Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Securitatea și Windows XP

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Iti dai seama ca orice hacker sanatos la cap nu ar pierde vremea cu treaba asta, nici nu ai putea sa-i starnesti ambitia sa incerce. Daca aveai cine stie ce server up 24/7 sau poate stocate informatii din care se pot scoate ceva $$$....
:puke:

#38
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

dorutoru, on Oct 12 2005, 21:48, said:

Deci chiar presupunand ca ai fi vulnerabil, nu prea ai gasi doritor... Eventual daca spuneai ca ai in PC seriile de la cardul de credit si atasai o poza cu un extras de cont ;) Cu alte cuvinte adevaratii "meseriasi" nu isi bat capul sa intre in PC-ul tau.

<{POST_SNAPBACK}>



Doctoru, chiar crezi ca l-ar interesa pe un hacker adevarat un conte de 4-500 de euro cat are un amarat de romanas in el  :w00t:

@acm, toata lumea a inteles co voiai sa demonstrezi. Orcum nu era nimic de demonstrat ca toata lumea stia acest lucru si anume ca un PC cu win XP@firewall bine configurat@antivirus nu este atat de vulnerabil in cat sa intre orice gainar de 14 ani in el :)

P.S. Fara publicitate fara nimic numai ieri am avut 23 si ceva de mii de atacuri asupra pc-ului si inca rezista. F...-i in gura cu troianii lor pe aia din retea  :death:
Daca vrei sa-ti testezi securitatea te invit pe la mine  :D

#39
novakane

novakane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 07.10.2005
Ba  :cursing: . Tu chiar nu intelegi? Nimeni nu are interesul de a-ti sparge calculatorul, toti isi vad de treaba lor. Try elsewhere.
Si fara sens te imbufnesti in pene cu "mari si tari" ca poate au sa se revolte si altii la replica asta.
La revedere. :deadtongue:

#40
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005

Night Elf, on Oct 13 2005, 08:03, said:

@acm, toata lumea a inteles co voiai sa demonstrezi. Orcum nu era nimic de demonstrat ca toata lumea stia acest lucru si anume ca un PC cu win XP@firewall bine configurat@antivirus nu este atat de vulnerabil in cat sa intre orice gainar de 14 ani in el :)
Din câte citesc eu mai sus, văd că numai vreo doi oameni au înțeles ce vroiam să demonstrez, tu fiind unul dintre ei. Vezi novakane și Unforsaken.

Night Elf, on Oct 13 2005, 08:03, said:

P.S. Fara publicitate fara nimic numai ieri am avut 23 si ceva de mii de atacuri asupra pc-ului si inca rezista. F...-i in gura cu troianii lor pe aia din retea  :death:
Daca vrei sa-ti testezi securitatea te invit pe la mine  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Well, asta e o problemă care nu poate fi rezolvată decât expunând extrem de multe informații unui home user.

Înainte să îmi vină ideea cu provocarea, m-am uitat în logurile de la firewall. Erau destul de puține scanări și asta de la unii total bezmetici. Majoritatea problemelor apar în rețelele de cartier care nu au nici o politică de securitate și care favorizează răspândirea worm-urilor și a troienilor.

După tine, câți folosesc Windows XP și au auzit de Group Policy, Security Templates sau IPSEC? Câți au download-at și au citit ghidul de securizare de Windows XP de la Microsoft? Pun pariu că nu prea mulți, cel puțin nu în rețeaua ta și în multe alte rețele.

Știi, lățimea de bandă sau traficul pe care unii pretind că îl pierd intrând pe site-ul meu e mult mai mică decât cea pierdută din cauza scanărilor unor puști care cred că pot sparge tot ceea ce mișcă. Și acesta e un mit și asta vreau să demonstrez.

Edited by acm, 13 October 2005 - 08:55.


#41
novakane

novakane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 07.10.2005
Omu'... yo am inteles toata povestea, dar morala e: "Why tha f**k should i secure my computer like that?" Cineva intra in calc? Nu am cine stie ce chestii importante. Cineva mi-a virusat calcu? Nu-i nimic Format C:/ sau D:/ (ma rog ce partitie trebuie). Je me fish atata timp cat nu detin un server care sa tina 10 mi de calculatoare cu net, curent, sau alte chestii de genu nu are rost sa ma omor. Nu am vb personal ci la modul general. Ideea in sine este a invata tot ceea ce ai spus mai sus legat de protectie ca poate unii oameni chiar necesita asa ceva, dar nu si faptul a te proclama cel mai stabil si neaparat sa iti intre cineva in calc sa vada cat de tare esti. Eu zic ca deja de 1 pagina totul a devenit off-topic si ne certam degeaba. Din momentul de fatza nush de mai are rost sa mai postez. Peace  :peacefingers: .

#42
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Nici nu ma așteptam să înțelegi.

A avea un calculator securizat nu înseamnă că nu îți poate intra nici o persoană pe calculator. Înseamnă că ceilalți pot avea tot felul de wormi, tu ești mai puțin afectat, înseamnă că nu prinzi toate porcăriile de spyware și înseamnă că nimeni nu o să îți dea mesaje că îl scanezi în draci și tu habar nu ai ce se întâmplă.

În plus, la nivel de rețea, lucrurile se vor mișca mai bine. Dar te las pe tine să ghicești de ce.

#43
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
acm nu te mai stradui atat, sunt cei care au inteles de mult cum e cu securitatea si cei care n-o sa inteleaga niciodata indiferent cum le explici.ignoranta e mare si din pacate nu prea cred ca o sa scada.

Edited by se7enports, 13 October 2005 - 11:34.


#44
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Postpickone, on Oct 12 2005, 13:29, said:

Chestii de genul Flood este tipic Lamerilor!!!

Shi ACUM sincer nu aveam de unde sa shtiu daca ai tu vreun port sau nu deschis, pentru ca NU ma INTERESA ideea de a-tzi incerca securitate!!! asha ca intr-adevar aveai o vaga buna impresie!!!
spuneai ceva de genul " (și mai e și IIS 5.1)? " Vezi ca exista un mic exploit de buffer overflow, asa ca nu mai stiga in gura mare, ca vrei sa vezi care te hack-uieste!! pentru ca o sa gasesti probabil unul care stie shi termeni dastia shi te poate rezolva in cateva minute!!!

:nonobad:  Eu UNUL NU MA BAG, NU MA INTERESEAZA NICI PREMIUL nici faptul ca ar trebui sa demonstrez daca sunt bun sau nu!!!

Shi consider ca sunt metode mult mai frumoase shi bune pentru a demonstra daca esti bun!!! incearca sa itzi creezi tu singurul server, in sensul ca sa codezi tu cu mana ta respectivul program care itzi deschide un server, sau creaza-tzi un exploit daca chiar vrei sa fii bun, shi apoi mai discutam!!!
C/C++ RULLZ  :peacefingers:

Deocamdata se pare ca nu prea sunt amatori trecutzi macar de rangul de Skript Kiddies pe aici!!! Ciaos, shi avetzi grija de datele voastre!!!  :kisstogether:


Dupa cum spuneam!!!! Ce pot spune mai mult de atat?!?!?! Pune-tzi intrebarea singur!!! daca cineva tzi-ar lansa tzie o asemenea provocare, cum ai reactiona??? crede-ma ca identic ca ceilaltzi, sau poate ai spune ca ai accepta provocarea asta pentru ca ai lansat tu una deja!!!!
Aberante!! Last WORD: E tipic lamerilor sa se dea smardoi, ca shtiu, ca dreg, ca fac, ca sparg. Si unul mai evoluat cat de cat sau unul care nu shtie nici macar despre ce e vorba NU SE VA BAGA, deoarece reprezinta o aberatzie!!! asadar.... dedu singur ....    :peacefingers:

#45
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004

Quote

Și, apropo, troianul lui ad_axel se pare că nu prea a mers
Da cine a zis ca am incercat? :death:
1. Daca iti securizezi PC-ul vi putea folosi calculatorul mult timp, deoarece nu ar trebui sa reinstalezi Windows-ul la fiecare sfarsit de saptamana.
2. Cum a spus si dorutoru, sunt FOARTE putine sanse sa te atace un meserias.

#46
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005

View Postad_axel, on Oct 15 2005, 14:37, said:

Da cine a zis ca am incercat?
Sunt acrii strugurii?

#47
Christi

Christi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 04.08.2004
acm , pazea ca vin hackerii cand nu te astepti!atentie la sectorul 10 de pe HDD.

#48
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Acum probabil toti pustanii cu un scanner, de cauta ei portul 4899 fara parola pe el pentru a-si pune un psyBNC acolo s-au simtit. :lol:  :lol: Acum sa vezi scannere pe tine, si nu pentru ca au vreo idee despre ceea ce fac, ei doar au impresia ca "incearca" sa te faca. :lol:  :lol:

#49
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Intr-un final s-a spus pe nume! :)

#50
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Intr-o saptamana am loguri de 20 de MB (sunt vreo 3 fisiere separate), mare parte fiind scanari de la astfel de indivizi.

Avand in vedere ca dupa 5 porturi scanate intrau in ban list si nu mai erau raportati in log-uri, fa si tu o socoteala si vei vedea cam cati m-au scanat.

#51
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
acm scanarile din logurile tale sunt 98% rezultatul lighioanelor de pe net,  2% sunt copii care au descoperit vreun port scanner pe internet si se joaca cu el, si restul de 60%(chiar 80% daca calculez mai bine :D ) sunt crackeri care incearca sa-ti sparga sistemul sa-ti fure programele freeware si apoi sa distruga toate datele.

Edited by Getodacul, 17 October 2005 - 01:41.


#52
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Ca să încheiem cumva discuția asta, pentru cei interesați:

http://www.andreimax...-au-dus-cnrtile

Pentru ceilalți, considerați subiectul încheiat.

#53
titiyo

titiyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.11.2005
Interesant site-ul tau  :)

La SUBIECT: Cine sta dupa tine 24 - 48 - 72 de ore ca sa iti sparga sistemul pentru "un premiu simbolic" (auzi ?!)  pur si simplu nu este eficient si nu are nici un castig persoana respectiva, sa se chinuie atata timp ca sa iti arate tie ca poate sa iti schimbe o parola in win.
      Cine ii plateste timpul pierdut ca sa iti sparga tie securitatea de WIN. ? Hacker-ismele sunt o munca nu o joaca. Cineva trebuie sa isi bata capu' ca sa poata sa iti acceseze computerul, sa nu mai zic sa iti schimbe o parola (care este greu sa o schimbi daca ai computerul in fata si acces la toate programele).

PS: Esti din Bucuresti ?

#54
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
wtf is wrong with u?
1. tu kiar crezi ca orice baiat din zona gri a www si-ar bate capu cu tine?
2. daca ar face-o ti-ar lasa doar un .txt pe desktop asa cum ceri tu?
3. provocarea asta e pentru mircari cei care folosesc Putty mot a mot sa dea ei flood pe rooturi de kkt si got-you-v3 pt yahoo+angry ip scaner...
4. scanatu.... ce dracu ma cine sta sa te scaneze?
5. care e dobitocu care te-ar tavali (presupune mult brain si mult mai multe nopti pierdute) si ar veni dupa sa se laude ?
6. sunt sigur ca alea doua carti sun tcodu penal + reguli de conduita in puscaria rahova
7. nici nu vreau sa incerc (sa dau curs provocarii tale) nu ca nu as avea sanse, nu ma sufar de mine, dar nu am nimik de castigat
8. este posibil dar costa si nimeni care stie sa faca rele adevarate nu pustii de 2 lei care sunt haceri cu .exe facute de altii nu si-ar bate capu cu tine
9. pune 2.000 E pe un paypall send them undeva si mai vorbim.... pe gratis nici nu se apasa enter, iar gagii care se pricep nici macar nu dau atentie la asemenea provocare, daca o poti numi provocare
10. asa e ca te plictisesti? nu intru in polemici cum si pe unde.... dar pt 2.000 E eu personal iti garantez ca la next reboot pe calc nu o sa mai gasesti nimik (eventual facem si pariu)
11. sunt hot nu haker, nici script kiddie, nu vreau sa dem. nimik, iti spun ca for the right ammount u'll be down.

putin editat de obrazu lui se7en

Edited by ynocentzya, 08 November 2005 - 05:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate