Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Magic FM sau Europa FM?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

Poll: Magic FM sau Europa FM? (143 member(s) have cast votes)

Ce post de radio preferati din cele 2?

  1. Magic FM (64 votes [43.84%])

    Percentage of vote: 43.84%

  2. Europa FM (82 votes [56.16%])

    Percentage of vote: 56.16%

Vote Guests cannot vote

#37
ivg

ivg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2007

View Postgabybcr, on 5th January 2012, 10:50, said:

Pentru cei care spun de EuropaFM ca are multa reclama, veti sa constata ca MagicFM are mai multa , dar e asezata in asa fel , incat sa nu se simta. EuropaFM are reclama la si 20, fara 20 si fara 10. La EuropaFM reclama tine maxim 3 minute, iar pe unele statii sau chiar toata tara, dupa 2 reclame baga jingle cu muzica lor si pe Bucuresti baga recama locala.
Ce retea are MagicFM si ce Retea are EuropaFM ? EuropaFm are acoperire nationala, iar MagicFm are acoperire in vreo 28 de judete. Nu trebuie sa plateasca si ei curentul?
MagicFM are reclama la fara 20 si fara 10, doar ca ei reclama de la si 20 au bagat-o la fara 20, fara10. Plus ca au si reclama locala.
Cum MagicFM e din acelasi trust cu kissfm, asa si EuropaFM e din acelasi trust cu Radio21 si VibeFM. N-are rost sa incep sa povestesc despre "cea mai buna muzica de la kissfm". Acest radio a nenorocit muzica romaneasca si gusturile ascultatorilor.
Problema la EuropaFM si Radio 21 este ca nu au marketing bun.
MagicFM are in heavy-rotation si piese vechi si piese noi, iar EuropaFM are in heavy-rotation numai piesele noi, din Europa top hit
Am observat saptamana asta, ca EuropaFM are reclama acum, numai la fara 10. Habar n-am ce se intampla , dar sper sa fie ceva de moment, ca altfel ii manancam coliva cum s-a intamplat in cazul InfoPro.
Magicfm si kissfm inseamna marketing bun si playlist prost.

Europa Fm are retea nationala numai pe hartie. In realitate in multe zone nu se recetioneza acest post sau se receptioneaza foarte prostl [ ex Roman}

#38
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 22.03.2008
Piesa "miracle of love" am auzit-o la EuropaFM, cea de-a doua nu. Dar de Goombay Dance Band - Seven Tears, B Z N - Dance Dance, BZN BLUE EYES, Gipsy Kings-Escucha me, Guns N Roses - Since I Dont Have Yo,Hooters - Johnny B,JENNIFER RUSH - I come undone,Julio Iglesias - Milonga,LOS  LOBOS  -  La  Bamba, New Kids on the Block - Step by step,C Catch - Soul Survivor. Duran Duran, Take That, La Bouche, Modern Talking. Lista poate continua.
Piesa asta frumoasa am auzit-o la MagicFM  Simon&Garfunkel - El Condor Pasa, dar foarte rar.

#39
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
muzica de la magic mi se pare mult mai buna si mai rar repetata decat la europa fm.

magic fm parca n-are o obsesie anume. sau ma rog nu asa multe.

chiar dimineata pe magic au difuzat el condor pasa. e prea tare.

#40
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 22.03.2008

View PostAndreyAlejandro, on 5th January 2012, 14:53, said:

muzica de la magic mi se pare mult mai buna si mai rar repetata decat la europa fm.

magic fm parca n-are o obsesie anume. sau ma rog nu asa multe.

chiar dimineata pe magic au difuzat el condor pasa. e prea tare.
Piesele astea doua lipsesc de la EuropaFM , dar in rest? De U2 n-au auzit astia de la MagicFM

#41
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
la iasi de juma de ora magic fm se aude cu purici si f. rau.

#42
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 20.10.2005
Andrei, Info Pro s-a desfiintat tocmai fiindca statea slab in audiente. Daca-mi aduc bine aminte, nustiu daca a depasit vreodata 5%. Mai e o chestie: a durat foarte mult pana sa deschida toate statiile pentru care aveau licenta. Personal, intotdeauna am preferat Europa FM in detrimentul Info Pro, motivele principale fiind lipsa de dinamicitate si vocea DJ-ilor. La cei de la Europa FM probabil scrie in fisa postului sa pastreze o nota de seriozitate, fiindca targetul radioului este altul. Conducatorii auto ocupa un loc important in targetul celor de la EFM. Ai zis ca reclamele de la EFM sunt proaste. Or fi cum spui tu, numai ca radioul n-are nicio vina aici, ele fiind produse de alte case de productie. E si normal sa fie mai multe dimineata fiindca, spre deosebire de TV, la radio prime-time-ul e dimineata. Imi placea mai mult cand vocea radioului era Mihai Constantin, dar pana la urma m-am obisnuit si cu vocea noua. Crescut cu muzica anilor '80, m-am bucurat enorm odata cu aparitia Europa FM in 2000, mai ales ca avea si acoperire excelenta. Desigur ca am si eu mai multe nemultumiri in ceea ce priveste EFM, insa il prefer oricand fata de Magic FM. Interesant gasesc si Music FM, numai ca il pot asculta doar online, asta fiindca cei de la Media Pro se incapataneaza sa tina Pro FM pe mai multe frecvente.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,647
  • Înscris: 14.10.2008
A durat destul de mult pana sa apara Europa FM in Slatina, abia in martie 2006 si cu unele probleme de emisie si de RDS la inceput.

De Magic FM nu vom avea parte prea curand sau niciodata, ma apuca nervii cand vad ce mizerii de radiouri au licenta aici, numai starvuri gen Galaxy/Total Shit-(inascultabil ca semnal si sunet)/Adventist FM-Urletul Sperantei, chiar si National FM care emite destul de slab ca putere si are un format de cacealma.

Edited by Neaceasca85, 06 January 2012 - 02:42.


#44
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View PostRemusik82, on 6th January 2012, 01:15, said:

Andrei, Info Pro s-a desfiintat tocmai fiindca statea slab in audiente. Daca-mi aduc bine aminte, nustiu daca a depasit vreodata 5%. Mai e o chestie: a durat foarte mult pana sa deschida toate statiile pentru care aveau licenta. Personal, intotdeauna am preferat Europa FM in detrimentul Info Pro, motivele principale fiind lipsa de dinamicitate si vocea DJ-ilor. La cei de la Europa FM probabil scrie in fisa postului sa pastreze o nota de seriozitate, fiindca targetul radioului este altul. Conducatorii auto ocupa un loc important in targetul celor de la EFM. Ai zis ca reclamele de la EFM sunt proaste. Or fi cum spui tu, numai ca radioul n-are nicio vina aici, ele fiind produse de alte case de productie. E si normal sa fie mai multe dimineata fiindca, spre deosebire de TV, la radio prime-time-ul e dimineata. Imi placea mai mult cand vocea radioului era Mihai Constantin, dar pana la urma m-am obisnuit si cu vocea noua. Crescut cu muzica anilor '80, m-am bucurat enorm odata cu aparitia Europa FM in 2000, mai ales ca avea si acoperire excelenta. Desigur ca am si eu mai multe nemultumiri in ceea ce priveste EFM, insa il prefer oricand fata de Magic FM. Interesant gasesc si Music FM, numai ca il pot asculta doar online, asta fiindca cei de la Media Pro se incapataneaza sa tina Pro FM pe mai multe frecvente.
de ce nu-ti place magic fm?

#45
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
cei care ati votat europa fm...vreau sa stiu ce vedeti atat de deosebit la acest post de radio? a luat bataie rau de tot magic fm, chiar nu ma asteptam.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,647
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am votat ca doar pe asta il am in Slatina, in loc de Magic se aud adventistii.  :thumbdown:

#47
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 20.10.2005

View PostAndreyAlejandro, on 6th January 2012, 11:18, said:

de ce nu-ti place magic fm?
Imi place si Magic Fm dar prefer Europa FM fiindca-i mai dinamic, playlist mai variat, are stiri alerte, sunet bun si acoperire mare. Ce nu-mi place la Europa FM e matinalul.

#48
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View PostRemusik82, on 6th January 2012, 18:28, said:

Imi place si Magic Fm dar prefer Europa FM fiindca-i mai dinamic, playlist mai variat, are stiri alerte, sunet bun si acoperire mare. Ce nu-mi place la Europa FM e matinalul.
intr-adevar, la efm playlistul e mult mai variat decat la magic. si parca de la un timp a inceput sa fie actualizat mult mai des. europa fm are hiturile de disco din anii 80 90 ceea ce magic fm n-are. probabil a castigat efm pt. ca magic are muzica prea deprimanta si repetata mult prea des, sa spunem asa. ma insel?

le-am propus celor de la magic fm sa uneasca soft music cu party radio de pe online si sa-l puna in fm, in asa fel incat sa se reprofileze pe magic fm din "soft music" in "best music" sau ceva in genu. dar sunt aproape sigur ca ei nu vor schimba nimic, ar fi prea tare daca ar face acest lucru. ar castiga muuult mai multi ascultatori.

mi se pare si mie mult mai ingust playlistul doar soft music, nici sloganul nu-i cine stie ce.

Edited by AndreyAlejandro, 06 January 2012 - 22:58.


#49
rodici67

rodici67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2009

View PostAndreyAlejandro, on 6th January 2012, 22:56, said:

intr-adevar, la efm playlistul e mult mai variat decat la magic. si parca de la un timp a inceput sa fie actualizat mult mai des. europa fm are hiturile de disco din anii 80 90 ceea ce magic fm n-are. probabil a castigat efm pt. ca magic are muzica prea deprimanta si repetata mult prea des, sa spunem asa. ma insel?

le-am propus celor de la magic fm sa uneasca soft music cu party radio de pe online si sa-l puna in fm, in asa fel incat sa se reprofileze pe magic fm din "soft music" in "best music" sau ceva in genu. dar sunt aproape sigur ca ei nu vor schimba nimic, ar fi prea tare daca ar face acest lucru. ar castiga muuult mai multi ascultatori.

mi se pare si mie mult mai ingust playlistul doar soft music, nici sloganul nu-i cine stie ce.
De unde atata vehementa in a sustine un radio de c_cat (vezi Magic FM!)?
Magic-ul nu are chiar nimic: sunet prost, playlist vai de mama lui, acoperire zero, programe...

Edited by rodici67, 07 January 2012 - 01:12.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndreyAlejandro, on 6th January 2012, 22:56, said:

probabil a castigat efm pt. ca magic are muzica prea deprimanta si repetata mult prea des, sa spunem asa.
:peacefingers:
EFM am votat si eu, are una dintre cele 6 optiuni in masina. Magic pe de alta parte poate oricand sa-si schimbe numele in Tragic.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,647
  • Înscris: 14.10.2008
E mult prea trista muzica de la Magic FM, inainte de Soft Music mai era cum era, dar de atunci e mai degraba Tragic Music. Iar la acoperire nu se compara cele cateva orase ale lui Magic cu aria imensa a Europa FM construita pe baza unei licente nationale, in Slatina si Craiova Magic nu exista.

#52
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View Postrodici67, on 7th January 2012, 01:10, said:

De unde atata vehementa in a sustine un radio de c_cat (vezi Magic FM!)?
Magic-ul nu are chiar nimic: sunet prost, playlist vai de mama lui, acoperire zero, programe...
programe n-are deloc, ai dreptate. emisiuni nici macar tematice deloc. corect.
playlist slabutz ai dreptate. ma enerveaza ca la ei "muzica spaniola" e compusa doar din juanes (mie nu-mi place DELOC) si inca vreo 2 artisti si atat. cand muzica spaniola e asa vasta...si frumoasa.

doar cateva cantece care nu se aud la europa fm. stim bine care.

daca stau bine si ma gandesc, incep sa inteleg de ce europa fm a castigat detasat.

View PostNeaceasca85, on 7th January 2012, 03:17, said:

E mult prea trista muzica de la Magic FM, inainte de Soft Music mai era cum era, dar de atunci e mai degraba Tragic Music. Iar la acoperire nu se compara cele cateva orase ale lui Magic cu aria imensa a Europa FM construita pe baza unei licente nationale, in Slatina si Craiova Magic nu exista.
si trista si des repetata. de aceea cred ca ar trebui sa uneasca soft music cu party music. atunci ar fi muzica variata ca la efm.

#53
dumitrascuiovan

dumitrascuiovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.01.2012

View PostCorupt, on 1st January 2012, 12:53, said:

Difuzeaza vreunu Jean de la Craiova si Parazitii ? Sau macar putin de Inna sau Alexandra Stan? (in cel mai rau caz Connecte-r)
Nu,nu difuzeaza! D'alea de-ale tale,poti sa asculti linistit la mp3 player in timp ce stai in cotetu' porcului sau al gainilor!

Desi playlistul este mai restrans la Magic FM,il prefer pe acesta din urma.Muzica este foarte bine aleasa,nu "scapa" manele disco ca la Europa FM.
La Europa FM,este si multa vorbarie combinata cu obositoare spoturi publicitare.Se vorbeste mult,prost si fara rost la unele emisiuni.
Daca vreti radio de stiri la nivel calitativ,recomand Romania Actualitati,unde stirile sunt profi,muzica foarte buna pentru acest format insa nu face parte din sondajul actual.
Concluzia,indiscutabil intre cele doua,Magic FM este alegerea.Asa am si votat

#54
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View PostRemusik82, on 6th January 2012, 18:28, said:

Imi place si Magic Fm dar prefer Europa FM fiindca-i mai dinamic, playlist mai variat, are stiri alerte, sunet bun si acoperire mare. Ce nu-mi place la Europa FM e matinalul.
Corect.

Am votat EuropaFM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate