparat leustean,lavanda, coriandru,salvia,menta, rozmarin, tarhon cu miros de tarhon.....imi trebuie categoric seminte profi ca anul acesta am dat chix ----as fi vandut la greu. Am semanat degeaba....ca nu au iesit. Desi le-am tinut in casa la temperatura constanta, in turba.

O sa iau seminte de dincolo, de pe site-ul recomandat de jumborom. Sper sa fie bune...daca stiti alte surse bune orice sfat e bun. Mai ales legat de tarhon adevarat.

Vreau aromatice la ghivecele...le voi semana foarte devreme sa fie cat mai dezvoltate. Incep sa ma gandesc daca nu ar merge si acum sa bag o tura de aromatice care sa le vand peste vara. Nu stiu....

Am dat vre-o 5 tavi busuioc la 1 ron .Dar arata super si mirosea grozav. Tarhon am dat tot la un ron desi nu mirosea a nimic...oregano a crescut tare greu, inca mai creste dar a mers destul de bine. Inca mai creste... Posted Image La fel maghiran....abia maine duc prima tava. L-am repicat....tare greu se misca.

Aromaticele sunt o piata buna si vreau sa merg in continuare si pe ele.

Edited by Achimitom04, 06 May 2015 - 21:52.


#140
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Vine sezonul următor si vom fi mult mai experimentați:-)...la anul si eu merg pe semințe profii,am nimerit un plic de petunii cumparat de pe net de la noi din care nici un fir nu a răsărit iar cu celelalte cumpărate din Germania de la supermarket ați văzut in poze ce rezultate frumoase am obtinut...

#141
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 rid, on 06 mai 2015 - 20:20, said:

... dau pe gratis la cunoscuti si vecini.

Mare pomana ai facut ! Si mie,dar mai ales lu' soacra-mea , Arduina  ! E topita dupa ele ! Mi-ai dat de lucru pentru la anul, de parca n-aveam ! Cand i-am zis sa mai dam pe la vecini ,mi-a zis ca-mi da reset la tot ! Am mai cumparat ghivece,ce era sa fac !Posted Image
Raman dator cu niste poze ! MUltumesc inca o data !Posted Image

@hapy, sa nu uiti sa dai alarma la anu', ma inscriu si eu la cursu'  "o petunie si doi gradinari" (me& rid)
Posted Image

#142
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 Achimitom04, on 06 mai 2015 - 21:25, said:

Eu am dat aproape 10 tavi craite la 1 ron sau 0,70 bani dar erau multicolore,inflorite . Verbene nu mi-au iesit decat vre-o 3 tavi .Le-am dat tot cam asa desi se dezvolta tare greu. Cu petuniile nu prea a mers,tavile de 70 prea mici,nu le-am ciupit la timp,am dat ceva la 0,50 bani . Ageratum tot asa,abia la 0,50 bani am dat, mai am cateva tavi. Ce e inflorit merge,altfel dai greu la un pret bun.

Sper sa ma ajute la anul "fetele" sa fac petunii frumoase, ca ale lor. Mici,compacte si cu floare. Pretul de 1,5 ron e garantat daca reusesc.

A fost prima mea experienta legata de flori. La anul vreau sa progresez. Si neaparat leustean,lavanda, coriandru,salvia,menta, rozmarin, tarhon cu miros de tarhon.....imi trebuie categoric seminte profi ca anul acesta am dat chix ----as fi vandut la greu. Am semanat degeaba....ca nu au iesit. Desi le-am tinut in casa la temperatura constanta, in turba.

O sa iau seminte de dincolo, de pe site-ul recomandat de jumborom. Sper sa fie bune...daca stiti alte surse bune orice sfat e bun. Mai ales legat de tarhon adevarat.

Vreau aromatice la ghivecele...le voi semana foarte devreme sa fie cat mai dezvoltate. Incep sa ma gandesc daca nu ar merge si acum sa bag o tura de aromatice care sa le vand peste vara. Nu stiu....

Am dat vre-o 5 tavi busuioc la 1 ron .Dar arata super si mirosea grozav. Tarhon am dat tot la un ron desi nu mirosea a nimic...oregano a crescut tare greu, inca mai creste dar a mers destul de bine. Inca mai creste... Posted Image La fel maghiran....abia maine duc prima tava. L-am repicat....tare greu se misca.

Aromaticele sunt o piata buna si vreau sa merg in continuare si pe ele.


menta, rozmarinul, lavanda si salvia merg f.bine inmultite vegetativ. tarhonul (a fost discutie p-aci), ala rusesc (care miroase) se inmulteste doar vegetativ. maghiranul asa e el micut...deabia in anul 2 pare mai fatos.

LE: oregano e tare iubitor de caldura, cred ca tot in anul 2 ar arata primavara devreme mai mare si mai bogat.

Edited by anknic, 06 May 2015 - 23:02.


#143
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 roadmaster969, on 06 mai 2015 - 22:52, said:

Mare pomana ai facut ! Si mie,dar mai ales lu' soacra-mea , Arduina  !

Tare porecla i`ai dat :))) Cat despre pomana... erau niste amaraciuni de 1cm, numa pomana nu`i pot zice. ma bucur ca nu le`am aruncat si le`ai luat tu :D De altfel ti le`am bagat pe gat, nu prea mai aveai ce face :))))

#144
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in piata centrala la mine erau asa preturile azi:

craite simple, cam 10 cm, 3-4-5 flori 1 leu
craite duble (caramizii, portocalii si galbene), cam 10 cm, 2-3 flori 1,5 lei
petunii simple in ghiveci alb suspendat, nu f.mari, dar cu destule flori 12-15 lei
mai existau niste petunii duble ciufulite (frumusele), la pahar micut cu 1...maxim 2 flori cu 4 lei
busuioc verde 15 cm 2 lei
busuioc rosu 10 cm 2 lei

tomatele erau 0,4 lei firul, mari si robuste (cu prima inflorescenta formata), soiul aurora.

plus multe alte floricele (banutei, garofite) 1-5 lei paharul.
asta in viteza, ca n-am avut timp sa studiez prea mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate