Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Nu se mai vede clar in vizor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Azi cred ca am facut o boacana, am sters oglinda aia care se misca si cred ca am dereglat-o ca de atunci nu se mai vede clar in vizor, culmea e ca pozele ies bine.
Ce poate fi si cum il repar ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu cumva ai umblat la rotita aia care compenseaza dioptriile? Daca da esti foarte norocos :-)

#3
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Am rotit si de rotita, am schimbat si obiective, tot se vede incetosat si destul de neuniform.
Posibil sa fi atins si altceva pe acolo (am folosit un servetel de sters ochelarii)

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi ca  nu toate servetelele sunt bune, multe sunt chinezesti si au chimicale care strica coatingul lentilei si mai lasa si urme. Eu am testat cu succes o marca germana "Alles Klar" sau asa ceva si unele care s-au dat la Mega Image dar am, uitat marca.

Edited by andreic, 27 December 2011 - 20:43.


#5
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Am mai citit pe ici colo si se pare ca am atins plasticul ala numit focus screen, asta e.

#6
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Cumpara un kit special de curatare pentru DSLR,si poate rezolvi problema.

#7
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Am observat azi ca s-a mai diminuat "ceata" dar tot nu se vede bine, o sa incerc sa sterg mai bine plasticul ala.

#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Ai mare grija, ecranul de focus se zgarie extrem de usor!!

#9
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
La ce aparat s-a intimplat? E cu pentaprisma sau pentaoglinda? In mod normal "oglinda aia care se misca" nu se curata. Este semitransparenta, iar stratul reflectant depus pe ea este extrem de subtire si se zgirie foarte usor. Se vad zgirieturi pe oglinda de la curatare? Ecranul de focalizare nu ar trebui sa se fi deteriorat chiar daca l-ai atins, deoarece suprafata mata este pe partea de deasupra, spre pentaprisma/pentaoglinda. Poate doar daca solventul din servetel a matuit suprafata lucioasa a acestuia dar asta ar trebui sa poti vedea. Daca e ecranul de focalizare, se poate schimba relativ usor. Cu oglinda e mai complicat.

#10
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Aparatul este un Canon 1100D, din pacate l-am aranjat de tot, acum nici nu mai face poze bine.
Am incercat sa sterg plasticul ala cu un servetel imbibat cu o solutie de curatat cablaje (spray special pentru electronica) am infasurat servetelul pe degetul aratator si am curatat bine de tot cam tot ce se putea sterge, inclusiv senzorul, am impresia ca am facut-o de oaie ca dupa ce l-am lasat sa se usuce nimic nu mai merge, pozele le scoate defocalizate, acum in vizor nu mai vad nimic deci e mai rau ca inainte.
O sa incerc dupa sarbatori sa-l schimb cu altul pe motiv ca nu mai merge, doar am garantie la el.

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Tu glumesti nu-i asa?!! :eek: :eek: :eek: :eek:

#12
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Ar fi bine, dar din pacate l-am aranjat.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 mihai971, on 28th December 2011, 18:01, said:

Am incercat sa sterg plasticul ala cu un servetel imbibat cu o solutie de curatat cablaje (spray special pentru electronica)
Ala e solvent sau izopropilic concentrat, aici ai gresit.

Edited by andreic, 28 December 2011 - 19:06.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dar betigase cu vata (dinalea din comert pt sters in urechi) + apa distilata ce are?
sau macar solutie speciala de curatat - se gasesc la kituri curatare dslr, la kituri curatare cd/dvd-rom/writer etc...
nu folositi pt suprafete optice servetele umede/spirt/alte solutii pentru ca pot degrada suprafetele (in ultima perioada aproape toate suprafetele optice sunt acoperite de catre un strat fin cu diverse prorprietati) sau pot lasa reziduri pe suprafete (servetelele umede, spirtul, etc).

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pacat de scula, daca spuneai de la inceput ce model e iti spuneam sa nu te stresezi ca ai liveview-ul (chiar daca nu ideal macar puteai folosi scula).
Sters senzorul cu nu stiu ce substanta, numai cind imi imaginez mi se face mai rau decit cind ma uit la filme horor cu tot felul de capete explodate si mai stiu eu ce.

#16
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007

 mihai971, on 28th December 2011, 18:01, said:

servetel imbibat cu o solutie de curatat cablaje (spray special pentru electronica) am infasurat servetelul pe degetul aratator si am curatat bine de tot cam tot ce se putea sterge, inclusiv senzoru
Mihai,cum sa dai pe senzor cu asa ceva?! Ti-a recomandat cineva,sau cum de ti-a venit „inspiratia” asta?

#17
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 mihai971, on 28th December 2011, 18:13, said:

Ar fi bine, dar din pacate l-am aranjat.


    S-ar putea sa ai surpriza sa nu iti inlocuiasca aparatul si nici sa nu il repare deoarece s-a intervenit neautorizat in el...si asta nu prea face obiectul garantiei.

#18
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
Acum am sosit acasa cu un aparat nou, cei de la magazin nu au comentat nimic, nici macar nu l-au probat, doar sau uitat pe vizor si la el daca cumva a fost scapat pe jos, bine si eu m-am dus cu o falca-n cer si cu una-n pamant si de aceea cred ca sau miscat repede.
Mi-au dat totusi un aparat care nu era in cutie (adica mi l-a adus din depozit fara cutie si cordeluta) mi-a ramas cutia cu accesorii de la celalalt aparat, acasa am vazut ca prima poza incepea cu IMG_0397, asta inseamna ca a fost folosit la ceva poze.
Ce sa mai zic, decat un mare multumesc, sau p..st sa fi noroc sa ai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate