Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rubeolă sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
eroul

eroul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2011
Am o problemă urgentă! La liceu a fost epidemie de rubeolă, mulți colegi s-au îmbolnăvit, eu nu pățisem nimic chiar dacă am stat cu cei care s-au îmbolnăvit înainte să le apară bubele. Cel puțin până weekendul trecut. Weekendul trecut am avut o stare de amețeală (în special seara), eram aerian așa, nu mă puteam concentra prea mult timp la un lucur (chestie ce nu mi s-a mai întâmplat), mi s-au inflamat ganglionii din zona gâtului și mă mânca/înțepa pielea în momentul în care se mișcau hainele pe mine, o senzație foarte enervantă! Ideea e că nu am erupții pe corp de niciun fel. Mai mulți colegi au făcut rubeola tot weekendul trecut, lor apărându-le erupții.

Eu am făcut vaccinul, dar l-a făcut și un coleg care chiar dacă l-a făcut, a facut și rubeolă.

Am rubeolă?
Dacă da, mă freamătă niște întrebări:
Am voie să ies din casă?
De revelion o să am voie sa consum băuturi alcoolice?
De ce nu mi-au apărut erupțiile?

Tin să precizez că doi dintre colegii care au făcut rubeola weekendul trecut au avut complicații (unul a leșinat de mai multe ori inexplicabil, iar celuilalt îi apăreau tot mai multe pete roșii)

Astept un răspuns urgent, pentru că urmează să ies din casă în două-trei ore și nu știu ce să fac!

LE: E posibil să fie o reacție alergică de la șampon, l-am schimbat chiar când m-au apucat "înțepăturile". Momentan nu mai mă doare capul și nici nu mai sunt amețit, doar mă înțeapă pielea..

Edited by eroul, 28 December 2011 - 13:52.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

Quote

Symptoms usually begin 8 - 12 days after you are exposed to the virus. This is called the incubation period.

Symptoms may include:

    Bloodshot eyes

    Cough

    Fever

    Light sensitivity (photophobia)

    Muscle pain

    Rash

        Usually appears 3 - 5 days after the first signs of being sick

        May last 4 - 7 days

        Usually starts on the head and spreads to other areas, moving down the body

        Rash may appear as flat, discolored areas (macules) and solid, red, raised areas (papules) that later join together

        Itchy

    Redness and irritation of the eyes (conjunctivitis)

    Runny nose

    Sore throat

    Tiny white spots inside the mouth (Koplik's spots)
(sursa)

#3
eroul

eroul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2011
știu și eu simptomele.

nu am avut febră, nici ochi roșii, nici sensibilitate la lumină, nici durere musculară, momenan nici erupții, nici nu mi-a curs nasul

în schimb am avut puțină tuse uscată acum două zile (foarte puțin).



Eu mi-am zis simptomele și vreau să știu dacă este un caz de rubeolă aparte..
Au trecut fix 5 zile de când m-am simțit prima oară amețit și m-a mâncat pielea.

#4
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Nu stie nimeni de pe planeta daca o sa faci tu rubeola. Asteapta si o sa vezi. Faptul ca ai fost ametit si ca te mancat pielea nu stiu pe unde sau ca ai tusit "sec", vai de mine, nu inseamna ca o sa faci rubeola.

Edited by dgamma, 28 December 2011 - 14:51.


#5
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sunt asa de atipice aceste boli infecto-contagioase din zilele noastre!
Mai ales daca sunt contactate la o varsta mai mare!

Consulta-ti medicul de familie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate